تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

تور 28 مرداد ! کودتا

این چند وقت شدیدا درگیر خواندن تاریخ معاصر ایران و تهران شدم ، بعد از ناکامی در برگزاری تور مشروطه گردی ، کودتا گردی چه لذتی دارد !! چند نکته کوچک ؛

1) طبق بخشنامه سال 1995 دستگاه های دولتی موظف اند پس از 25 سال اسناد طبقه بندی شده را به صورت خودکار از طبقه بندی خارج کنند!
2) اوایل دهه 1990 سازمان سیا خواستار مهلت بیشتری برای خارج کردن اسناد کودتای 1332 ایران از طبقه بندی شد ، چون بودجه لازم برای مجلد کردن و انتشار این اسناد را نداشت!!
3) نیویورک تایمز در 8 آوریل 1996 مدعی شد این پرونده قابل آزاد کردن نیست ، چون در اوایل دهه 1960 به صورت غیر عمدی از بین رفته است!!!
4) 28 مرداد در دوران پهلوی دوم به عنوان یک جشن ملی با نام «رستاخیز ۲۸ امرداد»گرامی داشته می شد. پس از انقلاب ایران آنرا با نام «کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد» در تقویم ثبت کردند!!!! و بعد از گذشت 60 سال هنوز هم بلاتکلیفیم ، در هر صورت دوست دارم ، هر طور که می شود ، بهایش را بپردازم ، اما توری در این خصوص برگزار کنم.
5) دونالد ویلبر Wilber مامور سیا که در کودتا نقش داشته گزارشی 169 صفحه ای برای راهنمایی کودتاهای بعدی منتشر کرد که نکات جالبی دارد، نکاتی درباره اخلاق مردم ایران زمین اگ رعلاقمند بودید در ادامه بخوانید؛

بیشتر ایرانی ها درون گرا هستند ، تخیل آنها قوی است و طبعا به شکل آرمانی مسائل گرایش دارند ، عاشق شعر و بحث و گفتگو پیرامون مسائل کلی می باشند. احساسات آنها قوی است و به اندک تلنگری برانگیخته می شوند ، اما آنها همواره از آزمودن تخیلات خویش درمقابل واقعیتها عاجرند و نمی توانند احساسات خود را تابع عقل نمایند.
آنها فاقد عقل سلیم هستند و نمی توانند بین عواطف و واقعیت ها تفکیک قائل شوند ، ضعف شناخته شده آنها بیشتر بی اعتنایی به حقیقت است تا قبول عمدی راه اشتباه ، این شدت تخیل و بی میلی به حقایق منجر به ناتوانی آنها در بررسی دقیق جزئیات امور می شود.
اغلب هنگامی که دنیا را به کام خود نمی یابند به جای پشتکار ، تسلیم می شوند ، این گرایش با مرگ طلبی در مذهب آنها تقویت می شود .
آنها به شدت فردگرا هستند ، یعنی منافع شخصی خود را به هر قیمت طلب می نمایند ، نه اینکه بخواهند بدون کمک دیگران روی پای خود باسیتند ، تقریبا همه طبقات مردم ایران در پی یافتن منابع شخصی خویش هستند و آماده اند تا برای پول هر کاری انجام بدهند. آنها از وجدان اجتماعی بی بهره اند و نمی توانند منافع شخصی را فرع بر منفعت جمعی قرار دهند.
آنها بی هدف و مغرورند و مایل نیستند اشتباه خود را بپذیرند.

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. ایران قبله عالم

  سلام
  البته برخی اوقات نظرات مورخین و مستشرقین و سیاحان دچار غلو و اغراق شدید است چه برسد به جاسوسان.
  راستی فرض می کنیم تور 28 مرداد در حال برگزاریست. به نظرتان نام این تور می شود “تور کودتای 28 مرداد” یا “تور جشن 28 مرداد”؟

  شهریار: هیچ کدام ، تنها تور 28 مرداد گردی ، انتخاب نام به عهده مسافران و همراهان است

 2. دروود
  کمی اغراق کرده اما از مسیر زیاد منحرف نشده!

  شهریار: سلام بر شما ، اغراق نشده ، اصل اصل است

 3. خیلی جالب بود. مرسی
  راستی دوتا سوال:
  1.شما می دونید قبر آیت الله طباطبایی کجاست؟ گویا در میدونی در شهر ری هست ولی نمی دونم خرابش کردن یا هنوز وجود داره
  2.تور مشروطه تون اون خونه ای که تو باغشاه هست و قبر ملک المتکلمین و صوراسرافیل توش هست رو هم شامل می شه؟ من خودم اونجا نرفتم ولی اگه بشه رفت خیلی خوبه. البته گویا افتاده بود تو طرح بیمارستان رازی

  شهریار: درود و سپاس از مهر شما ، آرامگاه خانوادگی آیت الله طباطبایی در ظلع جنوب غربی میدان شهر ری قرار دارد . آرامگاه ملک المتکلمین و صور اصرافیل نیز تاکنون تخریب نشده و تنها صحبت تخریب است. البته موضوع اصلی این است که این بزرگواران به تور مشروطه گردی ارتباط دارند نه 28 مرداد

 4. بله من باید زیر همون پست سوال می پرسیدم
  مرسی از لطف شما که من رو لینک کردید. باعث افتخار من هست

  شهریار: به امید دیدار و همسفر شدن با شما

 5. همراهی با تور 28 مرداد باعث افتخارم هست.
  بسیار مشتاق شرکت در تورهای مشروطه گردی و 28 مرداد گردی هستم. هر چی جلوتر می رم و بیشتر می خونم بیشتر می فهمم که هیچی نمی دونم. حداقل با این تورها شاید تاریخ واقعیمون یه کم برامون پررنگ تر بشه.
  وقتی درباره ی کودتای 28 مرداد می خونم به شدت به این نتیجه می رسم که اتفاقی بود قابل پیشگیری که به دلیل روحیات ایرانیمون نتونستیم جلوش رو بگیریم و هنوز هم از تاریخ درس نگرفتیم، البته چون تاریخ نمی خونیم که بفهمیم. سواد تاریخیمون بسیار بسیار زیاد پایینه متاسفانه. اولیش خودم.
  حالا ایشالا قراره کی برگزار بشه؟

  شهریار: امیدوارم این بار به مشکلات قبلی بر نخورم و برنامه طبق موضوعات پیش بینی شده جلو رود و سعادت همراهی و همسفری شما را داشته باشم
  درخصوص فقر مطالعاتی و فرهنگی … چیزی نگویم بهتر است

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>