عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
413 سفر
19198 همسفر

خانه حبیب الله ثابت پاسال

خیلی کوتاه درباره خانه حبیب الله ثابت، دارنده شناسنامه ۳۷۶ تهران، معروف به پاسال که حروف اول چهار دوست و شریک بود (پناهی، امیل عبود، سافیان، لک) خانه ۳ طبقه  با ۱۸۴۷ متر بنا، مشجر شده با ۵۳ اصله درخت و …

خانه باغ حبیب الله ثابت پاسالخانه باغ حبیب الله ثابت پاسال
خانه باغ حبیب الله ثابت پاسال

نکته اول) روح الله میرزایی شش جوانی؛ هنرمند سنگ تراش آرامگاه پرفسور پوپ، دکوراتیو هتل عباسی اصفهان و مرمت گر کاخ چهلستون و … طراح و سنگ تراش خانه حبیب الله ثابت پاسال بوده!

خانه حبیب الله ثابت پاسال در سال 1348
خانه حبیب الله ثابت پاسال در سال ۱۳۴۸

نکته دوم) دفتر کار حبیب الله ثابت پاسال در خیابان ویلا کوچه پناهی است، کسی از وضعیت آن خبر دارد!!
ته نویس) اطلاعات بیشتر را فردا در رسانه ها بخوانید ….
گزارش و اخبار مرتبط با خانه ثابت پاسال؛
خانه ثابت معروف به کاخ ثابت پاسال ۸ امرداد ۱۳۹۶

همسفران

 1. علیرضا نجفی

  آقای شهریار منظورتون این خبر هستش؟
  با عنوان
  «کاخ ورسای ایران» تخریب می شود!

  شهریار: نه رفیق ، این گزارش اولیه بوده و گزارشها به صورت سلسله وار ارائه خواهد شد. قسمت دوم با این نام منتظر شد (سرنوشت کاخ ورسای در دست نهاد ریاست جمهوری)

 2. ایران قبله عالم

  سلام
  سال ساخت این خانه معلوم است؟
  ویژگی اصلی این خانه چیست؟ معماری؟ فرهنگی؟ تاریخی؟ بزرگی، یا چی؟
  ببخشید دیگه سوالا دانشجویی].

  شهریار: سلام بر شما بزرگوار ، می دانم این سوال را چرا با من مطرح کردید، استارت زده ام ، اما کنترلش دست من نیست، چند اثر در تهران داریم که معاصر تر از این خانه هست و در فهرست آثار ملی ثبت شده و از آن محافظت می شود، فقط در تهران را مثال می زنم، حسینیه جماران! خانه هوشنگ ابتهاج (ارغوان) ، خانه شهید رجایی، حسینیه ارشاد، مزار شهدای هفت تیر در بهشت زهرا، خانه شریعتی، موزه هنرهای معاصر، خانه اخوان ثالث، خانه سپانلو، بیمارستان امام خمینی، هتل نادری، پارک شفق، خانه جلال، مسجد امام حسین، خانه هنرمندان، تئاتر سنگلج و اصلا خود ساختمان میراث فرهنگی ، چرا اینها در فهرست آثار ملی قرار گرفته اند، ساختمان میراث فرهنگی که در دوره جمهوری اسلامی ساخته شده!!!!

  ویژگی اماکن بالا معماری؟ فرهنگی؟ تاریخی؟ بزرگی!!! بوده!!!

  البته می دانم دلیل شما چیست!! خانه عامری های تهران را می خواستم ثبت کنم، گفتند رئیس دفتر سید ضیاء طباطبایی بوده، انجمن فرهنگی ایران و انگلیس بوده، خانه بوشهری های را خواستیم ثبت کنیم ، گقتند؛ این خانه از وابستگان شاه بودند!! می خواستند خانه صادث هدایت یا خانه میرزا بزرگ را خراب کنند؛ گفتی؛ سر درش بنویسید، خانه کفار ، خانه عبرت، خانه فساد، بگذارید، مردم درباره خانه ها فکر کنند.

  خیلی دوست دارم ویژگی آثار بالا که البته نمونه ای از خروار اثر ثبتی است به من بگوببد، البه من که فقط دارم موضوع درختانش را پیگیری می کنم، همین!!!

  1. سلام.جناب شهریار اعصاب ندارین ترمز بریدین همه خطوط قرمزو که رد کردین هیچی اسرارمگو رو هم دیگه دارین میگین 🙂 دیگه زدین به سیم آخر گویا 🙂 یه آهنگ هایده داره آخرش میگه؛ میزنم فریاد هرچه باداباد وای ازین طوفان وای ازین بیداد(وصف الحال)

   شهریار: اطلاعاتی را به ایمل شخصی شما ارسال کرده ام!@!

   1. ممنون.مرسی…دارم میخونم

    شهریار: خوشحالم، نمی گذارم ، آب خوش از گلویی بعضی ها که به راحتی خانه عامری ها را تخریب کردند، پایین برود

 3. جعفرفراهانی

  حبیب پاسال آدم درست و نون حلال خوری بوده چون پسر بزرگ و متشخصی مانند مهندس حسین ثابت داشته پس بیخود دروغهای گنده پشت این مرد کارآفرین نبندین

  شهریار: رفیق اشتباه گرفتید ، نام فرزند حبیب ، ایرج بوده و نه حسین و حسین قابت هیچ ارتباطی با حبیب ندارد و موضوع مهمتر آنکه فعلا ما زیاد به آقای پاسال کاری نداریم و حفظ خانه اهمیت دارد!

 4. من باستان شناس

  سلام.

  خانه به لحاظ ارزش مادی آن باید حفظ شود همانند کاخهای پهلوی اما ارزش معنوی اصلا ندارد و باید مراقب تحرکات سیاسی و فرهنگی قضیه بود. بله درسته که من و شما به اصل فرهنگی توجه داریم اما آیا همه قضیه دست ماست؟ از وقتی قضیه حفظ این خانه مطرح شده بهاییان بدجوری مانور می دهند همراه دشمنان این مرز و بوم. من باستان شناس شاید بیش از دیگران ارزش هرآنچه در خاک کشورم هست را درک میکنم اما باید جوانب را سنجید و آیا باز هم تأکید میکنم همه چیز دست ماست….؟

  لینک بالا را مطالعه بفرمایید لطفا.

  سپاس فراوان. یاعلی

  شهریار: سلام بر شما باستانشناس
  دوست عزیز، منظور شما را درخصوص کلمه ارزش مادی متوجه نمی شوم! مگر ما بر سر ارزش ریالی این اثر صحبت می کنیم، مگر میراث یک کشور را بر اساس مادیات می سنجد، میراث یک کشور حفظ یادمان های گذشته است. لینکی که شما قرار داده اید، تحلیل و خیال پردازی نویسنده است، من اتفاقا بر این باور هستم که بهاییان بیشتر دوست دارند این عمارت تخریب شود، تا در بوق و کرنا کنند که یکی از عمارتهای دیگر ما خراب شد و مظلوم نمایی کنند. اتفاقا همه چیز دست ماست و اگر خوب مدیریت نکنیم، هر کس با افکار پلید خود می تواند بر آن تسلط داشته باشد.

 5. درود بر شما
  این عکس واقعا منو تکون داد. جردن پنجاه سال پیش…
  من عاشق دهه چهل و پنجاه هستم. البته تا قبل از شهریور ۵۷. مردمان اون زمان های تهران تو چه دنیای زیبایی زندگی میکردممثل ما تو شلوغی و دود و کثافت نبودن

  شهریار: سلام بر شما، روزگاران را یاد باد ….