عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

روز جهانی آگاهی از سالمندان

امروز، روز جهانی آگاهی سوءاستفاده از سالمندان است، سازمان ملل متحد 15 ژوئن (26 خرداد) را روز جهانی آگاهی رسانی عیله تبغیض سالمندان نامگذاری کرده است. آنتونیو گوترس António Guterres، دبیر کل سازمان ملل متحد بر این باور است که؛

ادامه ...

روز جهانی خنده

فردا سوم ماه مه (13 اردیبهشت) روز جهانی خنده است، روزی که مردم برای شادی و خنده و دستیابی به صلح از طریق خنده، به خیابان‌ها می‌آیند.
نامگذاری یک روز از سال به عنوان؛ روز جهانی خنده ایده پزشک هندی مادان کاتاریا بود، به همت وی از سال ۱۹۹۸ تاکنون، اولین یکشنبه ماه مه میلادی مردم در شهرهای مختلف در مکانی جمع می‌شوند و بدون دلیل و بی‌وقفه می‌خندند.

 

ادامه ...

وضعیت نامعلوم خانه قوام در روز جهانی ایکوموس

وضعیت نامعلوم خانه قوام الدوله (دفتر ایکوموس ایران) در روز جهانی ایکوموس یا بناها و محوطه های تاریخی (29 فروردین)
خانه قوام که یکی از نفیس ترین خانه های شهر تهران است سالهاست بازدید آن برای علاقمندان به علت اینکه دفتر ایکوموس است ممنوع است! این خانه لوکیشن بسیاری از فیلمها چون؛ دلشدگان، حسن کچل و … بود.

ادامه ...

جشن سال نو ایزدی ها مبارک

جشن سال نو ایزدی ها هرساله در روزهای شانزدهم و هفدهم آوریل در پرستشگاه ایزدی‌ها در لالش (موصل عراق) بر گزار می شد. جشن سال نو این مذهب، فرصتی است، برای زنده نگاه داشتن آداب و رسوم پیروان این دین. زائران ایزدی با پای برهنه به سمت پرستشگاه می‌روند و پس از ده‌ها متر پیاده‌روی به در سنگی این پرستشگاه می‌رسند که تصویر خورشید روی آن حک شده است.

ادامه ...

زادروز گورو نانِک بنیانگذار آئین سیک

15 آوریل زادروز گورو نانِک بنیانگذار آئین سیک و نخستین گرو یا معلّم (پیامبر) این آیین است. او در قرن 15م در پنجاب پاکستان زاده و پس از سفرهای بسیار، دین یکتاپرستی سیک را (با تلفیق هندوئیسم و اسلام) در شبه قاره هند بنیان گذاشت. نام کتاب مقدس آنها گرانت صاحب و نمادشان خاندا است. پیروان این آیین در تهران و زاهدان در روزهای جمعه در معابد خود به نام گورودر عبادت می کنند و در نهایت اطعام همگانی دارند. سیک جزو آخرین دینهای یکتاپرستی است.

ادامه ...

روز عشق میان خواهر و برادر مبارک

امروز 10 آوریل، روز عشق میان خواهر و برادر است، روزی که جایش در تقویم ما خالیست، روزی که مشابهش را در ایران باستان به نام؛ “خُرم روز” داشتیم و در تاریخ اسلام، پیمان پیامبر(ص) بین مهاجران و انصار را با نام “عقد اخوت” و در آسیای مرکزی و هند “جشن رکشابندان” و کلی روز مشابهه دیگر …

ادامه ...

عید پسح، عید جشن بهار مبارک

عید پسح، عید جشن بهار، عید آزادی یهودیان و داستان رهایی 400 ساله آنها از فراعنه مصر بر تمامی یهودیان و کلیمیان مبارک

ادامه ...

جشن فَروَردینگان (خاطره بازی تور؛ فروردینگان)

جشن فَروَردینگان یا فرودُگ اولین جشن ماهیانه ملی و زرتشتی هر سال است که به گرامیداشت روان و فروهر درگذشتگان و جان باختگان اختصاص دارد و در 19 فرودین ماه در آرامگاه ها برپا می شود، جشنی که …

ادامه ...

روز مادر و زیبایی بر تمام زنان و مادران ارمنی مبارک

هفت آوریل، روز مادر و زیبایی Մայրության և գեղեցկության օր بر تمام زنان و مادران ارمنی مبارک، براساس کتاب مقدس جبرئیل در این روز بر حضرت مریم نمایان شده و به او بشارت می دهد که به اراده خداوند باردار شده و فرزندی به دنیا خواهد آورد و نام او را عیسی خواهد گذارد، ارامنه در این روز …

ادامه ...

یکشنبه نخل مبارک

عید شعانین Palm Sunday جشن زاخکازارت Ծաղկազարդ ، جشن نماد ورود عیسی مسیح به اورشلیم است، مسیح بجای اسب که نماد پادشاهان بود، سوار بر خر که نمادی از صلح بود وارد شهر شد و مردم با شاخه‌های نخل به استقبال وی رفتند.
🌴مردم چوبهایی که شبیه نخل شده (یا از درخت نخل آن را بافته اند) را در دست میگیرند و در حیاط کلیسا حرکت میکنند و سرود میخوانند یک‌شنبه نخل شروع جشن‌های هفته مقدس است.

ادامه ...

سال نو آشوری بر همه آشوریان مبارک

سال نوی 6770 بر تمام آشوریان جهان مبارک
ماه نیسان برای رب النوع انلیل (ایزد باد) تقدیس می شده. اجداد آشوریان، چند روز قبل از تحویل سال سبزه هایی از گندم و عدس و جو را در مقابل مجسمه و پیکره رب النوع تموز قرار می دادند. طبق اعتقاد باستانی آشوریان سبزه ها موجب می‌شود تا رب النوع تموز (ایزد خوراکی‌ها و گیاهان) زودتر بیدار شود و به همراه او سبزی طبیعت نیز پدیدار گردد.

ادامه ...

روز جهانی کتاب کودک، کرونا و زادروز کریستین اندرسن

14 فروردین روز جهانی کتاب کودک است این روز به افتخار زادروز هانس کریستین اندرسن Hans Christian Andersen (2آوریل ۱۸۰۵) نویسنده داستان‌های کودکان نامگذاری شده‌است.

ادامه ...

سرقت تابلوی باغ بهاری ونگوگ در روز تولدش و روز جهانی اختلال دوقطبی

تابلوی باغ بهاری وینسنت ون گوگ دقیقا در روز 30 مارس یعنی در روز تولد ون گوگ از موزه سینگر به سرقت رفت، روزی که به خاطر شیدایی و اختلال ونگوگ، روز جهانی اختلال دوقطبی نام گذاری شده بود، آیا همه این اتفاقات در یک روز یک سناریو است! یک سناریو در زمان بسته بودن موزه برای کرونا!

ادامه ...

روز جهانی خانواده ها

روز جهانی خانواده در 15 می هر سال برگزار می شود، در بسیاری از کشورها، این روز فرصتی است، برای برجسته کردن علاقه و اهمیت خانواده. اگر چه خانواده های سراسر جهان در دهه های گذشته به شدت از لحاظ ساختار و تغییرات در روند جهانی و تغییرات جمعیتی تغییر کرده اند، اما سازمان ملل همچنان خانواده را به عنوان واحد اصلی جامعه شناخته است.

ادامه ...