تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

خبرهای خوب

خبرهای خوب؛ اول اینکه، مجسمه دانته پیدا و به زودی در مکان مناسب نصب خواهد شد. دوم آنکه؛ موزه عروسکهای ملل برای همیشه صاحب خانه خواهد شد و در آخر؛ کاشی های ناپدید شده سرای شبستری به زودی بعد از مرمت در جای قبلی خود نصب خواهند شد…
مجسمه دانته؛
مجسمه دانته که در سال 1381 در بوستان پارک شهر نصب شده بود، در نوروز 1389 به همراه سایر مجسمه های تهران ناپدید شد، برخی از مجسمه پیدا شد و برخی هم دوباره ساخته و نصب شد، اما خبری از مجسمه دانته نبود، تا اینکه پایه ای که مجسمه دانته بر روی آن نصب شده بود نیز در ششصد و نود و پنجمین روز سال مرگش (14 سپتامبر 2016) در پارک شهر تهران تخریب شد. داستان کامل را در اینجا بخوانید.

پایه مجسمه دانته آلیگیری Dante Alighieri قبل از تخریب
پایه مجسمه دانته آلیگیری Dante Alighieri قبل از تخریب

سفرنویس با آگاهی از محل نگهداری مجسمه گزارش فوق را تهیه کرده بود که پس از گزارش و رایزنی های انجام شده و … مقررشد؛ به زودی مکان یابی مناسب انجام و مجسمه دوباره در شهر تهران نصب شود.

مجسمه مفقود شده دانته آلیگیری که به زودی دوباره در تهران نصب خواهد شد
مجسمه مفقود شده دانته آلیگیری که به زودی دوباره در تهران نصب خواهد شد

کاشی های سرای شبستری؛
سرای شبستری یکی از سراهای اواخر دوره قاجار در خیابان ناصرخسرو بود و در بالای سردر سه باب مغازه سرا، 24 عدد کاشی نفیس، منقوش به داستانهای شاهنامه قرار داشت، در نوروز سال 1395 و هم زمان با موج سرقت کاشی های بناهای ارزشمند تهران، تعدادی از کاشی ها سرقت شد و در مهر ماه نیز کل کاشی ها از دیوار جدا شد. شرح کامل را در اینجا بخوانید.

جای خالی کاشی های سرای شبستری
جای خالی کاشی های سرای شبستری

سفرنویس با آگاهی از محل نگهداری آنها، گزارش فوق را تهیه که در نهایت امر مشخص شد؛ به زودی کاشی ها مرمت و پس از بهسازی جداره بیرونی سرای شبستری، در مکان قبلی نصب خواهد شد.

کاشی های سرای شبستری، داستان الکل صنعتی برای بعد
کاشی های سرای شبستری، داستان الکل صنعتی برای بعد

موزه عروسک های ملل؛
عروسکهای این موزه طی 25 سال از بخش‌های مختلف ایران و جهان جمع‌آوری شده بود و در نگارستان پنجم خیابان پاسداران به عنوان یک موزه خصوص کار خود را با 1500 عروسک از 64 کشور آغاز کرد، تا اینکه در نهایت امر به علت اجاره بهای بالای مکان استیجاری شده و … موزه به صورت موقت تعطیل شد و تلاشهای فراوانی نیز برای بازگشایی دوباره آن به صورت کمپین در فضای مجازی انجام شد که بالاخره با همکاری شهرداری منطقه 12 و مساعدت آقای سعادتی، قائم مقام شهردار ساختمانی در دروازه دولت، کوچه فیات برای این موزه در نظر گرفته شد، ساختمانی که در غرب پمپ بنزین دروازه دولت قرار دارد و در گذشته محل اسکان کارگران و مدتی هم مرکز کارآفرینی گلستان بود.

پمپ بنزین دورازه دولت - عکس حامد میرزا خلیل
پمپ بنزین دورازه دولت – عکس حامد میرزا خلیل

آدرس ساختمان دائمی موزه عروسکهای ملل، البته بعد از مرمت کامل؛ دروازه دولت، خیابان سعدی، کوچه فیات، شماره 2

ساختمان اهدایی شهرداری به موزه عروسکهای ملل
ساختمان اهدایی شهرداری به موزه عروسکهای ملل

سفرنویس تلاشهای بسیاری کرد تا پمپ بنزین و این ساختمان دوباره احیاء شود، پمپ بنزین به عنوان یکی از قدیمی ترین جایگاه های تهران، تا چند ماه آینده موزه نفت می شود و ساختمان غربی هم موزه دائمی عروسک های ملل. داستانهای این جایگاه را در اینجا؛ الف، ب ، ج، د ، ه ، و  بخوانید.
ته نویس اول) موزه عروسک های ملل به مناسبت روز جهانی کودک، در 16 مهرماه 1395 تا آماده شدن و مرمت کامل ساختمان اهدایی شهرداری تهران به صورت موقت افتتاح خواهد شد، مکان جدید توسط موسسه فرهنگی خانه دوستان آشنا در حمایت از موزه عروسک های ملل، در اختیار آنها قرار گرفته و پس از افتتاح در روز های پنجشنبه و جمعه از ساعت 10 صبح تا 18 امکان بازدید برای عموم مهیا است.

افتتاحیه موزه عروسکهای ملل
افتتاحیه موزه عروسکهای ملل

ته نویس دوم) سفرنویس نه #جریان_ساز است و نه دوست دارد #خبرهای_بد بدهد و اگر خبر بدی منتشر می کند به دنبال جریانی است برای رسیدن به خبرهای خوب، به زودی لیست کاملی از خبرهای بد را که با تلاش به #خبرهای_خوب تبدیل کردم، منتشر می کنم.
ته نویس سوم) تعریف داستان کامل هر سه مورد هم، برای بعد.

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. جاوید سرایی

  شهرام جان خیلی عزیزی. تو این چند سال که می شناسمت، همیشه حیرت کردم از این همه انرژی و وطن دوستی و این که با وجود همه سختی ها و سنگ اندازی ها هم چنان با انگیزه به فرهنگ و موجودیت ایران، و به ویژه تهران، خدمت می کنی.
  از پیگیری هایت در مورد موزه عروسک ها هم خیلی خیلی ممنونم. به نیابت از علی و مسعود هم ازت تشکر می کنم.
  امیدوارم همواره تنت سالم و لبت خندان و دلت خوش باشد.

  شهریار: سپاس از مهر و همراهی شما بزرگوار

 2. درود,
  خدا قوت
  چه لذتی داره قدم زدن در شهری که با دستای خودش حفظش کردی.

  شهریار: امید ، واقعا خودم لذت می برم

 3. درود بر جناب سفرنویس و سپاس از تلاشهای بی وقفه شما در تبدیل کردن اخبار بد به خبرهای خوب. از شنیدن اینهمه خبر خوش در این گزارش خوشحال شدم. تندرست و شاد باشید.
  راستی در کامنت قبلی شما سوالی سه گزینه ای از من پرسیده بودید که اینجا پاسخ میدم. پاسخ اون پرسش گزینه یک میباشد. البته ممکنه که گزینه های بعدی هم درست باشند ولی بنده مطمئن نیستم.

  شهریار: سلام و سپاس از حضور و مهر شما

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>