عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

پخش فیلم به سبک تهران هادی آفریده

فیلم مستند «به سبک تهران» ساخته هادی آفریده که درباره سرگذشت معماری معاصر تهران است،در جشنواره فیلم شهر به نمایش درخواهد آمد.

ادامه ...

نشست؛ نگاهی تازه به پهنه تاریخی تهران

انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز نشستی با عنوان؛ نگاهی تازه به پهنه تاریخی تهران با حضور اسکندر مختاری، مهرداد بصیری غرب و بهروز مرباغی برگزار می کند.

ادامه ...

سفر به خواف به رنگ بنفش

مسافر خواف بودیم و قرارمان این بود بعد که بعد از سفر به خواف، سفرنامه ای درباره شهر خواف بنویسیم، اما اردیبهشت بود و ماه تصمیم گیری، چون به عقب نمی خواستم برگردیم، سفرنامه ام به شهر خواف بنفش شد! در ادامه بخوانید …

ادامه ...

نمایش فیلم دستهای هگمتانه

مستند «دست‌های هگمتانه» اثر محمدرضا اصلانی در خانه هنرمندان ایران رونمایی می‌شود.فیلم مستند دستهای هگمتانه که با سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان تهیه شده است…

ادامه ...

آروزیی برای تهران

چه خوب بود، ماکتی از شهر یا بافت تاریخی تهران در مبادی ورودی نصب می شد، نمی دانم چه کسی مسئول انجام این کار است! سازمان میراث فرهنگی، شهرداری تهران و … اما می دانم وظیفه یک لیدر نیست! راستی اگر خانه ای تخریب شد و برج و پاساژ ساخته شد، تخریب کار ماکت هم باید داشته باشیم!

ادامه ...

سیرت تاریخی تهران

نگارنده بمنظور نگارش این مقاله از یادداشت ها و مقالاتت مربوط به تهران در سایت های مختلف استفاده نموده شایان ذکر است که رویدادهای تاریخی توسط هر نویسنده ای متفاوت است که اگر مغایرتی برخی مطالب ذکر شده با دانسته ها دارد فقط به دلیل تعدد مدارک است. در این مقاله نگرشی کوتاه به سیرتاریخی تهران در گذر زمان میگردد وامیدوارست که مطالب از نظر کلی مورد قبول خوانندگان قرار گیرد، توضیح اینکه در مورد رویدادها و مسائل تاریخی شهر تهران بدلیل کثرت سخنی گفته نخواهد شد و آن رشته کلام را به صاحب نظران واگذار می کند ….

ادامه ...

تهران سیر تحول

نهضت تجددخواهی مشروطیت که موجب انقراض سلسله قاجاریه شد نگاه به غرب و کشورهای اروپایی داشت. دموکراسی و آزادی‌خواهی در مقابل عقب‌افتادگی و استبداد ناشی از یک و نیم قرن حکومت قاجاریه خواست تمامی ملت ایران بود. تفنن‌‌طلبی حکام قاجار، به‌ویژه ناصرالدین‌شاه، مظفرالدین‌شاه و احمدشاه که برای ارضای لذات این حکمرانان هزینه‌های سنگین چندین سفر طولانی مدت آنها به خزانه ضعیف کشور تحمیل شد این حُسن را داشت که مردم ایران فهمیدند دنیا تحولات بزرگی را پشت سرگذاشته است و اوضاع و احوال آن سوی دنیا، اروپا، با زمان اوایل سلسله صفویه که تماس نزدیک با ایران برقرار شد کاملاً متفاوت است…..

ادامه ...

جایزه داستان تهران

مجله ماهنامه داستان وابسه به گروه مجلات همشهری مسابقه داستان نویسی درباره شهر تهران برگزار می کند، در داستان‌های ارسالی، شهر تهران باید نقشی محوری داشته باشد. به این معنا که داستان چنان با مولفه‌های شهری تهران گره خورده باشد که در مکان‌های دیگری جز این شهر قابل تصور نباشد. مولفه‌هایی از قبیل: ….

ادامه ...

شهر انار

نام قدیم شهر انار، آبان بوده است، آبان برگرفته از «آبان‌یشت» پنجمین یشت (بخش) اوستاست، این قسمت به ستایش ناهید یا آناهیتا ایزد بانوی نگهبان آب اختصاص دارد. دکتر باستانی پاریزی می نگارد؛ «آبادیی مثل انار را که در بیابان برهوت و لوت کرمان است، منسوب به ناهید (آناهیتا) می‌دانم؛ چه می‌دانیم که درخت انار و همچنین ماهی دو مظهر ناهید بوده‌اند.»

منطقه آبان، زرتشت نشین بوده و پس از حمله اعراب به علت وجود آتشکده، به آن نام نار (آتش) دادند که به مرور الف زینت به اول آن اضافه شد و به انار تبدیل شد.

در نقشه ریگوبرت بون فرانسوی در سال 1771 م نام شهر هنوز آبان است!

ادامه ...

شهر آلاشت

شهر آلاشت
نامهای دیگر : اِلاشت ، اَلاشت ، ایل دشت
پیرامون نام (وجه تسمیه) :
اِلاشت؛ اِلاش نام درختچه ای به اندازه بوته زرشک است با ساقه های تیغ دار با این تفاوت که میوه آن به شکل قلافی است سیاه رنگ که برای دانه افشانی از هم باز می شود (شاید «اِلا» به معنی ، باز وگشاده ، ریشه همین نام باشد) و بر روی ساقه گیاه می ماند این درختچه ها را در آلاشت هر رهگذری در کنار بوته های فراوان زرشک می تواند ببیند
اَلاشت: دو حرف اول این واژه یعنی«ال» خود معانی و تعابیر مختلفی

ادامه ...