تورهای نوروزی سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

اولین موزه نفت در قدیمی ترین پمپ بنزین تهران

به زودی اولین موزه صنعت نفت در یکی از قدیمی ترین جایگاه های پمپ بنزین شهر تهران ایجاد خواهد شد. اکبر نعمت الهی، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت ضمن تایید راه اندازی موزه نفت تهران اعلام کرد؛ پس از تحویل ساختمان و جایگاه پمپ بنزین قدیمی دروازه دولت توسط شهرداری به وزارت نفت این موزه به زودی راه اندازی خواهد شد.

پمپ بنزین دورازه دولت - عکس حامد میرزا خلیل
پمپ بنزین دورازه دولت

وی افزود؛ شرکت مشاوری برای شناسایی آسیب های وارده به این جایگاه انتخاب و مقررشده است تا دو ماه آینده طرح جامع عملیاتی و مرمتی را پس از انجام بررسی ها و مطالعات لازم به وزارت نفت ارائه نمایند.

کاشی کاری های هفت رنگ پمپ بنزین دروازه دولت
کاشی کاری های هفت رنگ پمپ بنزین دروازه دولت

نعمت الهی یادآور شد؛ در زمانی که این ساختمان در اختیار شهرداری بود، به عنوان محل دپوی سطل های زباله و ایستگاه خدمات میانی از آن استفاده که صدمات جبران ناپذیری به تاسیسات زیربنایی آن وارد شده است و امیدواریم پس ازا ارائه طرح مشاور کار اجرایی آغاز تا از آسیب بیشتر به این بنا جلوگیری شود.

نگهداری سطل زباله در قدیمی ترین پمپ بنزین
نگهداری سطل زباله در قدیمی ترین پمپ بنزین

وی تاکید کرد؛ تنها کاربری تعیین شده برای این ساختمان صرفا موزه و گنجینه صنعت نفت ایران خواهد بود و مکاتبات لازم با سازمان میراث فرهنگی برای ثبت این اثر انجام شده است.

پمپ بنزین دروازه دولت و سردری که دیگر نیست
پمپ بنزین دروازه دولت و سردری که دیگر نیست

لازم به ذکر است پمپ بنزین دروازه دولت، یکی از قدیمی ترین عمارتهای پمپ بنزین ایران و شهر تهران است که در اسناد کتاب راهنمای تهران، منتشر شده توسط دایره ارتش در سال 1330 این عمارت به عنوان جایگاه شماره 6 معرفی شده است. 10 جایگاه پمپ بنزین با توجه به نیازهای روز به صورت همزمان در شهر تهران بنا شد که اولین جایگاه در تقاطع خیابان ولیعصر و مولوی تخریب، سومین جایگاه به نام پمپ بنزین ری با توجه به ثبت در فهرست آثار ملی شبانه تخریب و چهارمین جایگاه در خیابان 15 خرداد به صورت ناشیانه مرمت شده است که خوشبختانه تاکنون تخریب کامل نشده است.

پمپ بنزین ری قبل از تخریب - سال 1384
پمپ بنزین ری قبل از تخریب – سال 1384

شایان ذکر است، صنعت نفت ایران با عمری افزون بر یک صد سال، تا کنون از تشکیلاتی رسمی با عنوان موزه نفت برخوردار نبوده، هر چند در گوشه و کنار تلاش هایی برای حفظ و نگهداری بخش هایی از این صنعت صورت گرفته که امیدواریم این موزه تا پایان سال جاری و در روز ملی شدن صنعت نفت به بهره برداری برسد. شاید امروز، بیش از هر زمان دیگر به تحقق این رویا نزدیک شده ایم.

ته نویس 1) از اینکه یکی دیگر کارهایم در تهران به نتیجه رسید، خرسندم و به خود می بالم.
ته نویس 2) اطلاعاتی درباره قدیمی ترین و اولیت پمپ بنزین های ایران و تهران در اینجا بخوانید.
ته نویس 3) اطلاعاتی جامع درخصوص پمپ بنزین دروازه دولت در اینجا ، اینجا و اینجا
ته نویس 4) اطلاعاتی درباره پمپ بنزین تخریب شده ری در اینجا
ته نویس 5) تارنمای موزه و اسناد صنعت نفت ایران و موزه آبادان

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

  1. بسیار حرکت درخور و شایسته ای است که کمتر در فضای فرهنگی مان شاهدش هستیم. از این خبر بی نهایت خوشحال شدم

    شهریار: از خوشحالی شما، خرسندیم

  2. بنده مرمت دیواره هاشو به اتمام رسوندم

    شهریار: سلام بر شما، خدا قوت

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>