عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

صادق هدایت

صادق هدایت
صادق هدایت

صادق هدایت زاده ۲۸ بهمن ۱۲۸۱ در شهر تهران و درگذشته ۱۹ فرودین ۱۳۳۰ در پاریس فرانسه (خودکشی) نویسنده، مترجم، نقاش و … فرزند هدایت‌قلی‌خان اعتضادالملک و زیور الملک، دانش آموخته دارالفنون ۱۲۹۵ فارغ التحصیل مدرسه سن لویی تهران ۱۳۰۳ و کارمند بانک ملی در سالهای ۱۳۰۹ و ۱۳۱۶
صادق هدایت اولین نویسنده ایرانی که خودکشی کرده است.

آثار و اماکن مرتبط با صادق هدایت :
خانه صادق هدایت آدرس: استان تهران، شهر تهران، خیابان سعدی، خیابان شهید سروش الدین تقوی (هدایت سابق، کپنهاک اسبق و کوشک دیرین) پلاک ۳ (۱۱سابق) فی مابین خانه سفیر کبیر دانمارک (سفارت سابق) از غرب و بیمارستان امیر اعلم (زایشگاه کوروش دیرین) از شرق
خانه صادق هدایت در هندوستان آدرس؛ هندوستان، بمبئی، منطقه اپولو ریکلیمیشن، خیابان حاجی نیاز احمد مارگ (ارتربندار رود سابق) پشت هتل تاج، خانه کویین سامر، طبقه همکف، آپارتمان غربی

عکسی از فیلمی درباره خانه صادق هدایت
عکسی از فیلمی درباره خانه صادق هدایت

دارالفنون تهران، کافه رستوران هتل نادری، کافه گل رضاییه، آرامستان پرلاشز

آثار و اماکن با ارتباط کم صادق هدایت:
بوف کور رمانی از صادق هدایت است که اتفاقات آن در خارج از حصار شهرری شکل می گیرد و داستان رمان پروین دختر ساسان نیز در پشت دروازه های شهرری است.
سگ ولگرد رمانی دیگر از صادق هدایت است که درباره زندگی یک سگ در شهر ورامین است و شب های ورامین صادق هدایت نیز در همین شهر اتفاق می افتد.
وَغ‌وَغ ساهاب درباره سینماهای لاله زار توسط صادق هدایت نگاشته شده است.
توپ مرواری رمانی از صادق هدایت که درباره عقاید خرافی درباره توپ مروارید که در میدان ارگ قرار داشت می پردازد و هم اکنون توپ مروارید در محوطه میدان مشق و در مدخل ساختمان شماره هفت وزارت امور خارجه قرار دارد.

وقایع و اتفاقات مربوطه صادق هدایت:
می گویند؛ شعر روی جاده نمناک؛ مهدی اخوان ثالث درخصوص خودکشی صادق هدایت سروده شده!! که در شعر به سگ ولگرد و کافکا نیز اشاره شده است.
فیلم گفتگو با سایه اثر استاد خسرو سینایی در خصوص صادق هدایت ۱۳۸۴

نظر خدیجه ثقفی (قدس ایران) همسر روح الله خمینی درباره صادق هدایت؛ کتاب‌های صادق هدایت را می خواندم کتاب‌های ایشان صداقت دارند اما هدایت نه! او گفته بود که امام منعی برای او و دخترانش درباره خواندن کتاب‌های هدایت نداشته است با این دلیل: کسی که در دعای کمیل جمله «اللهم انی اسئلک برحمتک التی وسعت کل شیئ» را می‌خواند آنچنان امیدی از رحمت واسعه خداوند در دلش ایجاد می‌شود که با مطالعه این‌گونه کتاب‌ها به نظام هستی بدبین نمی‌شود.

تارنما ها :
سایت رسمی صادق هدایت و پایگاه صادق هدایت

همسفران

    \