عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
413 سفر
19198 همسفر

حمام گلشن لاهیجان هنوز کارتن خواب دارد!

در پی خبر اسکان کارتن خوابها در حمام گلشن لاهیجان که به عنوان قدیمی ترین حمام ثبتی استان گیلان از آن یاد می شود، طبق آخرین پیگیری ها هیچ گونه اتفاق مثبتی در این خصوص صورت نپذیرفته است. آقای احمد کحالی شهردار شهر لاهیجان با توجه به اظهارات نماینده میراث فرهنگی شهرستان لاهیجان مبنی بر وظیفه شهرداری جهت تخریب بنای الحاقی حمام گلشن لاهیجان در گفتگویی اعلام نمودند؛ تاکنون هیچ گونه درخواستی مبنی بر فعالیت و کمک شهرداری برای مرمت یا تخریب فضای الحاقی از سوی سازمان میراث فرهنگی نشده است و خواستار روشن شده موضوع مجوز ساخت این بنا در سالهای گذشته شد.

زباله دانی حمام گلشن لاهیجان
زباله دانی حمام گلشن لاهیجان

وی در ادامه افزود؛ شهرداری لاهیجان آماده هر گونه همکاری در این خصوص می باشد و اگر شرایط مهیا شود، شهرداری می تواند ، مستقلا موضوع مرمت و تجهیز حمام گلشن لاهیجان را برای بهره برداری در راستای اهداف فرهنگی به عهده بگیرد. احمد کحالی در ادامه اعلام نمود؛وضعیت نامشخص مالکیت حمام گلشن لاهیجان، باعث شده است تا امکان مذاکره جهت خرید و اقدامات آتی برای بهبود وضعیت حمام مهیا نشود.

آقای علیزاده مدیر میراث استان لاهیجان نیز در گفتگویی اعلام نمودند؛ در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ اعتباری به میزان ۳۰۰ میلیون ریال برای مرمت حمام گلشن لاهیجان درنظر گرفته شد و پاکسازی جداره ها و مرمت پوشش سقف انجام شده است، که اعتبار مذکور کافی نبوده و به زودی فاز پس از اخذ اعتبار جدید، فاز دوم مرمت شروع خواهد شد. مدیر میراث در ادامه افزود؛ موضوع جذب سرمایه گذار برای احیاء حمام گلشن لاهیجان در دستور کار میراث قرار گرفته و با هماهنگی ریاست شورای شهر لاهیجان ، با سرمایه گذار مربوطه و مالک حمام وارد مذاکره شده ایم.

نکته حائز اهمیت آن است که با گذشت یک هفته از خبر اسکان کارتن خوابها در حمام گلشن لاهیجان و تبدیل آن به دپوی ضایعات ، هیچ گونه تغییری در حمام دیده نشده و تنها اتفاق ، عدم اجازه ورود هر گونه عکاس و خبرنگار به داخل حمام با توجه به توصیه های مدیران شهری لاهیجان است. رضا خوشدل راد از مستند سازان و تهیه کنندگان متولد شهر لاهیجان در گفتگویی اعلام نمودند؛ وضعیت حمام گلشن لاهیجان هیچ گونه تغییری نداشته و تاکنون مرمتی در جداره اصلی انجام نشده و حمام کماکان به عنوان محل دپوی ضایعات بهره برداری می شود.

آقای علیزاده مدیر میراث نیز در این خصوص اظهار نمودند؛ شخص ساکن در حمام گلشن از نزدیکان مالک بوده و با موافقت مالک در این حمام اسکان داشته که مذاکرات لازم جهت پاکسازی حمام در دستور کار سازمان است.

شهردار لاهیجان در بخشی از گفتگو در ارتباط با واحدهای تجاری ایجاد شده در ضلع شمالی اثر ثبتی لاهیجان اعلام نمودند؛ مجوز بهره برداری از واحدهای تجاری ، طی مکاتبات انجام شده با میراث صورت پذیرفته است.

همسفران

  1. روزنامه همشهری-صفحه هفت-این مسئله را بیان می کند در تاریخ ۰۷/۲۶

    شهریار: بله آن خبر را خودم به ایسنا دادم و کار کرد، خوشبختانه حمام از زابله ها تخلیه شد و قرار است به زودی مرمت شود

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>