عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
413 سفر
19198 همسفر

انواع سفرهای نوروزی

نوروز و سفر، واژه هایی که چند سالی است با هم گره خورده اند! سوالی که همه از هم می پرسند؛ عید کجا می ری؟؟ انگار باید رفت! یاد نوشته ای در وبلاگ قبلی خودم ایرانگردی شهریار در شنبه افتادم! نوشته ای طنز که برای خاطره بازی در اینجا منتشرش می کنم! انواع سفرهای نوروزی ….

سفر با سواری:
هدف از این نوع سفر استفاده از طبیعت زیبای جاده در پشت ترافیک زنجیری آن است. در این مواقع بعد از لذت بردن از مناظر طبیعی درون اتومبیل کناری ، افراد به بیرون از ماشین آمده و برای استراحت دادن به ناحیه گردن و ستون فقرات خود به صورت دسته جمعی حرکات ورزشی انجام می دهند ! در این زمان افراد دیگر حاضر در محل با شعار «این … (گردنه) یا فنره » اعضای خانواده خود را به شدت تشویق می کنند . از دیگر مزایای این نوع سفر می توان ، رسیدگی به وضعیت آبیاری درختان کنار جاده توسط افراد دوست دار محیط زیست اشاره کرد ! که البته در مواردی هم برای تقویت و کود دهی به درختان نیز اقدامات شایسته ای صورت می پذیرد!! بعضی از مواقع هم یاد داستان پینوکیو می افتید و تا دلتان می خواهد ، درختان طلا ! نه ببخشید ؛ قوطی کنسرو ، بطری آب ، پوشک افرادی که اسهال خونی ! گرفته اند و … اشاره کرد.

انواع سفرهای نوروزی
انواع سفرهای نوروزی

دلیل سفر:
اول: چون همه ایرانی ها رانندگان خوبی در حد فرمول یک هستند و در جاده های ایران اصلا تصادفی صورت نمی گیرد.
دوم: چون تمام جاده های ما استاندارد است و هیچ مشکلی نیست. و تلفات جاده ای ایران در حد کتابهای گینس است.
سوم: چون ماشینهای تولید داخل در حد استاندارهای یورو ۵ است.
چهارم: چون ما مشکل بنزین نداریم و ماشینهای اشاره شده (در ردیف سوم) با ۲۰ لیتر سهمیه سفر نوروزی تا شیراز می روند و بر می گردد. (البته اگر بادهای چرخ خود را تنظیم کنید)!!
پنجم هم به عهده خودتان
مقصد سفر:
معمولا این افراد در مکان هایی مانند پارک جنگلی ، ویلا های (خانه های) دسته جمعی و یا چادر مسافرتی اقامت می کنند . از سرگرمی های این دسته از سفرها می توان به کباب باد زدن در پارک جنگلی با عرق گیر ، شستن ظروف در آب رودخانه ، شنا کردن در همان آب و کارواش ماشین ، باز هم در همان آب و در آخر حمام کردن در دریا اشاره کرد! در این گونه سفرها جوانان مجرد بسیار نیکوکار و اهل کمک هستند .
نکته یک: غذا درست کردن توسط مسافرین دلیل بر بی پولی نیست، می دونید که تنها دلیلش بد بودن غذا های بین راهی است!
نکته دوم: بردن پیک نیک (کپسول گاز) فقط برای تهیه غذا است ولاغیر !!
نکته سوم: استفاده از چوب درختان و آتش زدن جنگل هم برای درست کردن غذا یکی از راه حل هاست اما خیلی دردسر داره !

سفر با اتوبوس
از اینکه شما به هنر هفتم یعنی سینما علاقه دارید و سفر با اتوبوس را انتخاب کرده اید ممنونیم ، شما می توانید در طول مسیر از دیدن فیلم های درجه اول «مانی و ندا» ، «سام و نرگس» و … لذت ببرید، البیته از فیلم های هندی دهه ۷۰ هم بی نصیب نخواهید بود.
شانس بیاورید در طول سفر حتما یک بچه در اتوبوس باشد، وگرنه نمی توانید باز بودن شیر گاز و بوی متان تولید شده را گردن چه کسی بی اندازید!!
تنها شانس شما ، همسفر کنار دستی شماست، که اگر ۶۵ سال از شما بزرگتر باشد، می توانید از خاطرات او از خرید خانه با قیمت ۳۰ هزار تومان استفاده کنید! همچنین باید به سوالات او از جمله این که آیا ازدواج کرده اید؟ (برای جمعیت نسوان) و آیا سربازی رفته اید و کار دارید؟ (برای ذکور) پاسخ دهید . (توجه کنید که با یک جواب اشتباه امکان دارد که به خانه بخت یا خدمت سربازی مشرف شوید.
حالت دوم همسفر، یک همسن و سال شماست که بهتر است خیلی خسته باشد و خوابش بیاید ، در این حالت شما به بالش ، تشک و … تغییر کاربری خواهید داد.
مشتریان:
خانه یا همان منزل! دانشجوها و سربازها از مشتری های اصلی این نوع سفر هستند ، بنابراین همگی در طول سفر شعار زیر را به صورت دسته جمعی می خوانند:
عیده امسال قشنگ تر از هر سال ، همه می ریم به خونه ، آخه (لیسانس ، اضافه خدمت) تا چند سال!!
راستی تابحال توفیق اجباری سفر بالای ۱۰ ساعت با اتوبوس اون هم روی بوفه را تجربه کردید!!

سفر با قطار
اولین نکته: ۲ ماه قبل از سفر باید یک شب خواب در خیابان را تجربه کنید، آنهم در کنار یک آژانس و شب اعلام فروش بلیط های نوروزی
نکته دوم: شما می توانید بسته به بودجه خود قطارهای با درجات مختلف انتخاب کنید . یادتان باشد، مهمترین تفاونت قطار درجه ۳ با درجه ۱ در این است که در قطار درجه ۳ بوی گازوئیل در تمام واگنها می پیچد اما در قطار درجه ۱ بوی گازوئیل به دو کوپه میانی نمی رسد. سیستم تهویه قطارها بوسیله حس گر هوشمند با فصل سفر تنظیم می شود به گونه ای که در فصل زمستان شاهد هوای سرد و در تابستان شاهد هوای گرم خواهید بود!!
نکته سوم: تکمیلی نکته دوم است اول باید لیست برنامه های قطار رجا را ببنید تا بعد توضیح بدم، دیدید…. خوب اگر ندیدید هم چیزی را از دست نداده اید. مثلا در ردیف ۲۰ قطار تهران – مشهد نوشته است: درجه یک ۴ تخته ، درجه ۲ دولوکس ۶ صندلی و اتوبوسی !! خیلی جالب است همه این واگن ها هم با یک کشنده کشیده می شود.
در چند سال اخیر قطار سریع السیر نیز به ناوگان ریلی کشور اضافه شده است . این قطارها معمولا بعلت خرابی کشنده ، مسیر ۱۲ ساعته تهران مشهد را ۱۲٫۳۰ طی می کنند ! طبق شنیده ها مسئولین کتاب گینس خواستار ثبت «قطار سریع السیر با کشنده دیزلی» به عنوان ۱۰ اختراع برتر سال شده اند!
نکته حائز اهمیت: شما به همراه خورزو خان می توانید ، بلیط تهران – شیراز را هم تهیه کنید و با م-ان همسفر شوید.

سفر با هواپیما
در سفرهای هوایی سرگرمی های متنوعی وجود دارد. یکی از انواع سرگرمی در هواپیمای ایرباس آن است که بعضی از افراد پس از گذشت زمانی از شروع پرواز و بررسی آماری ! دیگر مسافران ، اشتباها در صندلی ردیف های دیگر هواپیما می نشینند و پس از تذکر فرد کناری عذرخواهی کرده و در همان جا سکنی می گزینند. در آخر پرواز هم با جملاتی همچون : شماره تلفن ،آدرس ایمیل، LOVE، عزیزم و … از هواپیما پیاده می شوند!
اما سرگرمی در هواپیمای توپولوف تفاوتی بس اساسی دارد . در این هواپیماها افراد در گوشه ای به آرامی نشسته و به زندگی پس از مرگ فکر می کنند !
نکته: بر طبق تحقیقات میدانی بعمل آمده ، یکی از سرگرمی های مشترک بین مسافران هواپیماهای توپولوف و ایرباس زدن زنگ مهماندار است!!
هدف سفر: بطور کلی هدف از این گونه سفرها آشنایی با فرهنگ و سوابق تاریخی کشورهای دیگر است. از جمله مکانهای تاریخی ، می توان به سواحل تاریخی آنتالیا ، دبی ، تایلند ، بالی، وارنا و … اشاره کرد! در این گونه سفرها مسافران معمولا در ساحل نشسته و برای آشنایی با فرهنگ مردمان دیگر کشورها ، ساعت ها به مردمان آنها خیره می شوند! و در آخر با زبان بی زبانی برای دریافت اطلاعات بیشتر از تاریخ تمدن و فرهنگ مردمان آن سرزمین ، آنها را شب به مهمانی دعوت می کنند!!
دیگر سرگرمی های این افراد امتحان انواع دلسترهای بهنوش آن کشور است تا میزان کیفیت آنها نسبت به محصولات مشابه داخلی سنجیده شود.

همسفران

 1. به نظرم پیاده سفر رفتن خیلی بیشتر لذت میده
  شایدم من زیادی از پیاده روی خوشم میاد

  شهریار: منظورتان سفر هیچ هایکینک است یا کلا پیاده روی!!؟

 2. من ، بیش تر هنگام ها با ماشین خودم و تنهایی میرم سفر ؛ خیلی حال میده . البتّه با دوچرخه ، پیاده ، ون ، نیسان ، اتوبوس و مینی بوس هم رفتم و میرم . در مجموع ، سفر ، همه جوره حال میده ؛ فقط سفر باشه .

  شهریار: می گویند ما آدمهای اهل سفر ، انسانهای بیش فعالی هستیم که یا شاید هم از نسل عشایر که یکجا نشینی را نمی پسندند

 3. درود جناب شهریار
  کلا پیاده روی منظورمه.کلا از سفرهای نوروزی که بدم میاد. چون از شلوغی زیاد بدم میاد
  تریجح میدم بیشتر پیاده طبیعت گردی کنم. اون هم جاهای خلوت و پر از آرامش

  شهریار: مقصدها را در نوروز باید مناسب انتخاب کرد تا در شلوغی ها نبود، قبول دارم

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>