تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

تخریب هواکش مترو پمپ بنزین دروازه دلت

تخريب هواكش مقابل پمپ بنزين دروازه دولت که با شماره 31711 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده بود، به پایان رسید، پمپ بنزین دروازه دلت به زودی به موزه نفت تبديل خواهد شد.

تخریب هواکش مترو در حریم پمپ بنزین تاریخی دروازه دولت
تخریب هواکش مترو در حریم پمپ بنزین تاریخی دروازه دولت

تخريب هواكش متروي مقابل پمپ بنزين دروزاه دولت در تقاطع خيابان هاي انقلاب و سعدي، پس از برگزاري جلسات متعدد كارشناسي و رايزني هاي مديريت موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت با شهرداري و متروي تهران، انجام شد.

اصلاح نماي جايگاه سوخت قديمي دروزاه دولت تهران و نزديك كردن محيط اطراف آن به اصالت اوليه از جمله اهداف اقدام به تخريب هواكش مترو در اين منطقه بود كه به سرانجام رسید.

تخریب هواکش مترو پمپ بنزین تاریخی دروازه دولت
تخریب هواکش مترو پمپ بنزین تاریخی دروازه دولت

پمپ بنزين دروزاه دولت از جمله جايگاه هاي قديمي در شهر تهران است كه توسط شركت نفت انگليس و ايران در دوران پهلوي اول ساخته شده و بناي آن از معماري ويژه اي برخوردار است. اين جايگاه قديمي قرار است به عنوان سومين موزه نفت كشور، تا پايان سال جاري گشايش يابد.

پمپ بنزین دورازه دولت - عکس حامد میرزا خلیل
پمپ بنزین دورازه دولت – عکس حامد میرزا خلیل

پمپ بنزین دروازه دولت مدتی به عنوان محل نگهداری سطل زباله شهری و ایستگاه خدمات شهری بهره برداری می شد، پمپ بنزینی با کاشی های هفت رنگ و معماری ایرانی و اسلامی که محل دپوی زباله شده بود و جزو اولین نسل معماری پمپ بنزین ایران ایران بود

پایان تخریب هواکش متروی شرق پمپ بنزین دروازه دولت
پایان تخریب هواکش متروی شرق پمپ بنزین دروازه دولت

سفرنویس تلاشهای بسیاری کرد تا پمپ بنزین و این ساختمان غربی آن احیاء شود، داستانهای این جایگاه را در اینجا؛ 1، 2 ، 3 ، 4 ، 5 ، 6  و  7 بخوانید.
امیدورام باز هم بتوانم خبرهای خوب بدهم، با انرژی مثبت شما

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>