تورهای سفرنویس

tour-image

عضویت در سفرنویس

register-image
register-image

ثبت خانه استاد نفیسی

خانه استاد سعید نفیسی در تهران به ثبت ملی رسید. مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی کشور با اعلام این خبر گفت: این خانه که از مجموعه خانه های معاصر به حساب می آید به دلیل شان ملی و تعلق به شخصیتی ملی به ثبت رسید.

ثبت خانه استاد سعید نفیسی در فهرست آثار ملی کشور
ثبت خانه استاد سعید نفیسی در فهرست آثار ملی کشور

دکتر فرهاد نظری در ادامه گفت و گویش گفت: به استناد قانون 1352 سازمان میراث فرهنگی، می تواند بناهایی که دارای شان ملی هستند و یا جایگاه رخدادهای ملی  و یا یا از نظر ملی دارای اهمیت هستند را به ثبت برساند. استاد سعید نفیسی از مشاهیر شاخص و بلند آوازه ایرانی بوده اند و بنابراین منزل مسکونی ایشان به ثبت ملی رسد. استاد سعید نفیسی از ادبا، مشاهیر و محققان و تمرجمان بنام ایرانی است. ایشان در سال 1274 در تهران به دنیا آمد.
او جز نسل اول استادان دانشکده تاریخ دانشگاه تهران بود. تسلط نفیسی به تاریخ و ادبیات ایران  موجب شد بود  تا آثار تازه و پژوهش گرانه‌ای پدید آورد و تعداد بسیاری از متن‌های منثور و منظوم فارسی را به شیوه‌ای علمی منتشر کند و از گمنامی بیرون آورد. کتابخانه شخصی و کم‌مانندی که به مرور زمان فراهم ساخته بود به او این امکان را می‌داد که به مهم‌ترین مآخذ تاریخی و ادبی دسترسی داشته باشد. او در رشته‌هایی مثل تاریخ، تحقیق، شعر و فرهنگ نویسی آثاری به جا گذاشت. مجموعه‌ای از دست نوشته‌های استاد نفیسی که مربوط به سالهای ۱۳۰۵ می‌باشد توسط با عنوان نخستین فرهنگستان ایران به روایت اسناد گردآوری و تألیف گردیده.
نظری در خصوص برنامه های آتی برای این خانه می گوید: این خانه در تملک اشخاص است. خانواده آن مرحوم خواستار ثبت آن بودند. اما اینکه بعد از این چه برنامه ای می شود برای خانه داشت هم باید در گام های بعدی صورت بگیرد و هم با نظر مالک. شایان ذکر است؛ خانواده استاد نفیسی تلاش فراوانی برای تهیه پرونده ثبتی اثر داشتند و این پرونده یکی از بهترین پروندهای ثبتی در استان تهران بود

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>