عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

پرچم و نشان ملی عمان

پرچم عمان دارای سه رنگ سفید، قرمز و سبز است با نشان ملی کشور در گوشه بالایی سمت چپ، سفید رنگ صلح و رنگ سبز نماد کوه های سرسبز شمال عمان (ٱلْجَبَل ٱلْأَخْضَرebel Akhdar)  و قرمز به یاد کشته شدگان این سرزمین  است و نشان ملی هم نماد مردانگی و شرافت است.

پرچم و نشان ملی عمان
پرچم و نشان ملی عمان

نشان ملی عمان تشکیل شده است از یک خنجر درون غلاف که بر دو شمشیر متقاطع قرار گرفته است این نشان در قرن 18 به عنوان نشان خاندان سلطنتی عمان پذیرفته شد و سپس به عنوان نشان ملی پادشاهی عمان معرفی و شناخته شد، این نشان در ابتدا در زمان سلطان سعید تصویب اما در زمان سلطان قابوس بر روی پرچم کشور قرار گرفت، این نشان در تمام شاخه های نیروهای مسلح کشور عمان از جمله ارتش سلطنتی، نیروی دریایی، نیروی هوایی، گارد سلطنتی ، پلیس شهری و … استفاده می شود.

نماد ملی و پرچم کشور عمان
نماد ملی و پرچم کشور عمان

از نظر نماد شناسی شمشمیر و خنجر نماد سلاح های تاریخی و بومی مردم عمان است که توسط یک کمربند سلطنتی تزئین شده به هم متصل شده است، خنجر نماد سلطان و شاه کشور است و هنوز توسط مردان عمانی به عنوان خنجر تشریفاتی در مناسبتهای رسمی و مهمانی ها به عنوان نماد مردانگی و شجاعت به کمر بسته می شود.
حمایت قانونی از نماد کشور عمان؛
بر اساس مصوبه سلطنتی صادر شده در سال 2004 وزارت تجارت و صنعت عمان موظف است کلیه کالاهای وارداتی و صادراتی را مزین به این نماد کند در غیر این صورت ممکن است منجر به توقیف آن محصول و جریمه و پیگرد قانونی شود در این مصوبه قید شده است؛ بی احترامی و مخدوش کردن این نشان جریمه 1000 عمانی و حبس تا سه سال را در پی دارد.
نکته اول؛ برخی بر این باورند که این کمربند در گذشته بر روی اسبهای عمانی بسته می شده است.
نکته دوم؛ پس از جنگ ظفار، این نشان به عنوان یک مدال به برخی از درجه داران و سربازان ایرانی حاضر در جنگ اهدا شد. این مدال با روکشی از طلا توسط سلطان قابوس به ارتشیان ایران اهدا شد.

مدال و یادمان اهدا شده به نیروهای ارتش حاضر در جنگ ظفار
مدال و یادمان اهدا شده به نیروهای ارتش حاضر در جنگ ظفار

ته نویس) این گزارش کوتاه، بدون اجازه و با افتخار تقدیم می شود به همسفر و دوست عزیم آقای علیرضا حافظی منشادی، ارادت قربان
گزارشها و نوشته های سفرنویس درباره جنگ ظفار؛
1) گفتگوهای محمدرضا پهلوی با رسانه ها درخصوص جنگ ظفار و اعزام نیرو به کشور عمان .
2) پرچم و نشان ملی عمان .
3) فیلم تپه ۳۰۳ (جانبازان ظفار، جنگ ظفار) .
4) آرامگاه خواجه ربیع (مقبره خواجه ربیع) .
5) تهیه لیست افراد کشته شده در جنگ ظفار .
6) قبرستانی که مهدکودک شد !
1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>