عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
3350 سفر
175400 همسفر

یکشنبه نخل مبارک

عید شعانین Palm Sunday جشن زاخکازارت Ծաղկազարդ ، جشن نماد ورود عیسی مسیح به اورشلیم است، مسیح بجای اسب که نماد پادشاهان بود، سوار بر خر که نمادی از صلح بود وارد شهر شد و مردم با شاخه‌های نخل به استقبال وی رفتند.
🌴مردم چوبهایی که شبیه نخل شده (یا از درخت نخل آن را بافته اند) را در دست میگیرند و در حیاط کلیسا حرکت میکنند و سرود میخوانند یک‌شنبه نخل شروع جشن‌های هفته مقدس است.

یکشنبه نخل، عید شعانین Palm Sunday جشن زاخکازارت مبارک
یکشنبه نخل، عید شعانین Palm Sunday جشن زاخکازارت مبارک

بر اساس کتاب مقدس ( عهد جدید) انجیل لوقا 26:19-39 انجیل متی1:21-11 انجیل مرقس1:11-11
مسیح سوار بر کره الاغی که از پیش آماده شده بود به همراه شاگردانش به بیت المقدس می آید و مردم که منتظر ورود وی بودند بر سر راهش شاخه هایی از درخت زیتون می گسترانند و در واقع راه را برای وی تزئین می کنند. وقتی به بیت المقدس می آید ورود او را متبارک می خوانند زیرا می دانستند که او مسیح است . کره الاغ ، نمادی از تواضع و فروتنی و شاخه زیتون نماد صلح و سلامتی بود که مسیح به ارمغان آورد.
در این روز در کلیساهای ارمنی مراسم خاصی برگزار شده و به مردم شاخه های زیتون داده می شود که یادآور اهدای دسته های گل از سوی مردم در بیت المقدس به مسیح است در صورت کمبود شاخه زیتون در منطقه ای از شاخه درخت بید استفاده می کنند . مردم این شاخه ها را به همراه خود به خانه آورده و برای مدتی در درون آب نگهداری می کنند . البته این شاخه ها به معنی تبریک فرا رسیدن بهار نیز می باشد . این روز در کلیساهای کاتولیک و پروتستان هم جشن گرفته می شود .
شایان ذکر است که چند سال پیش از سوی گارگین دوم رهبر کلیسای ارمنی این روز همچنین “روز تبرک کودکان” نامیده شد.

یکشنبه نخل مسیح به عنوان پادشاه وارد می شود
دوشنبه مسیح معبد را پاکسازی می کند
سه شنبه مسیح برای آخرین بار در معبد تعلیم می دهد
چهارشنبه یهودا خیانت می کن
پنجشنبه شام آخر
جمعه صلیب مسیح مصلوب می شود
شنبه روشن مسیح مقدسین را از هادس به بهشت می برد
یکشنبه قیام قیام مسیح از مردگان

🌹به دوستان مسیحی و ارمنی خود آغاز هفته مقدس را شادباش بگویید

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. سلام من یکم گیج شدم مطب جالب بود ولی سوال دارم
  هادس پادشاه سرزمین مردگان است
  شنبه روشن را یکم توضیح میدین من گیج هنک شدم
  و هنوز سر اون نماد گیر کردم
  منظور سادگی است از نماد سوار شدن بر الاغ بجای سوار شدن بر اسب؟(گیر دادم )

  شهریار؛ سلام بر شما در خصوص پرسشهای اول تا یکی مانده به آخر . کمی شرحش طولانی است در واتسپ درخدمت مشا هستم. برای پرسش آخر ، دقیقا درست فرمودید. اسب برای پادشاهان بو

 2. سلام .برای من مطلب جالبی هست.و تبریک میگم به دوستان مسیحی عزیز و مهربان.
  سوال کلی در مورد این جشن دارم.اینکه تمام مراحل ورود مسیح و کارهایی که انجام میشه آیا به شکل نمادین حرکت انسان به سوی رستگاری و خطرات و موانع سر راه رو بازگو میکنه؟ طبق اساطیر یونان هادس خدای جهان زیرین یا به عبارتی لایه های دورنی و نیروهای منفی درون انسان هست(البته به مقدار کمی که اطلاع دارم)و از هادس به بهشت رفتن آیا منظور از نجات انسان هست؟و قیام مسیح از مردگان منظور تولد مجدد روح و تکامل و رها شدن تطهیر شدن هست؟

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>