عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

نمایش عمومی فیلم؛ خونه

فیلم مستند بلند «خونه» به کارگردانی خدایار قاقانی که درباره عمارت قدیمی میرزاحسن مستوفی‌الممالک به نمایش عمومی گذاشته خواهد شد.

نمایش عمومی فیلم؛ خونه
نمایش عمومی فیلم؛ خونه

آیدین آغداشلو، محمدرضا اصلانی، سیدعبدالله انوار، زنده یاد فریدون حافظی، نصرالله حدادی، زنده یاد محمدعلی سپانلو، همایون شهنواز، زنده یاد شهین مستوفی الممالک، علی معلم، لیلا معیری، ناصر ملک مطیعی، سیدعلیرضا میرعلینقی، زنده یاد احسان نراقی، جهانگیر هدایت از جمله چهره هایی هستند که در این مستند حضور دارند.
خدایار قاقانی کارگردان خونه درباره این فیلم گفته است؛

عمارت قدیمی میرزاحسن مستوفی (از سیاستمداران خوشنام ایران) در محله «چاله حصار» که هم اکنون بیش از 120 سال قدمت دارد، همچنان برای زندگی مدرن و پیچیده جامعه شهری تهران، با وجود تغییر موقعیت‌های طبقاتی و جغرافیای شهری، ویژگی‌های قابل کشف و معرفی دارد. زمین اولیه این عمارت از شمال به حسن آباد، از غرب به ابوسعید، از شرق به سبزه میدان، از جنوب به میدان خیام می‏رسد. در این مستند به جغرافیا پرداخته نشده است. بیشتر مفهوم خانه که در 120 سال دستخوش تغییرات بوده است مورد بررسی قرار می‏دهد. این عمارت در گذشته لوکیشن تصویربرداری فیلم های مهم تاریخ سینمای ایران از جمله سلطان صاحبقرانیه، دلشدگان علی حاتمی و همچنین پرنده از قفس پرید احمدرضا معتمدی بوده است. روح فرهنگی چنین عمارتی که از آدم هایی که در آن زیسته‌اند به جای مانده است ما را به سمت مفاهیم فرهنگی جامعه امروز سوق می‏دهد.

وی در ادامه نیز گفته است؛

به دنبال این رفتم که ببینم اساسا مفهوم خونه چه معنایی را در ذهن ما تداعی می‌کند. متاسفانه در شهری زندگی می‌کنیم که بسیاری از مردمش آن را دوست ندارند و به آن بی‌مهری می‌کنند، در حالی‌که این شهر هم مانند سرزمین‌مان خانه ما محسوب می‌شود. لازم داریم به‌جای اینکه با تنفر به این شهر بنگریم، با علاقه در مورد آن حرف بزنیم. خیلی از فیلم‌سازهای ما که در این شهر کسب درآمد می‌کنند و لذت و تفریح شان در همین شهر است، در فیلم‌ها و نوشته‌هایشان به آن بی‌احترامی می‌کنند و علیه آن سخن می‌گویند. فکر می‌کنم تهران مهربان‌تر از چیزی است که در حال حاضر در موردش گفته می‌شود. همه این نکات باعث شد سراغ این ماجرا بروم و این موضوع هنوز هم دغدغه‌ام است.

جدول اکران و سانس های نمایشی
جدول اکران و سانس های نمایشی
  • تصویر بزرگتر جدول را اینجا ببنید

این مستند ۷۴ دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی خدایار قاقانی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است و به «علی حاتمی»، «واروژان» و «شهید مسیدمهدی می‌رافضلی» تقدیم شده است.
عوامل فیلم عبارتند از: پژوهش، طرح، کارگردان و تدوین: خدایار قاقانی – مدیر تصویربرداری: داود عباسی(با یادی از شهید سیدمهدی می‌رافضلی) – دستیار تصویربردار: احسان عباسی – صدابردار: ایمان بازیار – عرفان ابراهیمی – صداگذار: عرفان ابراهیمی – برنامه ریز و دستیار کارگردان: بهنوش ناصرپور – مدیر تولید: حمید قاقانی – مدیر تدارکات: میلاد مهرابی – عکاس: سمیرا انصافی – مشاور کارگردان: محمدرضا اصلانی و علی عبدالله‌زاده – مشاور تدوین: وحید قاضی – طراح پوس‌تر و اقلام تبلیغاتی: محسن محروقی – مترجم زیرنویس انگلیسی: زنده‌یاد پرتو مهتدی – تهیه کننده: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و خدایار قاقانی – با حضور آیدین آغداشلو – محمدرضا اصلانی – اشکان امینیان – سیدعبدلله انوار – لوریک ترهوانسیان – زنده یاد فریدون حافظی – نصرالله حدادی – ویگن داودی – محمدعلی سپانلو – همایون شهنواز – محمدرضا مدنی – زنده یاد شهین مستوفی الممالکی – ناصر ملک مطیعی – علی معلم – لیلا معیری – سیدعلیرضا می‌رعلینقی – زنده یاد احسان نراقی – جهانگیر هدایت و امیرهمایون ابراهیمی

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>