تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

جشنواره بونالو جشنی برای پایان طاعون با کمک الهه ماهاکالی

بونالو Bonalu جشنی است هندو، برای شکرگذاری نعمتها و پایان طاعون و تشکر از الهه ماهاکالی Mahakali (خشن ترین الهه قدرت) با حضور مردان، زنان و ترنسها

جشنواره بونالو جشنی برای پایان طاعون با کمک الهه ماهاکالی
جشنواره بونالو جشنی برای پایان طاعون با کمک الهه ماهاکالی

پیشینه جشن بونالو؛
الف) در سال 1813 م طاعون در شهرهای حیدرآباد و سکندرآباد هندوستان شیوع یافت و جان هزاران نفر را گرفت. یک گردان نظامی برای کمک به حیدرآباد اعزام شد، هنگامی که این گردان نظامی به معبد الهه مادر (ماهاکالی) در اوجین Ujjain رسیدند به صورت جمعی دعا کرده و نیت کردند درصورت پایان طاعون تندیس و مجسمه الهه را در شهر برپا کنند.
ظاهرا چنین شد و طاعون در شهر از بین رفت، پس نظامیان برای شکرگذاری در شهر، بُت الهه را نصب کردند و با غذای بونالو به همه اطعام دادند و از این تاریخ به بعد در این ایام یک فستیوال شادی در شهر برگزار می شود.
ب) براساس یک روایت اساطیری مردم بر این باورند که الهه ماهاکالی به خانه والدین خود باز می گردد و توسط والدین نوازش و با بونالو از او پذیرایی می شود. پس به همین دلیل این جشن برای دختران متاهلی  است که در تعطیلات به والدین خود سر می زند.

الهه ماهاکالی Mahakali
الهه ماهاکالی Mahakali

الهه ماهاکالی Mahakali کیست؟
ماهاکالی الهه هندوی خشن ، ویرانی و قیامت است. این الهه، نیروی اولیه جهان و در بیشتر تصویرها رنگ او آبی و سیاه است، چهار بازوی حامل اسلحه، سر دیو و جام جمجمه، نیش‌های کوچک، موهای ژولیده، چشم‌های پر از خشم و زبانی قرمز و بلند دارد که خون شیاطینی که خورده است از زبانش می چکد ، ماهاکالی با گردنبندی از 108 دست دیو آراسته شده است. ماهاکالی نابود کننده بدی ها و محافظ مردم است. Mahākāla یک عبارت سانسکریت است که از ترکیب دو واژه mahā یعنی «بزرگ» و kāla یعنی «زمان/مرگ» تشکیل شده و لذا معنای «فراتر از زمان» یا «فراتر از مرگ» می‌دهد.
زمان برگزاری جسن بونالو
جشن بونالو در ماه آشادا ماسام (جولای و آگوست) بر گزار می شود و زمان آن متغییر است. جشن در اولین یکشنبه ماه شروع و هر یکشنبه در یک معبد برگزار می شود. (سال 2022 آغاز جشن یکشنه 4 جولای است)
آیین های جشن بونالو
جشن بونالو به صورت کارنوال شهری و خیابانی است و معمولا زنان بهترین ساری خود را می پوشند و با پختن غذایی به نام بونام آن را به الهه مادر هدیه می دهند، زنان غذای بونام را در ظروف سفالی به نام  قاتم Ghatam گذاشته و با برگ‌های چریش و زردچوبه آن را تزئین می کنند.

آیین های جشن بونالو
آیین های جشن بونالو و زنان در حال حمل غذا

ظروف جشن بونالو باید بر روی سر قرار گرفته با رقص به سمت معابد حمل شود، اعتقاد بر این است که زنان حامل بونالو دارای روح الهه مادر هستند و هنگامی که به سمت معبد می روند، مردم برای آرام کردن روح (که روحیه تهاجمی دارد) آب را روی پاهای آنها می ریزند. در جشن بونالو برای دفع ارواح شیطانی در قدیم مردم یک گاومیش نر را در جلوی معبد قربانی می کردند، اما اکنون با قربانی خروس جایگزین شده است.

آیین های جشن بونالو و زنان در حال حمل غذا
آیین های جشن بونالو و زنان در حال حمل غذا

در باور کنونی مردم، اگر غذا توسط ترنسکشوال به معابد برده شود، بلا و بیماری از شهر و مردم آن منطقه دور خواهد شد و یکی از جشنواره های هند است که ترنسها در آن سهم فراوانی دارند.

آیین های جشن بونالو و ترنسها
آیین های جشن بونالو و ترنسها

در بین خدایان هندی نمونه های دو جنسیتی فراوانند که هم مظهر باروری هستند و هم نماد مردانه دارند. دولت هند ترنسکشوال را به عنوان جنس سوم پذیرفته ولی جامعه سنتی هند هنوز با آنها مشکل دارند. در هند به این مردان که رفتارهای زنانه دارند هجرا میگویند در خیلی از شهرها این گروه را قبول ندارند و مورد اذیت و آزار هستند اما در برخی طبقات هندو هجرا یک طبقه اجتماعی شناخته میشود. در اینجا هجراها به الهه باهوچارا ماتا و شیوا اعتقاد دارند. شیوا در یکی از تجسم هایش دو جنسی میشود نیمی شیوا نیمی پارواتی

غذای بونام چیست؟
بونام در زبان تلوگو به معنی ضیافت است و غذایی است هندی تهیه شده از برنج، شیر، دمنوش و ادویه است.
برادر الهه ماهاکالی پوتاراجو Potharaju کیست؟
بر اساس اساطیر، پوتاراجو برادر الهه مادر است. نقش او را در این کارنوال مردی خوش اندام و با بدن برهنه است که زنگوله هایی بر روی مچ پا بسته و با زردچوبه روی بدنش و سرخابی بر پیشانی اش مسح شده است. که با طنین طبل در صفوف می رقصد.

برادر الهه ماهاکالی پوتاراجو Potharaju
برادر الهه ماهاکالی پوتاراجو Potharaju

پوتاراجو آغازگر جشن ها و محافظ جامعه و رقصندگان زن است که تحت طلسم الهه مادر قرار گرفته اند، او با شلاق (مارگوسا) خود که از درخت چریش بافته شده است حمایت می کند. و زبان او تا انتهای جشن از دهان بیرون است.
©️محتوی تولید شده متعلق به سفرنویس است و هر گونه کپی برداری بدون اطلاع …

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>