عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
3350 سفر
175400 همسفر

کلیسای ادونتیست ها در آستانه تخریب

کلیسای ادونتیست ها که یادگار معماری دوره مدرنیسم در دوره پهلوی دوم بود در آستانه تخریب قرار دارد و مالک جدید، داخل بنا را کاملا ویران کرده است.
* این کلیسا در آبان ماه سال 1399 کاملا تخریب شد. گزارش تخریب را در اینجا بخوانید.

تخریب کلیسای ادونتیست ها
تخریب کلیسای ادونتیست ها
Seventh-day Adventist Church iran
Seventh-day Adventist Church iran

کلیسای ادونتیست های روز هفتم Seventh-day Adventist Church یکی از مذاهب مسیحیت بوده که مهم‌ترین شاخصه آنها مراعات کردن روز سبت (شنبه) است و همچنین معتقد به ظهور عیسی مسیح می‌باشند. این مذهب بر اثر نهضت میلریسم حدود میانه قرن 13م  رشد کرد و به صورت رسمی در سال ۱۸۶۳ توسط کشیش کشاورز ویلیام میلر William Miller تشکیل شد، این کلیسا حدوداً ۱۸٫۱ میلیون عضو غسل تعمید شده دارد و دوازدهمین بدنه بزرگ مذهبی در جهان است.
مالک جدید، پس از خریداری این کلیسا و املاک مجاور با اخذ مجوز در فکر ساختن یک مجموعه تجاری بلندمرتبه بود که در سال 1394 ملک جنوبی این خانه را که از یادگارهای دوره قاجار و به نام ماوثاله بود تخریب و درصدد تخریب کلیسا بود، که پس از انتشار خبر تخریب خانه ماوثاله، ادامه فعالیت عمرانی متوقف شد.

عکسی منتشر نشده از خانه تاریخی ماوثاله از پنجره کافه نادری (منبع پنجره ای به دیروز)
عکسی منتشر نشده از خانه تاریخی ماوثاله از پنجره کافه نادری (منبع پنجره ای به دیروز) خانه ای که توسط مالک جدید تخریب شد.

مالک جدید، تخریب کلیسا را از داخل عمارت آغار و محراب، گچ بری های مزین به ده فرمان حضرت موسی و تزئینات داخلی بنا را تخریب کرده است و طبق اظهارات افراد محلی درصدد تخریب شبانه این کلیسا است.

تخریب تزئینات معماری داخل کلیسای روز هفتم
تخریب تزئینات معماری محراب داخل کلیسای روز هفتم (جداره جنوبی)
جداره شمالی و داخلی کلیسای ادونتیستها که کاملا تخریب شده
جداره شمالی و داخلی کلیسای ادونتیستها که کاملا تخریب شده
عکسی منتشر نشده از داخل کلیسای روز هفتم، ادونتیستها
عکسی منتشر نشده از داخل کلیسای روز هفتم، ادونتیستها قبل از تخریب

این کلیسا از شاهکارهای معماری دوره پهلوی دوم بوده و  صلیب سیمانی که به ارتفاع  حدودی 8 متر در جداره این بنا به نحو زیبایی گنجانده شده است.

جداره ارزشمند معماری مدرن کلیسای ادونتیست
جداره ارزشمند معماری مدرن کلیسای ادونتیست

لازم به ذکر است مالک در سال گذشته درفکر تخریب کافه نادری نیز بود که با انتضار اخبار و … دخالت سازمان میراث از این کار جلوگیری شد. امیدوراریم سازمان میراث با تدبیر لازم جلوی تخریب کامل این بنا را گرفته باشد.

جداره ارزشمند معماری مدرن کلیسای ادونتیست
جداره ارزشمند معماری مدرن کلیسای ادونتیست

عمارت کلیسای ادونتیست ها در سال 1328 بنا شده و معمار آن تاکنون نامشخص است.
ته نویس) این کلیسا شوربختانه در آبان ماه سال 1399 با دستور میراث ضد فرهنگی ایران کاملا تخریب شد!! گزارش و عکسهای تخریب را در اینجا ببینید

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. ایمان ایزدی مقدم

  یک کلیسای دیگر متعلق به این فرقه مذهبی مسیحی در خیابان ولیعصر نبش خیابان رشت وجود دارد که متروکه شده .
  این بناهای مذهبی و تاریخی نیاز به شناسایی و معرفی دارند . حتی بنظرم شهرداری باید این ملک را بخرد و به کاربری فرهنگی تبدیل کند.

  شهریار: کلیسای رشت نیمه متروکه است و مکان مذهبی، باید کارکرد مذهبی خود را داشته باشد، به نظرم تغییر کار شایسته ای نیست

  1. این کلیسا متروکه نیست بلکه مالک ان به چند خانواده ی ارمنی محل مناسب با اجاره ی پایین برای زندگی داده لطفا وقتی اطلاعات ندارید نظری اعلام نکنید در ضمن شهرداری به وظایف خودش عمل کنه بهتره لازم نیست به زمان خواری ادامه بده

   شهریار؛ اول تمرین خواندن کنید و بعد تمرین دیدن و بعد تمرین فکر کردن و در نهایت حرف زدن، کلیسا سال هاست متروکه است و برنامه ای در آن برگزار نمی شود، در بخش رزیدانس آن هم ، سالهاست آن چند خانواده ارمنی زندگی می کنند و چیز تازه ای نیست و نگهداری این مکان اصلا و ابدا ارتباطی با شهرداری تهران ندارد و تصمیم گیری در خصوص اماکن مذهب به عهده وزارت ارشاد و همچنین وزارت اطلاعات دارد.

 2. داریم به کجا میریم ما نه به خودمون رحم میکنم نه به اونها خدایا خودت نجاتمون بده من واقعا به دین مسیحی علاقه دارم امیدوارم احترام گذاشتن به این دین و مکان ها بیشتر بین مردم رواج پیدا کنه

  شهریار: سلام بر شما

  1. اماکن قدیمی چه متروکه و چه غیر متروکه میراثی از گذشته است باید تمام ارگانها وهمت خود مردم با سعی و تلاش از اون نگهداری کنند ، تا در آینده به فرزندانمون حال و هوای گذشته را در تمام دوران یادآور شویم.

 3. جالب بود …ّّ. تا امروز با این دقت به ساختمونهای شهر نگاه نکرده بودم ……… امروز که توی خیابان ولیعصر بودم با دقت بیشتری به ساختمانهای ممطقه نگاه میکردم که متوجه ساختمون کانون ادونتیستها شدم و علاقه مند شدم تا بیشتر در موردشون اطلاعات کسب کنم ….. این مقاله اطلاعات نسبتا خوبی بهم داد …. اگرچه کامل نبود اما خوب بود

  شهریار: سلام بر شما. سپاس از مهربانی شما، کدام قسمتش کامل نبود!؟ شما کاملش کنید

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>