عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

فردا، بررسی تملک خانه اتحادیه در شورا

همزمان با چهل و چهارمین چلسه علنی از چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، یک فوریت طرح الزام شهرداری تهران به تملک و بازسازی خانه باغ اتحادیه بررسی می شود.

خبر فوری: فوریت تملک و بازسازی خانه باغ اتحادیه به تصویب رسید. ساعت ۱۴ روز ۹۲/۱۱/۲۰
به گزارش کمیته پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران،سجاد عسگری دبیر این سازمان غیردولتی گفت: «خانه باغ اتحادیه یکی از باقیمانده های باغ بزرگ لاله زار در محدوده منطقه ۱۲ شهر تهران است که در ۱۲ تیر سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۲۰۵۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده بود ولی متاسفانه در اثر عدم رسیدگی سازمان میراث فرهنگی به این اثر تاریخی و خریداری این بنا توسط این سازمان در سال ۱۳۸۴، مالکین خانه اتحادیه درخواست خروج این اثر را از دیوان عدالت اداری کردند و در ۲۴ اسفند ۱۳۸۸ این اثر از ثبت خارج شد. »

عمارت بادگیر شمال غربی خانه اتحادیه یک سال قبل
عمارت بادگیر شمال غربی خانه اتحادیه یک سال قبل

وی افزود: «پس از خارج شدن این اثر از فهرست آثار ملی کشور، ۴۵۰ هنرمند کشور و ۱۰۰ نفر از خبرنگاران رسانه ها، طی نامه ای خطاب به محمدباقر قالیباف شهردار تهران خواستار حفظ و خریداری این بنا شدند.»

عمارت بادگیر شمال غربی خانه اتحادیه پس از تخریب (چند روز قبل)
عمارت بادگیر شمال غربی خانه اتحادیه پس از تخریب (چند روز قبل)

دبیر کمیته پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران تصریح کرد: «پس از جلسات این مجموعه با خاندان اتحادیه و همزمان با هفته تهران، خبرنگاران،اعضا شورای اسلامی شهر تهران، مسئولان میراث فرهنگی کشور، نمایندگان خاندان اتحادیه و معماران و علاقمندان به هویت پایتخت در روز ۶ آبان سال جاری به دعوت کمیته پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران و سایت سفرنویس در خانه اتحادیه گرد هم آمدند و از این بنا بازدید کردند. مرتضی طلائی نائب رئیس و رحمت الله حافظی رئیس و نائب رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در این بازدید قول دادند که این اثر تاریخی توسط شهرداری تهران خریداری و احیا شود.»
عسگری اضافه کرد: «پس از این بازدید جلسات متعددی بین نماینده کمیته پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران، سایت سفر نویس و خاندان اتحادیه با مسئولان شهردرای منطقه ۱۲ و اعضا شورای شهر تهران برگزار شد و ماحصل این جلسات، مصوبه یک فوریتی طرح الزام شهردرای تهران به تملک و بازسازی خانه باغ معروف به اتحادیه واقع در محدوده منطقه ۱۲ شهردرای تهران و بهره برداری از آن به عنوان مرکز فرهنگی، هنری است. این مصوبه قرار است در چهل و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران در روز یکشنبه ۲۰ بهمن مطرح شود و در مورد این مصوبه بین اعضا شورای شهر تهران  به رای گیری گذاشته شود. »
گفتنی است  خانه – باغ اتحادیه  بر اساس منابع تاریخی روزگاری خانه امین السلطان صدر اعظم ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمد علی شاه بود که بعد از کشته شدن او، توسط حاج رحیم اتحادیه خریداری شد.در دهه ۵۰ نیز فیلم معروف دائی جان ناپلئون که توسط ناصر تقوایی کارگردانی شده، در این خانه – باغ فیلم برداری شده است.

همسفران

 1. سلام
  دست خوش ، “ماه عسل …”تعبیر با مسماء ی بود. همیشه همین بوده مصوبات این چنینی یا خروجی عینی نداره یا آنقدر تغییرات در آن انجام می دهند که شاکله مصوبه اولیه به هم می ریزه .
  بدتر از اینا کسایی هستند که از سر زرنگی با کلی گویی وگنجاندن قیدهای دررو در مصوبات ، مسئولیت را از سر خود می اندازند.
  البته واقعاً امیدوارم که این دفعه فرق کند.

  شهریار: اشتباه تایپی از طرف من بود ، ماه عسل نبود و ماحصل صحیح است، اصلاح شد

  1. سلام و درود خوشحالم از اینکه اینکار به نتیجه رسید کاش اینقدر خراب نشده بود . خسته نباشید

   شهریار: درود بر شما ، ما یک ضرب المثل داریم ، هر زمان ماهی را از آب بگیرید تازه است

 2. دوباره سلام ،
  وقتی گزارش شما رویکبار دیگه مرور کردم متوجه شدم بله اشتباه شده منظور شما خود خود ماه عسل ه فقط نمیدونم چی تو ذهنم بوده که ازآن همچی برداشتی کردم،
  خدا میداند….البته همچنان رو حرف خودم در ارتباط با سرنوشت مصوبات هستم اما خداکنه اینبار نتیجه این ماه عسل شیرین شیرین باشد

  شهریار؛ سلام مجدد، نه رفیق اصلاح شد ، ماحصل منظورمان بود

 3. مريم قرائي

  خب خدا رو شکر . آقای شهریار از زحمات شما و همه دوستان سپاسگزاریم. به امید مرمت شایسته و کاربری مناسب و فردایی سرشار از زندگی برای خانه اتحادیه 🙂

  شهریار: سپاس از شمای برای حضورتان، به امید آن روز

 4. درود جناب شهریار
  مسلما پیگیری های شما در این تارنمای ارزشمند هم بی تاثیر نبوده است
  پایدار باشید

  شهریار: درود، این یک کار گروهی بود و لطف دوستان

 5. کیارش یشایائی

  این کلمه « ماحصل» است نه «ماه عسل» ! (از انتهای مطلب ۸ سطر به طرف بالا بشمرید)

  شهریار: سپاس از تذکر شما ، اصلاح شد

 6. سلام
  خداروشکر که حداقل یبارم که شده این پیگیری ها جواب داد.
  آدم وقتی تو شهرهای اروپایی می بینه منطقه قدیمی شهر و ساختموناش چندصد سال قدمت داره و ساختمونای جدید کنارش نیست خیلی حال می کنه. متاسفانه تهران همچین حسی نداره و ما فقط این حس رو تو میدون نقش جهان اصفهان(اونم به لطف یونسکو) و یه بخش هایی از یزد تجربه کردیم.
  موفق باشی

  شهریار: امیدوارم در تهران هم چنین باشد

 7. سلام
  خداروشکر ، خبر خوشحال کننده ای بود، این روزها که پیگیری و پافشاری از فرهنگ لغتمون حذف شده جای خوشحالی داره که این پیگیری ها جواب داده.
  موفق و پیروز و جاوید باشید.

  شهریار: سلام بر شما و سپاس از لطفتتان

 8. سلام
  بابت این موفقیت ارزنده به شما و تمام افرادی که از این طرح حمایت کردند، تبریک میگم.

  شهریار: درود و سپاس از پیام پر مهرتان

 9. ایران قبله عالم

  سلام
  گرچه چهار روز مانده، روز جهانی راهنمای گردشگری مبارک

  شهریار: درود و سپاس از پیام شما

 10. سلام
  با تصاویر دلخراش حیات وحش و میراث فرهنگی آپم بیای خوشحال میشم..[گل]

  شهریار: خواندم و متاسف شدم

 11. با درود ؛
  پیگیری های شما و دوستانتان ستودنی است.اماعکس ها از تخریب اساسی این خانه حکایت دارند!؟ به نظر می رسد باید خانه را دوباره ساخت!

  شهریار: شاید ما مجبور بودیم در تصاویر کمی هم سیاه نمایی کنیم ، تا به درد آوریم و به نتیجه برسیم، می شود وطن را دوباره ساخت !

 12. درود بر شما باید سپاسگذار باشم برای این تلاش ها
  باید اعتراف کنم که گاهی احساس گناه میکنم خیلی مکان ها را از دیگر شهر های میشناسم به جز تهران
  با اینکه شلوغی و ….. تهران واقعا برای تحمل ناپذیر شده اما نباید یادم بره که اینجا شهر منه
  پیروز باشید

  شهریار: سلام بر شماو سپاس از مهرتان

 13. درود شهریار جان..
  هممون خشنودیم از این رویداد.
  شهریار جان یه طرح مستند دارم در مورد این بنا از آغاز تا بهره برداری اون که امیدوارم بتونم بسازمش. ولی من فیلم سازم و با ساز و کار پیچیده ی اداری و کاراشون آشنا نیستم. می خواستم اگه کسی رو می شناسی که می تونه در این زمینه کاری انجام بده برای انجام شدنش به من آگاهی بدی. چون برای شهرداری هم جنبه ی تبلیغاتی و نمود بیرونی کارهای فرهنگیش رو داره، گمان می کنم از این طرح استقبال کنن. ولی خودتم می دونی همیشه کارا به یه آشنایی سپرده می شه و اونم یه فیلمی می گیره و این می شه فیلم مستندشون.
  سپاس و به امید دیدار دوباره.

  شهریار: درود ، ایده جالبی است ، با اعضاء کمیته پیگیی خانه های تهران در میان خواهم گذاشت و نتیجه را خدمت شما اعلام خواهم کرد.

\