عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

سفر به مکان رویدادها در قشم

به دعوت شرکت سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت قشم و هماهنگی کانون راهنمایان قرار بود، جمعی از بلاگرهای سفرنویس، دو روز در قشم سفر کنند و تجربه سفر خود را در وبلاگهای خود منتشر نمایند تا در نهایت امر در روز دهم اردیبهشت که روز خلیج فارس است، از سفرنامه برتر تقدیر شود، راستی می دانید چه شد که چنین روزی به عنوان روز خلیج فارس نامگذاری شد! در تاریخ 22تیر 83 پس از کلی جلسه و لایحه و در نهایت استعلام از دانشکده تاریخ تهران، روز دهم اردیبهشت، که مصادف بود با سالروز اخراج پرتغالیها از تنگه هرمز این روز به نام روز ملی خلیج فارس نامگذاری شد، پروسه ای که شروع آن با اعتراض بلاگرها درخصوص استفاده برخی از کشورها از نام خلیج عربی آغاز شده بود، پس به این فکر افتادم تا سفرنامه ام مکان رویدادی باشد تا شرح سفر …
پیش نویس اول) شاید در جریان باشید، پس از کشمکشهای فراوان درخصوص خلیج فارس یا عربی، نمایندگان مجلس در سال 90 پیشنهاد دادند؛ استان جدیدی به نام استان خلیج فارس، متشکل از جزایر ایرانی ثبت و مرکز استان هم بوموسی شود! بوموسی ترکیبی از دو کلمه بوم (مکان) و موسی (منطقه) است و بر این باور بودند که نام ابوموسی جعلی است! طرحی که هیچ وقت رای نیاورد.

نقشه جزایر ایران و طرح استان خلیج فارس
نقشه جزایر ایران و طرح استان خلیج فارس

پیش نویس دوم) نام گزارشم شاید سفر به مکان رویدادها در قشم است، اما دلیلم برای نگارش این گزارش و ذکر تاریخها؛ تنها یادآوری مکانها و بزرگانی است که آنها را از یاد برده ایم و می شود برای هم کدام از آنها همایش، جشنواره و … برگزار کرد، مشاهیری که آرامش امروزی ما وام دار این بزرگان است. تاریخی که به ما یادآوری کند، چگونه سلطه بیگانگان از این سرزمین، کوتاه شد.
اپیزود اول) بهتر است از جزیره هرمز و حضور پرتغالی ها شروع کنیم، حضوری که باعث شد، پس از 510 سال بلاگرها در قشم و هرمز جمع شوند و بنویسند؛ ناخدا آلبوکرک دریانورد پرتغالی در سال 885خ وارد خلیج فارس شد و پس ازمدتی قشم، هرمز و بندرعباس را تصرف کرد در نهایت امر شاه اسماعیل یکم با کمک کمپانی هند شرقی بریتانیا و پس از 116 سال اشغال، توانست در سال 1001خ به این تصرف پایان دهد، فرماندهی این رزم، به عهده امام قلی خان بود. امام قلی خان در نبردی 72ساعته بزرگترین کشتی پرتغالی ها را در هرمز به نام سان پدرو به آتش می کشد و در نهایت تمام نیروهای پرتغالی تسلیم و هرمز به دست ایرانیان می افتد.

قلعه پرتغالی ها در جزیره هرمز، عکس مهدی گلی
قلعه پرتغالی ها در جزیره هرمز، عکس مهدی گلی

پیش نویس سوم) یکی از لذتهای این سفر، سعادت حضور بزرگان و دوستان همسفر بود، پس به این فکر افتادم از تصاویر این دوستان در این گزارش استفاده کنم تا یادی کنم از این بزرگواران
خوب اولین مکان رویداد معرفی شد، بقایای باقی مانده از قلعه پرتغالی ها در جزیره هرمز، قلعه ای که یادگار سلطه بیگانگان در این سرزمین است، یادگاری که باید حفظ شود تا خاطرمان باشد که برای بودن، رنج دوران برده ایم. راستی در شمال شرقی شهر قشم هم می توانید قلعه به جامانده از ارتش پرتغالی ها را ببنید، دقیقا شرق بازار قدیم قشم.

قلعه پرتغالی ها در جزیره قشم، عکس مجید فقیری بایرامی زاده
قلعه پرتغالی ها در جزیره قشم، عکس مجید فقیری بایرامی زاده

اپیزود دوم) خاطرتان هست، نوشتم هرمز به فرماندهی امام قلی خان از پرتغالی ها بازپس گرفته شد، حالا تندیس امام قلی خان در میدانی به همین نام در قشم نصب شده، میدانی که در بلوار ولیعصر شهر قشم قرار دارد، بلواری که قبلا نامش امام قلی خان بود! این تندیس 4.5متری 4تنی در کارگاه میکلوچی فلورانس ایتالیا توسط دستان هنرمند ایرانی، استاد ابوالحسن صدیقی تراش خورده بود، تندیسی که به سفارش انجمن آثار ملی ایران ساخته شده بود، انجمنی که با هدف، ساخت آرامگاه برای بزرگان نامور ایران چون فردوسی، ابن سینا، سعدی، نادرشاه، خیام، شیخ عطار و بسیاری بزرگان دیگر شکل گرفته بود، انجمنی که تصاویری برای مشاهیر این سرزمین به تصویر کشید. تندیس امام قلی در سال 38توسط خالق تندیس فردوسی، میدان فردوسی تهران ساخته اما مفقود شد و پس از 32 سال در یکی از انبارهای شهرداری بندر عباس پیدا شد و بر روی پایه ای از سنگ گرانیت 11 متری که از معدن شیرکوه یزد استخراج شده بود نصب شد. این هم مکان رویداد سوم، اما افسوس که مردم مشاهیر سرزمینشان را از یاد برده اند!

تندیس امام قلی خان به هنرمندی ابوالحسن صدیقی در شهر قشم
تندیس امام قلی خان به هنرمندی ابوالحسن صدیقی در شهر قشم

راستی کسی از محل دفن امام قلی خان مطلع است، من را هم در جریان بگذارید. سپاس

تندیس امام قلی خان به هنرمندی ابوالحسن صدیقی در شهر قشم
تندیس امام قلی خان به هنرمندی ابوالحسن صدیقی در شهر قشم

اپیزود سوم) شیخ احمد بن عبید والی جزیره هنگام با پشت گرمی انگلیسی ها، ادعای خود مختاری می کند و خود را تابع امام مسقط می داند و علی الرغم تذکر دولت رضاخان در ساخت عمارت به بریتانیایی ها کمک می کند، مصدق وزیر وقت، در 24تیر ماه 1302 در مراسله ای به سفارت انگلستان، تصریح می نماید؛

اینگونه تصرفات بدون اجازه دولت در داخله مملکت بر خلاف انتظار و رعایت حقوق و مناسبات ودادیه است…

اما نظامیان انگلیسی در جزیره هنگام باقی می مانند. در 20اردیبهشت ماه 1307سه کشتی نظامی ایران به نامهای؛ گیلان، آذربایجان و پهلوی به فرماندهی ریاست ساخلوی (پادگان) بندرعباس به عزم تصرف هنگام به سوی جزیره حرکت می کنند، شیخ احمد از جزیره فراری می شود و در نهایت امر پس از کشمکشهای فراوان و مکاتبه محمدعلی فروغی در 28اردیبهشت 1311مبنی بر؛ باقی ماندن قشون و کشتی های شما در آب و خاک ایران مطلوب نیست در نهایت نیروهای انگلیسی به فرماندهی اینترپرابز Enterprise در 19آبان 1311هنگام را تخلیه می کنند. افسوس که مردم روزها و تاریخ های مهم سرزمینشان را فراموش می کنند!

بدنه باقی مانده از کشتی های انگلیسی در جزیره هنگام، عکس فرشته ثابتیان
بدنه باقی مانده از کشتی های انگلیسی در جزیره هنگام، عکس فرشته ثابتیان

*این هم مکان رویداد چهارم، این کشتی ها که چهار فروند می باشند، دقیقا در ساحلی که بازارچه ساحلی صنایع دستی هنگام قرار دارند. افشین هنگامی مدعی است که دو قبر در جزیره هنگام وجود دارد که متعلق به نیروهای انگلیسی است به زودی و در پست بعدی به آنها خواهم پرداخت

غلامعلی بایندر
غلامعلی بایندر

اپیزود چهارم) غلامعلی بایندر در 23 آذر 1277 در تهران متولد می شود، احمد کسروی پدر او را امیر معزز گروسی، حکمران اردبیل می داند در حالی که اسماعیل رائین وی را برادرزاده گروسی و نام پدرش را علیاکبر دبیر دربار می داند. وی دانش آموخته دارالفنون، مدرسه نظام مشیرالدوله، دانشکده توپخانه پواتیه و فونتن بلو فرانسه بود و پس از برگشت به ایران در مهر ماه 1304 فرماندهی آتشبار توپخانه را عهده دار شد. دولت وقت برای اولین بار سفارش ساخت ناوهای جنگی را به ایتالیا میدهد، بایندر به سرپرستی گروهی از نظامیان به ایتالیا رفت تا هم دوره های لازم را ببیند و هم بر ساخت کشتیها نظارت کند وی پس از بازگشت فرمانده نیروی دریایی جنوب ایران می شود در سال 1313 به درجه ناخدا دومی و در 1315 ناخدا یکم و در نهایت در سال 1313 دریادار میشود. بایندر با وجود ترک مقاوت رضاشاه، در جنگ دوم جهانی در 3 اردیبهشت 1320 در درگیری با نیروهای مهاجم در یکی از پاسگاه های خرمشهر جانش را برای وطن  از دست می دهد، وی مولف 9 کتاب بود که مهمترین آنها؛ خلیج فارس و جغرافیای خلیج فارس است. افسوس که مردمان سرزمین من این بزرگ مرد را نمی شناسند و صدافسوس که مردمان این سرزمین از بزرگترین اقدام میهن پرستانه او ناآگاهند!
اپیزود پنجم) انگلیسی ها از سال 1197 خ با مجوز دولت ایران در باسعیدو (بندر شمال غربی قشم) انبار زغال سنگ ایجاد کرده بود و متعاقبا در این بندر حضور نظامی داشت. اپیزود سوم را خاطرتان هست، انگلیسی ها هنوز از تخلیه بندر باسعیدو خودداری می کنند، قرار بود فقط انبار زغال سنگ داشته باشند، اما عمارت و اسکله می سازند و باسعیدو را قرارگاه کشتیهای نظامی خود می کنند وحتی ادعای مالکیت، مثلا در 28 تیر 1312 سفارت انگلستان طی مراسله ای به دولت وقت ایران، به مناسبت اقدام مدیر مالیه قشم، برای اخذ مالیات از اهالی باسعید، اعتراض می کند!

ناو پلنگ که باعث خروج انگلیسی ها از جزیره قشم و بندر باسعیدو شد
ناو پلنگ که باعث خروج انگلیسی ها از جزیره قشم و بندر باسعیدو شد

غلامعلی بایندر، به عنوان فرمانده نیروی دریایی به وزارت امورخارجه پیشنهاد می دهد، موضوع منع استعمال پرچم انگلستان در باسعیدو مورد توجه قرار گیرد، وی به پیگیری های دیپلماتیک اکتفا ننموده و به فرمانده ناو پلنگ، سروان فزونی دستور می دهد؛ به بندر باسعیدو رفته و پرچم انگلیس را از فراز این بندر پایین آورده و پرچم ایران را اهتزاز دربیاورد.پس از حضور ناو پلنگ در مرداد 1312 در اسکله باسعیدو سربازان هندی وابسته به ارتش انگلستان مقاومت نکرده و متواری می شوند، نظامیان ایرانی با طبل و شیپور پرچم انگلستان را به زیر و پرچم ایران را جایگزین می کنند. پس از این اقدام سفارت انگلستان شدیدا به این موضوع وبی احترامی به پرچم کشورش معترض می شود.

عمارت فرماندهی انگلیسی ها در بندر باسعیدو قشم
عمارت فرماندهی انگلیسی ها در بندر باسعیدو قشم
بقایای عمارتهای انگلیسی ها در بندر باسعیدو قشم
بقایای عمارتهای انگلیسی ها در بندر باسعیدو قشم

از طرف رضاشاه در نامه ای به بایندر متذکر می شوند؛

یاور بایندر، حسب الامر جهان مطاع مبارک ملوکانهارواحنا فدا ابلاغ می شود، چون اختلافات و مناقشاتی که با انگلیس در خلیج فارس داریم، قریبا مطرح مذاکره واقع خواهد شد و امیدواریم در حل اختلافات مزبور توافق حاصل شود. لهذا شما در نقاطی که انگلیسی ها ابنیه و علائمی دارند،مداخله ننموده و وضعیت تعرضی اتخاذ نکنید.

مناقشه بین ایران و انگلستان بالا می گیرد، بایندر چندین بار از رضاشاه تذکر می گیرد، اما در پاسخ می نویسد؛

عملیات بحریه شاهنشاهی که این همه در  اطراف آن صحبت می شود، ترتیباتی است که برایمعرفی قدرت سلطنت ذات اقدس ملوکانه اروحنا فداء و خاتمه یافتن دوره بی صاحبی سواحل جنوب اتخاذ شده است… کلیه اقداماتی که ازطرف بحریه شاهنشاهی و یا اینجانب به عمل آمده، فقط برای اجرای وظیفه بوده و منتهای عامل آن، احساسات سربازی و خدمت گذاری به تاج و تخت بندگان اعلیحضرت اقدس همایون شاهنشاهی ارواحنا فداه بوده … فقط موضوعی را که میتوان تصور نمود،این است که ظهور کشتی های جنگی دولت شاهنشاهی در ابهای خلیج فارس و دریای عمان تاثیر روحی بزرگی در تمام ساکنین سواحل آن که به حداکثر ایرانی و ایرانی نژاد می باشند،مانند؛ شارجه، دبی، بحرین و … که از مهاجرین ایرانی تشکیل شده اند نموده …

رضا شاه پس از این مکاتبه رویه اش تغییر کرده، و پیگیر ماجرا میشود، موضوع ادعای مالکیت در دی ماه 1312در دادگاه لاهه ارجاع و رای دیوان به نفع ایران صادر می شود و برای همیشه دست بیگانگان از قشم، هنگام، هرمز و باسعیدو کوتاه می شود و افسوس که مردم دیار من این آرامش امروز  را که مدیون بزرگانش بوده از یاد برده!!!

قبرستان باسعیدو قشم و یادمان (تهی گور) صلیب ایثار
قبرستان باسعیدو قشم و یادمان (تهی گور) صلیب ایثار

*نمادی که در غرب محوطه گورستان باقی مانده از انگلیسی ها مشاهده می کنید، تنها یک تهی گور، یادمان یا نماد است و شخصی در آن دفن نشده است و در حال حاضر به این گونه نمادها در آرامستهای جنگی، صلیب ایثار یا صلیب قربانی cross of sacrifice می گویند که بعدها توسط معمار Reginald Blomfield تغییر شکل اساسی پیدا کرد.

صلیب ایثار در آرامستان قلهک شهر تهران
صلیب ایثار در آرامستان قلهک شهر تهران

کمیسیونی به نام کمیسیون گورستان‌های جنگی کشورهای مشترک‌المنافع CWGC وجود دارد که نهادی است برای ساخت یادمانهای افرادی که جانشان را در راه کشور در جنگهای اول و دوم از دست داده اند، مکاتباتی با آنها انجام شده تا مقدمات رسیدگی به آرامستان انگلیسی ها باسعیدو صورت پذیرد.

آرامگاه رضاشاه
آرامگاه رضاشاه

*روابط دیپلماتیکی در دنیا مرسوم است که مقامات عالی رتبه هر کشور در سفر به کشوری دیگر، به یادمان کشته شدگان وطن ادای احترام کنند، محمدرضا پهلوی پس از بازگرداندن جسد پدرش و دفن او در شاه عبدالعظیم، دستور می دهد فقط به پدرش ادای احترام شود، اقدامی که تا جمهوری دوم هم تسری پیدا کرده و ایران با داشتن یکی از طولانی ترین جنگهای دنیا، هیچ یادمانی برای سربازانی که جانشان را برای وطن از دست داده است، ندارد. راستی برای افرادی که در بالا از آنها یاد کردم، یادمانی داریم، انجمن آثار ملی چه بود، چه شد!!!
این گزارش را تقدیم می کنم به تمام بزرگانی که جانشان را برای آزادی وطن از دست داده اند. به زودی گزارشی از آرامستان های قشم تقدیم حضور خواهد شد.

منابع و سرچشمه ها؛
نگاهی به وضعیت قلعه پرتغالی ها در هرمز، قشم و چابها، یادگار پرتغالی ها در جنوب ایران، فروغ صادقی، روزنامه شرق
نقش نیروی دریایی و بایندر در اخراج انگلیس‌ها از هنگام و باسعیدو، محمدعلی بهمنی قاجار، فصلنامه مطالعات تاریخی، شماره 27، زمستان 88
در هنگامه شهریور هزار و سیصد و بیست، بیگانگان با ما چه کردند، سیدمحمدرضا سلامی‌پور، روزنامه اطلاعات،21/6/85
پیروزی ایران بر انگلیس در نبرد باسعیدو، محسن گنج بخش، بهار 1384
برپایی تندیس امام قلی خان در قشم، علی شمس اردکانی، مجله بخارا
واحد نشر اسناد وزارت امورخارجه، گزیده اسناد خلیج فارس، جلد اول، صفحه 25
مقاله مرزهای ایران، محمدعلی مخبر، روزنامه کیهان سال 1324
اسناد موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی
تاریخ مشروطیت، جلد سوم، چاپ اول، ص 128
شهدای ایران، جزوه 7 ص 126 و 127
کتاب دریانوردی ایرانیان

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. احسان(دارالفنون)

  جامع و عالی و البته درخشش نام غلامعلی بایندر این دارالفنونی شهیر در این متن دلنواز بود…کاش یاد برادرش نیز میکردید…..

  شهریار؛ سلام و سپاس از مهرتان، اتفاقا دوست داشتم چنین کنم، تصاویر خوبی هم از آرامگاه برادر داشتم، اما به این نتیجه رسیدم در یک گزارش جامع این کار را انجام دهم

  1. احسان(دارالفنون)

   بی صبرانه در انتظاریم….

   شهریار: سپاس از همراهی همیشگی شما

 2. درود بر تو
  خیلی عالی بود
  1-انجمن آثار ملی چه شد؟
  2-آرامگاه برای مفاخری که نمیشناسیم؟ با آرامگاه آنهایی که میشناسیم چه کردیم؟
  3-قشم گردی را دوست داشتم از نوع آرامستان گردی

  شهریار: سلام و سپاس از وقتی که برای خواندن گذاشتید

 3. سلام.
  بالاخره فرصت کردم بنشینم و مطلب شما رو بخونم. خیلی خیلی عالی بود و جواب خیلی از سئوالاتم درباره‌ی حضور بیگانگان در منطقه رو گرفتم. حقیقتا ما در یادآوری کار بزرگی که هر کدوم از این قهرمانان و سربازان انجام دادند خیلی کوتاهی می‌کنیم و حتی درباره‌شون مطالعه هم نداریم. دستمریزاد. از شما کمتر از این گزارش انتظار نمی‌رفت. خسته نباشید.

  ثابتیان

  شهریار؛ سلام از اینکه با شما همسفر بودن خوشحالم ، اما حیف که بیشتر هم هتل بودیم تا همسفر! امیدوارم به زودی این سعادت همسفری را پیدا کنم

 4. “افسوس که مردم دیار من این آرامش امروز را که مدیون بزرگانش بوده از یاد برده!!!”
  به امید روزی که حافظه ی تاریخی هر ملتی به کار بیفتد…
  ممنون از اطلاعات جامع و کاملتان آقای شهریار عزیز

  شهریار: سلام و سپاس از حضورتان در این صفحه

 5. فاطمه تاجیک

  خیلی عالی بود اقای شهریار
  کاش شما قبل از ما رفته بودید و ما میتونستیم تز تجربیات و توضیحات شما ضمن سفرمون استفاده کنیم

  شهریار؛ سپاس از مهرتان، البته این سفر، هشتم من به قشم بود، زمان ندارم برای نوشتن، نمی دانم چه کنم

 6. سلام فوق العاده بود
  دو بار رفتم قشم و از سال 89 دارم برای قشم کار میکنم خیلی از بخشاش جدید بود و نگارش داستان گونه اش لذت خوندن رو دو چندان کرده بود
  خسته سفر نباشید

  اونجا هم خودتون و سه جپری به زیرزمین و ارمستان رسوندید بالاخره

  شهریار: سلام بر شما، اگر به روایت داستان به آرامستان ختم نمی شد، به نظر من چیزی کم داشت

 7. سلام خدمت دوست خوبم جناب شهریار عزیز
  خیلی خوبه که آدم وقتی به دیدن یه بنا یا مجموعه ای از گذشته میره، از تاریخچه‌ی اون بنا و اتفاقاتی که در اون مکان روی داده هم باخبر باشه.
  مطمئنا بعد از خوندن متن شما در سفر بعدی به قشم با لذت بیشتری به دیدن آثاری که شما گذشته‌شون رو بررسی کردی خواهم رفت.
  همیشه شاد و بر فراز باشی

  شهریار: سلام و سپاس از مهرتان و به امید سفرهای پر از ره آورد برای شما

 8. من تازه سایت شمارو پیدا کردم چرا تور جدید برگزار نمیکنید؟

  شهریار: به زودی تورهای جدید برگزار خواهد شد

 9. مهدی کوثری-لندن

  سلام شب بخیر دوست و هموطن گرانقدر جناب شهریار!
  از همان زمان که وبلاگ “شهریار درشنبه” را داشتید تا الان و نوشته ی “گردهمایی قشم” خواننده ی سایت شما هستم.از زحمات بیدریغ شما در زمینه ی شناسایی ایران به ایرانیان و جهان بخوبی آگاه هستم. تا آنجا که اطلاع دارم در 15 تیر با همسرتان آشنا شده و صاحب یک فرزند نیز هستید. بمناسبت چنین روزی و قدردانی از زحمات شما ، میزی در رستوران گیاهی آنادا برای شما و خانواده 3 شنبه 15 تیرساعت 8 و 30 دقیقه شب رزرو کرده ام و مبلغ آن نیز اینترنتی پرداخت شده است و به اطلاع رستوران نیز رسیده است. بنده چون خودم گیاهخوار هستم مطلقا نمیتوانم بجز رستوران گیاهی جای دیگری کسی را دعوت کنم! ضمن سپاس فراوان از زحمات شما امیدوارم که 15 تیر و دیگر روزها اوقات خوبی در کنار خانواده داشته باشید.به امید دیداردر سفر بعدی به ایران.
  با احترام-مهدی کوثری-لندن

  آدرس رستوران:
  رستوران آناندا: پاسداران، بهستان دهم، اختياريه جنوبي، جنب مخابرات. No:18, South Ekhtiarieh, Pasdaran St, Tehran, Iran. Tel: +9802122556767. تلفن : 22556767 …

  شهریار: سپاس فراوان از مهرتان و از اینکه یک روز خوب را برای من دوباره زنده کردید، بی نهایت سپاس

 10. پریزاد

  سلام آقای شهریار ، چرا تورها رو آپدیت نمی کنید و از اردیبهشت به بعد توری برگزار نمیکنید ؟ 🙁

  شهریار: سلام بزرگوار، در سفر بودم

 11. سلام وقت بخیر. من از طریق وب قریه چنار اومدم ابنجا . ممکنه درمورد تور قبرستان ارامنه توضیح بدید؟؟؟ مایلم شرکت کنم.لطفا پاسخ رو به وبلاکم بفرستیئ زیاد نت نمیام. اونجا پیگیری کنم.ممنون

  شهریار: سلام بر شما، لطفا به بخش تورهای سفرنویس مراجعه کنید

 12. داریوش2016

  شنیدم امام قلی خان در شیراز کشته شده شاید قبرش در قبرستان قدیمی شیراز باشه

  شهریار: بعید می دانم ، اما موضوع را با نوادگان ایشان مطرح کردم

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>