تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

کلوپ ارامنه مدفون و زیر خاک رفت

ساختمان کلوپ ارامنه اثر رستم وسکانیان، به علت ساختمان سازی و گودبرداری غیراصولی پارکینگ طبقاتی مجتمع جدید علاء الدین فروریخت. در نشست زمین کلیه آرشیو، اسناد و کتابخانه کلوپ ارامنه زیر خاک مدفون شد، کلوپ ارامنه با قدمتی نزدیک به صد سال که بسیاری از هنرمندان، اهالی موسیقی و هنر از آن به عنوان سالنی برای اجرا و عرضه آثارشان بهره می بردند، به علت ساختمان سازی در شرق آن ترک برداشت و دچار تخریب شد.

بخشی باقی مانده از ساختمان کلوپ ارامنه
بخشی باقی مانده از ساختمان کلوپ ارامنه

در سالهای قبل از انقلاب، کلوپ ارامنه میزبان خوانندگانی چون گوگوش، حمیرا، ویگن و … بوده که برخی از این کنسرتها با حضور بانو فرح اجرا شده بود. فاخره صبا (دختر ابوالحسن صبا) چندین برنامه اپرا را در کلوپ ارامنه اجرا کرده بود و بزرگانی چون احمدشاملو، نادر نادرپور و … در سالن وسکانیان نشستهای فراوانی داشتند و بسیاری از نقاشان به نام نیز گالری های خود را در ساختمان این انجمن برپا کرده بود که متاسفانه در این فرونشست ساختمان چند تابلو نقاشی نفیس هم به زیر آوار رفت. کلوپ ارامنه در سالهای پس از انقلاب به عنوان سالن ازدواج خیریه جامعه ارامنه ایران بود و بسیاری از مهمانی های سفارتهای فرانسه، ایتالیا، ترکیه و … در آنجا برگزار می شد.

باقی مانده ساختمان کلوپ ارامنه
باقی مانده ساختمان کلوپ ارامنه

کلوپ ارامنه در تقاطع خیابان نوفل لوشاتو و خارک قرار داشت و لوکیشن بسیاری از فیلمها و سریالها مثل سرزمین کهن، شهریار و … بود و به گفته یکی از اعضای هئیت امنای انجمن؛ تا یک روز قبل از این حادثه گروهی 50 نفره در بخشی از ساختمان در حال برداشت تصاویری برای فیلمی مستند با عنوان تاریخ شهر تهران بودند، که اگر این حادثه در روز قبل اتفاق افتاده بود، احتمال فاجعه ای انسانی را در پی داشت.

ساختمان جدید علاءالدین و کلوپ ارامنه
ساختمان جدید علاءالدین و کلوپ ارامنه
رستم وسکانیان
رستم وسکانیان

رستم وسکانیان معمار، نقاش و … ارمنی تبار در سال 1331 در شهر تبریز به دنیا آمد و از دانش آموختگان ممتاز دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه هنرهای زیبای پاریس (بوزار) بود که از سال 1354 تا 1359 به عنوان دانشیار و مدیر گروه معماری دانشکده هنرهای زیبا تهران مشغول به فعالیت بود. از آثار به نام ایشان می توان به بناهای؛ کودکستان ارامنه تبریز سال ۱۳۵۰ ، ورزشگاه آرارات تهران بین سالهای ۱۳۴۹ ـ ۱۳۵۴ بنا کودکستان ارامنه تبریز سال ۱۳۵۰ و مرکز هنری شوشی، در قره باغ در سال ۱۳۸۳ اشاره کرد. مرمت قره کلیسا در چالدران (1355ش) و کلیسای سرکیس مقدس در نزدیکی دیر استپانوس مقدس(1364ش) و بسیاری از آثار ملی دیگر کشور نیز به عهده وسکانیان بود.

سالن طراحی شده توسط معمار رستم وسکانیان
سالن طراحی شده توسط معمار رستم وسکانیان

خدای را سپاس، این حادثه تلفات جانی نداشت، اما از بین رفتن کلیه اسناد، عکسها، فیلم ها و … مراسمهای برگزار شده در کلوپ ارامنه غیر قابل جبران است!!
ته نویس) به زودی اطلاعات کاملی از بنای معماری شده توسط رستم وسکانیان در سفرنویس منتشر خواهم کرد

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. لاریجانی

  سلام دوستان عزیز

  میدانید که با آمدن فیسبوک و یعد از آن وایبر و تلگرام

  کمی وبلاگ ها رنگ باختند و با توجه به اینکه

  بلاگفا هم در ماههای گذشته با مشکلاتی مواجه شد و بسیاری از آرشیو هایمان از بین رفت لذا حسابی بی انگیزه شدیم

  البته بنده حدود یکسال و نیم است که در وایبر و بعدش در تلگرام گروهی ایجاد کردم با تعدادی از اعضای فعال در گردشگری اعم از مدیران دولتی و بخش خصوصی و فقط به مباحث گردشگری می پردازیم

  گاهی در خصوص موضوعی بحث و تبادل نظر می کنیم و گاهی عکس و فیلم مرتبط با گردشگری در گروه می گذاریم

  و گاهی هم سفر نامه هایمان را به اشتراک میگذاریم

  و از حرف اضافه پرهیز می کنیم

  خلاصه یک نظم و نسخی به گروه داده ایم و دور هم هستیم

  هریک از دوستان مایل به عضویت در گروه مان هستند

  شماره موبایل خود را به موبایل بنده پیامک کنند

  موبایل من 09123359921

  راستی اسم گروه ما

  شاید وقتی دیگر است

  شهریار: سلام

 2. بنیامین

  سلام خدمت شما استاد عزیز این پاساژ علاالدین انگار دست بردار نیست و جز تخریب و کلاه برداری کار جدیدی بلد نیست حالا باید دید حاج آقا علاالدین حاضر به جبران خسارت هست یا خیر

  شهریار: سلام، برخی از خسارتها، غیر قابل جبران است

 3. ایشالا خونهاشون سر زن و بچه هاشون خراب شه تا حالیشون شه با این کاراشون ما رو به سکته نندازند

  شهریار، موضوع ارتباطی به خانواده اشخاص ندارد!

 4. دروود،

  سپاس بابت اطلاع رسانی، هزار افسوس و به قول سیف فرغانی :

  این نوبت از کسان به شما ناکسان رسید /

  نوبت ز ناکسان شما نیز بگذرد

  شهریار: …………..

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>