عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
413 سفر
19198 همسفر

حفاری غیرمجاز و سرقت سنگ قبرهای گورستان عاشقان

گورستان عاشقان که در فهرست آثار ملی بود، توسط حفاران غیرمجاز، کند و کاو و سنگ قبرهای صندوقی آن سرقت شد. گورستان عاشقان (قبرستان عاشقان) که در تپه ای باستانی در جاده قدیم قوچان، کنار کشف رود قرار دارد، توسط حفاران به قصد به دست آوردن اشیاء عتیقه و آثار تاریخی مورد کاوش غیرمجاز قرار گرفته و برخی از سنگ قبرهای گورستان عاشقان (قبرستان عاشقان) سرقت شده است.

حفاری غیرمجاز در قبرستان عاشقان
حفاری غیرمجاز در قبرستان عاشقان

قدمت گورستان عاشقان (قبرستان عاشقان) به دوره تیموری باز می گردد؛ و سفالهایی چرخ ساز، از دوران تیموری تا اواخر دوران صفوی در آن یافت شده است.

سنگ قبرهای صندوقی سرقت شده از قبرستان عاشقان
سنگ قبرهای صندوقی سرقت شده از قبرستان عاشقان

تپه قبرستان عاشقان دارای مساحتی حدودی ۶۰*۲۸ می باشد و با توجه به ارزشمند بودن ۴ سنگ مزار صندوقی در سال ۱۳۸۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. سنگ مزارهای صندوقی، سرقت شده گورستان عاشقان (قبرستان عاشقان)، دارای حجاری ها و تراش های منحصر به فرد و با آیات قرآنی مزین شده بود.

حفاری غیر مجاز در تپه باستانی قبرستان عاشقان
حفاری غیر مجاز در تپه باستانی قبرستان عاشقان
حفاری غیر مجاز در تپه باستانی قبرستان عاشقان
حفاری غیر مجاز در تپه باستانی قبرستان عاشقان

سنگ مزارهای دیگر تپه گورستان عاشقان (قبرستان عاشقان) به صورت محرابی شکل و دارای حجاری و تزئینات گلاب پاش، آیینه، شانه و … است. سرقت و خروج اشیاء باستانی از داخل گورهای گورستان عاشقان (قبرستان عاشقان) باعث می شود، برگی از شناسنامه این منطقه از بین برود.

امید است با تقویت، شرایط حفاظتی آثار ملی کشور، در ابعاد فیزیکی و بهره برداری از تکنولوژی روز، شرایط برای سرقت های این چنینی دشوار و اقدامات لازم برای اجرای لایحه قانونی راجع به جلوگیری از انجام اعمال حفاریهای غیرمجاز و کاوش به قصد به دست آوردن اشیاء عتیقه و آثار تاریخی ‌مصوب ۵۸٫۲٫۱۸ جهت حفظ ذخائرمربوط به میراث‌ فرهنگی مهیا و سایتهای این چنینی قبل از سرقت و حفاری، از نقطه نظر‌جامعه‌شناسی، باستانشناسی و تحقیقات علمی و فرهنگی و تاریخی کاوش لازم صورت پذیرد.

منابع و سرچشمه ها درخصوص قبرستان عاشقان:
اسناد ثبتی فهرست آثار ثبتی ملی ایران در سازمان میراث فرهنگی
لایحه قانونی جلوگیری از حفاری غیرمجاز و …

همسفران

 1. سلام : شهرام جان اینقدر گفتی و من نرفتم تا بردنشون
  متاسفانه باید بگم که این مسئله در خراسان بسیار مرسومه و سنگ قبر دزدی‌ جز مشاغله پر رونقه ، اگه اطلاع داشته باشی چند سال پیش سنگ مزار پیر جام در تربت جام رو هم به سرقت بردند ( متاسفانه ) سپاس از اطلاع رسانیت فقط امیدوارم مردم خراسان قدر این آثار رو بدونند و بیشتر حساسیت به خرج داده و خودشون دست بکار بشم و در صورت مشاهده با افراد خاطی برخورد کنند.

  شهریار: آره نمی دونم ، چرا بیشتر مجموعه داران سنگ قبر ، خراسانی هستند، و مردم عادی هم جزو علاقمندان !!!

 2. درود جناب شهریار
  افسوس که میراث ما این قدر مظلوم و مهجوره

  باور اوله اسم این مکان رو می شنوم. ممنون از همۀ تلاش های شما
  همیشه سرافراز باشید

  شهریار: درود بر شما و نگاهتان، از اینکه چیزی می نویسم که بار اولیش هستم ، خیلی خوشحالم