تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

تخریب تپه باستانی پریجا با بولدوزر

تخریب تپه باستانی پریجا در قائم شهر این روزها توسط بولدوزر در حال انجام است، این تپه باستانی متعلق به دوران هزاره اول قبل از میلاد بوده و در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.
تپه پریجا از هر سو مورد تعرض کشاورزان و افراد سودجو قرار گرفته است؛ پیشروی فعالیت‌های کشاورزی در عرضه تپه، کالبد تپه را تهدید می‌کند، به طوری که در قسمت‌های شرق تپه با بولدوزر خاک برداری شده و دیگر بخش‌ها نیز در معرض پیشروی آب شالیزارها قرار دارد.

تخریب تپه باستانی پریجا با بولدوزر
تخریب تپه باستانی پریجا با بولدوزر

تپه “پری جا” امروزه شرایط نامناسبی دارد و استفاده از زمین‌های اطراف برای کشت برنج تا دامنه تپه، برپایی دکل برق در ضلع غربی تپه و همچنین تعرض جاده قائم‌شهر به کیاکلا که بخش غربی تپه را برش داد. همچنین حفاری غیرمجاز در جای جای تپه، ساخت اتاقکی از بلوک در دامنه ضلع غربی تپه از جمله آسیب‌های وارده به محوطه است. در سطح تپه پری جا به علت ریختن زباله در سراسر قله و دامنه‌های آن، بوی بد زباله استشمام می‌شود.
با توجه به وجود تپه های باستانی فراوان در منطقه مازندران، شناخت ارتباطات منطقه‌ای و فراتر از آن، در ترسیم چشم‌اندازهای فرهنگی و تاریخی جلگه مازندران در اواخر دوران پیش از تاریخ راهگشای فرهنگ ما در دوران گذشته است و شناخت چنین محوطه‌هایی در درک الگوی پراکنش پیشرفت‌های فرهنگی و اجتماعی این دوران از اهمیت زیادی برخوردار است.

لوح ثبتی تپه باستانی پریجا (پری جا)
لوح ثبتی تپه باستانی پریجا (پری جا)

آدرس تپه پریجا: استان مازندران، شهر قائمشهر، در فاصله پنج کیلومتری شمال غرب شهر قائم‌شهر و در کنار جاده قائم‌شهر به سیمرغ، در میان زمین‌های زراعی روستای کلاگرمحله
شماره ثبت تپه پریجا در فهرست آثار ملی ایران: 4178 تاریخ ثبت 1380/07/10 ه خورشیدی
مختصات جغرافیایی، آب و هوا ، نقشه و … تپه پریجا :  E 00″00’00.00      N 00″00’00.00
ارتفاع از سطح دریا:  33 متر
نامهای دیگر : پری جا و پریجا و پریِ جا
پیرامون نام (وجه تسمیه) : منتظر اطلاعات محلی هستم
دوران و بانی اثر : دوران هزاره اول قبل از میلاد
امکان بازدید : مهیاست

بخشی از آثار رها شده در محوطه تپه باستانی پریجا (پری جا)
بخشی از آثار رها شده در محوطه تپه باستانی پریجا (پری جا)

پیشینه و تاریخچه
کاووش های اولیه در این تپه در سال های 1369 و سپس در سال 1379 تکرار و در نهایت امر در سال 1380 این اثر ثبت شد، در کاووش های بعدی در سال 90 و 91 مجموع یافته‌ها شامل سازه حرارتی کوره، سازه خشتی احتمالا کف بنا، چندین کف پا خورده، سفال، استخوان‌های حیوانی، مهر سنگی و … بود، یکی از یافته‌های باارزش در کاوش 1390 مهری با نقوش هندی مربوط به عصر آهن بود. این تپه از نظر طبیعی در موقعیت جلگه‌ای واقع شده و 33 متر از سطح آب‌های آزاد بالاتر است و به نسبت زمین‌های اطراف خود شش متر ارتفاع دارد.
کاربری فعلی؛ کشاورزی
مالک فعلی اثر: روستاییان محله کلاگرمحله
1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>