عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
3350 سفر
175400 همسفر

فیلم بیم و امید (تهران، عروس ایران)

فیلم “بیم و امید” ساخته کارگردان یهودی؛ گرجی عبادیا در اواخر دهه سی به نمایش درآمد، گوگوش اولین حضورش را در این فیلم تجربه کرد و یکی از موضوعات قابل اهمیت این فیلم، تصویربرداری آن در خیابان های دهه 30 شهر تهران است. فیلمی که تهران را “عروس ایران” معرفی می کند.

فیلم بیم و امید (تهران، عروس ایران)
فیلم بیم و امید (تهران، عروس ایران)

این شهر را دیده اید، تهران است، عروس ایران
بیش از یک میلیون و نیم نفر در آن زندگی می کنند، همه جا پر از جمعیت است و مردم از گذشته ها یاد نمی کنند، چون با آینده روبرو هستند، اما از آینده نیز بی اطلاع اند، با وجود این، امید، امید رسیدن به هدفهایی که برایشان مجهول است. دست یافتن به سعادتی است که با آن آشنا نیستند ولی آن را عاشقانه می خواهند. همه را به تکاپو و جنب و جوش و ادامه حیات وا می دارد.
شبها و روزها پیاپی می گذرند، همه شب خورشید از تابیدن دریغ می کند و همه روز دنیا را به نور خود منور می سازد. اما در این میان، یک روز هست، که با سایر ایام فرق دارد و آن روز پیش از عید است، مثل امروز.
همه برای خرید به بازار می آیند، مغازه ها پر از جمعیت و مشتری است، فروشگاه ها، لباس فروشی ها، کفاشی ها، اسباب بازی فروشی ها، همه می آیند تا برای بچه ها و بستگان و عزیزانشان هدیه و عیدی بخرند، اما همه خوشحال و سعادتمند نیستند، در بین اینها کسانی هستند که از درک لذت این روز محرومند. مثل این مرد که در مقابل شما راه می رود، نگاه کنید، اما در آینده بر او چه خواهد گذشت؛ غم یا شادی، بیم یا امید، کدامیک باید دید….

سال تولید فیلم بیم و امید 1339 خورشیدی
محصول: استودیو اطلس فیلم
کارگردان، تهیه کننده، فیلمنامه نویس: گرجی عبادیا (احمد فهمی)
فیلمبردار: فریدون قوانلو
هنرپیشگان: گوگوش، محسن مهدوی، هوشنگ بهشتی، هوشنگ سارنگ، غلامحسین مفیدی و مدیک بیجانیان
نوع فیلم: ۳۵ میلی‌متری، سیاه و سفید

فیلم بیم و امید (تهران، عروس ایران)
فیلم بیم و امید (تهران، عروس ایران)

داستان فیلم (خطر لوث شدن)
کل ماجرای فیلم در یک روز خلاصه می شود،یک روز قبل از نوروز، احمد کریمی (محسن مهدوی) به علت بیماری قلبی نتوانسته است در فروشگاه فردوسی (محل کارش) فعالیت کند و به دنبال گرفتن معوقات حقوقی خویش است. مدیریت فروشگاه فردوسی، پرداخت را به بعد از عید و نوروز موکول می کند، احمد کریمی با ناراحتی به خانه بر می گردد و حالش بد می شود، دختر 8 ساله وی، نازی (گوگوش) برای تهیه ی داروی پدر به داروخانه سبزه میدان می‌رود (در حالی که خانه آنها در میدان 24 اسفند بوده) دکتر داروساز، به اشتباه دارویی سمی به دختر می‌دهد و وقتی متوجه اشتباه خود می‌شود که دختر دور شده است. دکتر برای یافتن دختر و جلوگیری از مصرف دارو، به پلیس رجوع می‌کند و بالاخره در آخرین دقایق، جستجوی پلیس نتیجه داده و پدر دختر از مرگ نجات می‌یابد.

فیلم بیم و امید (تهران، عروس ایران)
فیلم بیم و امید (تهران، عروس ایران)

در فیلم بیم و امید حدود 6 بازیگر اصلی جلوی دوربین رفته‌اند که از نظر تعداد بازیگران می‌توان بیم و امید را یک اثر کم‌بازیگر و با تعداد شخصیت‌های داستانی کم عنوان کرد.

فیلم بیم و امید (تهران، عروس ایران)
فیلم بیم و امید (تهران، عروس ایران)

ته نویس اول) بیشتر نماهای فیلم بیم و امید، نماهای خارجی و در تهران دهه سی گرفته شده است. در این فیلم نماهای میدانهای بهارستان، باغشاه (حر)، 24 اسفند(انقلاب)، 4اسب (فوزیه، امام حسین) سپه (امام خمینی)، حسن آباد، فردوسی، سبزه میدان و … خیابانهای نادری (جمهوری)، شاهرضا (انقلاب)، اسکندری، سیروس (مصطفی خمینی)، صوراصرافیل، علی اکبر داور، حافظ، فردوسی و ….به نمایش در می آید.

فیلم بیم و امید (تهران، عروس ایران)
فیلم بیم و امید (تهران، عروس ایران)

ته نویس دوم) در تمامی سایتها به اشتباه اشاره شده که گرجی عبادیا George Ovadiah مصری بود که لازم به ذکر است ایشان یک یهودی رانده شده و متولد شهر بغداد در عراق است، اطلاعات کامل زندگی ایشان در اینجا گنجانده شده است.

گرجی عبادیا ג'ורג' עובדיה George Ovadiah
گرجی عبادیا ג’ורג’ עובדיה George Ovadiah

ته نویس سوم) همسر گرجی عبادیا بانو فروغ سهامی است و می گویند نوه دختری آنها ترانه سرا، آهنگسار و خواننده مشهور “شهیار قنبری” است. درخصوص بانو فروغ سهامی اینجا بیشتر بخوانید.

فروغ سهامی
فروغ سهامی

ته نویس چهارم) فیلم بیم و امید اولین فیلم فائقه آتشین (گوگوش) بوده و از گرجی عبادیا به عنوان شکارچی شاه ماهی یاد می کنند.

ته نویس پنجم) این گزارش را بدون اجازه و با افتخار تقدیم می کنم به بانو سولماز پروین، پیوندتان را با زمان شادباش می گویم.

فیلم بیم و امید
فیلم بیم و امید
اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>