عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
3350 سفر
175400 همسفر

تخریب سنگ قبر خلیل ملکی

داستان تخريب سنگ قبر مشاهير ادامه دارد، پس از تخريب سنگ قبر مشاهيري چون؛ محمدعلي فروغي، احمد شاملو، محمدعلي سپانلو و …. اين بار سنگ قبر خليل ملکي، سياستمدار معاصر، به صورت کامل، حذف فيزيکي شد.

تخریب سنگ قبر خلیل ملکی
تخریب سنگ قبر خلیل ملکی

خلیل ملکی از افراد تشکیل دهندهٔ جبههٔ ملی، حزب زحمتکشان ملت و … بود. وی در ملی شدن صنعت نفت نیز فعالیت داشت که در نهایت امر در ۲۲ تیر ماه ۱۳۴۸ در گذشت و در مسجد فیروز آبادی شهر ری دفن شد. که شوربختانه به دلایلی نامعلوم سنگ قبر این سیاست مدار تاریخ معاصر به صورت کامل تخریب و حذف فیزیکی شد.
نظر مرحوم عزت الله سحابی درباره خلیل ملکی چنین بود؛

“در دوره 1332 تا 1350، بخش عمده ای از ادبیات و فرهنگ سیاسی – اجتماعی و انقلابی نسل جوان آن روزها، از منابعی تغذیه می شد که توسط ملکی و دوستانش پایه گذاری یا نشر می گردید و من خود را از این جهت بسیار مدیون می دانم.”

مسجد فیروزآبادی شهرری در حدود 80 سال پیش با حقوق شخصی آیت‌الله سیدرضا فیروزآبادی، نماینده مجلس شورای ملی بنا شد، فیروزآبادی پس از اتمام بنای بیمارستان خیریه فیروزآبادی، یک زایشگاه، مسجد، پرورشگاه و دارالایتام نیز در جنب آن احداث کرد. مسجد جامع فیروزآبادی واقع در خیابان فدائیان اسلام، نرسیده به میدان حرم عبدالعظیم حسنی (ع) با گذشت 75 سال مدفن بسیاری از مشاهیر این سرزمین است که امیدواریم به زودی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسد.

تخریب سنگ قبر خلیل ملکی
تخریب سنگ قبر خلیل ملکی

سنگ‌ قبر نشان آدمی‌ست از دنیا رفته، برای آن‌ها که هنوز زنده‌اند. سنگ‌ها، مکان‌ها، خانه‌ها و … اعتبار تاریخی آن سرزمین است و نشانه ای است برای تفکر درباره آن شخصیت، که در آن زیسته‌ و نفس کشیده‌ و … با شکستن و حذف مزارها، افراد از تاریخ حذف نمی شوند.نسل جدید برای شناخت راه های بهتری انتخاب خواهد کرد.

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

  1. سال گذشته به ابن بابویه که رفته بودیم، سنگ قبر دکتر فاطمی رو هم شکونده بودن….
    بنده خدا قطب زاده هم که اصلا از اول سنگ قبر نذاشتن براش

    شهریار: شوربختانه اینجا جمهوری اسلامی است

  2. نوروز ملکی

    من نوروز ملکی فرزند آن مرحوم هستم آقایان محترم ان مطلب کلاً اشتباه است. متولی آن مسجد قصد بازسازی آن محل را داشته است. سنگ قبر را به انبار منتقل کرده اند و سنگی جدید برای آن مرحوم در صحن مسجد نصب کرده اند یعنی همانجا که قبر جلال آل احمد قرار دارد. لطفاً این نوشته را کلاً حذف نمائید.

    شهریار: سلام بر شما، قبل از تهیه این گزارش با مسجد تماس گرفتیم اعلام کردند؛ ما اطلاعی نداریم! و نکته مهم اینکه آیا تولیت مسجد اجازه دارد بدون اذن فرزندان سنگ عوض کند؟! آیا سنگ مزار قبلی اشکالی داشت! من واقعا نمی دانم آیا ما باید همه چیز را نو کنیم، این کار ناشایست، سنگ بنای این است که ما هر چیز تاریخی را تخریب کنیم و از نو بسازیم و باید منتظر تخریب تخت جمشید و نوسازی آن باشیم در آنیده ای نزدیک؟ اما خوشحال می شوم، تصویر سنگ قبر قدیمی را که درانبار موجود است، ارسال فرمائید. در صورت ارسال حتما اصلاحیه تهیه و بازنشر عمومی خواهد شد. و نکته مهم اینکه چرا سنگ مزارهای دیگر در آنجا تخریب و نوسازی نشده و فقط سنگ مزار مرحوم تخریب شده است فقط این سنگ مزار که کاملا هم سالم بود احتیاج به جایگزین داشت!

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>