تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

موزه آبادان ثبت ملی شد

موزه آبادان ثبت ملی و از طرف سازمان میراث فرهنگی در سیاهه آثار ملی کشور قرار گرفت، موزه آبادان همان موزه ای بود که دو سال پیش در ایام محرم در آن گوسفند نگهداری می شد، و به خاطر انتشار این خبر کلی تهدید شدم و … به چند دلیل عین متن گزارش ثبتی در ادامه آورده شده است …

موزه آبادان
موزه آبادان

متن گزارش؛ این بنا در استان خوزستان، شهرستان آبادان، ابتدای لین 15، خیایان موزه واقع شده است. با توجه به اطلاعات موجود این ینا در سال 1338 تا 1340 توسط انگلیس احداث گردیده است، مالک این اثر وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش نفت آبادان می باشد و هم اکنون در اختیار میراث فرهنگی آبادان است.موزه آبادان یکی از موزه های قدیمی ایران است.

پلان و نقشه برش موزه آبادان
پلان و نقشه برش موزه آبادان

این موزه در سال 1338 شمسی با الهام از معماری سنتی ایران ساخته شده است و دارای گنبدی به ارتفاع 22.5 متر می باشد که متاثر از گنبد دانیال نبی شوش می باشد. در برپایی این موزه مرحوم علی هانیبال مساعدت بسیار نمود. موزه آبادان در یک طبقه و دارای یک تالار اصلی و دو تالار جنبی است. تالار اصلی محل نمایش آثار دائمی موزه از جمله آثار به دست آمده از شوش (هزاره اول ق م) و آثار دوره صفوی و قاجاری است. همچنین آثار مردم شناسی و پوشاک سنتی مردم خوزستان در بخش دیگری از موزه به نمایش گذاشته شده است. تعداد آثار موجود در موزه آبادان بیش از 550 شی می باشد و قسمتی نیز به دلیل نبود جا در انبار نگهداری می گردد.

پلان و نقشه برش موزه آبادان
پلان و نقشه برش موزه آبادان

برای جلوگیری از نفوذ رطوبط یک لایه مس روی پی بنا کار گذاشته شده است. بهره برداری از این اثر موزه می باشد و هم اکنون علاوه بر موزه به عنوان اداره میراث فرهنگی نیز استفاه می شود. برای این بنا تاکنون تعیین حریم نشده است و دخل و تصرف خاصی در این موزه صورت نگرفته است. اطلاعات درستی از تاریخچه تعمییرات بنا در دست نیست ولی قسمتی از ورودی بنا که در جمگ تحمیلی آسیب دیده بود ترمیم گردیده است و بنا از ایستایی خوبی برخوردار می باشد.
منابع و سرچشمه ها: گزارش ثبتی مورد نظر توسط معاونت پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز تهیه شده است.
ته نویس اول) موزه آبادان به شماره 31105 مورخ 93/12/6  در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.
ته نویس دوم) نمی دانم معاونت پژوهشی یک دانشگاه نمی توانست بهتر از گزارش من کپی کند!! راستی چقدر پول برای این گزارش گرفته شده!! تنها تفاوت افزودن این دو پلان بود!!

استاد علی هانیبال
استاد علی هانیبال

ته نویس سوم) دلیل اصلی کپی متن گزارش، تاکیدی بود برای؛ نوادگان مرحوم علی هانیبال تا مقدمات یک نشست برای معرفی این بزرگوار مهیا گردد.
ته نویس چهارم) امیدورام در محرم امسال کسی نذر نکرده باشد باز هم در موزه گوسفند نگه دارد!!

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. خوشحال باید بشم یا ناراحت؟ یعنی آیا با توجه به ثبت موزه، میتوان تصور کرد این اثر به خوبی محافظت خواهد شد؟

  شهریار: رفیق باور کن خود من هم مانده ام از این ثبت باید خوشحال باشم یا ناراحت، تبریک بگویم یا … در هر صورت امیدورام، کسی دیگر نذر نکند گوسفند در موزه نگه دارد

 2. دروود،

  سپاس از خبرای خوب. به نظرم با این وضعیت شیر توو شیر تمام موزه ها و کتابخانه های ایران باید ثبت ملی و حتی اگر راه داره ثبت بین المللی شوند.

  شهریار: سلام، البته ثبت هم دوای درد نیست، برخی اوقات ، آثار ثبتی زودتر تخریب می شوند، باور و فرهنگ مردم باید تغییر کند

 3. نذر که چیز بدی نیست. با احساس مردم آبادان بازی نکنید.نگهداری از موزه آبادان به عهده مردم آبادان انجام می شود نیازی به دلسوزی و نگرانی و دلواپسی شما ندارد. لطفا فقط به کار خود برسید و فرافکنی نکنید.

  شهریار: نذز چیز خوبی است، اما داشتن عقل اهمیت بیشتری دارد! موزه جای نگه داشتن گوسفند نیست، عاقل

 4. نگهداشتن گوسفند بهتر از حضور و فرافکنی شما علیه مردم با فرهنگ آبادانه

  شهریار: شما بروید چوپانی خود را بکنید، چه کاری به مردم با فهم و شعور آبادان دارید، چرا از آنها خرج می کنید، مگر موزه جای نگه داشتن گوسفند و نذری است!! من نمی دانم چرا می خواهید موضوع را به سمت دیگری سوق دهید، مردم ابادان ارزش داشته های خود را به خوبی می دانند، لطفا از مردم آبادان خرج نکنید!!!

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>