عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
3350 سفر
175400 همسفر

روز مادر و زیبایی بر تمام زنان و مادران ارمنی مبارک

هفت آوریل، روز مادر و زیبایی Մայրության և գեղեցկության օր بر تمام زنان و مادران ارمنی مبارک، براساس کتاب مقدس جبرئیل در این روز بر حضرت مریم نمایان شده و به او بشارت می دهد که به اراده خداوند باردار شده و فرزندی به دنیا خواهد آورد و نام او را عیسی خواهد گذارد، ارامنه در این روز …

روز مادر و زیبایی بر تمام زنان و مادران ارمنی مبارک
روز مادر و زیبایی بر تمام زنان و مادران ارمنی مبارک

روز مادر از نگاه کتاب مقدس (انجیل‌های مَتّی و لوقا)؛
در ماه ششم فرشته گابریل (جبرائیل) از جانب خدا به شهری به نام ناصره که در استان (گالیل) جلیل واقع است، به نزد دختری که در عقد مردی به نام سنت یوسف (از خاندان داود) فرستاده شد. نام این دختر مریم بود فرشته جبرئیل وارد شد و به او گفت: سلام، ای کسی که مورد لطف هستی، خداوند با تو است. اما مریم از آنچه فرشته گفت بسیار مضطرب شد و ندانست که معنی این سلام چیست! فرشته به او گفت: ای مریم نترس زیرا خداوند به تو لطف فرموده است. تو آبستن خواهی شد و پسری خواهی زائید و نام او را عیسی خواهی گذارد. او بزرگ خواهد بود و به پسر خدای متعال ملقب خواهد شد، خداوند، خدا تخت پادشاهی جدش داود را به او عطا خواهد فرمود. او تا به ابد بر خاندان یعقوب فرمانروائی خواهد کرد و پادشاهی او هرگز پایانی نخواهد داشت. مریم به فرشته گفت: این چگونه ممکن است؟ من با هیچ مردی رابطه نداشته ام! فرشته به او پاسخ داد: روح القدس بر تو خواهد آمد و قدرت خدای متعال بر تو سایه خواهد افکند و به این سبب آن نوزاد مقدس، پسر خدا نامیده خواهد شد. زیرا برای خدا هیچ چیز محال نیست. مریم گفت: باشد، من کنیز خداوند هستم، همانطور که تو گفتی بشود. و فرشته از پیش او رفت.

روز مادر از نگاه کتاب مقدس، نقاشی مادر و فرزند اثر اثر وارتگس سورنیانس
روز مادر از نگاه کتاب مقدس، نقاشی مادر و فرزند اثر اثر وارتگس سورنیانس

پیشینه روز مادر در ارمنستان؛
در زمان حکومت اتحاد جماهیر شوری 8 مارس به عنوان روز جهانی زن و مادر در تقویم مردم ارمنستان گرامی بود اما، بعد از فروپاشی اتحاد شوروی و استقلال جمهوری ارمنستان، در سال ۱۹۹۶، ۸ مارس از تقویم اعیاد رسمی ارمنستان خارج شد و به جای آن روز ۷ آوریل «روز مادری و زیبایی» اعلام شد. هدف از این جابجایی تغییر توجه از حقوق زن و تلاش زنان برای کسب حقوق برابر اجتماعی و سیاسی، به زن به عنوان مادر و مظهر زیبایی برای مردان بود. این جابجایی به دستور جاثلیق گارگین دوم، رهبر کلیسای حواری ارمنی وقت صادر و اجرایی شد.
ولیکن دوباره در سال ۲۰۰۱ روز ۸ مارس در تقویم رسمی احیا شد، امّا روز ۷ آوریل هم به جای خود باقی ماند. اکنون در جمهوری ارمنستان زنان دو روز قدردانی می شوند؛ ۸ مارس و ۷ آوریل؛ و فاصله یک‌ماهه بین این دو تاریخ به ماهِ زن تبدیل شده‌است و 7 آوریل یک تعطیلی ملی در کشور ارمنستان است و در این روز در تمامی کلیساهای ارمنی آئین مذهبی برگزار می‌گردد و یک روز ملی میان ارامنه است.

پیشینه روز مادر در ارمنستان و روز مادر و زیبایی
پیشینه روز مادر در ارمنستان و روز مادر و زیبایی

رسمها و آداب روز مادر و زیبایی؛
در سراسر این روزها از زن تجلیل می‌شود. مطبوعات در این باره مقالاتی می‌نویسند و دولتمردان این مناسبت را به زنان تبریک می‌گویند. در این روز مراسم مذهبی و دعای خاص برای کلیه زوج‌های جوان و به ویژه مادران در کلیه کلیساها انجام می شود، فرزندان و همسران با کارت پستال، گل و هدایای ویژه ، محبت خود را نسبت به مادرشان نشان می دهند گل دادن به مادر یکی از سنت های مرتبط  با این روز است. معمولا باید گلی انتخاب شود که جوانه های تازه ای روی آن قرار دارد. جواهرات ، لوازم آرایشی، عطر از هدایای ویژه این روز است و مردان تلاش می کنند، وقت بیشتری برای بودن با همسران خود تنطیم کنند.
این روز مبارک را به عموم مادران و بانوان و به ویژه مادران ارمنی تبریک می‌گوییم.
ته نویس اول) مجسمه مام ارمنستان تلفظ: مایْر هایاستان؛
این مجسمه یا تندیس در پارک پیروزی شهر ایروان پایتخت ارمنستان بنا شده است و نماد مادر در کشور ارمنستان است. تندیس کنونی مام ارمنستان، به‌جای تندیس 17 متری ژوزف استالین در این پارک نشسته‌است. مجسمه استالین که توسط sergey Dmitrievich Merkurov یک مجسمه ساز ارمنی – یونانی ساخته شده بود، یادمان پیروزی در جنگ کبیر میهنی شوروی بود که در ۲۹ نوامبر ۱۹۵۰ ساخته شد. تندیس استالین در سال ۱۹۶۲ میلادی برداشته شد (که یک سرباز نیز در جریان آن کشته شد و ده‌ها تن زخمی شدند) و مجسمه «مام ارمنستان» به جای آن قرار گرفت.

مجسمه استالین که توسط sergey Dmitrievich Merkurov ساخته شده بود
مجسمه استالین که توسط sergey Dmitrievich Merkurov ساخته شده بود
پایه اصلی که توسط معمار رافائل ایسرائلیان Rafayel Israyelian بنا شده بود
پایه اصلی که توسط معمار رافائل ایسرائلیان Rafayel Israyelian بنا شده بود

مجسمه مام ارمنستان (مجسمه مادر) ۲۲ متر طول دارد، که توسط آرا هاروتیونیان Ara Harutyunyan در سال 1961 م طراحی آن آغاز و در سال ۱۹۶۷ م نهایی جای مجسمه استالین قرار گرفت. آرا هاروتیونیان Ara Harutyunyan درباره خلق این مجسمه می گوید؛

ایده “مادر ارمنستان” از قبل در ذهنم بود، یک پایه پایه وجود داشت، که می توانست معنی بیشتری به کار من دهد. مجمسه نمادی از شهر، نگهبان زمین، نماد مردم و …  در ذهنم بود. من تصویر تلفیقی از یک دختر شمشیر زن، یک زن و یک مادر را انتخاب کردم. مجسمه ای که جای مجسمه استالین قرار گرفته و بر پایه موزه جنگ است، باید سخت و خشن باشد و حالت های زنانگی کمتری داشته باشد. می خواستم و یا بهتر است بگویم؛ مجبور بودم؛ مردانگی، قدرت، قهرمانی، پیروزی را نشان دهم اما مشکلم شمشیر بود یا باید حذف می شد یا تغییر حالت می داد (برای پایداری مجسمه و جلوگیری از انحراف آن، پس شمشیر را در دو دست مادر قرار دادمکه نشان دهم که مردم ما همیشه آماده هستند و در صورت لزوم از دستاوردهای خود، از میهن عزیزمان دفاع می کنند.

مجسمه مام ارمنستان (مجسمه مادر) آرا هاروتیونیان Ara Harutyunyan
مجسمه مام ارمنستان (مجسمه مادر) آرا هاروتیونیان Ara Harutyunyan

این مجسمه از مس ساخته شده و 22 متر طول و حدود 15 تن وزن دارد. مادر ارمنستان هم نماد صلح و هم نماد قدرت است. این مجسمه ارزش مهم و وضعیت والای زنان در خانواده‌های ارمنی را نمایان می­کند این مجسمه مظهر مجسم زنان ارمنی است که در طی درگیری‌هایی با سربازان ترک و کردی و نیروهای متفقین، پا به پای شوهرانشان دست و پنجه نرم کردند. اما این مجسمه در واقع معنای بزرگ‌تری دارد و شامل نمادگرایی بیشتری می‌شود. یکی از مفاهیم آن این است که مادر ارمنستان، با شمشیر بزرگش آماده است تا در صورت خطر و بروز حمله، از زادگاهش ایروان و ارمنستان تا پای جان دفاع کند.

سوسه مایریک Sose Mayrig
سوسه مایریک Sose Mayrig

برخی می گویند؛ مجسمه مادر، زندگی فدایی یک مادر ارمنی است به نام سوسه مایریک Sose Mayrig یا (سوس ماریگ، سوسه واردانیان) که برای کمک به همسر و فرزندان خود در درگیری با سربازان ترک اسلحه به دست گرفت، این مجسمه یک نماد زنانه از ارمنستان است که از این کشور در مقابل هر دشمن و هر تهاجمی دفاع می‌کند. یک سمبل زنده از استحکام و عظمت مردم این سرزمین کوچک

نقاشی مجسمه مام ارمنستان (مجسمه مادر) آرا هاروتیونیان Ara Harutyunyan
نقاشی مجسمه مام ارمنستان (مجسمه مادر) آرا هاروتیونیان Ara Harutyunyan

موزه جنگ ارمنستان؛
پایه اصلی موزه زیرین مجسمه مادر توسط معمار رافائل ایسرائلیان Rafayel Israyelian ساخته شده است. این عمارت 51 متری شبیه یک كلیسای ارمنی باسیل و شبیه کلیسای سنت هریپسیمه قرن هفتم از سنگ بازالت در پارک پیروزی بنا شده است که پس از نصب مجسمه استالین نام آن؛ یادبود “Monument ” گذاشته شد. همه ساله در تاریخ 9 ماه می، هزاران ارمنی از مجسمه مادر ارمنستان بازدید می کنند و برای گرامیداشت شهدای ارمنی جنگ جهانی دوم ، گل هایی به یادگار در کنار آن می گذارند.

نقاشی مجسمه مام ارمنستان (مجسمه مادر) آرا هاروتیونیان Ara Harutyunyan
نقاشی مجسمه مام ارمنستان (مجسمه مادر) آرا هاروتیونیان Ara Harutyunyan

آدرس موزه جنگ و مجسمه مادر ارمنستان؛ بالاتر از  مجموعه آبشاری کاسکاد ، خیابان آزاتوتیان، منطقه 2
ساعات کاری: از دوشنبه تا جمعه: ساعت 10 صبح تا 5 عصر روزهای شنبه و یکشنبه: ساعت 10 صبح تا 3 ظهر، زمان تقریبی برای بازدید از تمام قسمت های موزه: 20 تا 40 دقیقه (البته اگر می‌خواهید از نمایشگاه موجود در هوای آزاد و نمای بیرونی مجسمه لذت ببرید، به کمی زمان اضافی نیاز دارید)

نشانه های از زمان اتحاد شوری بر روی جداره موزه جنگ
نشانه های از زمان اتحاد شوری بر روی جداره موزه جنگ

برای رسیدن به این مجسمه می­توانید تا مجموعه آبشاری کاسکاد پیاده بروید، از پله برقی بالا برنده استفاده کنید و یا این که حمل و نقل عمومی را برگزینید. البته در واقع پیدا کردن حمل و نقل عمومی منظم برای شما مشکل است،  بنابراین راحت‌ترین راهی که به نظر می­رسد گرفتن تاکسی است. دوچرخه‌سواری نیز باید ارزان باشد اگر چه به شناخت قبلی شما از نقشه شهر ایروان بستگی دارد.این مکان قابل پیاده‌رویبوده و نمای آن خوب است بنابراین شما احتمالا ً بخواهید که با پای پیاده نیز به آن جا بروید.
ته نویس دوم) این گزارش بدون اجازه و با افتخار تقدیم می شود به بانوی و مادر مهربان آلیس شاه مرادیان مدیر موزه آرداک مانوکیان که بسیار به ایشان زحمت می دهیم، سپاس از تمام محبتها و مهر  مادری شما

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>