عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
3350 سفر
175400 همسفر

فروغ سهامی (عالم‌تاج فروغ‌الزمان سهامی آزاد)

فروغ سهامی خواننده، بازیگر تئاتر و سینما و همسر جرج عبدالله (گرجی عبادیا) و مادربزرگ شهیار قنبری (ترانه سرا و خواننده) است که هنر موسیقی را زیر نظر استاد صبا و تئاتر را با استاد دهقان آغاز کرد.

فروغ سهامی
فروغ سهامی

متولد سال 1302 ه خورشیدی در تهران است، تحصیلات‌ش را تا مقطع سیکل در مدرسه‌ی حجاب نسوان ادامه داد و نزد «استاد صبا» به تعلیم موسیقی پرداخت.
فروغ سهامی فعالیت خود را در تئاتر به عنوان بازیگر از سال 1323 آغاز کرد. او به همراه شهلا ریاحی کار تئاتری خود را زیر نظر «دهقان» آغاز و در کوتاه مدت، به ستاره‌های تئاتر تهران تبدیل شدند.  نام اصلی او «عالم‌تاج فروغ‌الزمان سهامی آزاد» بود. فروغ سهامی  پس از انجام تست، برای اپرا پذیرفته شد. بدین ترتیب، هر زمانی که در تماشاخانه‌ی تهران، نمایش‌های موزیکال بر روی صحنه بود، از فروغ سهامی برای بازی در آن دعوت می‌شد.

فروغ سهامی در میان جمعی از هنرمندان
فروغ سهامی در میان جمعی از هنرمندان

فروغ سهامی خیلی زود به دلیل صدا و چهره‌ی جذاب‌اش به شهرت رسید و در آغاز کار، حقوق ماهیانه‌اش دویست تومان بود که در آن زمان، بالاترین حقوق بازیگران زن در تماشاخانه‌ی تهران بود. او به دعوت «عبدالحسین نوشین» در دو نمایش در «تئاتر فرهنگ» نیز بازی کرد. نخستین بازی فروغ سهامی در نمایش «لیلی و مجنون» در تئاتر «تهران» بود.
مدتی بعد، استاد«خالقی» فروغ سهامی را به انجمن موسیقی دعوت کرد و او از آن پس، عضو رسمی این انجمن گردید. در سال 1327 بود که فعالیت‌اش را در رادیو به‌عنوان خواننده آغاز کرد که با ارکستر «وفادار» و ارکستر«نورین» به اجرای برنامه می‌پرداخت. وی هم‌چنین در شهرهای مختلف نیز کنسرت‌های موفقی برگزار کرد و حتا برای اجرای کنسرت به «بغداد» رفت که کنسرت او در بغداد با موفقیت چشمگیری روبه‌رو شد. خانم سهامی هم‌چنین به مدت شش سال در لشکر یکم ارتش به آوازخوانی پرداخت. اما فعالیت خواننده‌گی وی، سبب شد که او از کار تئاتر دور بماند.

بلیط کنسرت جواد معروفی، فروغ سهامی و استاد بنان در سینما متروپل
بلیط کنسرت جواد معروفی، فروغ سهامی و استاد بنان در سینما متروپل

در سال 1332 جرج عبدالله (گرجی عبادیا) از وی برای بازی در نقش اول فیلمی با نام«غروب عشق» دعوت کرد و این آغاز فعالیت سینمایی فروغ سهامی بود که آغاز نشده، پایان گرفت. بعد از بازی در این فیلم، با گرجی عبادیا ازدواج کرد و در پی این ازدواج، گرجی عبادیا او را از همه‌ی فعالیت‌های هنری منع کرد.

گرجی عبادیا ג'ורג' עובדיה George Ovadiah
گرجی عبادیا ג’ורג’ עובדיה George Ovadiah

می گویند «شهیار قنبری» فرزند دختر فروغ سهامی است. برخی از مشهورترین تناترهایی که خانم سهامی در آن‌ها بازی کرده اند عبارت است از؛
لیلی و مجنون، یوسف و زلیخا، شیرین و فرهاد ، یزید و معاویه ، بینوایان ، گل خشخاش ، دختر دهاتی ، تاجر رشتی ، آدم و حوا ، تاجر ونیزی ، پر قو …

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>