تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

خانه باغ اربابی نمازی – زاهدی (مصطفی‌خان حاجب‌الدوله)

خانه باغ اربابی مصطفی‌خان حاجب‌الدوله ، عمارتی بود در یک باغ قدیمی 6000 متری که بنایی ییلاق نشین داشت، بنایی در مجاورت خانه باغ محمدابراهیم امیرتیمور کلالی (دادماد حاجب الدوله) خانه باغ اربابی مصطفی‌خان حاجب‌الدوله که در تمامی اسناد به عنوان باغ منظور شده بود اما در سال 1392 حکم تخریب و ساخت یک برج در آن صادر شد.
محمدابراهیم امیرتیمور کلالی نماینده مردم خراسان در مجلس شورای ملی به علت حضور مداوم در تهران تصمیم به خرید یک باغ – عمارت ییلاقی در شمال شهر تهران می گیرد و در خیابان فرشته دو قطعه زمین که هر کدام مساحت حدودی 6000 هزار متر داشتند را خریداری کرد.

عکس هوایی خانه باغ های محمدابراهیم امیرتمیور کلالی در سال 1344
عکس هوایی خانه باغ های محمدابراهیم امیرتمیور کلالی در سال 1344

قطعه شمالی را به پدر همسر خویش مصطفی‌خان حاجب‌الدوله (پدر نیر عظمی) اهدا می کند. این خانه باغ که در میان اهالی محل به خانه باغ اربابی شهره است. برخی از افراد محلی می گویند؛ این باغ متعلق به آقای زاهدی و برخی معتقد هستند که متعلق به خاندان نمازی است.

عکس هوایی خانه باغ های محمدابراهیم امیرتمیور کلالی زمانی که باغ بود
عکس هوایی خانه باغ های محمدابراهیم امیرتمیور کلالی زمانی که باغ بود

خانه باغ اربابی نمازی پس از سال 1357 توسط بنیاد مستضعفان و جانبازان مصادره و به عنوان یکی از ساختمان های وزارتخانه مورد بهره برداری قرار گرفت ، این عمارت در سال 1383 به شرکت سامان گستر امین واگذار و بعد از آن به شرکت صبا میهن و … که در نهایت امر به مالکیت شهرداری منطقه 1 درآمد.
شوربختانه خانه باغ اربابی مصطفی‌خان حاجب‌الدوله که طبق اسناد بیش از 292 اصله درخت در آن بود و حکم باغ نیز داشت در سال 1392 حکم تخریب آن صادر و باغ کلا تخریب و یک برج بلندمرتبه 26 طبقه در آن احداث شد. (اسناد در آرشیو سفرنویس موجود است)

تخریب و قطع درختان باغ نمازی- زاهدی و ساخت برج و خشکاندن درختان خانه باغ محمدابراهیم امیرتیمور کلالی
تخریب و قطع درختان باغ نمازی- زاهدی و ساخت برج و خشکاندن درختان خانه باغ محمدابراهیم امیرتیمور کلالی

اعتراض محمد حقانی عضو شورای شهر تهران درخصوص قطع درختان باغ خیابان فرشته را در اینجا بخوانید.
آدرس خانه باغ اربابی مصطفی‌خان حاجب‌الدوله : استان تهران ، شهر تهران (شمیرانات) ، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فیاضی (فرشته سابق) تقاطع ؛ خیابان کوهیار (نامدار سابق) و کوچه نمازی (مهران سابق) پلاک 5
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران : خانه باغ اربابی نمازی مصطفی‌خان حاجب‌الدوله شوربختانه کلا تخریب شد.
نامهای دیگر : خانه نمازی ، ویلای نمازی ، خانه خاندان نمازی ، خانه زاهدی ، خانه مصطفی‌خان حاجب‌الدوله ، خانه اربابی ، برج هرمس ، برج کوهیار
پیرامون نام (وجه تسمیه) : این عمارت خانه باغ مصطفی‌خان حاجب‌الدوله فرزند محمدرضاخان دولّو قاجار بود. که بعدها توسط خاندان نمازی و زاهدی خریداری شد.
دوران و بانی اثر : مصطفی‌خان حاجب‌الدوله و محمدابراهیم امیرتیمور کلالی در دوران پهلوی اول
امکان بازدید خانه باغ اربابی مصطفی‌خان حاجب‌الدوله: این خانه باغ کلا تخریب شده و امکان بازدید ندارد.
کاربری؛ خانه باغ ییلاقی و مسکونی
کاربری فعلی؛ برج مسکونی و تجاری
مالک اثر؛ مصطفی‌خان حاجب‌الدوله

برج هرمس ساخته شده در خانه باغ نمازی -زاهدی
برج هرمس ساخته شده در خانه باغ نمازی -زاهدی

مالک فعلی اثر؛ بنیاد مستضعفان و جانبازان در اختیار وزارتخانه (تا سال 1383) ، موسسه سامان گستر امین، صبا میهن و شهرداری منطقه یک (سازنده؛ شرکت عمرانی مجتمع ایرانشهر) در اسناد سال 1352 این خانه باغ در اختیار پست و تلگراف و تلفن بوده است.
منابع این گزارش در آرشیو سفرنویس محفوظ است.

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>