تورهای نوروزی سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

واپسین نساسالار زرتشتیان از عهد دخمه و دخمه گذاری درگذشت

شهریار فرودی، واپسین نساسالار زرتشتیان از عهد دخمه و دخمه گذاری درگذشت، شهریار فرودی بامداد امروز، ۲۵ تیرماه ۱۳۹۷ خورشیدی، بر اثر کهلوت سن در ۹۴ سالگی در خانه‌ی شخصی خود درگذشت.

واپسین نساسالار زرتشتیان از عهد دخمه و دخمه گذاری درگذشت
واپسین نساسالار زرتشتیان از عهد دخمه و دخمه گذاری درگذشت

آیین خاکسپاری آن روانشاد از ساعت ۱۸ امروز در آرامگاه زرتشتیان یزد برگزار می‌شود. گفتنی است روانشاد فرودی در وصیت‌نامه‌ای از همکیشان خواسته بود که بر سر مزار وی گل و عود (اگربتی) نبرند.
شهریار فرودی تا زمانی که هنوز درگذشتگان زرتشتی به روش دخمه‌گذاری در یزد دفن می‌شدند «نساسالار» دخمه‌ی تاریخی یزد، ملقب به برج خاموشان، بود. نساسالار کسی است که درگذشتگان را پس از انجام آداب مربوطه، بالای تپه و به داخل دخمه‌ها می‌برد. وی در سالیان گذشته نیز برخی کارهای مربوط به آرامگاه زرتشتیان یزد را انجام می‌داده است و کارمند بازنشسته‌ی آرامگاه زرتشتیان یزد است.

شهریار فرودی، واپسین نساسالار درگذشت
شهریار فرودی، واپسین نساسالار درگذشت

زنده‌یاد فرودی، زاده‌ی ۱۱ دی‌ماه ۱۳۰۳ در یزد بود. همسر وی مهرانگیز جمشید اختری قاسم‌آبادی و فرزندان وی هوشنگ، هوشمند، شهرام، شهناز و شهین هستند.

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. کیخسرو لریان

  سفر نویس ارجمند با درود . دو اشتباه متاسفانه در مورد خبر درگذشت شهریار فرودی در بسیاری از سایت ها و فضاهای مجازی دیده میشود که در اینجا نیز هست . لطفا تصیح بفرمایید .
  تاریخ فوت ایشان 24 تیر ماه بوده و خاکسپاری 25 تیر ماه . چون اغاز روز زرتشتیان بعد از سپیده دم شروع میشود و نه بعد از نیمه شب .
  زیر عکس اول ……… به روش دخمه گذاری در یزد دفن میشدند ……… کاملا اشتباه است . به روش دخمه گذاری دخمه گذار میشدند نه دفن میشدند .
  با سپاس از محبتی که همیشه داشتید و دارید و خواهید داشت .

  شهریار: سلام بر شما
  خبر فوت عینا از تارنمای امرداد (تارنمای زرتشتیان ایران) برداشت شده و هچنین نوشته زیر عکس توئیت نماینده مجلس زرتشتیان بود. لازم به ذکر در همین سایت و در جایی دیگر زمان مرگ را 24 اعلام کرده اند
  خواهشا اگر می خواهید نظر بدهید، تبلیغات خود را در اینجا ارسال نکنید، من نوشته های تبلیغی شما را پاک کردم

 2. اوینا

  این افراد حق اجازه ورود به شهر را نداشتن بر طبق ایین دینشون نه حکومت

  شهریار؛ سلام بر شما

  1. کیخسرو لریان

   دوست عزیز چه کسی گفته حق ورود به شهر را نداشتند پس زمانیکه بیمار میشدند چکار میکرده اند ؟ دکتر یا طبیب به سراغشان میرفته ؟ دخمه ها از شهر حداقل 15 کیلومتر فاصله داشته چگونه دکتر خبر میکرده اند ؟ چگونه مایحتاج خود را تامین میکرده اند ؟ چگونه همسر و فرزندان و دوستان خود را میدیده اند ؟ و چگونه ……………؟
   بر طبق ایین دینشون ………….. کاملا اشتباه است . در کدامیک از کتابهای دینی زرتشتیان امده که نگاهبانان دخمه ها بنا بر نوشته شما حق اجازه ورود به شهر را نداشتند . لطفا دلیل قانع کننده با مدرک و سند معتبر ارایه کنید .
   متاسفانه در فضای محدود این سایت نمیتوانم همه چیز را کاملا برایتان توضیح دهم .

   شهریار: لطفا در این سایت تبلیغ نکنید، من ادامه نوشتار شما که صرفا تبلیغاتی بود، پاک کردم

   1. کیخسرو لریان

    شهریار عزیز با درود . بنده هیچگاه در سایت شما تبلیغ نکرده ام و احتیاجی هم به اینکار نیست . اگر به ارشیو سایت خود نگاه کنید از زمان بوجود امدن این سایت تا کنون این دومین پیغام من است اولی بواسطه فوت پدر ارجمندتان و این دومی .
    علت اینکه شغل خود و شماره موبایل خودم را نوشتم برمیگردد به اخرین خط از پیغامم که اگر دوستی که مخاطب من بودند یا احیانا کسان دیگری خواستند با من تماس بگیرند بتوانند .
    در هر صورت ……………… فرهیختگی و علاقه قلبی من به شما و نوشتارهایتان حق انتقاد را از من بواسطه پاک کردن نوشتار خودم که بنا بر دیدگاهتان صرفا تبلیغاتی بود خواهد گرفت .
    شاد و تندرست باشید .

    شهریار؛ سلام و سپاس دوباره از مهر شما
    اما در هر صورت من کماکان نگاهم به درج شماره تماس و نام اقامتگاه و … نگاه تبلیغی است، باز هم سپاس از مهرتان

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>