تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

برپایی هیئت عزاداری در قبرستان ارامنه دولاب

پس از دو قرن خاکسپاری مسیحیان در قبرستان ارامنه دولاب هیئتی با نام “هیئت محبین الجواد” در میدان ارامنه تهران برپا شد. گورستان ارامنه دولاب یکی از گورستانهای تاریخی شهر تهران ، با پیشنیه ای نزدیک به 200 سال و به جا مانده از دوره قاجار است.

برپایی هیئت عزاداری در قبرستان ارامنه دولاب
برپایی هیئت عزاداری در قبرستان ارامنه دولاب

الف) شهرداری تهران در سال گذشته با هزینه ای بالغ بر 40 میلیارد تومان ، میدانِ ارامنهِ گورستان را سنگ فرش کرد. واکنش رسانه ها و خبرگزاری ها را در باکس زیر بخوانید؛

خبرهای گورستان ارامنه را اینجا بخوانید

خبر شماره 1) حیف و میل پول بیت‌المال، این بار به بهانه قبرستان دولاب، دستگاه‌های نظارتی چرا به پرونده آرامستان‌های تاریخی ورود پیدا نمی‌کنند. نویسنده مرم اطیابی پایگاه خبری میراث باشی .

خبر شماره 2) صدراعظم نوری مطرح کرد؛ ایجاد میدان‌گاه صلح در گورستان ارامنه تهران، سمیرا خباز، خبرگزاری مهر .

خبر شماره 3) اقامتگاه در کنار دفن‌شدگان چندصدساله در دولاب تهران؟! سمیه ایمانیان، خبرگزاری ایسنا .

خبر شماره 4) بازدید اعضای شورای شهر از گورستان دولاب، خبرگزاری شورای خلیفه گری ارامنه تهران .

خبر شماره 5) سابقه تاریخی گورستان دولاب نباید تحریف شود، سمیرا خباز، خبرگزاری مهر .

خبر شماره 6) فعالان میراث فرهنگی خواستار ورود دستگاه های نظارتی به پرونده آرامستان های تاریخی پایتخت شدند. حیف و میل بیت المال این بار به بهانه قبرستان دولاب ، فاطمه مراد زاده ، روزنامه جام جم .

خبر شماره 7) بازدید از آرامستان ارامنه دولاب، صفحه اینستاگرام محمدجواد حق شناس .

خبر شماره 8) خطر بزرگ در کمین گورستان تاریخی دولاب، هویت تاریخی و اصالت منظر گورستان دولاب در معرض تهدید قرار دارد ، صفحه تهران قدیم .

خبر شماره 9) هویت تاریخی و اصالت منظری گورستان دولاب در خطر قرار دارد. رضا شیرازیان، پژوهشگر و … صفحه ایران نگاری .

خبر شماره 10) آرامستان دولاب نيازمند باززنده ‌سازي است نه احياء کارکرد، تارنمای خانه ما .

خبر شماره 11) با اسم رمز مرمت، با هدف تخریب هویت گورستان ارامنه دولاب ، تارنمای سفرنویس .

نکته) این اقدامات در زمانِ یک شهردارِ معمار و شهرساز انجام شد، باید منتظر اقدامات شهردار جدید باشیم!

برپایی هیئت عزاداری در قبرستان ارامنه دولاب
برپایی هیئت عزاداری در قبرستان ارامنه دولاب

ب) این هیئت در میدانِ ارامنهِ قبرستان برپا شده است، این هیئت در سالهای گذشته در مکانی دیگر و به صورت دائمی برگزار می شد (آدرس در صفحه اینستاگرام هیئت گنجانده شده است) چرا باید این آرامستان در مکانی که متعلق به مسیحیان است برگزار شود؟ شاید متولیان امر می گویند؛ به دلیل روزگار کرونایی و دستور ستاد کرونا مبنی بر برگزاری هیئت ها در اماکن روباز، صادقانه بفرمایید؛ پیرامون این قبرستان چند پارک قرار دارد، چرا در آنها خیمه برپا نشد؟ آیا امکان برگزاری جشن کریسمس یا هر برنامه دیگری توسط مسیحیان در بهشت زهرا ، موجب خرسندی شما خواهد شد؟

آدرس هیئت در صفحه اینستاگرام
آدرس هیئت در صفحه اینستاگرام

در سال گذشته خبرهایی منتشر شد مبنی بر؛ ساخت اقامتگاه بومگردی در قبرستان، ساخت تالار ملل و دیپلماسی شهری، تغییر نام میدان ارامنه به میدان صلح، تغییر نام گورستان ارامنه دولاب به نام؛ بهشت مریم!! و … (تمامی این خبرها را می توانید در اینجا بخوانید) آیا صادقانه قصد مدیران شهری، توسعه گردشگری این آرامستان بود؟

نقشه سال 1347 و نام میدان ارمنه ، کتاب تهران نگاری
نقشه سال 1347 و نام میدان ارمنه ، کتاب تهران نگاری

ج) می گویند؛ در طرحِ مرمت گورستان، دستور ساخت 40 سرویس بهداشتی گنجانده شده بود، بعد از یک سال تازه متوجه دلیل ساخت 40 سرویس بهداشتی در یک گورستان متروکه تاریخی شدیم سپاس

برپایی هیئت عزاداری در قبرستان ارامنه دولاب
برپایی هیئت عزاداری در قبرستان ارامنه دولاب

د) می گویند؛ برخی از ارامنه ارادت بسیاری به امام سوم شیعیان و سالار شهیدان امام حسین دارند، آیا شما اطمینان دارید که دوستان ارادتمند از برپایی هیئت در گورستانشان خشنود خواهند شد؟ و سوالهای بسیاری دیگر که زمان به آنها پاسخگو خواهد بود.

شوربختانه، حال امروز این آرامستان خوب نیست، خفتگان نفسی برای فریاد ندارند وگرنه حتما صدایشان به گوشمان می رسید. قصدمان از نوشتن این مقاله بی احترامی به عزای سالار و سرور شهیدان نیست، قصدمان توجه به رفتار اجتماعی ، دینی و شهروندی است. اینجا مکانی شده برای گرفتن عکس یادگاری در روزهای آخر مدیریت های 4 ساله، یا گرفتن عکس های مدلنیگ توسط برخی مجریان تور … هرچه که هست، این مکان، توجه و مسئولیت پذیری همۀ ما را می طلبد. چرا که جزئی از میراث تاریخی و فرهنگی معاصر ماست.

ته نویس اول) امیدوارم دوستانی که اقدامات مدیران شهری را تطهیر می کردند از قصد و نیت این مدیران آگاه شده باشند.
ته نویس دوم) این گزارش را تقدیم می کنم به روحِ پدرِ یکی از همسفران دلسوز این آرامستان، بانو شادی حیدری، روان پدر گرامی در آرامش

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>