تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

مستند چهل گره با روایت صد سال معماری ایران از امشب

برنامه مستند تلویزیونی “چهل گره” با موضوع «روایت صد سال معماری ایران»، امشب ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹ از شبکه سه سیما پخش می گردد. مجموعه مستند «چهل گره» در ۱۲ قسمت ۲۶ دقیقه‌ای روایتی است از فراز و فرودهای یکصد سال تاریخ معماری معاصر ایران و گمگشتگی انتخاب میان سنت و مدرنیته در قرن چهاردهم معماری ایرانی که به تهیه کنندگی و کارگردانی برادران ارجمندی برای پخش در شبکه‌های مختلف صدا و سیما ساخته شده است. این مجموعه مستند ۱۲ قسمتی از شبکه سوم سیما آماده پخش شده است و از ۱۸ خرداد ماه هر روز ساعت ۱۷:۴۵ اکران خواهد شد.

مستند چهل گره با روایت صد سال معماری ایران از امشب
مستند چهل گره با روایت صد سال معماری ایران از امشب – منبع پوستر معمار نیوز

سری مستند «چهل گره» در قسمت‌های ابتدایی به انتهای قاجاریه و تاثیر تجددخواهی بر معماری معاصر می پردازد و سپس روایتی از انتخاب پهلوی میان سنت و مدرنیته را به تصویر می‌کشد. این مستند ترکیبی که از تصاویر آرشیوی بسیار غنی بهره برده، بر اساس مستندات موجود روایت عکس‌های سیاه و سفید تاریخی را بازسازی و مرمت نموده و به صورت رنگی ارایه می دهد. عکسهایی که بسیاری از آن‌ها برای نخستین بار به مخاطبان ارایه می‌شود. همچنین برای بیان وقایع تاریخ معماری از فیلم‌های نابی استفاده شده که نخستین بار است در قاب تلویزیون به نمایش در می‌آید.
این مستند هر چه به قسمتهای آخر و سالهای اخیر نزدیک می‌شود بیشتر از تصاویر تولیدی از بناهای تاریخ معاصر بهره می‌برد، تصاویر هوایی و زمینی که صرفا برای این مستند تولید شده است؛ تا ماموریت خود را برای روایت یکصد سال تاریخ معماری معاصر از سال ۱۲۹۷ تا ۱۳۹۸ به درستی به ثمر برساند. گفتار متن و پژوهش آن به قلم ابراهیم ارجمندی، با همکاری حدیث عرفانیان و فاطمه توفیقی نوشته شده و تدوین این سری مستند توسط کمیل ارجمندی صورت گرفته است.
به گفته‌ی تهیه کننده‌ی مستند؛ این مجموعه در حال ترجمه به زبان انگلیسی و آماده شدن برای پخش از شبکه پرس‌تی‌وی برای مخاطبان انگلیسی زبان می‌باشد و پس از اتمام پخش از شبکه سوم سیما به آنتن شبکه پرس‌تی‌وی می‌رود. قابل ذکر است که مرکز رسانه‌ای بسیج صدا و سیما تولید این مستند ارزشمند را برای تاریخ معماری معاصر کشور انجام داده است.
قرار بود این برنامه در نوروز 1399 در سیمای ملی به نمایش در آید که به علت تغییر برنامه و شیوع کرونا به خرداد ماه ، انتقال پیدا کرد

زمان پخش قسمت اول: یکشنبه، ۱۸ خرداد ۹۹، ساعت ۱۷:۴۵
مجموعه مستند تلویزیونی”چهل گره” هر هفته شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۱۷:۴۵ از شبکه سه سیما بر روی آنتن می رود.
تهیه کننده و کارگردان: ابراهیم و اسماعیل ارجمندی

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>