عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
3350 سفر
175400 همسفر

وضعیت نامعلوم خانه قوام در روز جهانی ایکوموس

وضعیت نامعلوم خانه قوام الدوله (دفتر ایکوموس ایران) در روز جهانی ایکوموس یا بناها و محوطه های تاریخی (29 فروردین)
خانه قوام که یکی از نفیس ترین خانه های شهر تهران است سالهاست بازدید آن برای علاقمندان به علت اینکه دفتر ایکوموس است ممنوع است! این خانه لوکیشن بسیاری از فیلمها چون؛ دلشدگان، حسن کچل و … بود.

وضعیت نامعلوم خانه قوام در روز جهانی ایکوموس
وضعیت نامعلوم خانه قوام در روز جهانی ایکوموس

خانه قوام‌الدوله که در محله عودلاجان، خیابان امیرکبیر، نرسیده به چهارراه سرچشمه، نبش پاساژ خلیج فارس، کوچه علیرضا جاویدی، پلاک ۱۰۷ واقع شده با توجه به کتیبه‌ای که از سال 1253ق/1216ش دارد، یکی  از قدیمی‌ترین خانه شناسایی شده در شهر تهران به شمار می‌رود.
این خانه متعلق به میرزا محمد قوام‌الدوله آشتیانی از دیوانسالاران دوره ناصرالدین‌شاه بوده که دو نوه او، یعنی احمد قوام و حسن وثوق در دوران پس از مشروطه بارها وزیر و نخست‌وزیر شدند. این خانه در سالهای گذشته، دفتر بزرگ مردی همچون مرحوم باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی بود. نقاشی‌های دیواری تالار شاه نشین آن توسط آقا لطفعلی صورتگر شیرازی کشیده شده است.
بیش از 20 سال از ثبت این خانه در فهرست آثار ملی کشور می گذرد و این خانه از سوی سازمان میراث فرهنگی در اختیار مؤسسه فرهنگی ایکوموس ایران قرار گرفته، مؤسسه ای که این خانه را برای بازدید گردشگران و علاقمندان بسته است.
امیدواریم امسال خبرهای خوبی درباره این خانه بخوانیم و تندیسی از استاد باقر شیرازی در ورودی این خانه توسط مدیران ایکوموس نصب  شود تا یاد این بزرگمرد گرامی داشته شود.

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>