عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

پیرامون خانه اتحادیه چه می گذرد! تخریب چاپخانه خرمی

خانه امین السلطان (صدراعظم شاهان قاجار) خانه ای که بعدها در اختیار خاندان اتحادیه قرار گرفت، خانه ای که به دلیل ساخت سریال دایی جان ناپلئون به این نام شهره شد، مجموعه باغی که هر روز خبر تخریب بخشی از آن به گوش می رسد و به تازگی عمارتی دیگر از این مجموعه با مجوز سازمان میراث تخریب شد.

ساختمان شمالی چاپخانه خرمی که دیگر نیست و تخریب شده!
ساختمان شمالی چاپخانه خرمی که دیگر نیست و تخریب شده!

عمارت چاپخانه خرمی که در بخشی از خانه باغ امین السطان واقع شده بود با مجوز رسمی سازمان میراث فرهنگی تهران تخریب شد، چاپخانه خرمی به عنوان نخستین چاپخانه شهر خرم آباد در سال 1319 با نام چاپخانه نوین فعالیت خود را آغاز و سپس دفتر مرکزی خود را به شهر تهران منتقل نمود.

تخریب و گودبرداری عمارت چاپخانه خرمی و نفس های آخر بادگیر خانه اتحادیه در گوشه بالایی چپ تصویر!!
تخریب و گودبرداری عمارت چاپخانه خرمی و نفس های آخر بادگیر خانه اتحادیه در گوشه بالایی چپ تصویر!!

پیرو گفتگویی کوتاه با مالک، ایشان مدعی شدند؛ ساختمان جدید بر اساس هماهنگی با میراث به صورت سنتی ساخته و بهره برداری خواهد شد. حال با توجه به تخریب های پیرامونی خانه و باغ امین السطلن باید به فکر آینده این اثر ارزشمند بود و نگاهی به پیشینه تخریب ها شاید راهکاری پیش روی مدیران قرار دهد.

داخل یکی از اتاقهای چاپخانه خرمی
داخل یکی از اتاقهای چاپخانه خرمی

الف) پس از گزارش تهیه شده در روزنامه ایران خانه باغ اتحادیه در 12 تیر ماه 84 به شماره 12057 ثبت ملی شد اما با شکایت گروهی از مالکان خانه اتحادیه و با توجه به رای دویارن عدالت اداری خانه در سال 89 از ثبت خارح شد.
ب) در تعطیلات ایام شب قدر تیر ماه ۹۳ بخش قاجاری خانه باغ اتحادیه واقع در ضلع جنوب غربی عمارت با لودر توسط شهرداری تخریب شد.
ج) ساعت ۲ نیمه شب اول اردیبهشت 93 بخشی دیگر از مجموعه، که باقی مانده از املاک امین السلطان بود و در سالهای اخیر به کارگاه تغییر کاربری داده بود، در آتش سوخت.
نکته اول) همان طور که از نام این مجموعه روشن است، اینجا باغی بوده به نام اتحادیه ، باغی که تصاویر آن گواه بر این مدعاست، درختانی که تا چند سال قبل بودند و در حال حاضر اثری از آنها نیست، خلاصه داد این درختان را چه کسی می ستاند.

تصویر هوایی مجموعه خانه باغ امین السطان در سال 87
تصویر هوایی مجموعه خانه باغ امین السطان در سال 87
تصویر هوایی مجموعه خانه باغ امین السطان در سال 94
تصویر هوایی مجموعه خانه باغ امین السطان در سال 94

*قیاس دو تصویر بالا و عمارتهایی که نیست و درختانی که قطه شده اند با شما
نکته دوم) خانه ها و عمارتهای فراوان دیگری پیرامون خانه باغ اتحادیه قرار دارد، که حال هیچ کدامشان خوب نیست!!

سایه مرگ، بر خانه های پیرامونی اتحادیه سنگینی می کند
سایه مرگ، بر خانه های پیرامونی اتحادیه سنگینی می کند

ته نویس1) به زودی گزارشی کامل از چاپخانه خرمی و عکسهای از این بنای ارزشمند تقدیم حضور دوستان خواهد شد.
ته نویس2) اطلاعات و گوشزد هایی به برخی از مدیران داده شده بود، فکر می کردیم گوش می کنند، اما …
ته نویس3) نامه ها و اسناد محفوظ و در زمان نیاز بازنشر داده خواهد شد.

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. سلام

  بی صبرانه منتظر انتشار گزارش چاپخانه خرمی هستم. دم شما گرم که پیگیر بودید و هستید اما آقایان انگار بیشتر از سریال دایی جان ناپلئون خوششان آمده بود تا تاریخ دوره ناصری و شاید اگر به ایشان گفته میشد که بخشهایی از این سریال حتی در همین دو عمارتی که سوخت و تخریب شد ساخته شده بود همانند عمارت اتحادیه کمی غیرتی تر با موضوع برخورد می کردند! بگذریم همینی هم که مانده را درست مرمت کنند و زنده نگه دارند جای تقدیر داره!!

  ته نویس 3 مجال بحثی نداره شهرام خان! ما مردم هستیم که دست به دست هم دادیم و با سکوت و بی تفاوتی هامون به مخاطبین این نامه ها جرأت تصمیم دادیم. یک بار در ترکیه خواستند در پارکی قدیمی مجتمع بزرگی بسازند تا حد سرنگونی دولت مردم آرام ننشستند اما اینجا چی!؟ بعد ما یعنی همین مردم از ترکیه برمی گردیم و با ذوق و حیرت از نظم و ثبات آثار تاریخی اونجا تا سرحد فلسفه صحبت می کنیم! وجب به وجب لاله زار در خیابانی با عرض کاملاً غیر استاندارد داره به پاساژهای غول پیکر تبدیل میشه و من مطمئنم همین چهار تا خشتی که از قدیم باقیمونده از صدقه سر نوستالژی های شخصی آقایون سرپا مونده و هیچ تضمینی برای برقراریشون در آینده نزدیک نیست چون اینجا هیچ اراده ی مردمی برای مقابله با تصمیمات شخصی مسئولین و ارگان ها نیست؛ به هر روی به شما خداقوت میگم و آرزوی پیروزی براتون دارم.

  شهریار: سلام رفیق، به نظر من نه حس نوستالوژی بود و نه چیز دیگر، مجبور شدند و شاید هم فکر کردند که می توانند، شو تبلیغاتی برگزار کنند، وقتی خودشان بخشی را تخریب می کنند، وقتی به درختان قطع شده فکر نمی کنند، وقتی مجوز ساخت در ملک مجاور می دهند، وقتی … البته همه این موضوعات بر می گردد به نوع نگاه و فرهنگ مردم!! موضوع نخریدن خودرو یک مثال خوب در این سرزمین است، ما که ایمان زیادی نداریم اما فقط موندم اونها با توجه به اعتقاداتشان در آن دنیا چه می خواهند بگویند

 2. سلام
  خسته نباشید بابت این گزارش عالی
  میخواستم بدونم ایا عکس هوایی مانند خانه بوشهری ها از حدود باغ امین السلطان در دسترس دارید?حدود باغ به خیابان فردوسی هم میرسیده?

  شهریار؛ سلام، سپاس از مهرتان، بله، بله

 3. سلام لطفا باغ امین السطان رو به تفصیل معرفی کنید.
  در این باغ ،چند خانه و عمرات وجود داشته و ایا همه عمارت ها متعلق یه یکنفر بوده یا بعدا تفکیک و ساخته شده؟

  شهریار: سلام، به زودی این کار انجام خواهد شد

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>