تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

آب انبار تالار سرو (سرور)

برخی برای دستیابی به آب دست به دامن الهه ها می شدند و برای خود آناهیتا می ساختند ، برخی کمی به خود زحمت می دادند و دعا و نماز می خواندند و از الهه درخواست آب می کردند و برخی دست به کار می شدند و قنات و آب انبار و … خلق می کردند (با الهه یا بی الهه نمی دانم) در ایران زمین فراوان اند شاهکارهای خلق شده ، آب انبار تالار سرو (محله خرمشاه) یزد یکی از همین آب انبارهاست ، آب انبار تالار سرو ، آب انباری است کوچک و دلچسب که در یک برنامه محله گردی ، موفق به بازدید از آن شدم.

نمای کلی آب انبار و تالار سرو (سرور)
نمای کلی آب انبار و تالار سرو (سرور)

آدرس آب انبار تالار سرو : استان یزد ، شهر یزد، بلوار شهید طالقانی ، محله یا کوی خرمشاه ، تقاطع کوچه شهید هدایتی و کوچه وحدت، جنب تالار سرور
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران : 15904 تاریخ ثبت ۱۳۸۵/۰۵/۲۴ ه خورشیدی
مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه آب انبار تالار سرو و … :  E 54″02’58      N 31″52’44

کاشی کاری سر درب ورودی تالار سرور
کاشی کاری سر درب ورودی تالار سرور

ارتفاع از سطح دریا : 1222 متر
نکته 1: در اسناد ثبتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این آب انبار به نام سرو درج شده در حالی که سرور صحیح است.
نامهای دیگر : آب انبار خرمشاه
پیرامون نام (وجه تسمیه) : به دلیل مجاورت آب انبار در کنار تالار سرور به آن آب انبار تالار سرور گویند، البته به شوند مکان احداث آن در محله خرمشاه به آب انبار خرمشاه نیز شهره است.

بادگیر آب انبار تالار سرو (سرور)
بادگیر آب انبار تالار سرو (سرور)

دوران و بانی اثر آب انبار تالار سرور : دوران پهلوی اول و خدایار شاه بهرام پرتوی و مهربان بهرام رئیس
امکان بازدید آب انبار تالار سرو (سرور) : به علت مسدود شدن راه پله ها با زباله امکان بازدید از داخل آب انبار تالارسرو (سرور) مقدور نمی باشد.

تصویر داخل تالار سرور
تصویر داخل تالار سرور

یکی از نکات جالب آب انبار تالار سرو (سرور) این است که دو مسیر دسترسی (راه پله) برای آن در نظر گرفته شده است یکی برای زرتشتیان و دیگری برای مسلمانان ، خیلی از جاها خوانده ام که این راه پله ها ، نشان دهنده زندگی مسالمت آمیز اقلیت ها با مسلمانها در ایران است که به نظر من مسلمانها در این محلات اقلیت بوده اند و نه زرتشتیان و به نوعی نگاه مطهر نبودن غیر مسلم ، بالاجبار این معماری را در آب انبارها رواج داده و آب انبار تالار سرو (سرور) یک نمونه از همین معماری هاست.

راه پله های جدا شده آب انبار تالار سرو (مسلمانان و زرتشتیان)
راه پله های جدا شده آب انبار تالار سرو (مسلمانان و زرتشتیان)

در جایی هم خواندم که آب انبار تالار سرو توسط مسلمانان پر می شد و استفاده آن برای عموم بود که این هم با توجه به کتیبه آب انبار تالار سرو (سرور) بعید به نظر می رسد. چون آب انبار توسط زرتشتیان بنا شده است.
آب انبار تالار سرو (سرور) حتی مدتها پس از لوله کشی آب در محله خرمشاه فعال بوده و درحال حاضر به علت مسدود شدن دهانه ورودیهای آن توسط زباله ها در مسیر راه پله ها و پاشیر ها مسدود شده و برای جلوگیری از ریزش بیشتر زباله و همچنین ورود معتادین به آب انبار تالار سرو (سرور) درب ورودی پله ها با آجر بسته شده است.

پلان و نقشه آب انبار تالار سرو (سرور)
پلان و نقشه آب انبار تالار سرو (سرور)

آب انبار تالار سرو (سرور) در مسیر اصلی گذر احدی از قناتهای فراوان شهر یزد است که البته پرس و جوهای حقیر برای شناسایی نام قنات به نتیجه ای نرسید ، آب انبار تالار سرو (سرور) شامل سه بادگیر چهار طرفه بوده که مخصوص تهویه هوای مخزن و سلامت آب است ، تزئین خاصی به غیر از مختصر تزئینات آجری بادگیرهای بنا مشاهده نمی شود . مصالح بکار رفته در آب انبار تالار سرو (سرور) ؛ آجر ، گل ، خشت خام ، ساروج ، چوب و سنگ می باشد. معمار آن استاد مهربان اردشیر است.

کتیبه سنگی آب انبار تالار سرو (سرور)
کتیبه سنگی آب انبار تالار سرو (سرور)

کتیبه ای نیز در ضلع غربی آب انبار و نزدیک درب ورودی تالار سرور بر روی عمارت به شرح ذیل نصب شده است.

به نام خداوند مهربان ، بخواست و یاوری اهورامزدا ، بهدینان شهریار شاه بهرام و اردشیر اسفندیار و خدایار اسفندیار و مهربان زنده اردشیر جهانگیر از وجه خالصه خود این آب انبار را محض رفاهیت و استفاده عموم افراد بشر و مسافرخانه خلفش را برای آسایش زایرین شاهورهام ایزد بنا کرده و ملت زردشتی واگذار نمودند تا مشروبین و زایرین آمرش ارواح ، اجداد و نیاکان ایشان را از حضرت آمرزشگر خواستار آید. با اقدامات و سرپرستی خدایار شاه بهرام پرتوی و مهربان بهرام رئیس و معماری استاد مهربان اردشیر انجام یافت. مهرماه باستانی 1308 شمسی – عمل بمان خدابخش مریابادی

نکته 2: متاسفانه متن کتیبه را بعد از سفر خواندم ، برایم موضوع مسافرخانه خیلی جالب بود ، من که آنجا مسافرخانه ای ندیدم ، حیف شد !! از دستمان رفت.

همسفرم آقای علی چراغی و بانو سرور
همسفرم آقای علی چراغی و بانو سرور

نکته 3: این گزارش را بدون اجازه و با افتخار تقدیم می کنم به دوست و همسفر عزیزم در این سفر آقای علی چراغی
ته نویس 1) یک از آرزوهایم این است که د چند برنامه تور محله گردی در محلات شهر یزد برگزار کنم.
ته نویس 2) با توجه به مرامنامه سایت سفرنویس ، اینجا به معرفی مکانهای دیده نشده تعلق دارد وگرنه در یزد و سرزمین ایران آب انبارهای فراوان و زیبایی وجود دارد که آروز می کنم ، سعادت زیارت تمام آنها نصیب حقیر شود و معرفی آب انبارهای شهره را به دوستان دیگر واگذار می کنم.
ته نویس 3) چهارم آبان ماه در هنگامه‌اي كه ماه آبان با روز آبان، برابر هم مي‌رسند، جشني به پا مي‌داريم با نام آبانگان، جشن پاسداشت آب‌هاي روان ، جشن آبانگان بر همه شما مبارک

یکی از لذتهای سفر به یزد خواندن دیوار نویسی های شهر است
یکی از لذتهای سفر به یزد خواندن دیوار نویسی های شهر است – دیوار نویسی روبروی آب انبار تالار سرو
منابع
مقاله آب انبار ، نویسنده آرش نورآقایی ، هفته نامه تعطیلات نو
اسناد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
یادگارهای یزد ، نویسنده ایرج افشار
گزارش آب انبارهای شهر یزد ، جلال توکلی
فرهنگ آبادیها و مکانهای مذهبی کشور ، محمد حسین پاپلی یزدی
اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. اون محله، محله زردشتيهاست و قطعا اون راه پله هاي جدا رو اونها ساختن چون در آب انبارهاي ديگه شهر يزد كه مسلمانها ساختند فقط يك راه پله وجود داره.
  من حاضرم بيام باهاتون آقاي شهريار…. به عنوان راهنماي آماتور!!! 🙂

  شهریار: شما لطف دارید و لیدر حرفه ای هستید ، محله خرمشاه مستعد یک تور یک روزه عالیست و فوق العاده برنامه جالبی است ، من خودم چند روزی در این محله قدم زدم و لذت بردم … به امید یک برنامه ریزی عالی از طرف سرکار عالی و بک تور خوب در این محله

 2. با سلام وتشکر

  وبلاگ دوچرخه سواران کلهر پس از هک و وقفه ای کوتاه بانام جدید درناهی مهاجر به نت برگشت بازدید ولینک دوباره شما باعث پیشرفت ما و تشویق هموطنان به ورزش است

  هم اکنون چشم براه یاری سبزتون هستیم استاد

 3. درود جناب شهریار
  بله آب انبارهای زیادی در سطح شهر یزد و البته در مناطق اطرافش هست ، یکی از طولانی ترین قنات های استان یزد و شاید کشور در اطراف شهر میبد هست که من یکی دو سال قبل رفتم و دیدم ، بسیار جالب و در نوع خودش بی نظیر بود
  منتهی مثل همیشه همراه یک افسوس باید به اینها نگاه کرد.
  آب انبارهای محله فهادان یزد پر از آشغال و زباله است و معمولا توجه چندانی بهشون نمیشه ، مگر اینکه طی این یک سالی که من از یزد برگشتم اتفاقی افتاده و من خبر نداشته باشم . در هر صورت تلاش مردمان آن سامان قابل ستایش هست
  با سپاس از شما

  شهریار: کلا سازه های آبی ایران زمین به سبب کم آبی فوق العاده و منحصر به فرد است و شهر میبد هم یکی از نمونه های شهرهای ویژه گردشگری در همین خصوص است. راستی این آب انبار در محله خرمشاه است نه محله فهادان یزد

 4. (به علت مسدود شدن راه پله ها با زباله امکان بازدید از داخل آب انبار تالارسرو مقدور نمی باشد.)نمی دانم تا کی باید شاهد چنین تابلوهایی بر سردر اماکن تاریخیمان باشیم!

  شهریار: متاسفانه ، تا ابد

 5. سلام من واقعا براي اينطور نگهداريها وديدن اين مناظر متاسفم ولي من يكي از به يادماندني ترين سفرهايم شهر يزد بودچون 5 شب اقامتم رادرهتل سنتي يزد گذراندم و بسيار به من وخانواده ام خوش گذشت وطبق برنامه ريزي كه كرده بودم تمام مكانها و آثار ديدني را يك به يك ديدم ولي ايكاش مسئوليني باشند تا به اين طور آثار هر چه زودتر رسيدگي كنند.

  شهریار: به امید آن روز ، و به امید اینکه سفر به تمام مسافران خوش بگذرد

 6. ز اسماعیل جان تا نگذری مانند ابراهیم
  به کعبه رفتنت تنها نماید شاد شیطان را
  کسی کو روز قربان، غیر خود را می کند قربان نفهمیده است .[گل]آپپپمم[گل]عید مبارک

  شهریار
  : سپاس

 7. درود بر جناب شهریار ؛
  آناهیتا ایزد پاکی و بی آلایشی ؛ در ایران باستان سخت گرامی بود که ایزد موکل آب بود. اما وقتی پدیده رایج زباله را در این مکان مقدس می نگرم کم کم به توانایی ایزد بانوی فوق الذکر شک می کنم!؟

  شهریار
  : متاسفانه ما چنین دیرینه ای داشتیم و حالا !!

 8. فرهنگیان

  سلام به شما
  معرفی مکانهایی که معرفی نمیشوند یا کمتر به آنها توجه میشود از دلایل جاذبۀ سایت شماست. بعد از نشریۀ”اَمُرداد”، اینجا تنها مکانی است که از کلمات اصیل ایرانی استفاده شده است. منظورم کلمۀ “شَوَند” است. چه خوب.

  شهریار: سپاس از دلگرمی شما ، بهانه ای شد تا بیشتر از این واژه ها استفاده کنم.

 9. درود جناب شهريار گرامي ، هميشه به سفر…

  شهریار: گزارش سفر مربوط به سال قبل است و تازه فرصت نگارش آن مهیا شد

 10. سلام شهريار عزيز
  من هم از همسفر شدن و همراهي با شما در يك روز زيباي پاييزي بي نهايت خرسند شدم. ممنونم كه افتخار داديد. نرگس نازنينت را از طرف من ببوس. به اميد ديداري دوباره

  شهریار: به امید همسفر شدن با شما

 11. ممنون از گزارش خوبت شهريار جان
  ميگم باز جاي شكرش باقيه كه آن عاشقانه دل انگيز رو بر روي در و ديوار آب انبار ثبت نكرده‌اند! 🙂

  شهریار: دیوار نویسی های شهر یزد ، یا به قول شما عاشقانه ها فوق العاده هستند

 12. والله یک سفر هم تا شیراز بیاین ما که با این جماعت تنبل پوکیدیم…. من 4 ماه از زندگیمو یزد بودم به علت جو کویری که داره دچار افسردگی شدم، ولی ناگفته نمونه که یزد یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری هست. لطفا اگه تصمیمی به شیراز گردی گرفتین قبلش منو هم قابل بدونید در جریان بذارید ممنون می شم.09304030959
  در پناه حق

  شهریار: از دعوت شما سپاس گزارم ، مطمئن باشید به دیدارتان خواهم آمد

 13. کاشکی میشد با توجه به تجربه شما از بازدید از شهر یزد یک جدول زمانی برای بازدیدیکروزه/دوروزه از مکانهای قابل توجه در یزد تنظیم میکردید تا راهنمایی برای علاقمندان شود.

  شهریار: شما نسبت به حقیر لطف دارید ، اما واقعا سوراخ سنبه گردی در یزد ، بی نهایت لذت بخش است ، با یکی از دوستان تمهیدات محله گردی در یزد در حال انجام است

 14. افروند

  درود و سپاس شهریار عزیز: از محبت شما سپاسگذارم.آرزوی سلامتی و سربلندی همه دوستداران میراث فرهنگی ایرانزمین را دارم.زحمات شما هم تحسین برانگیز و بسیار ارزشمند است برای شما هم آرزوی موفقیت می نمایم.

  شهریار : سپاس از لطف شما به امید همسفر شدن

 15. سلام دوست عزیز. بله سفر خیلی طولانی شده ولی من را از سفرهای زیبای طبیعت بکر دور کرده. شکوه ای نیست این هم بخشی از راه هست. امیدوارم که همیشه شاد باشید و شادی بخش. منتظر مطالب خوبتان هستم.

  شهریار: به امید دست به کیبورد شدن سرکار عالی در آواز شو ….

 16. سلام
  چه جالب . دوست ما هم كه با شما هم سفر بوده . مشعوف شديم از ديدن عكس علي آقا
  هميشه شاد و در سفر باشيد

  شهریار: سلام بر شما ، بله ، سعادت همسفری با علیخان را دش=اشته ام ، چندین بار

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>