تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

نشست صوری درخصوص کشف کاشی های سرقت شده

با توجه به نشست صوری سازمان میراث مبنی بر کشف کاشی های مسروقه تهران، هنوز سرقت و فروش آثار و کاشی های تاریخی ادامه دارد و نه سارقین و نه کاشی های مسروقه تاکنون پیدا نشده اند …
روز شنبه دعوتنامه ای برای خبرنگاران حوزه میراث منتشر شد مبنی بر اینکه کاشی های سرقت شده تهران کشف شده و در یک نشست خبری با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران کاشی های مسروقه به نمایش در خواهد آمد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران در نشست صوری کشف کاشی های مسروقه
مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران در نشست صوری کشف کاشی های مسروقه

اما در این نشست، مرتضی ادیب زاده امین اموال توقیفی اداره کل میراث تهران با نمایش چندین قطعه کاشی اظهار کرد؛

این آثار سال‌ها قبل سرقت شده‌اند و هنوز هیچ کدام از آثار سرقت شده در طول یک سال گذشته به دست نیامده‌اند و هیچ کدام از این کاشی‌ها مربوط به سرقت‌های سریالی بناهای تاریخی تهران نبود و سارق هم در طول عملیات از دستان مامورین فرار کرده

وی در ادامه افزود؛ باید بررسی کنیم، ما اصلا نمی دانیم این کاشی های برای چه بنا و یا چه شهری است!

کاشی های کشف شده در نشست دیروز
کاشی های کشف شده در نشست دیروز

حال باید پرسید؛ دلیل برگزاری این نشست توسط سازمان میراث با عنوان کشف آثار سرقت شده تهران به چه دلیل بوده، آثاری که شبیه آنها را به راحتی می توان در فروشگاه های منوچهری پیدا کرد آثاری که در فضای مجازی نیز به فروش می رسد.

ته نویس اول) مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، «وجود ضعف در قانون» است برای منع نشدن افراد از خرید و فروش این آثار تاریخی است، که اگر هر کدام از آثاری که در شرایط این ضعف ِقانونی خرید و فروش می‌شوند، اصل باشند و هر کدام از یک دوره‌ی تاریخی، با دست قانونی خودمان چوب حراج به تاریخ کشور زده‌ایم و …
ته نویس دوم) جدول آثار تاریخی و کاشی های سرقت شده در طول سال گذشته در پائین تقدیم حضور می گردد و امیدورایم به زودی سازمان میراث فرهنگی در نشستی واقعی و به دور از نمایش رسانه ای گزارشی از اقدامات سازمان خود را ارائه کند. رای دیدن تصاویر با کیفیت بهتر بر روی آنها کلیک کنید.

تصویر قبل و بعد از سرقت سرانجام
تابلوهای نقاشی خانه هرمز پیرنیا قابهای خالی و نقاشی های غیب شده خانه پیرنیا دوم (هرمز پیرنیا) خانه هرمز پیرنیا کماکان در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام است و خبری از تابلوهای سرقت شده نیست!
خانه هرمز پیرنیا  خانه ثبت ملی نشده  لینک خبر
عکسی قدیمی از درب مسجد و حوزه سپهسالار (شهید مطهری) دروازه سرقت شده مسجد و حوزه سپهسالار (شهید مطهری) درخبرها اعلام شد درب مجلس نیز سررقت شده و دزدان دستگیر شده اند! اما تاکنون آثار سرقتی بر روی دروازه نصب نشده!
 دروازه مسجد سپهسالار  شماره ثبت ملی 260 لینک خبر
سرقت کاشی های خانه قاجاری صدیق اعلم کاشی های این اثر تاکنون پیدا نشده و داخل عمارت هم سالهای پیش کاملا تخریب شده است و تنها یک حوض سنگی باقی مانده !
سر در خانه صدیق اعلم خانه ثبت ملی نشده لینک خبر
سرقت کاشی های قاجاری حوزه علمیه حاج قنبرعلی خان کرد مافی نه سارق کاشی ها پیدا شد و نه کسی در این باره پاسخکو، سر در بدون کاشی است!
 مسجد قنبرعلی خان  شماره ثبت 11209 لینک خبر
سرقت کاشی های سردر مسجد میرزا ‌ابوالحسن‌ معمارباشی کاشی های مدرسه ‌و مسجد میرزا ‌ابوالحسن‌ معمارباشی برای همیشه مفقود شد و این اثر ملی بدون کاشی ماند!
 مسجد معمارباشی  شماره ثبت 2018  لینک خبر
کتیبه سنگی سرقت شده، زیارتگاه سارح بت حاشر (سارا خاتون) جای خالی کتیبه سنگی سرقت شده، زیارتگاه سارح بت حاشر (سارا خاتون)  جای خالی کتیبه سنگی یک تنی، زیارتگاه سارح بت حاشر (سارا خاتون) برای همیشه خالی است و از سارقین خبری نیست!
 کتیبه بت حاشر  آرامستان ثبت ملی نشده  لینک خبر
کتیبه سنگی مسجد جامع بابل قبل از مفقود شدن  ؟  طبق شنیده ها، انگار کتیبه سرقتی مسجد جامع بابل به صورت شکسته  پیدا شده اما هنوز بر روی مکان اصلی دوباره نصب نشده است
 کتیبه مسجد جامع بابل  شماره ثبت 4175  لینک خبر
کتیبه کاشی کاری شده مسجد جامع بابل قبل از مفقود شدن جای خالی کتیبه مسجد جامع بابل بعد از سرقت  کتیبه کاشی کاری شده مسجد جامع بابل کماکان مفقود است و جای این کاشی بر روی دیوار ورودی بنا خالی
 کاشی مسجد جامع بابل   شماره ثبت 4175  لینک خبر
سردر روزنامه ملی طوفان شرق وابسته به جمعیت نگهبانان اسلام و ایران و انجمن سخن سنج فردوسی سرقت کاشی های سردر روزنامه ملی طوفان شرق  کاشی سردر روزنامه ملی طوفان شرق وابسته به جمعیت نگهبانان اسلام و ایران و انجمن سخن سنج فردوسی پیدا نشد، عمارت هم در خطر تخریب است.
 روزنامه طوفان شرق  ثبت ملی نشده است  لینک خبر
همان جداره ناصرخسرو در اسفند 95 جای خالی کاشی های سرقت شده در سرای شبستری ناصرخسرو  کاشی های جداره سرای شبستری در خیابان ناصرخسرو در حال سرقت است و این سرقتها ادامه دارد!
سرای شبستری  ثبت ملی نشده لینک خبر
جای قاب منبت کاری حمام کشوریه بعد از سرقت قاب منبت کاری حمام کشوریه قبل از سرقت بعد از سرقت تصویر بانیان حمام کشوریه و قاب منبت کاری (داستان حضرت آدم و حوا) این اثر در خطر تخریب است!
 حمام کشوریه  ثبت ملی نشده لینک خبر
سرقت کتیبه قاجاری آب انبار حاج عبدالباقی نراق - منبع عکس سلحشوران  کتیبه قاجاری آب انبار حاج عبدالباقی برای همیشه سرقت شد و هیچ اطلاعی از کتیبه نیست!
 آب انبار حاج عبدالباقی  ثبت ملی نشده لینک خبر
سرقت کتیبه سنگی مسجد امام علی شیراز  کتیبه سنگی مسجد امام علی شیراز هم برای همیشه از صحنه روزگار محو شده!
 مسجد امام علی  ثبت ملی نشده  لینک خبر
تنها پرونده ای که به سرانجام رسید و سارق کاشی ها پیدا و بعد از مدت کوتاهی، کاشی ها توسط مرمت گران خبره در محل قبلی نصب شد! سپاس از مدیران شیراز
 مسجد نصیرالملک  شماره ثبت 396  لینک خبر
    خانه قیصری در خیابان جمهوری، خیابان لادن و همچنین کاشی های سردر ورودیمسجد کاظمی در امین حضور تهران هم سرقت شده بود، که هیچ ردی از آنها پیدا نشد!
کاشی سرقت شده آرامگاه حاجی میرزا علی صدر الاشرف تبریزی جای خالی کاشی آرامگاه حاجی میرزا علی صدر الاشرف تبریزی هنوز خبری از کاشی آرامگاه حاجی میرزا علی صدر الاشرف تبریزی نیست!
آرامگاه صدر الاشرف تبریزی ثبت ملی نشده لینک خبر
بقعه سرقبرآقا قبل از سرقت کاشی بقعه سرقبرآقا بعد از مفقود شدن کاشی برخی بر این باورند که شاید این مورد سرقت نبوده و شاید تنها کاشی از بدنه جدا شده
بقعه سرقبرآقا شماره ثبت 927  لینک خبر

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>