عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

جشن سال نو ایزدی ها مبارک

جشن سال نو ایزدی ها هرساله در روزهای شانزدهم و هفدهم آوریل در پرستشگاه ایزدی‌ها در لالش (موصل عراق) بر گزار می شد. جشن سال نو این مذهب، فرصتی است، برای زنده نگاه داشتن آداب و رسوم پیروان این دین. زائران ایزدی با پای برهنه به سمت پرستشگاه می‌روند و پس از ده‌ها متر پیاده‌روی به در سنگی این پرستشگاه می‌رسند که تصویر خورشید روی آن حک شده است.

جشن سال نو ایزدی ها مبارک
جشن سال نو ایزدی ها مبارک

آرامگاه شیخ عَدی عارفی که از او به عنوان بنیانگذار آیین ایزدی نام برده می‌شود، در لالش واقع است. گنبد سنگی این پرستشگاه که به شکل مخروطی نمادی است از “گذر از زمین به سوی آسمان”

آرامگاه شیخ عَدی
آرامگاه شیخ عَدی در لالش

ایزدی‌ها در شب قبل جشن سال نو، هنگام شب، با افروختن آتش مقابل خانه‌های خود، این سنت دیرین را که باز هم در ستایش خورشید است، گرامی می‌دارند. ایزدی‌ها مانند ایرانیان شامگاه آخرین سه‌شنبه سال خود را جشن می‌گیرند و آن را چهارشنبه سور (سور به کردی یعنی سرخ) می‌نامند.

چهارشنبه سور (سرخ) یزیدیان
چهارشنبه سور (سرخ) یزیدیان

چهارشنبه‌ سوری ایزدی‌ها در ماه نیسان قرار دارد که آغاز سال نو است و به باور ایزدی‌ها ماه نیسان از دو کلمه نی و سان تشکیل شده، «نی» به معنای نو و «سان» هم تولد است. ایزدی‌های در چهارشنبه‌ سوری با روشن کردن ۳۶۵ چراغ دست به دعا بر می‌دارند و در این مراسم، تخم مرغ که از نظر آنان سمبل تولد جهان و آغاز زندگی است را رنگ می‌کنند. در ماه نیسان ازدواج ممنوع است، زیرا بر اساس یک روایات، ماه نیسان یا بوک هیوانه، عروس همه ماه‌ها و مقدس است.
کردهای ایزدی در کردستان عراق، کردستان ترکیه، کردستان سوریه و قسمت کردنشین ارمنستان و اطراف تفلیس زندگی می‌کنند. بر اساس آمارها‌ی گوناگون، اکثر جمعیت قریب به یک میلیون نفر ایزدی‌ها پس از عراق در آلمان زندگی می‌کنند.

نقشه پراکندگی جغرافیایی ایزدی ها
نقشه پراکندگی جغرافیایی ایزدی ها

مهاجرت ایزدی‌ها به آلمان در پی حمله داعش به آنان شدت یافت. رهبران داعش ایزدی‌ها را کافر اعلام کردند و به مناطق آنان در سوریه و عراق حمله کردند. پیروان این آیین را ایزدیان، یزیدیان، یزدانیان و … نام گذاری کرده اند و هیچ گونه ارتباطی با یزید بن معاویه بن ابی‌سفیان ندارد و مهم تر انگه این آیین ارتباطی به آیین زرتشت هم ندارد.

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>