عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

روز جهانی خنده

فردا سوم ماه مه (13 اردیبهشت) روز جهانی خنده است، روزی که مردم برای شادی و خنده و دستیابی به صلح از طریق خنده، به خیابان‌ها می‌آیند.
نامگذاری یک روز از سال به عنوان؛ روز جهانی خنده World Laughter Day ایده مادان کاتاریا madan kataria بود، پزشکی هندی که در سال ۱۹۹۵ یوگای خنده Laughter yoga را ابداع کرد. به همت وی از سال ۱۹۹۸ تاکنون، اولین یکشنبه ماه مه میلادی به عنوان روز جهانی خنده شناخته می‌شود و در این روز مردم در شهرهای مختلف در مکانی جمع می‌شوند و بدون دلیل و بی‌وقفه می‌خندند.

روز جهانی خنده چیست؟
روز جهانی خنده چیست؟

فردا در سراسر دنیا همه با هم می خندند و انرژی های مثبت خود را به هم به اشتراک می گذارند. سه راه برای این همراهی و همیاری جهانی وجود دارد؛
الف) اینجا را کلیک کنید تا آنلاین در این رویداد شرکت کنید. این برنامه رایگان است، اما حداکثر 100 نفر اول ظرفیت ورود دارند.
ب) اطلاعات خود را در سایت روز جهانی خنده ثبت کنید تا با شما در ارتباط باشند.
ج) به صفحه فیسبوک این رویداد بپیوندید تا این رویداد را مستقیم و آنلاین در سرابر جهان ببینید.
در بسیاری از کشورها ساعت مشخصی برای این رویداد مشخص شده است و البته ساعت مشخصی برای این رویداد در ایران تاکنون مشخص نشده است.
روز جهانی خنده چیست؟
روز جهانی خنده یک رویداد سالانه است که به منظور افزایش آگاهی در مورد خنده و مزایای درمانی فراوان آن و همچنین در مورد هزاران گروه جامعه در سراسر جهان، که به طور معمول تحت عنوان خنده شناخته می شود، این برنامه رایگان و برای همه آزاد است.
همه می دانند که با خندیدن احساس خوبی دارد، اما کمتر کسی درک می کند که این ابزارهای ساده چقدر می توانند در بهبود سلامتی و رفاه روزمره ما نقش داشته باشد. خنده نمی تواند چیزی را بهبود بخشد یا حل کند ، اما می تواند به بهبود و حل همه چیز کمک کند. بیایید یک تمرین شادی جدید را کشف کرده و با کل دنیا همراه شویم.
خنده یک زبان جهانی است ، همه ما صحبت می کنیم و این به ارتباط مردم با فرهنگ ها و کشورهای مختلف کمک می کند. از طریق شبکه باشگاه های خنده رایگان اجتماعی ، ما در حال ایجاد جامعه ای در سراسر جهان هستیم که دلسوز و مشترک باشند ، افرادی که به عشق ، مهربانی و دلسوزی بی قید و شرط اعتقاد دارند.

یوگای خنده Laughter yoga و روز جهانی خنده
یوگای خنده Laughter yoga و روز جهانی خنده

اولین یکشنبه هر ماه مه ، روز جهانی خنده است. در این روز اعضای باشگاه خنده و خانواده و دوستانشان در پارک های عمومی جمع می شوند تا با هم بخندند تا لرزش های مثبت عشق بی قید و شرط ، خنده ، مهربانی و دلسوزی را ارسال کنند.
یوگای خنده (Laughter yoga‎) یا هاسیایوگا عملیست شامل خنده ممتد داوطلبانه. یوگای خنده بر اساس این باور است که خندهٔ داوطلبانه همان منفعت‌های بدنی و روانی خندهٔ آنی را به همراه می‌آورد. یوگای خنده گروهی، با تماس چشمی جوک و بازیگوشی بین شرکت کنندگان انجام می‌شود. در دهه ۱۹۹۰ یوگای خنده در پارک‌ها در صبح زود در گروه‌های افراد مسن انجام می‌شد.
نخستین روز جهانی خنده سال ۱۹۹۸ و تنها در مومبای هند برگزار شد که ۱۲ هزار تن از اعضای «باشگاه‌های خنده» هند در آن شرکت کردند. باشگاه خنده مکانی است که تمرین‌های یوگای خنده در آن اجرا می‌شود.
سال های بعد «روز جهانی خنده» از مرزهای هند عبور کرد و در سایر کشورها برگزار شد. مادان کاتاریا قصد دارد از طریق خنده، صلح را در جهان برقرار کند. او می‌گوید: «وقتی شما می‌خندید، تغییر می‌کنید و وقتی تغییر می‌کنید تمام جهان اطراف شما تغییر می‌کند.» جنبش خنده یوگا که اکنون در بیش از 105 کشور جهان 6000 کلوپ خنده را به خود اختصاص داده است.
در روز جهانی خنده، اعضای باشگاه‌های خنده به همراه اقوام و دوستان و همچنین سایر علاقمندان به خیابان‌ها آمده و می‌خندند. در طول مراسم افراد دست می‌زنند، می‌رقصند و فریاد می‌زنند « هو هو، ها ها ها» و «خوبه، خوبه، همینه».
در ایران نیز باشگاه‌ خنده سال ۱۳۸۰ توسط مجید پزشکی تأسیس شد. از آنجا که خنديدن هم از قانون مسری بودن تبعيت می‌کند، خنده یک شخص دیگران را نیز به خنده می‌اندازد. به همين دليل هم بود که شهرداری تهران در دو سه سال گذشته، اين باشگاه‌ها را رواج داده و برنامه خنده‌درمانی جمعی را در فرهنگسراهايی مثل بانو، ملل و سرو برگزار کرده است. يوگای خنده‌ای که در اين باشگاه‌ها آموزش داده می‌شود، نوع بومی‌شده اين فن‌هاست که با حذف برخی حرکات و تغيير بعضی ديگر، به يک سبک ايرانی تبدیل‌شده است. و البته شبکه نسیم و رامبد جوان نیز در این راه قدمهای خوبی برداشتند. روز جهانی خنده که از ۱۴ سال قبل وارد تقویم جهانی شده است، حداقل سالی یک‌بار اخم و اندوه را در تمام دنیا ممنوع می‌کند!

مادان کاتاریا madan kataria مبدع روز جهانی خنده
مادان کاتاریا madan kataria مبدع روز جهانی خنده

مادان کارتاریا خود می‌گوید :

«براى این کار در شهر محل سکونتم، یعنى بمبئی به یک پارک عمومى رفتم و سعى کردم با تعریف کردن جوک، مردم را بخندانم. مردم هم مى‌خندیدند و مى‌رفتند. بعد از مدتى دوباره برمى‌گشتند. بعد از دو هفته دیدم، دیگر جوک جدیدى ندارم. پس باید راه جدید و دیگری پیدا کنم تا بتوانم مردم را بخندانم. از این رو تصمیم گرفتم که خنده را با یوگا ادغام کنم. به تدریج به شیوه‌هایى دست یافتم که خنده را با تنفس عمیق در یوگا پیوند مى‌داد.»

شیوه‌هاى آموزشى یوگاى دکتر مادان کاتاریا، استاد هندى یوگا، که به خنده یوگا مشهور است، امروزه در سراسر دنیا شهرت یافته‌اند. یکى از این تمرین‌ها “شیرخنده” نام دارد. در این تمرین فرد زبانش را تا آنجا که ممکن است از دهان خارج مى سازد و دست‌هایش را چون دست‌هاى شیر در کنار بدن قرار مى‌هد و سعى مى‌کند با تمام وجود بخندد.
خنده یوگا انواع بسیار متفاوتى دارد: خنده در سکوت، خنده‌ى زنبوری، خنده‌ى جهشی، خنده‌ى صمیمی و خنده‌ى مطبوع و ملایم.
برای تک تک مردم سرزمینم شادی رو آرزو دارم و امیدوارم که خنده و شادی در تمام دنیا و به خصوص ایران عزیزم نهادینه بشه

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. بنام خدا و با سلام : این اقدام خیر خواهانه شما و موسس هندی آن اقدامی خدا پسندانه است ، چرا که خنده بر هر بی درمانی دواست .
  در این فضای شیوع بیماری کرونا مناسب است بویژه در ایام قرنطینه خانگی که ارتباط اعضا خانواده به دلیل مشکلات زندگی و عدم آشنایی با مهارت های زندگی با چالش مواجه میشود از تکنیک خنده درمانی برای فراموشی غم ها و افزایش سطح ایمنی بدن جهت مقابله با این ویروس استفاده نمائیم.
  چرا که خنده وشادی باعث افزایش ترشح سرتونین شده و موجبات کاهش استرس میشود . با تشکر از زحمات شمامحمد حسین خسروی کارشناس روان شناسی بالینی ، تلفن ۰۹۱۲۰۳۲۸۶۵۳
  مدرس آموزش خانواده و مشاور خانواده و مدیر موسس مدرسه اولیا و مدرس الگوهای رفتاری در صنعت گردشگری و مدیر کانال دور کاری و کار در منزل.

 2. ایران دخت شیرلزی

  با درود و سپاس علاقه مندم در برنامه یوگای خنده لز طریق وانساپ و تلگرامی که دارم شرکت کنم .سپاس

  شهریار؛ در خدمت شما هستم

 3. روز جانی خنده ایده خیلی خوبی است امیدوارم همه همیشه بخندند وشاد باشند.

  شهریار: لبتان خندان، دلتان شاد

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>