عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
3350 سفر
175400 همسفر

خانه سعید الذاکرین سید احمد غمخوار

آدرس خانه سعید الذاکرین سید احمد غمخوار: خیابان ولیعصر (امیریه)، خیابان فروزش (سرآب وزیر)

نقشه خانه های سرلشگر ضرابی و سیداحمد غمخوار در املاک آقامیرزا محمد ناظر
نقشه خانه های سرلشگر ضرابی (سبز) و سیداحمد غمخوار (آبی) در املاک آقامیرزا محمد ناظر (قرمز)

1 ) در نقشه دارالخلافه تهران، تمامی املاک فوق الذکر در محدوده مربع قرمز ، متعلق به آقامیرزا محمد ناظر است، این قطعه بزرگ به مرور زمان تقسیم و بخش بسیار بزرگی از آن توسط سید احمد غمخوار خریداری می شود.

2) براساس متن ارسالی محمدعلی غمخوار (نوه مرحوم سیداحمد غمخوار و مالک فعلی بخش آبی رنگ) سعید الذاکرین سید احمد غمخوار ، آخوند ویژه دربار بوده که این لقب را از شاهان قاجار گرفته است و نزدیک به 160 سال است که این خاندان در این مجموعه عمارت 800 متری اسکان دارند و به دلیل شهره بودن سیداحمد غمخوار نام کوی شمال شرقی نیز به نام غمخوار ثبت شده است.

تعیین محدوده املاک ضرابی و غمخوار ، عکس وحید مینا
تعیین محدوده املاک ضرابی و غمخوار ، عکس وحید مینا

3) طبق نقشه و عکسهای هوایی ، شوربختانه بخشی که در اختیار خاندان سرلشگر ضرابی بود، تخریب و عمارتی در اواخر پهلوی دوم در آن بنا می شود و حتی بخشی از عمارت دارای شیروانی که در مرکز عکس بالا مشخص است، توسط خاندان ضرابی تخریب می گردد و بخش باقی مانده هنوز در اختیار خاندان غمخوار است.

استعلام از میراث برای تاریخی بودن خانه غمخوار
استعلام از میراث برای تاریخی بودن خانه غمخوار

4) در سال 1385 مالک عمارت، آقای سیدحسن غمخوار درخواست تعمییر و نوسازی می کند که شهرداری وقت از اداره کل میراث تهران استعلام می کند، مبنی بر اینکه؛ براساس اظهارنظر اداره طرح های تفصیلی و برو کف ملک در محدوده حفاظت شده آثار باستانی قرار دارد.

5) سنتوری سردر عمارت غمخوار در سال گذشته مخدوش و آجر تراش های آن تخریب می شود و حالا پرسش اصلی این است که این تخریب توسط چه اشخاصی و با چه نیتی و … انجام شده است؟ آیا عمارت غمخوار ارزشمند است؟ آیا میراث تهران اقدامی در این خصوص انجام داده است؟ آیا این عمارت هم مثل عمارت سرلشگر ضرابی تخریب خواهد شد؟ و سوالهای دیگر که امیدوارم مدیران پاسخگو باشند.

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>