عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
3350 سفر
175400 همسفر

#چالش_لبخند

چند روزی به عنوان پُرسشگر در یک نهاد دولتی، فعال بودم و میزان اطلاعات راهنمایان گردشگردی را برای فعالیت در ایام نوروز می سنجیدم، شوربختانه پاسخ ها دل نگران کننده بود و کمی هم مضحک …
پادشاهی بود به نام ناصرالدین شاه که لطفعلی خان قاجار را کُشت. وقتی ناصرالدین شاه، مُرد و در کاخ گلستان دفن شد، محمدشاه قاجار در کاخ گلستان تاجگذاری کرد. پارک چیتگر یک سایت تاریخی است که در منطقه 12 تهران قرار دارد و میدان ولیعصر در خیابان انقلاب است!

چالش لبخند سفرنویس
چالش لبخند سفرنویس

گزیده ای از پاسخ این مشاهیر را در اینجا به عنوان #چالش_لبخند گنجانده ام، تاکید می کنم؛ فقط بخشی از افاضات را گنجانده ام، باشد تا لبخندی بنشاند بر دل شما دوستان جان و به امید روزهای بهتر برای این سرزمین، منتظر تجریه های شما از برخی به اصطلاح راهنمایان هستم تا با دوستان به اشتراک بگذارم، منتظرم، سپاس
لبخند شما درصورت ارسال، به عنوان #چالش_لبخند در سفرنویس بازنشر خواهد شد.

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. امین منتخبی

  متاسفانه معیار اصلی انتخاب و تایید راهنما، دانش نیست. راهنمای با سابقه و معروفی سراغ دارم که اطلاعاتش درباره دوره قاجار بسیار سطحی و عامیانه است. راهنمای معروف و با سابقه دیگری که فوق لیسانس تاریخ داره اما اتفاقات دوره قاجار رو در بازه زمانی حتی ۷۰ ساله نمیتونه از هم تفکیک کنه. هر دوی این بزرگواران هم در دوره آموزش راهنمایان گردشگری از اساتید من بودند.

  شهریار؛ چه بگویم!!!

 2. سیدمحمد جزایری

  شهرام خان عزیز و دوست داشتنی،

  به نظرم با وجود چنین راهنمایانی که در حقیقت راه گم کن هستند، راه اندازی #چالش_گریه_کنم_یا_بمیرم شایسته تر است.

  به شخصه تجربه ی همراهی با چنین راه گم کنانی را داشته ام. چند سال پیش، فقط از سر کنجکاوی در تور نوروزی کاخ گلستان که توسط شهرداری تهران برگزار می شد شرکت جستم و از ابتدا تا انتها فقط حرص می خوردم و دندان به جگر می فشردم تا راه گم کن گروه را بابت پرت و پلاهایی که تحویل خلق الله می داد به چالش نکشم.
  اگر از مهملاتی که درباره ی توپ مروارید به هم می بافت گذر کنیم بنده خدا حتی نمی دانست که سرنوشت توپ چه شد و اکنون در کجای این شهر قرار دارد!
  و یا درباره ی ساعت شمس العماره که مدعی بود در عهد ناصری توسط ملت همیشه در صحنه ی آن دوران طی یک عملیات خودجوش مردمی از کار انداخته شده و از آن روز تا کنون در سر همان ساعت باقیمانده است! حال آن که چند هفته قبل از آن خود من شاهد تعمیر و راه اندازی و از کار افتادن مجدد آن بودم! طفل معصوم حتی حدود شهر تهران در آغاز و پایان عهد قجر را نمی دانست و اصولا نمی دانم که چه می دانست!

  شوربختانه به نظر می رسد که این همه دوره و آزمون کتبی و شفاهی و مصاحبه و گزینش و دبدبه و کبکبه هم به مانند بقیه ی امورمان به چشمکی و کرشمه ای و غمزه ای و سفارشی قابل دور زدن است!

  فلذا اگر روزی شنیدید که نیکولای مارکف خلبانی لهستانی بود که طیاره اش در جنگ خلیج فارس بر فراز جزیره ی موریس مورد اصابت خمپاره ی وایکینگ ها قرار گرفت و خودش دکمه ی اجکت را فشرده و در حیاط خانه ی هدایت فرود آمد و پس از نود و هشت سال زندگی سعادتمندانه با دختر سلطان حسین صفوی در لندن مرحوم شده و پیکرش در کنیسه ی عذرا یعقوب واقع در پارک چیتگر در جوار دکتر تولوزان درون قفسه ای نگهداری می شود اصلا تعجب نکنید! زیرا تاریخ آن چیزی نیست که قبلا اتفاق افتاده. تاریخ آن آش شله قلمکاری است که راهنمای محترم در ذهنش پخته و با نان داغ و پیاز و نعنا داغ تقدیم ما و شما می کند با عشق!

  شهریار؛ سلام بر شما، این نوشته به خیلی ها برخورد ، هر روز دارم اینجا، فحاشی دوستان را پاک می کنم، این چند روز متوجه شدم، برخی به اصطلاح راهنمایان، از جامعه فحاشان هستن، بعد آمدند راههنما شدند.

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>