عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه و داستان سفرنویس

امروز 26 ژوئن روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه International Day in Support of Victims of Torture است دوست داشتم درباره این روز می گفتم، از زبان خودشان می گفتم اما نشد، بغض ها شکفته نشد!
پیشینه؛
در تاریخ ۲۶ ژوئن ۱۹۸۷ یا 5 تیر ۱۳۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به کنوانسیون منع شکنجه و رفتار یا مجازات خشن قدرت اجرایی داد و پس از 10 سال در جلسه 12 دسامبر 1997، با قطعنامه 52/149 مجمع عمومی سازمان ملل 26 ژوئن را به منظور جلب توجه عمومی به پدیده شکنجه به عنوان روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه اعلام کرد.

شکنجه همواره غیرقابل قبول است، از جمله در شرایط اضطراری، بی ثباتی سیاسی یا حتی در جنگ. همچنین در این روز نیز به همه کسانی که در کنار یکدیگر با قربانیان و خانواده هایشان ایستاده اند قدردانی می کنیم.
دبیر کل سازمان ملل متحد António Guterres

روبان سیاه! نه به شکنجه
روبان سیاه! نه به شکنجه

شکنجه می خواهد شخصیت قربانی را نابود کند و انسجام ذاتی انسان را انکار کند. با وجود ممنوعیت مطلق شکنجه در حقوق بین الملل، شکنجه در تمام نقاط جهان ادامه دارد. نگرانی در مورد حفاظت از امنیت ملی و مرزها به طور فزاینده ای برای اجازه شکنجه و سایر اشکال رفتار بی رحمانه، تحقیر کننده و غیرانسانی استفاده می شود. پیامدهای فراگیر آن اغلب فراتر از اقدام جداگانه بر فرد است؛ و می تواند از طریق نسل ها منتقل شود و منجر به چرخه خشونت شود.
سازمان ملل متحد شکنجه را از ابتدا محکوم کرده است و به عنوان یکی از بدترین اقدامات انجام شده توسط انسان ها در برابر همنوعان خود به آن نگریسته. شکنجه جرم است و تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نیست. این ممنوعیت بخشی از قوانین بین المللی عرفی است و به این معنی است که آن را برای هر عضو جامعه بین المللی مستثنی می کند، صرفنظر از این که آیا یک کشور معاهدات بین المللی را تصویب کرده است و در آن شکنجه به صراحت ممنوع است. اقدام نظام مند یا گسترده شکنجه، جرمی علیه بشریت است.
26 ژوئن فرصتی است برای فراخوانی همه ذینفعان از جمله کشورهای عضو سازمان ملل، جامعه مدنی و افراد در همه جا برای حمایت از صدها هزار نفر از مردم سراسر جهان که قربانی شکنجه و کسانی هستند که هنوز شکنجه شده اند.
بازسازی از شکنجه مستلزم برنامه های سریع و تخصصی است. کار مراکز و سازمان های توانبخشی در سرتاسر جهان نشان داده است که قربانیان می توانند از وحشت به بهبودی گذر کنند. صندوق داوطلبانه سازمان ملل متحد برای قربانیان شکنجه، اداره شده توسط دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو مکانیسم منحصر به فرد قربانیان است که منابع مالی کمک به قربانیان شکنجه و خانواده های آنان را تأمین می کند. صندوق داوطلبانه سازمان ملل متحد برای قربانیان شکنجه، کمک های مالی را دریافت می کند.

روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه و داستان سفرنویس
روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه و داستان سفرنویس

کنوانسیون منع شکنجه مشتمل بر سه سرفصل و سی و سه ماده است. در ماده اول این کنوانسیون، در مورد واژه شکنجه آمده است:

واژه شکنجه، یعنی هر فعل عمدی که توسط آن درد یا صدمه شدید، اعم از جسمی یا روحی، به منظور نیل به اهدافی از قبیل کسب اطلاعات یا اقرار از قربانی یا شخص ثالث (وارد آید، یا) مجازات قربانی برای عملی که وی یا شخص ثالث مرتکب شده و یا مظنون به ارتکاب آن است، مرعوب نمودن یا اعمال فشار بر قربانی یا شخص ثالث، یا به هر علتی که (آن فعل عمدی) بر مبنای تبعیض، از هرگونه (باشد)، هنگامی که چنین درد یا صدمه ای توسط یک مأمور رسمی یا تحت نظارت وی یا با رضایت یا سکوت وی در ظرفیت رسمی اش صورت می پذیرد، بر شخص وارد گردد.

آزادی رایگان نیست
آزادی رایگان نیست

سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۴ با انتشار گزارشی با عنوان «شکنجه در سال ۲۰۱۴، سی سال وعده‌های عمل نشده» اعلام کرد؛

دولت‌ها در سراسر دنیا در مورد شکنجه دو رو هستند، قانونا آن را ممنوع، اما انجام آن را تسهیل می‌کنند.» عفو بین‌الملل در این گزارش به بررسی پدیده شکنجه در ۱۴۲ کشور پرداخته و به این نتیجه رسیده است که حداقل در ۷۹ کشور از ۱۴۲ کشور امضاء‌کننده کنوانسیون منع شکنجه، شکنجه اعمال می‌شود.

تور؛ از کمیته ضدخرابکاری تا کبوتر صلح
تور؛ از کمیته ضدخرابکاری تا کبوتر صلح

این روز و سفرنویس؛
در فکر بازگویی این روز بودم در قالب یک تور، با هماهنگی های انجام شده با مدیران موزه عبرت و صلح قرار بر این شد، برنامه ای برگزار شود، اما …
داستان زندگی ادامه دارد، اما شاید دور از وطن
منابع و سرچشمه ها؛
روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه در سازمان ملل
شورای توانبخشی بین المللی برای قربانیان شکنجه .
ته نویس) در ششم تیر ماه دو انفاق افتاد، بیشتر بخوانید و بدانید، افشای ترور ناموفق محمدرضا پهلوی در سال 1358 و ترور ناموفق آیت الله اعظمی سیدعلی خامنه ای در سال 1360

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

  1. محمد صادق سبط الشیخ انصاری

    رفیق جان, بغضت را بعدا برایم شکفته خواهی کرد؟

    شهریار: رفیق عزیز من، دیگه از شکفتن گذشت، پژمرده شدیم رفت

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>