عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

فراموشی قلعه ارگ انار

قلعه ارگ انار ساسانی به علت عدم رسیدگی در حال فراموشی و ویرانی است، ساخت و سازهای غیر مجاز ، اسکان کارتن خوابها و … عدم اعتبار لازم برای بهسازی و تحقیق بیشتر باستان شناسان، در قلعه ارگ انار ۱۱ هزار متر مربعی باعث تخریب فرسایشی این بنا شده است.

برج و باروهای قلعه ارگ انار
برج و باروهای قلعه ارگ انار

قلعه ارگ انار که آخرین اثر ثبتی شهر انار است و به شماره ۳۰۳۴۳ در سیاهه آثار ملی ایران گنجانده شده، در مرکز شهر انار واقع شده است. منطقه آبان که نام قدیم شهر انار است در شمال غربی استان کرمان واقع شده و ارگ انار که مردم بومی به آن قلعه می گویند در کنار پارک جدید الحداث این شهر قرار دارد. لازم به ذکر است ، به علت عدم پیگیری مدیران ، در تپه شمالی مجاور قلعه ارگ انار درختانی کاشته شد، سرویس بهداشتی ایجاد شد، وسایل بازی نصب شد! بدون آنکه کاوشی انجام شده باشد.

ضلع شمالی قلعه ارگ انار و احداث فضای سبز
ضلع شمالی قلعه ارگ انار و احداث فضای سبز احداث پلکان با مصالح بتون و سنگ بر روی تپه باستانی

قلعه ارگ انار که در سال ۱۳۶۰ با یک تخریب، قسمتهای عمده ای از آن ویران شده بود در حال حاضر به علت عدم رسیدگی لازم، به محل اسکان معتادان و کارتن خوابها تبدیل شده و هر از چندگاهی، پیست موتور سوران شهر می شود. معتادان و کارتن خوابها به همراه کاوشگران غیر مجاز، در جای جای قلعه ارگ انار حفره هایی را ایجاد کرده اند در حالی که تاکنون باستان شناسان در این قلعه تحقیقات لازم را انجام نداده اند.

حفاریهای غیر مجاز در قلعه ارگ انار
حفاریهای غیر مجاز در قلعه ارگ انار

قلعه ارگ انار در حال حاضر نگهبان ندارد و معتادان و کارتن خوابها در قلعه ارگ انار در حال زندگی هستند! زباله ها در قلعه ارگ انار بیداد می کند! باران در حال شستن پای دیواره ها و ستونهای قلعه ارگ انار است! آسیب ها و شوره های ناشی از باران قلعه ارگ انار را به زودی از بین خواهد برد! رطوبت تصاعدی هم مزید علت است!

محل اسکان یکی از معتادان در قلعه ارگ انار
محل اسکان یکی از معتادان در قلعه ارگ انار

در سالهای گذشته نیز ، مدیران شهر انار در حال ساخت بنایی در حریم قلعه ارگ انار بودند که با پیگیری انجمن های مردم نهاد NGO کار متوقف شد و تمهیداتی اندیشیده، که کمترین اغتشاش بصری در خصوص قلعه ارگ انار اتفاق بیافتد که البته ستون های فلزی عمرات مورد اشاره ، همچنان پابرجاست.

اسکلت حرم شهید گمنام در حریم قلعه ارگ انار
تجاوزبه حریم قلعه ارگ انار

درحال حاضر برای زیبایی قلعه ارگ انار پیرامون باروها و برج های بیرونی از کاه گل بهره گرفته شده است و کنگره های قلعه بازسازی شده است و نورپردازی مناسب نیز در این خصوص صورت گرفته است.قلعه ارگ انار با استفاده از خشت خام ساخته شده است که جهت مرمت آن از آجر نیز استفاده کرده اند. به احتمال فراوان در ساختمانهای ارگ از گچبری و آجرکاری برای تزئینات استفاده شده است که به علت تخریب آن به کلی از بین رفته و آنچه در حال حاضر قابل مشاهد است تنها بخش اندکی از آثار آجر کاری است.به احتمال فراوان ساختمانهای قلعه ارگ انار بیش از ۲ طبقه بوده اند که شوربختانه طبقات بالایی در همان سال ۶۰ با لودر تخریب شده بود انبوه آوار و ارتفاع آنها در فضای ارگ چنین می گوید.

فضاهای چند اشکوبه باقی مانده قلعه ارگ انار
فضاهای چند اشکوبه باقی مانده قلعه ارگ انار

معمولا فضای حاشیه قلعه ها برای عوام و با کاربری مسکونی، خدماتی، و عامه نشین بوده و اصطبل ها، طویله ها و … در حاشیه قرار داشته اند و بناهای مرکزی در میان ارگ قرار دارند و مقر حکومتی و مرکز سیاسی ارگ می باشند.کاوشهای باستان شناسی می تواند در بررسی دقیق نوع نقشه، معرفی فضاها، عناصر تشکیل دهنده و نحوه استفاده و استقرار آنها را در مجموعه کمک کند. در واقع این ارگ، شناسنامه شهر انار است؛ بنابراین تمام افرادی که در این شهر زندگی می‌کنند، در حفظ این ارگ ذی‌نفع هستند و فقط نباید یک گروه یا یکNGO  از این ارگ حمایت کند.

اطلاعات بیشتر و جامع درخصوص قلعه ارگ انار را می توانید در اینجا دنبال کنید.

همسفران

    \