عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

اویسیه (اویس قرنی) و آرامستان ابن بابویه

موضوع به 5سال قبل و بازدیدی از آرامستان ابن بابویه باز می گردد؛ تخریب ها در آرامستان ابن بابویه شروع شده بود، هه جای آرامستان مخروبه بود اما … اما قسمتی از آرامستان کاملا متفاوت بود، بخشی محصور شده با گلدان های شمشاد، سنگ قبرهای واکس خورده و گلدانهایی پر از گلهای لیلیوم، مریم و … (برخلاف تمام قبرها که از گل گلایول استفاده می کنند) و نکته جالب تر آنکه سنگ قبرها بدون نام و بدون مشخصات بود و از هر کسی که سوال می کردیم که این قبور متعلق به چه کسانی است؟ یا نمی دانستند یا با حسی خاص جواب می شنیدیم که؛ «آدمهای بزرگی هستند» !!! من مونده بودم و کلی سوال و 2سنگ قبر بزرگ بدون نام …

دو سنگ قبر بدون نام ...!!
دو سنگ قبر بدون نام …!!

اما مگر می شود به همین راحتی گذشت ؟؟؟
اگر شما جواب سوالهای زیر را می دانید ادامه مطلب را نخوانید و اگر نمی دانید دنبال کنید تا به نتیجه برسیم…
اویس قرنی کیست؟ عنقا چیست؟ مکتب عرفانی اویسیه چگونه مکتبی است؟ احیاگر مکتب اویسیه کیست؟ میر قطب الدّین محمّد عنقا کیست؟

اویس قرنی کیست؟؟
اویس بن عامر بن جزء، اهل قَرَن یمن بود که پس از شنیدن توصیفات پیامبر اسلام با اجازه مادر سالخورده و بیمار خود به این شرط که بیش از نیم روز در حضور محمد نباشد به مدینه می رود. در موقع ورود پیامبر در شهر حضور نداشته و پس از سپری شدن نیمی از روز با این که پیامبر را ملاقات نمی کند بنابر قولی که به مادرش داده بود نزد او باز می گردد. او هیچ گاه موفق به دیدار پیامبر نشد ولی پیامبر بارها از او یاد کرد و عناوینی را به او نسبت داد. (ته نویس1)

گر در یمنی ، چو با منی ، پیش منی
گر پیش منی ، چو بی منی ، در یمنی
من با تو چنانم ای نگار یمنی
خود در غلطم که من توام یا تو منی

زائرینی در کمال آرامش در کنار مزارها
زائرینی در کمال آرامش در کنار مزارها

می گویند پیامبر پس از مرگ خود وصیت کرد، خرقه متعلق به خود را به اویس در یمن بدهند که پس از جستجو او را در صحرایی پیدا و امام علی خرقه را به او می دهند. در نهایت اویس در جنگ صفین و در کنار حضرت علی شهید می شود.

آن قبله تابعین، آن قُدوه اربعین، آن آفتاب پنهان، آن نَفسِ رحمان، آن سُهیل یُمَنی، اُویس قَرَنی، رضی الله عنه… تذکرهالاولیا عطار نیشابوری

نکته1) اویس وقتی شنید که در یکی از جنگها یکی از دندانهای پیامبر شکسته شده است ، یکی از دندانهای خود را شکست.

تصویری از همان دو سنگ قبر بدون نام در سالهای دور در اتاقی آیینه کاری شده!
تصویری از همان دو سنگ قبر بدون نام در سالهای دور در اتاقی آیینه کاری شده!

عنقا چیست؟؟
الف) حتما همه شما منطق الطیر عطار را خوانده اید و با سیمرغ کمی آشنایی دارید، در ادبیات عرب هم پرنده ای افسانه ای گردن دراز وجود دارد، به نام عنقا. عنقا هر زمانی که قصد یار کند تخمی گذاشته و آنچنان بروی آن تخم بال بال می زند تا خود در حرارت و شوق وصال یار آتش گرفته، می سوزد و از خاکستر وجودش، فرزندش بارور شده و تولد می یابد و نوک کوه قاف آشیانه اوست.
ب) جبرئیل نزد عرفا به عنقا مشهور است، تعبیر کنایی از جبرئیل، که واسطه فیض وجود و هدایت میان انسان و خداوند، است. (ته نویس2)
ج) عَنقا، آلفا ققنوس یا نائِر زورق یک ستاره است که در صورت فلکی سیمرغ قرار دارد.
د) خود را عنقا کردن؛ کنایه از گم شدن و ناپدید گردیدن است و در اصطلاح عرفا، عقل فعال را عنقاء گویند.
مکتب اویسیه
مکتب عرفانی اویسیه چگونه مکتبی است؟
امروزه در تصوف مکتبی به نام اویسیه وجود دارد که از سده های 6 و 7 هجری قمری به گروهی از صوفیان اطلاق می شده که بدون پیر و مرشد و با توسل به روحانیت پیامبر منازل سلوک را طی می کردند در سده دهم قمری این گروه را پیروان اویس قرنی معرفی کردند.
نکته 2) اویسى؛ نام طریقت ندارد، تظاهر به درویشى نمی کند، خانقاه ندارد، پیر دلیل و پیر طریقت ندارد و خود هیچگاه گرد داعیه ارشاد نمی گردد. اویسیان بر این باورند که چون روح شیاطین در معصومین رسوخ نمی کند، می توانند اویس آنان شوند، پس اگر دیدید که شخصی خود را اویس امام رضا و یا امام حسین نامید، تعجب نکنید. (البته اویس حضرت معصومه و … هم داریم)

سلسله انساب و شجره مکتب اویسیه (عنقا)
سلسله انساب و شجره مکتب اویسیه (عنقا)

نکته 3) برخى از اویسیان بنابه تبعیت اویس قرنی یک دندان خود را در می آوردند (اویسیان افغانستان دندانهاى خود را بالکل در می آورند)
احیاگر مکتب اویسیه کیست؟

جلال الدین علی میرزا ابوالفضل عنقا
جلال الدین علی میرزا ابوالفضل عنقا

جلال الدین علی میرزا ابوالفضل عنقا فرزند علی بن هاشم کرکبودی طالقانی متولد 1228 ه خ در قزوین (مرگ 1293 خ)  احیاگر سلسله عرفانی اویسیه و بزرگ خاندان «عنقا» و سی و نهمین استاد مکتب طریقت اویسی است. در 19 سالگی به تهران آمد و تحت تأثیر دایی اش سید حسین قریشی ذهبی (اهل تصوف و عرفان) به محفل عرفانی شیخ محمد جاسبی (متخلص به فنا) پیوست. عنقا در سال 1263 ه خ شروع به فعالیت در خصوص مکتب اویسیه نمود. او در سال 1293 ه خ در سن 67 سالگی مرحوم و در ابن بابویه دفن شد. (خوب این شد یکی از سنگ قبرهای بدون نام)
نکته 4) جلال الدین علی میرزا ابوالفضل عنقا با چهل واسطه خود را فرزند امام موسی کاظم می داند، البته نوه او علی عنقا منکر آن است و عمامه سفید جد خود را ملاک می داند.
میر قطب الدّین محمّد عنقا کیست؟

محمد قطب الدّین عنقا
محمد قطب الدّین عنقا

محمد میر قطب الدّین عنقا فرزند جلاﻝالدّین متولد 1266/2/20 ه خ تهران، وی چهلمین استاد مکتب طریقت اویسی است و مدتی نیز رئیس دبیرخانه مجلس بود. محمّد عنقا 1341/6/31 ه خ در کنار آرامگاه پدرش در ابن بابویه شهر ری دفن می شود. (خوب این هم شد دومین قبر بدون نام)
در سال 1341 به دستور پسر محمد عنقا، صادق عنقا که به نام شاه مقصود ملقب شده بود، مقبره ای زیبا و آینه کاری شده در ابن بابویه بر روی آرامگاه پدر و پدربزرگش، ساخته می شود.

آرامگاه خانوادگی عنقا
آرامگاه خانوادگی عنقا
آرامگاه خانوادگی عنقا قبل از .....
آرامگاه خانوادگی عنقا قبل از …..

نکته مهم؛ خانه محمد عنقا در کوچه میرزا محمود وزیر عودلاجان تهران بوده، آیا کسی از این عمارت خبری دارد!!!

ته نویس) اطلاعاتی درباره خانه عنقا در عودلاجان یافتم، این خانه در گذر جاویدی در کنار کوی نصرالهی قرار داشته که در دهه 40 تخریب می شود و در حال حاضر، قسمتی از آن سوپرمارکت شده!

شاه مقصود صادق عنقا
شاه مقصود صادق عنقا

شاه مقصود صادق عنقا متولد 1294/11/15 ه خ در تهران بود و کارمند دارایی و چهل و یکمین استاد مکتب اویسیه  که در نهایت در 1359/8/26 مرحوم و در شهر نواتو ایالت کالیفرنیای آمریکا دفن شد.
شاه مقصود صادق عنقا به همراهی پسرش خانقاه و کتابخانه شاه مقصودی در حصارک کرج که معروف به صوفی آباد بود را ساماندهی و جلسات در آنجا برگزار می شد، به پیروان توصیه شده بود که پوشش هایشان سفید باشد و …

آرامگاه شاه مقصود صادق عنقا در کالیفرنیا
آرامگاه شاه مقصود صادق عنقا در کالیفرنیا
علامت ویژه مکتب اویسیه (عنقا)
علامت ویژه مکتب اویسیه (عنقا)

شاه مقصود صادق عنقا آرم مخصوصى که دو هلال سر تبر زین که مقابل هم قرار گرفته است براى مکتب انتخاب نموده است.

نادرعلی عنقا
نادرعلی عنقا

در حال حاضر نادر عنقا فرزند صادق (متولد 8 مهر 1324) که دانش آموخته فیزیک است و خود را حضرت مولانا صلاح الدین علی نادر عنقا می نامد، چهل و دومین قطب از اقطاب اویسی شاه مقصودی و استاد کنونی این مکتب می باشد، که در خارج از ایران زندگی می کند و مکتب خود را MTO نامگذاری کرده یعنی از حروف اول طریقت راه اویسی

خانقاه های امروزی مکتب اویسیه (عنقا)
خانقاه های امروزی مکتب اویسیه (عنقا)

خانقاه ها و کلاسهای مدتیشن نادر عنقا در آمریکا و آلمان در حال فعالیت هستند و موضوعات عرفانی و روحانی را با ورزش درآمیخته اند و برای اطلاعات بیشتر می توانید به تارنماهای این مکتب مراجعه کنید؛ الف، ب
آرامگاه خانوادگی ساخته شده، ب:.8/د از انقلاب تخریب و سنگ قبرها نیز شکسته شد و در نهایت با این اجازه که بر روی سنگ قبرها چیزی ننویسند اجازه داده شد تا سنگ قبرهای جدید بر روی قبور نصب شود.

ته نویسها؛
ته نویس1) من از سوی یمن، بوی خدا می شنوم، من نسیم خدایی را از سوی یمن می بویم (پیامبر اسلام)

که محمد گفته بر دست صبا                 از یمن می آیدم بوی خدا
بوی رامین می رسد از جان ویس          بوی یزدان می رسد هم از اویس
از اویس و از قَرَن بوی عَجَب              مرنبی را مست کرد و پرطَرَب
چون اویس از خویش فانی گشته بود      آن زمینی آسمانی گشته بود
آن کسی کز خود به کُلّی درگذشت         این منی و مایی خود در نوشت
حضرت مولانا

ته نویس 2) ملا صدرا، در فصل ششم از باب دهم اسفار اربعه به توصیف جبرئیل، که نزد عرفا به عنقا مشهور است، می پردازد : پیش عارفان، شکی در وجود عنقا نیست، چنان که در وجود سفیدی شکی نیست و آن پرنده ای قدسی است. مکانش کوه قاف است. صفیرش خوابیدگان در مراقد ظلمات را بیدار می کند و صوتش غافلان از تذکر آیات را هوشیار می سازد. ندایش هبوط کنندگان درجهالت و متحیران گمراه در تاریکی ها و فرو افتادگان به عالم هیولی … را شنوا می کند. ولی اندکند کسانی که به او گوش فرا دهند و ندایش را بشنوند، زیرا بیشتر آنها از شنیدن … آیات پروردگارشان اعراض می کنند، کر و لال و کورند و نمی اندیشند و …

مدفونان دیگر در این آرامگاه خانوادگی
مدفونان دیگر در این آرامگاه خانوادگی

ته نویس 3) در این مجموعه آرامگاه حسین، حسن و ملیحه عنقا فرزندان جلال الدین علی میرزا ابوالفضل عنقا به همراه خورشید مطلق عنقا همسر محمد قطب الدّین عنقا دفن شده اند.
ته نویس 4) این گزارش بدون اجازه تقدیم می شود به جناب آقای مهرداد رازی و خانواده محترمشان
ته نویس 5) این گزارش همان 5 سال قبل در وبلاگ قدیمی من به نام ایرانگردی شهریار منتشر شده بود و در اینجا با کمی تغییر بازنشر شده (نوشتن در وبلاگ را هم مدیون کسی هستم که چند روز پیش آزاد شد، حسین درخشان سردبیر خودم، بیشتر خواهم نوشت درباره ایشان)
ته نویس 6) این هفته به همراه بانو الهام تقوی نویسنده سلسله مقالات خفتگان ری ، برنامه و تور بازدیدی داریم از ابن بابویه و شهرری
ته نویس 7) فیلمی کوتاه از مکتب اویسه و تصویری از علی عنقا و … (93/9/11)

منابع و سرچشمه ها:
کتابهای 1-فرقه اویسیه (سید علیرضا علوی طباطبایی) 2-دایره المعارف تشیع، ج ۱۱، (حسین عسگری) 3- طرایق الحقایق 4- سیری در تصوف 5- آشنایی با مشاهیر طالقان 6- شرح حال رجال ایران 7- انوار قلوب السالکین 8- تاریخ و جغرافیای طالقان و … مقاله عنقا در اندیشه حافظ، نویسنده مهدی دهباشی کیهان اندیشه 1369 شماره30 و تارنمای عرفان و عارفانِ ایران

همسفران

 1. ر.ظ.پیر

  سلام.خدا قوت
  مثل همیشه عالی بود.البته خیلی جامعتر نسبت به مطلب مشابه در وبلاگ قدیمیتون

  شهریار: سلام، شما از خوانندگان قبلی وبلاگ قدیم هستید!!؟؟

  این مطلب حدود 4 یا 5 سال پیش منتشر شده بود!

  1. ر.ظ.پیر

   سلام
   بله.تقریبا خواننده همه وبلاگهای قدیمتون بودم (حتی اونی که سال 82 تعطیل شد)و الانم خواننده سایتتون هستم و باعث افتخارمه.
   در ضمن مطلب نسبت به قبل مختصری سانسور شده .
   در پناه ایزد سلامت باشید

   شهریار: سلام بر شما بزرگوار، امیدوارم سعادت دیدار دوباره شما را داشته باشم

  2. میشه بیشتر در مورد زهرا خانومی که اونجاست توضیح بدید ممنون

   شهریار: چه توضیحی؟!

 2. وحیده

  سلام خسته نباشید من به تازگی با وبلاگ زیبای شما آشنا شدم تورهای خوبی هم دارید امیدوارم بتوانم شرکت کنم مطالب وبلاگت بسیار آموزنده است ممنون

  شهریار: سلام و سپاس از مهرتان، به امید دیدار، همراهی و همسفر شدن با شما

 3. ایمان

  هر نسیمی که به من بوی خراسان آرد، چون دم عیسی در کالبدم جان آرد

  دل مجروح مرا مرهم راحت سازد، جان پردرد مرا مایه درمان آرد

  گویی از مجمر دل آه اویس قرنی، به محمد نفس حضرت رحمان آرد

  بوی پیراهن یوسف که کند روشن چشم، باد گویی که سوی پرغم کنعان آرد

  یا سوی آدم سرگشته رفته ز بهشت ، روح قدسی مدد روضه رضوان آرد

  در نوا آیم چون بلبل مستی که صباش ، خبر زا ساغر می گون به گلستان آرد

  جان برافشانم صد ره چو یکی پروانه ، که شبی پیش رخ شمع به پایان آرد

  رقص درگیرم چون ذره که صبح صادق ، نزد او مژده خورشید درفشان آرد

  شادمان گردم چون دلشده ای کز زاریش ، هم ملامتکر او وعده جانان آرد
  سید حسن غزنوی(اشرف)

  شهریار: سلام بر شما

 4. ُسلام
  بخش تعجب هر دو مشترک بود. در بازدید که من هم داشتم چهارچوب این قسمت همراه با گلدانهای بزرگ خیلی خیلی توجهم را جلب کرد. سپاس از پاسخ شما به علامت سوالهای بنده و سایر دوستان.
  مستدام باشید.

  شهریار: سلام، اصولا آدمهای اهل سفر ، آدمهای کنجکاو و کنکاشگری هستند

 5. مهرداد رازی

  خیلی خیلی ممنون قربان، بسیار لطف کردین و خیلی لذت بردم و استفاده کردم از مطلب جمع آوری شده. سالها قبل یکی دوبار ابن‌بابویه رو گشتم ولی متاسفانه این دوسنگ رو ندیدم. لازم شد دوباره و با دید جدید سری بزنم اونطرفها

  شهریار: سلام بر شما، قابل شما را نداشت

 6. درود بر شما ؛ من یه آرامگاهی نزدیکی کرمانشاه رفتم که میکفتن آرامگاه اویس قرنی هست ؛ شما چیزی در این باره میدونید ؟

  شهریار: سلام بر شما، درخصوص مزار ایشان شدیدا بین علما اختلاف نظر است، از سوریه گرفته تا کربلا، از کرمانشاه گرفه تا همدان و ….

  1. ایشون مقبره ای ندارن؛ نه سوریه نه کرمانشاه، نه هیچ جای دیگه…
   ایشون درقید حیات هستن چون
   طبعا مقبره ای وجود نداره

 7. فرهنگيان

  سلام
  همیشه از خواندن وبلاگتان لذت میبرم.
  معمولا مطالبتون خاص و جالب توجه هستند.
  موفق باشید

  شهریار: سلام بر شما، سپاس از مهرتان، راستی ما نمی توانیم ، خواننده وبلاگ جدیدتان باشیم!!؟ آدمهای کنجکاو با یان نوشته شما حریص می شوند!!!

 8. خیلی از شاهزاده ها و بزرگان سیاست هم در آنجا مدفونند ….

  مثلا حسین فاطمی ….. وزیر امور خارجه مصدق

  شهریار: قرار بود آنجا موزه باغ مشاهیر شود اما …. حیف فقط تخریب شد

 9. این عالی بود شهرام. ابن بابویه با خود بزرگانی دارد تاریخ ساز. خدا رفتگان شما را بیامرزد، مادر بزرگ من که او هم بزرگ زاده ای بود، در آنجا دفن است و به واسطه حضور ایشان با بسیاری از بزرگان و بازماندگان آنها آشنا شدیم. آفرین

  شهریار: روح مادر بزرگتان شاد

 10. امامی

  مطلب بسیار روشنگرانه و آگاهی دهنده ایی بود . به سهم خودم بسیار ممنونم از همت شما در نگارش و انتشار این پست.

  شهریار: سلام و سپاس از نگاهتان

 11. مریم جلالی

  سلام
  با هیجان این متن را دنبال کردم. مرسی به کنجکاوی من هم پاسخ داده شد.(بازدید از این دو سنگ قبر در شهریور و بی پاسخ ماندن اینکه اینجا چه کسانی دفن هستند.)
  ممنون آقای شهریار

  شهریار: سلام بر شما ، از اینکه خوشحالید، خرسندم

 12. شهرام عزیز سلام
  بابت این اطلاعات که در اختیار همگان گداشتی و به این زیبایی شرح دادی از تو دست خوب سپاسگزارم

  شهریار: درود و سپاس از وقتی که برای خواندن گذاشتید

 13. درود جناب شهریار
  خیلی برام جالب بود
  راستش مطالب برام جدید بود و همین جذابیتش رو بیشتر کرد
  سپاس فراوان

  شهریار: سلام بر شما ، بزرگوار و سپاس از نگاهتان

 14. شاهین

  سلام آقای شهرام ، چند وقتی هست که فرصت خوندن نداشتم اما امروز واقعاً گزارش جالبی از شما دیدم.
  دست خوش

  شهریار: سلام بر شما و سپاس از اینکه وقت گذاشتید برای خواندن

 15. مامان میثم

  سلام چطور میشه با تورهای شما همراه شد ؟

  شهریار: سلام، با عضو شدن در سفرنویس

 16. پژمان الرعايا

  شهریار خان جان، مثل همیشه لذیذ و گوارا. اقا کم پیدایید در سنگی…..

  شهریار: سلام بر شما، کم سعادتیم، به همین دلیل تنها توانستیم ، مقدمات جشن زادروز شما را در سنگی فراهم کنیم!

 17. جناب شهریاری سایت بسیار پر محتوا و زیبایی دارید و در ایام نوروز 94 مسافرت مجازی و بسیار جالب با کمک سایت شما داشتم و لذت بردم. پیروز و سر افراز باشید

  شهریار: سلام، نوروزتان همایون و سپاس از مهرتان، ایام بر شما خوش

 18. چرا اسامی از روی سنگ قبرها پاک شده است یا از ابتدا نوشته نداشته اند؟ آرامگاه چرا تخریب شده است؟

  شهریار: اسامی پاک نشده، در ابتدا سنگ مزارها دارای کتیبه و ..بوده و دلیل تخریب را در گزارش نوشته ام !! به بهانه ساخت سایت موزه آرامستان و جلوگیری از نشر صوفی گری و …

 19. سلام
  من امروز اتفاقی با سایت شما آشنا شدم. بسیار لذت بردم. امیدوارم در سفرهای آتی همسفر شما باشم. سرافراز باشید.

  شهریار: سلام بر شما ، من هم امیدوارم سعادت همراهی و همسفری با شما را داشته باشم

 20. سلام
  من برای اولین بار در سال ١٣۵۵اونجا رفته بودم ولی خیلی زیبا بود واخرین بار ١٣٨۵که هیچ چیزی از اون ارامگاه ندیدم

  شهریار: درود، آیا شما تصویر ی از سال 1355 دارید!؟؟؟

  1. عليرضا ناظم الرعايا

   سلام
   خیر ولی کتب این بزرگان را مطالعه میکنم وخیلی اموزنده وخلاق بوده اند

   شهریار: اگر تصویر و سندی در دست داشتید، به حقیر برای بازنشر (البته با ذکر منبع) بدهید، سپاس گزار خواهم شد

 21. باسلام ودرودفراوان خدمت نویسنده ی صاحب ذوق واهل درک وبلاگ
  چندسالی است مشغول گردآوری احوال اشخاص صاحب نام ونیزناشناخته ی مدفون درابن بابویه- درحدود280نفر- هستم وهرازچندی جستجویی دراینترنت دارم که این باربه سایت شما برخوردم. درخصوص فرقه ی اویسیه که مطرح کرده ایدالبته موضوع جای بحث دارد که طبعا در اینجا نمی توان به آن پرداخت فقط عرض می شود اینکه مرقوم فرموده اید محمد عنقا رئیس کتابخانه ی مجلس بوده صحیح نیست ونامبرده رئیس دبیرخانه ی مجلس بوده است.

  شهریار: سلام و سپاس از گوشزدتان، اصلاح شد

 22. سلام جناب شهریار عالی بود و چندسال پیش اسم عنقا فقط به صورت خالی بروی سنگ قبر حک شده بود ، ی نگهبانی هم دم در بود که نطافت انجا روانجام میداد وقتی ازش پرسیدم کی حقوق تو میده گفت ی فردی یادم نیست کدام کشور ولی گفت از این قبر حاجت گرفته و به این خاطر حقوق به من میده، خلاصه این موضوع شما خیلی ازاون حرف ها رو برام حل کرد ممنون

  شهریار: سلام بر شما، دوست عزیز، از اینکه پاسخ پرسشهای خود را با خواندن این گزارش گرفتید، خرسندم

 23. درود.سالها پیش از دوستی مسن که به رحمت خدا رفتن،خیلی از این خاندان شنیدم.نسبت خونوادگی داشتند با این خاندان. خالی از لطف نبود دوباره دیدن مطالب شما ویادآوری گذشته وگذشتگان…
  ممنون

  شهریار: سلام بر شما، خوشحالم که خرسندید

 24. نعیم عنقا

  با درود
  در شمال شرقی این آرامگاه (دقیقآ کنجِ شمال غربی گورستان ابن بابویه)، آرامگاه استاد حسین بهزاد مینیاتور و یدالله عنقا و حبیب الله عنقا (پسر خاله های میرقطب الدین محمد عنقا، حسن عنقا، حسین عنقا، ملیحه عنقا، احمد عنقا) و از طرفی نوه عموهای ایشان) قرار دارد.
  متآسفانه از دفن احمد عنقا (آخرین فرزند جلال الدین ابوالفضل عنقا) در آرامگاه خانوادگیشان و در کنار پدر، برادران و خواهرش، ممانعت شد و ایشان در بهشت زهرا مدفون هستند.
  و باز جای تآسف دارد که سنگ مزار فریده عنقا (دختر علی عنقا _ فرزند ارشد میرقطب الدین محمد عنقا) که در پائین سمت راست این آرامگاه مدفون هستند را برداشته و اثری از مزار ایشان مشاهده نمیشود …!
  برقرار باشید
  نعیم عنقا

  شهریار: سلام بر شما، چه اطلاعات ارزشمندی ، حتما در چند روز آینده خواهم رفت و اطلاعات را تکمیل می کنم، آیا شما تصاویری از این مقابر دارید؟؟؟ منتظر مهرتان هستم

 25. درود بر شما
  من فکر میکردم سنگ قبر استاد در شاهرود هستش . جالب بود متشکرم

  شهریار: سلام بر شما، سپاس از حضورتان

  1. دکتر ریزبین

   بسیار بسیار عالی ..سپاس از شهریار گرانمایه .و جناب معین عنقا …تحقیقات و مندرجات بسیار ارزش مندی دادید …..حق نگهدارتان

   شهریار؛ سپاس و آیا راه ارتباطی وجود دارد

 26. کامبیز سلیمانی

  با سلام
  مطلب بسیار کامل و در خور تحسینی بود ، امیدوارم در همین مسیری که جهت حفظ آثار و تاریخ ایران برداشته اید مستدام و موفق باشید

  شهریار: سلام و سپاس از مهرتان

 27. من اطلاعات کامل تری از این خاندان دارم
  خیلی از کتاب هاشون رو دارم
  یه جورایی از بچه گی با این بزرگان آشنا هستم
  حتی عکسی از خانگاه حصارک ! بچه بودم از در دروازه اش عکس انداختم که به گفته پدرم کلی نذورات پخش میشد و بهشون تهمت علی اللهی زده میشد. با دیدن این عکسها یاد خاطرات دوران کودکیم افتادم
  وقتی رفتم به این قبرستان اولین بار 9 سالم بود کنار این قبرها که با گلدان های خیلی قشنگی تزیین شده بود یه اتاقک خیلی کوچکی بود که محل زندگی مسئول قبر های امام زاده به نام زهرا خانم اونجا رو تمیز می کرد و همیشه حواسش بود که کسی دست به گل ها نزنه یا اینکه اون محوطه همیشه تمیز بمونه .فک کنم برای مراقبت ازین قبر ها براش یه مقرری از طرف این مکتب تعیین شده بود خودش خیلی به این بزرگان احترام می گذاشت حتی یه کاری کرده بود که هرکی میخاست داخل اون محوطه بشه باید پا برهنه می رفت خیلی جای ارامش بخشیه توصیه می کنم حتما سربزنید .

  شهریار: سلام و سپاس از مهر شما
  منتظر تصاویر ارزشمند شما برای بازنشر در اینجا با نام خودتان هستم

  1. با درود و سپاس
   نسترن خانم میشه لطفا آدرس خانقاه رأ برام بنویسین که قبلا در حصارک کرج بوده
   پیشاپیش سپاسگزارم

 28. سلام
  دوست عزیز ، با لیسیدن پوست گردو چیزی از طعم حقیقی گردو عاید کسی نمیشود . اطلاعات شما از اویس و طریقتش و عنقا و اساتیدش در حد تلاش برای شناختن دریا از ته سطل اشغال یک ماهی فروشیست. البته این هم میتواند جایی برای شروع باشد، اما تشنه لبان صادق دریا جو ، بوی دریا از خیسی ابرهای برخاسته از انجا میگیرند.

  شهریار: افوفس از این ادبیات سخیف شما

 29. منم نام خانوادگیم عنقا هستش ….یعنی ممکنه با اینا نسبت داشته باشیم

  شهریار: پاسخ به پرسش شما سخت است

 30. کسی راجع به اون خانمی که از اونجا نگهدری میکنه اطلاعاتی داره؟؟

  شهریار: چه اطلاعاتی؟!

 31. منم میدونم سخته…ولی چون علاقه دارم بدونم از کجا اومدیم برام جالب شد بپرسم.ما البته تو اردبیل زندگی میکنیم.. از بابام پرسیدم گفت حالا احتمال داره .چون پدر بزرگ منم متولد 1307 هستش و پدر بزرگ پدر بزرگ من مشخص نیس از کجا امده اردبیل و تا ب اینجا رسیدیم

  شهریار: به سایتهایی که درابهر این مکتب هست و لینک آنها نیز در گزارش قید شده، مراجعه و ایمیل بزنید، اطمینان داشته باشید که پاسخ شما را خواهند داد

 32. رهگذر

  من سالها پیش این در اروپا به جلسات این مکتب می رفتم. راستش را بخواهید این مکتب مثل یک شرکت است. کارکنانش کسانی هستند سالهاست آنجا می دوند به عشق خدا و همه کارها را مجانی انجام میدهند و همه خرجهای خانقاهها بدست آنها تآمین میشود. دلشان خوش نیم نگاهی از این به اصطلاح پیر است. راستش را بخواهید ایشان چندان اطلاعاتی در مورد تصوف ندارد. همه حرفها تکراری و بدتر از همه نادرست است. اگر براستی در راه عرفان، تصوف یامینویت شما بروید بزودی متوجه نادرستی ها میشوید. البته اگر مکانیزیم خودگول زنی شما ضعیف باشد زود خود را جمع جور کرده از این خانقاه فاصله می گیرید. اما شوربختانه خیلی کم این پیش می آید و خیلی از جوانها آنجا وقتشان و انرژی و پولشان تلف میشود مثل خود من. این پیر بعد از مدتی به بهانه های ناچیز افراد را بیرون می کند و این افراد در عرض مدت کوتاهی به بزرگترین دشمن خانقاهی ها بتدیل میشوند. همانی که سالها با هم دوستی خانقاهی داشتند به یکباره آدمی را پرت می کنند و همه ارتباطات قطع میشود. گویی هرگز نبوده است.فقط افراد با در آمد مناسب را نگه می دارد. از این رو در آمد این مکتب می گویند به میلیونها میرسد به ویژه در امریکا که خیلی از ثروتمندان ایرانی بقولی پولدار هستند و کمی هم می خواهند متافیزیک در زندگیشان داشته باشند و به این خانقاه می روند و خرج می کنند. در واقع آنجا جایی مثل فرقه ساینتولوژی است. اگر دنبال خدا هستند خدا در درون شماست. در بیرون او را مجوید. اگر دنبال وقتگذرانی هستید آنهم جاهای بهتری وجود دارد. اگر آنجا رفتید خودتان را قاطی نکنید، هدفتان را فراموش نکنید و از همه مهمتر خرد خود را از یاد نبرید. توجه کنید این مکتب هرگز استادی را تربیت نکرده است. او فقط انسانها را تحقیر می کند. انسانهایی هستند که سالهاست آنجا میروند و هنوز به هیچ مقام درونی نرسیده اند. حتی میترسند این را از خود سوال کنند. پس این خدایی که می جویم و این پیر مدعی است مرا به او می رساند پس از اینهمه وقت، پس کی؟ این مکتب انسان را نمی سازد، آنطور که مدعی است، بلکه می شکاند. من از تجربه خود گفتم. امیدوارم این تجربه کمکی باشد این تنها قصد من از نوشتن این کامنت است. صلاح مملکت خویش خسروان دانند.

  شهریار، من در جلسات حضور نداشتم، امیدارم دوستان اگر پاسخی است که باید منتشر شود ، اعلام فرمایند

  1. شهریار گرامی، در متن شما اومده که این بزرگان خودشون خودشون رو “حضرت…..” نام گذاشتن درصورتیکه اینطور نیست.

   در مورد کامنت این خانم یا آقا یا …، لزوما با رفتن به خانقاه و حتی دیدن حضرتشون، قرار نیست اتفاقی برای هیچ سالکی بیافته… حضرتشون بارها و بارها گفتن که درخت سیب، سیب میده و گل عرضه کننده ی اونچه همراهش هست و اینکه در من و شمای نوعی چیزی هست از حقیقت خداوند یا نه هست که تعیین کننده ی رسیدن به حقیقت و ارائه و عرضه ی اون در حد اعلاش هست.
   حال اینکه من بعد از ٢۵ سال حتی پس رفت میکنم ربطی به هیچ چیزی و هیچ کسی جز خودم نداره… وقتی انقدر بلاهت و حماقت با من هست که درس شماره ١ رو متوجه نمیشم بعد از ١٠٠٠٠ تکرار، مشکل کجاست واقعا…!؟ طبیعیه در من هیچی نیست که بخواد به جایی رهنمون کنه منو پس بایست برم از اونجا یا مثل انگل بچسبم و هر لحظه یه خواسته ای رو با پررویی تمام از حضورشون کنم!؟ هرچند کسی که انقدر دور هست، نمیتونه تشخیص بده که در این خانه جایی برای او هست یا نه، گاها افرادی در نهایت از کنترل خارج میشن و این یعنی حتما جایی رو اشتباه رفتن … البته توضیحات زیادی رو میطلبه پاسخ به کامنت این شخص چراکه خودم تجربه کردم و زندگی کردم و لمس کردم با وجودم میگم که “وای اگر دست نگیرد زِ کرم همّت پیرم….”

   1. به کجا روی کنم یا زکه منت بپذیرم🙏❤️

    شهریار: سلام بر شما

 33. لادن باقری

  خیلی ممنون از اطلاعات مفیدی که دراین صفحه ارائه شده است،باید خدمتتون عرض کنم یکی از قبرهای بینام مربوط به جمال الدین شیخ محمد قادر باقری نمینی می باشد

  شهریار: سپاس از اطلاع و اشتراک شما

 34. محی الدّین

  اگرچه نفوس مستعد به طی زمان باید قابلیت قبول حقیقت را یابند اما تربیت استاد دانا حتما لازم است!
  نکته بسی گفتم و نشنید کس
  زانکه نشد محرم عنقا مگس
  لب ز سخن بستم و گفتم بس است
  همپر عنقا اگر اینجا کس است

  دم شما گرم مویّد باشید.
  بیمقدار محیّ الدین عنقـــا

  شهریار؛ سلام بر شما

  1. سلام و عرض ادب ..
   بیمقدار محیّ الدین عنقــــــــــــا !!!!!!

 35. غزل شمارهٔ ۱۹۵۰

  مولوی
  جالب اینجاست که حضرت مولانا هم در ٨٠٠ سال پیش در یکی از إشعار خود خبر از آمدن إستاد کنونی این مکتب “نادر عنقا” را داده است

  مولوی » دیوان شمس » غزل ١٩۵٩

  بوی آن باغ و بهار و گلبن رعناست این
  بوی آن یار جهان آرای جان افزاست این
  این چنین بویی کز او اجزای عالم مست شد
  از زمین نبود مگر از جانب بالا است این
  اختران گویند از بالا که این خورشید چیست
  ماهیان گویند در دریا که چه غوغاست این
  آفتابش روی‌ها را می کند چون آفتاب
  رشک جان ماه سیم افشان خوش سیماست این
  بعد چندین سال حسن یوسفی واپس رسید
  این چه حسن و خوبی است این حیرت حور است این
  این عجب خضری است ساقی گشته از آب حیات
  کوه قاف نادر است و نادر عنقاست این
  شعله انافتحنا مشرق و مغرب گرفت
  قره العین و حیات جان مولاناست این
  این چه می پوشی مپوشان ظاهر و مطلق بگو
  سنجق نصرالله و اسپاه شاه ماست این
  این امان هر دو عالم وین پناه هر دو کون
  دستگیر روز سخت و کافل فرداست این
  چرخ را چرخی دگر آموخت پرآشوب و شور
  این چه عشق است ای خداوند و عجب سوداست این
  ای خوش آوازی که آوازت به هر دل می رسد
  شرح کن این را که گوهرهای آن دریاست این

  شهریار: سلام بر شما

 36. ثزیا خانوم
  این دو بازگاه بی نام نبودن و سنگ ان مشکی بود
  یکی متعلق به حضزت میز قطب الدین و دیگزی متعلق به حضزت جلال الدین و دیگزی متعلق به دختز زاده انان است و همینطوز اقاییزاننده اقا بودند و دیگزی متعلق به به اقای وزیزی از شاگزدان مکتب که جوان از این دنیا زفت.
  بله عجب زوزگازیست که حیواناتی از مزدگان هم میتزسند
  خداوند نگذزد از هز کسی که کمتزین کلامی بی دزایت وعلم به زبان بیاوزد

  شهریار: سلام بر شما

  1. پس از عرض سلام
   بله میدانم بهترین روزهای زندگیم من آنجا گذراندم هنگامیکه تهران بودم و قبل از خراب کردن مزار . بدبختا دنبال گل و خشت بودن . انشاءالله زنده هستم و ببینم فجیعترین مرگ این ….

 37. درود بر شما من چندین سال در خدمت دوستان طریقت بودم. ولی خیلی ساله بی خبرم استاد عریانی و استاد نظری در منزل وزیری در اندیشه تهران کلاس تشکیل میشد. آیا کلاس عرفان اسلامی هست در تهران؟

  شهریار: سلام بر شما، خیر، اطلاعی ندارم

 38. جالب بود
  توی ایران هم عضو دارد این گروه

  شهریار: سلام بر شما، اطلاعی ندارم

  1. با درود
   میشه لطفا آدرس دقیق صوفى آباد رأ داشته باشم .
   سپاسگزارم .

 39. یا علی مولا سلام بر شما
  من تا انجایی که خاطرم هست سنگ قبرها مشکی بود و سنگ شعر
  کیم من غمزه ای از گوشه یار
  نوشته شده بود کجا رفت ؟
  مکتب عرفان اویسی اسلام را عالم گیر کرده و لی این بدبخت ها در امریکا و کانادا خانه و زندگی درست کردن تا اگر روزی به آنها حمله شد هواپیما آماده و الفرار و لی اگر خدا بخواهد یک رعد و برق ناگهانی بیاد و آنها در هوا زغال شوند و تکه تکه شوند. دلم میخواهد قبل از مردنم آن خبر را ببینم . الهی هرچه زودتر منو خوشحال کنم بجای این روز امام جعفر صادق اگر صادقی خبرشان برسد هرچه زودتر نه یک دقیقه دیرتر. امین

 40. سلام بر همه دوستان
  اینجا در امریکا آرامگاه حضرت شاه مقصود صادق عنقا زیارتگاه مسلمان و کلیه ادیان همه میایند زیارت چون آرامگاهی است که آرامش قلب ها بوجود میاورد و نیازها را بر آورده می‌کند و همه احترام میگذارند به استاد عرفان و کتاب هایشان می خوانند کتاب هایی که پر از آموزش های گویا است نه مانند کتب صامت رمان است.
  کتب آقا جان برای طلاب مدیتیشن و عرفان تدریس می‌شود تا نسل های جدید بدانند ایران چه عرفانی داشته و دارد

 41. سلام
  ممنون از مطلب خوبتون.
  مأخذ عکس‌های مربوط به آرامگاه قدیمی عنقا چیست؟

  شهریار؛ سلام بر شما، یکی از دوستان مجموعه دار عکاس

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>