تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه

مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه ، مسجدی از دوران ناصرالدین شاه قاجار ، مسجدی که طلابی مثل شهید مطهری ، امامی کاشانی و … تربیت کرده ، مسجدی که واعظانی مثل شیخ فلسفی ، شیخ مروارید ، شیخ احمد کافی و … داشته ، مسجدی که قیام 15 خرداد برای اولین بار از آن شروع شد ، مسجدی که شیخ احمد کروبی (پدر شیخ مهدی کروبی) در آن دستگیر شد و مسجدی که هنوز ثبت ملی نشده است ! برای چه نمی دانم ! اما مسجدی است که ارزش یکبار دیدن آن هم ریزبینانه را دارد. در ادامه همراه شوید ….

مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه : آدرس استان تهران ، شهر تهران ، میدان قیام (شاه سابق) ، ابتدای خیابان ری (سپهبد رزم آرای سابق) ، شماره 290 و محدود به کوچه شهید مهدی مرعشی نجفی تهرانی نژاد از شمال به شماره پلاک 6 و 8 ، خیابان ری از شرق و بن بست جهرمی از جنوب
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران :  تاکنون مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است
مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه مسجد حاج ابوالفتح (فتحیه) و … :  E 51″26’12.03      N 35″40’13.91
ارتفاع از سطح دریا : 1142 متر
پیرامون نام (وجه تسمیه) : با توجه به اینکه بانی مسجد حاج ابوالفتح فتحیه بوده نام مسجد به حاج ابوالفتح و نام حوزه به اسم «فتحیه» نامگذاری شده است.
دوران و بانی اثر : مسجد حاج ابوالفتح (فتحیه) در دوران قاجار و در زمان ناصرالدین شاه توسط حاج ابوالفتح (فتحیه) از تجار معروف بلور فروش تهرانی که در چاله میدان سکونت داشته ، بنا شد ، می گویند در زمان مرگ حاج ابوالفتح ، ایشان 200 هزار تومان سرمایه داشته است!!

در عهد دولت خسرو صاحبقران ناصرالدین شاه قاجار خلد الله ملکه بنا شد
کتیبه سر در مسجد : در عهد دولت خسرو صاحبقران ناصرالدین شاه قاجار خلد الله ملکه بنا شد

امکان بازدید : در زمان نماز امکان بازدید مهیاست.
پیشینه و تاریخچه : بر اساس وقف نامه مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه قدمت آن به سال 1258 ه خورشیدی و 1297 ه قمری باز می گردد. البته در اسناد دوران قاجار ، تاریخ دقیق احداث مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) ذکر نشده است. طبق کتیبه موجود در بالای ورودی ، سال 1266 ه خورشیدی (1305 ه قمری) عملیات احداث مسجد حاج ابوالفتح (فتحیه) ، حوزه علمیه ، آب انبار و … پایان یافته است و به نام بانی آن ، حاج ابوالفتح نام گذاری شده است. با توجه به کتیبه موجود قدمت مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) به 125 سال قبل باز می گردد. البته در سال 1320 مسجد و حوزه به علت خیابان کشی و … به صورت مخروبه درآمده بود که به همت آیت الله سید مرتضی لنگرودی دوباره احیاء شد.
وقایع تاریخی مهم در مسجد :
وقایع و اتفاقات بی شماری در مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) رخ داده است که به اختصار می توان به موارد ذیل اشاره کرد؛ تاسیس هئیت مرتضویون ، برگزاری جلسات هئیت موتلفه در سالهای 1342 تا … ، اولین تجمع مردم در مسجد و تظاهرات به سمت دانشگاه تهران به خاطر دستگیری امام خمینی در سال 1342 در شهر تهران ، بازداشت شیخ احمد کروبی (پدر شیخ مهدی کروبی) توسط ساواک در سال 1347 در مسجد حاج ابوالفتح ، مراسم ختم طیب حاج رضایی در سال 1342 ، ختم مرشد قاسم از پهلوانان به نام در سال 1346 ، سخنرانی آیت الله خامنه ای در سالهای 1358 و 1359 هر شنبه در مسجد و …
نکته 1 : به دلیل اینکه اولین قیام 15 خرداد در این مسجد شکل گرفت نام میدان نزدیک مسجد حاج ابوالفتح از شاه (بعد از انقلاب) به میدان قیام تغییر پیدا کرد.

مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه
مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه

مشخصات و معماری مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه:
در نمای بیرونی مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) گلدسته و گنبدی قابل مشاهده نیست و نمای بیرونی مسجد حاج ابوالفتح آجر سه سانتی است و تمامی جداره های بیرونی مسجد تبدیل به واحد تجاری شده است که قالب آنها موتورسازی و یا فروشندگان قطعات موتور است. به نوشته حجت بلاغي مساحت مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه 418 متر بوده اما اکنون با گسترش فضای مسجد حاج ابوالفتح مساحت آن 1843 متر می باشد. این مسجد دارای 3 شبستان ، 1 صحن ، کتابخانه ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی و 29 حجره جهت طلاب است.

نمای مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه از ضلع شمال شرقی
نمای مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه از ضلع شمال شرقی

مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) 4 ورودی در 3 ضلع شمالی ، جنوبی و شرقی دارد. ورودی ضلع جنوبی از بن بست جهرمی وضوخانه بوده و هیچگونه معماری خاصی ندارد و به حیاط پشتی ، واحد سرایداری مسجد حاج ابوالفتح و سرویس های بهداشتی دسترسی دارد. ورودی ضلع شرقی در خیابان ری بوده و به شبستان راه دارد ، این درب فلزی و سه لنگه است و بالای آن تابلویی مزین به آیه 55 سوره زاریات و نام مسجد حاج ابوالفتح و سال تاسیس آن ذکر شده است.

عکس هوایی مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه
عکس هوایی مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه

در ضلع شمالی در کوچه شهید مهدی مرعشی نجفی تهرانی نژاد دو درب ورودی قرار دارد ، یک درب که به شبستان راه دارد و ورودی بانوان به مسجد است و ورودی اصلی یک درب آهنی طوسی رنگ دولنگه است که بالای آن تابلوی نئونی نصب شده و قسمتی از آیه 108 سوره توبه به شرح «فیه رجال یحبون ان یتطهروا» که معنی آن در ذیل ذکر شده ؛ «در آن مردانی هستند که دوست دارند پاک شوند» و در بالای آن مجموعه کاشی کاری های فوق العاده زیبایی مشاهده می شود ، که به خط ثلث نوشته شده است :

يرفع الله الذين امنوا منكم والذين أوتوا العلم درجات و الله بما تعلمون خبیر ، تجدید بنای مدرسه به اهتمام آقای حاج ابوالفتح فتحیه متولی وقت در تاریخ 1337 انجام پذیرفت.

در بالای آن قوس طاق نما از نوع قوس تیز است ، زمینه لاجوردی کاشی های این قسمت ، با اسلیمی های ظریف و گل های ترنج و ختایی مزین شده است . در دو سمت بالایی در ترنج های زرد رنگ عبارتهای «یاقاضی الحاجات» و «یا کافی المهمات» نقش بسته است. و در مرکز بالا حفره ای تعبیه و در بالای آن عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» نوشته شده است.

کاشی کاری و قوس بالای درب ورودی مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه
کاشی کاری و قوس بالای درب ورودی مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه

در بالای این قوس کتیبه ای کاشی کاری شده با خط سفید نستعلیق به شرح ذیل سر در این ورودی است:

هو الواقف علی الضمایر ، در عهد دولت خسرو صاحبقران ناصرالدین شاه قاجار خلد الله ملکه ، بنای این مسجد و مدرسه مشهوره به فتحیه را مرحمت و غفران پناه الحاج ابوالفتح تاجر (رحمه الله علیه) فرمود به سعی و اهتمام فرزند ارجمند ارشدش عالی جناب عمده التجار آقا میرزا عباسعلی در سنه 1305 ه ق اتمام پذیرفت.

از این درب که وارد شوید پس از یک پیچ حجاب و چند پله ورودی به صحن مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) راه پیدا می کنید. در همین راهرو یک کاشی کاری مستطیل شکل به ارتفاع حدودی 2 متر و عرض یک متر با نقش های اسلیمی دیده می شود که در مرکز آن در ترنجی جمله «بسم الله الرحمن الرحیم ، نصر من الله التوفیق» نقش بسته است. البته متاسفانه نم و رطوبت در حال تخریب این کاشی کاری است.

کاشی کاری در پیچ حجاب ورودی مسجد حاج ابوالفتح
کاشی کاری در پیچ حجاب ورودی مسجد حاج ابوالفتح

صحن مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) مستطیلی است؛ به ابعاد 27 متر در 18 متر که از همان راهرور 3 پله پایین تر است ، در مرکز صحن مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) حوضی به ابعاد 9 در 5 متر و چندین درخت چنار در همین صحن قرار دارد و در وقف نامه ذکر شده است ، نماز گزاران می توانند از آب این حوض جهت وضو بهره ببرند. 4 گوشه حوض 4 باغچه L  شکل قرار دارد و در آنها درختهای توت و نارنج و خرمالو کاشته شده است. گرداگرد این حوض ، حجره های حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) قرار دارد. 16 حجره در طبقه پایین و 13 حجره در طبقه بالا ، که مساحت آنها یکی نیست . که از این تعداد حجره ها ، 2 حجره به مدیریت مدرسه و دفتر حوزه و 4 حجره به کلاس درس و بقیه متعلق به اقامت طلاب است .
نکته 2 : طبق وقفنامه طلاب شهرستانی فقط می توانند از حجره های حوزه فتحیه استفاده کنند و در هر حجره فقط 1 نفر در آن بیتوته شبانه داشته باشد!!! هر طلبه که به وطن خود بر می گردد اگر تا 40 روز مراجعت نکند ، تعلق او از حجره منقطع می شود و مهمان غیر طلبه بیش از 3 شب نمی تواند در حجره بماند و هر طلبه در طول سال 10 مرتبه بیشتر نمی تواند میهمان داشته باشد و …
نکته 3 : طبق وقفنامه یک نفر نمی تواند صاحب 2 منصب در مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) باشد!!

طاق نمای شبستان جنوبی مسجد حاج ابوالفتح
طاق نمای شبستان جنوبی مسجد حاج ابوالفتح

در ضلع جنوبی صحن مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) ، شبستان جنوبی قرار دارد که نوار کاشی کاری شده سر در شامل آیات سوره مبارکه «بینه» است و تاریخ ساخت آن به سال 1273 ه خورشیدی بر می گردد. طاق نما از نوع قوس تیز شامل اسلیمی های سفید و لاجوردی است و ترنج هایی در آن دیده می شود و در حاشیه آن از آجر قزاقی استفاده شده است و در مرکز کتیبه هایی از جنس آهن و تصویری از آیت الله روح الله خمینی نصب شده است. شبستان جنوبی 50 سال قبل به طور کامل تخریب و بازسازی شد و از این شبستان به عنوان سالن مطالعه ، امتحان طلاب و کلاس درس استفاده می شود.
کتابخانه مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) در ضلع جنوبی حیاط در دهه 30 به همت امام جماعت وقت حاج سید مرتضی لنگرودی تاسیس شده و حدود 4000 هزار جلد کتاب مرجع در آن قرار دارد.
می گویند در ضلع شمالی مسجد حاج ابوالفتح آب انبار نسبتا بزرگی قرار دارد که توسط واقف برای تامین آب مسجد و حوزه فتحیه ساخته شده اما بعد از مدتی به علت عدم کارآیی پر شد ، البته دوباره خالی و به عنوان انبار کالا از آن بهره برداری می شود ، البته من که نتوانستم آب انبار را ببینم .
نکته 4 : اتاقی که بر روی این آب انبار ساخته شده برای مردمی که صلاحیت تعلیم اطفال مسلمین را دارد وقف شده است !

درب ورودی شبستان شرقی از صحن حوزه علمیه فتحیه
درب ورودی شبستان شرقی از صحن حوزه علمیه فتحیه

در ضلع جنوبی راهرویی وجود دارد که شما را به حیاط جنوبی در بن بست جهرمی هدایت می کند . در قسمت شرقی یک درب با سه پله ورودی ، شما را پس از یک هشتی به شبستان رهنمون می کند، در بالای این درب کاشی خشتی لاجوردی موجود است که در مرکز و زیر طاق آن «علی ولی الله» و در چپ و راست آن «لااله الا الله» و «محمد رسول الله» نوشته شده و در بالای آن کتیبه ای آیات 133 تا 135 سوره آل عمران نقش بسته است. اتاق هشتی شامل 8 طاسه از جنس کاشی معرق می باشد. حد فاصل طاسه ها داخل ترنج بند ، چهارکنج ، صفات خدواند نظیر : (یا مهیمن ، یا خالق ، یا فتاح ، یا غفران و …) نوشته شده و فضای داخل طاسه ها با 12 ترنج مشابه تزئین شده است که در نهایت به یک شمسه 12 ترک ختم می شود.

هشتی 8 طاسه شبستان مسجد حاج ابوالفتح
هشتی 8 طاسه شبستان مسجد حاج ابوالفتح

پس از گذر از این هشتی زیبا وارد شبستان اصلی مسجد حاج ابوالفتح به طول 27 در 11 متر می شوید ، در مرکز آن نورگیری در سقف قرار دارد . داخل شبستان 12 ستون در 2 ردیف 6 تایی به صورت موازی از جنس آهن وجود دارد. گنبدخانه شبستان دارای قطری به انداره 7 متر است ، داخل گنبد خانه شامل 12 طاسه است که داخل طاسه ها به وسیله کاشی های معرق با زمینه فیروزه ای و طرح های گل و بوته تزئین شده و معماری همه طاسه ها شبیه به یکدیگر است . در داخلی ترین فضای هر طاسه درون یک شمسه نام یکی از 14 معصوم ، به رنگ زرد نوشته شده است.

گنبدخانه 12 طاسه شبستان مسجد حاج ابوالفتح
گنبدخانه 12 طاسه شبستان مسجد حاج ابوالفتح

محراب شبستان شرقی در ضلع جنوبی شبستان واقع شده و به شکل یک نیم هشت است . ازاره دیوارهای محراب تا ارتفاع نیم متری سنگ شده و در کتیبه ای در نوک تیزه فضای طاقی شکل محراب ، روی کاشی لاجوردی نوشته شده است : انما یتقبل الله و … هره چینی اطراف دهانه محراب به صورت طاق رومی آجری نقش بسته و نام معمار بدین شکل «عمل استاد ابوالقاسم معمار سوسن دوست» در حاشیه دو یال پشتی محراب به شکل طاق با خط سفید ثلث ، روی کاشی خشتی سوره مبارکه «جمعه» نوشته شده است. سقف محراب نیز دارای ترنج بندهای چهار تند است. البته روی دیوار این محراب تاریخ مرمت آن 1371 ه خورشیدی ثبت شده است.

محراب شبستان شرقی مسجد حاج ابوالفتح
محراب شبستان شرقی مسجد حاج ابوالفتح

نکته 5: از معماران به نام مسجد می توان به نامهای حاج ابوالقاسم معمار سوسن دوست و حسین لرزاده اشاره کرد .
از امامان جماعت و شهره می توان از آیت الله سید مرتضی مرتضوی لنگرودی و فرزندانشان حسن و حسین لنگرودی ، آیت الله حاج سید فخرالدین فیض دزفولی ، آیت الله حاج شیخ علی اصغر وحید طهرانی ، سید عبدالحمید خویی و … نام برد.
و از واعظان معروف می توان ؛ شیخ محمد تقی فلسفی ، حاج شیخ علی اصغر مروارید ، شیخ احمد کافی ، شیخ فضل الله مهدی زاده محلاتی ، شیخ حسین انصاریان ، جواد مناقبی ، جمال مرتضوی ، عباسعلی اسلامی و … نام برد.

شبستان شرقی مسجد حاج ابوالفتح
شبستان شرقی مسجد حاج ابوالفتح

طلاب به نام مسجد حاج ابوالفتح :
آیت الله شهید مرتضی مطهری ، آیت الله امامی کاشانی ، آیت الله شیخ علی اوسطی ، حجت الاسلام سید صادق زیاری ، آیت الله حسن زاده آملی ، آیت الله سید حسن مرتضوی لنگرودی ، آیت الله محمد تقی جوادی ، حاج شيخ علی اصغر صفار هرندی (پدر محمد حسين صفار هرندی)
یکی از موذنان مسجد حاج علی اصغر کنعانیان بود که هنوز هم اذان ایشان از صدا و سیما گاهی اوقات پخش می شود.
این مسجد بیش از 400 رقبه موقوفه دارد که شامل بیش از 100 باب دکان ، 90 باب خانه ، 1 باب طویله ، 2 اب انبار ، یک کاروانسرا می باشد.
نکته 6 : در وقف نامه آدرس کاروانسرا در ضلع شرقی مسجد ذکر شده بود ، خیلی دنبال این کاروانسرا گشتم پیدایش نکردم اما در تصاویر هوایی سال 1325 کاروانسرا را دیدم ، که متاسفانه در حال حاضر تبدیل به پارکینگ شده است !!! پارکینگ رستوران هانی و .. درباره این کاروانسرا به زودی خواهم نوشت .

تصویر هوایی مسجد حاج ابوالفتح و کاروانسرای موقوفه آن در سال 1335
تصویر هوایی مسجد حاج ابوالفتح و کاروانسرای موقوفه آن در سال 1335

متولیان و خانواده حاج ابوالفتح فتحیه:
بعد از فوت حاج ابوالغتح فتحیه فرزندش میرزا عباسعلی فتحیه عهده دار مسجد بود که 5 فرزند داشت ؛ محمدرضا ، تقی ، ابوالفتح ، اکرم و محسن که هر کدام به غیر از اکرم مدتی متولی بودند . ابوالفتح فرزند نداشت و محسن 4 دختر ، لذا فرزند محمدرضا به نام جعفر متولی مسجد شد و پس از فوت فرزندش محمدرضا فتحیه متولی فعلی مسجد است.
ته نویس: این مطلب را بدون اجازه و با افتخار تقدیم می کنم به استاد گرامی جناب آقای شمس آریان

منابع

کتاب مساجد دیرینه سال تهران ، بنیاد ایرانشناسی
پایگاه اطلاع رسانی 15 خرداد 42 (1 ، 2 و ..)
سایت آیت الله العظمی حاج سید مرتضی لنگرودی در خصوص حوزه فتحیه
مصاحبه مجله حوزه  باحضرت آية الله حاج سيد محمد حسن مرتضوى لنگرودى ، فروردین و اردیبهشت 1372، شماره 55
موسسه مطالعات پژوهشهای سیاسی ، مصاحبه با اسدالله بادامچیان درخصوص تظاهرات عاشورای 1342
سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ، مصاحبه با اسدالله بادامچیان در خصوص مسجد حاج ابوالفتح
باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیما
گفتگو با علی حبیب اللهیان ، نشریه آموزشی حزب موتلفه اسلامی به نام ذکر
کتاب خـاطـرات احمـد احمـد ، به کوشش: محسن کاظمی ، انتشارات سوره مهر ، دفتر ادبيات انقلاب اسلامى
وبلاگ حوزه علمیه حاج ابولفتح
اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. درود بر شهرام عزيز ، ضمن تشكر از تهيه اين مطلب ارزشمند با اجازه شما در كافه تهرون نيز اطلاع رساني شد.
  آقا ببخشيد به علت گرفتاري كه كم و بيش در جرياني ، ديروز فرصت ديدار شما و استفاده از صحبتهايتان را از دست دادم.
  همواره شاد و سلامت باشيد

  شهریار:
  از اظهار لطفتتان درخصوص لینک مطلب سپاس گزارم ، دیروز جایتان را سبز کردم . به امید رفع گرفتاری و دیدار مجدد شما

 2. باسلام
  از دقت شما متشکرم به ویژه که از استاد حسین لرزاده نام بردید و معماری شاخص ایشان در آرامگاه فردوسی برایم یادآوری شد.
  ممنون

  شهریار:‌ سپاس

 3. درود جناب شهریار ، هر بار به سفر نویس میام با یک مکان جدید با تمام زیبایی ها و شکوهش آشنا می شم ، هر چند در کنار تمام اینها گاه از ویرانی هم می خونم و افسوس می خورم ، اما سفر نویس یک خانه ی بزرگ است برای دانستن بیشتر ، پیروز باشید.

  شهریار: سپاس فراوان از اظهار لطف صمیمانه شما

 4. سلام
  آقا بسیار عالی بود مخصوصا طاق 12 کاسه باید از نزدیک دیده شود…ضمنا آقا مجید منتظر دستور شماست در خصوص شروع کارش…موفق باشی.

  شهریار: ما منتظر دستور شما و آقا مجید هستیم آقا !!!

 5. سلام ؛ بسيار توصيف زيبا و جامعي بود. حيف كه هنوز توفيق دست نداده كه در آن مسجد نماز بخونيم و از معماري زيبايش حظ بصري ببريم. موفق باشيد و پيروز

  شهریار: بدون نماز هم می شود مستفیذ شد !! اما با نماز و نیایش ، شاید لطف دیگری داشته باشد

 6. سلام
  اگر عکسهای داخل مسجد رو نمی دیدم و مطالب مفیدتون رو نمی خوندم اصلا فکرش رو نمی کردم که این مکان دارای چنین کاشیکاری زیبا و هم چنین طاق 12 کاسه باشد. ممنون بابت اطلاعاتتون.

  شهریار: سپاس از حسن توجه شما

 7. شهرام جان درود ، با اینکه من میانه ای با مسجد ندارم ولی دانستن تاریخ پشت سر این مسجد خیلی جالب بود. سپاس از اطلاعات خوبت ، در ضمن من تازه گیها با باز کردن صفحه ی سایتت مشکل پیدا کردم.

  شهریار: مسجد را چه دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم ، بخشی از میراث ایران است. دقیقا چه مشکلی؟؟

 8. سلام دوست عزیز ، وبلاگ زیبایی دارید اگر مایلید تبادل لینک نماییم. با تشکر علی

  شهریار: شما لینک شدید ، سپاس

 9. دروود ، خیلی جالب بود. ممنونم شهرام جان. این وقف نامه ی مسجد در نوع خودش آموزنده است. اون طاق های کاسه ای که تا به حال مشابهش رو ندیدم. و این که یکی از همشهری های ما امام جماعت و موسس کتابخانه ی این مسجد بوده 🙂

  شهریار : سلام بر شما ، به نظر من وقف نامه این مسجد یکی از جالب ترین وقف نامه های مساجدی هست که تا بحال دیده بودم ، از اون طاق کاسه ، یا طاسه ها در شه رزیاد وجود دارد ، اما متاسفانه کمتر دیده می شود و یا به آنها کمتر رسیدگی می شود ، از این که با یک دوست لنگرودی آشنا شدم خرسندم.

 10. سلام
  سایت بسیار جالب و آموزنده ای دارید . میخواستم خواهش کنم تور خانه های قجری را تکرار کنید.خیلی زیبا هستند.

  شهریار: متاسفانه به علت برودت هوا سعادت همراهی با شما را ندارم ، اما به زودی برنامه خانه های قجری و چند برنامه دیگر برگزار خواهد شد. و خدمت شما نیز اطلاع رسانی خواهم کرد ، به امید همسفر شدن با شما

 11. سلام دوست عزیز ، من قبلا با سایت شما آشنا بودم . هر چند ظاهراً بعضی از مکانها رااز نزدیک دیدن نکرده اید اما سایتیون خیلی جامع وبسیار مفیدی است البته خیلی خیلی دیر سایتتون لود میشه برای همه اینجوریه یا نه ؟

  شهریار: اصلا دوست ندارم جایی را که ندیده ام درباره آن گزارشی بنویسم ! آن مکانهایی که در بالای آن این جمله قید شده ؛ این صفحه هنوز به صورت کنکاشانه ،‌سفرنویسی نشده است ، یا ندیده ام و یا فرصت نکرده ام کنکاشانه درباره آن مطلب بنویسم و تنها بالاجبار از آنها یاد کرده ام به همین شوند هم چیزی درباره آنها ننوشته ام و دوباره می گویم ، اصلا دوست ندارم درباره جایی که ندیده ام چیزی بنویسم !
  درخصوص کند بودن سایت ،‌از تذکرتان ممنونم ، اما با چند کامپیوتر و در چند جا تست کردم و مشکلی نبود ، دوستان دیگر اگر این مشکل برای شما هم پیش آمده تذکر دهید تا رفع شود.

 12. سلام اقا شهریار
  از ارایه مطالب زیبا و همچنینی شرح دقیق تاریخچه مکان های دیدنی ایران زمین بسیار استفاده کردیم ، سلامت و همیشه در سفر باشید.
  با تشکر علی

  شهریار: سپاس و به امید همسفر شدن با شما

 13. Ostad aziz salam ali bud mamnoonam azatoon ye nokte bud ke khastam yadavar besham dar ghesmat pishineye in bana sale sakht ra 1285 shamsi va 1297 ghamari neveshtid ke agar 1285 shmsi bashad mishavad taghriban 1328 ghamari agar 1297 ghamari bashad mishavad 1254 shamsi mamnun az zahamatetoun

  شهریار: سپاس از نکته بینی شما ،‌ 1297 هجری قمری صحیح است و اشتباه من در تایپ شمسی آن بود که 1258 را 1285 قید کرده بودم ، یعنی 5 و 8 جابجا شده بود ، که اصلاح شد. برای تبدیل سالهای قمری و شمسی نیز به این سایت مراجعه کنید.

 14. باز هم یه مکان دم دست اما قابل تامل
  ممنونم استاد شهریار عزیز

  شهریار: محمد خان ،‌منظورتان از استاد کیست!!!

 15. Salam ostad shahryar aziz ta 11 bahman mah dargire emtehanat hastam kheili alaghemandam hamrah shoma be kankash khanehaye kashf nashode be pardazam ta alan chandin khane va banaye tarikhi peyda kardam ke mosalaman ba bayanat shoma didan aan banaha shirintar ast(moteasfane dastresi be computer dast resi nadaram felan va aztelephone hamrah estfade mknam ke horuf parsi nadarad ba arze puzesh

  شهریار:‌ از لطف شما سپاس گزارم ، اما من هم به درد شما گرفتارم و درگیر امتحانات هستم ، خوشحال می شوم سفرنویس با گزارشهای شما و با نام خودتان زینت بخش کنید ، منتظرم

 16. سلام T یه مدت برای کاری هر روز از جلوی این مسجد رد میشدم(فقط رد میشدم)یکی دو بار هم نمازی. و این همه مطلب… ممنون.
  مشعوف شدیم از زیارتتون

  شهریار: من هم بی نهایت خرسندم از اینکه سعادت دیدار شما نصیب من شد و دوم آنکه لطف کرده اید و نوشته اید ؛ این همه مطلب!!!!!!!!!!!!

 17. سلام … وقتی درباره تهران گردی مطلب می بینم احساس میکنم چقدر نسبت به محیط اطرافم کم لطف بودم … و این خیلی اذیتم میکنه …
  از اینکه با شما آشنا شدم بسیار خوشحال و خوش وقتم …

  شهریار: از اظهار لطف صمیمانه شما سپاس گزارم ، از اینکه با شما آشنا شدم خرسندم

 18. سلام به دوست عزیزمون آقا شهرام.مثل همیشه یه سفرنامه پرمحتواوجالب توجه.خسته نباشید.بسیارعالی بود.پایدارباشید.

  شهریار: شما لطف دارید ، سپاس

 19. سلام
  بسيار زيبا، جالب و كامل بود ، با خوندن مطالب شما ديگه جايي براي سوال نمي‌مونه
  لطفا درباره شيخ صفي توي اردبيل هم بنويسيد
  دير بمانيد

  شهریار: سپاس از لطفتتان ، به زودی نه ، اما خواهم نوشت

 20. سلام مجدد
  اینکه نوشتم “این همه مطلب” منظورم این بود که در مورد آثاری که از کنارشون رد میشیم(بی تفاوت)اطلاعاتمون چقده کمه ازشون!
  در مورد کارت ویزیت هم حق با شماست. آنچه باید در زمینه باشد،نیست.و البته دستپخت چاپخانه است این

  شهریار: شما نظر خود را فرمودید ، ما زیاد می نویسیم دیگر !!!! در خصوص کارت هم ببخشید جسارت کردم

 21. سلام علیکم
  مرحوم ایت الله حاج شیخ اسدالله ربیعی نویدهی از جمله علمائی است که در سالهای قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در این مسجد و مدرسه حضور داشته اند و از انجا همیشه بخوبی یاد میکردند و فعالیتهای انقلابی خود را در این محل داشته اند.
  اگر کسانی از این عالم بزگوار خاطرات و… دارند به asad.allah.rabiee@gmail.com
  ارسال نمایند تا در وبلاگ که فعلاً بدین منظور راه اندازی گردیده است قرار دهند.
  با تشکر از مطالبتان
  ضمنا از تصاویر قرار داده شده در سایت فوق با رعایت درج نام سایت شما استفاده گردیده است.

  شهریار: سلام و سپاس از اینکه به یاد بزرگان این مرز و بوم هستید، راهتان پر رهرو

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>