عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

بعد از سینما تمدن ، سینماهای دیگر هم تخریب می شوند

محمد قاصد اشرفی، رئیس انجمن سینماداران کشور در واکنش به تخریب سینما تمدن اعلام کرد که اگر روند تخریب سینماهای ایران همین طور ادامه پیدا کند، به زودی همه سینماهای ایران تخریب می‌شود. سینما تمدن آخرین سینمای قدیمی تهران بود که چندی پیش برای همیشه به خاطره‌ها پیوست.

عکسی پر از خاطره از داخل سینما تمدن
عکسی پر از خاطره از داخل سینما تمدن

اشرفی ریاست انجمن سینما داران کشور با گلایه از وضعیت کنونی سینماهای کشور اعلام کرد که در صورت وجود تنگناهای موجود و نبود سوددهی مناسب، تعطیلی، تغییر کاربری و تخریب شامل سینماهای دیگر نیز می‌شود.
رئیس هیئت مدیره سینما داران کشور اعلام کردند که تغییر کاربری سینما تمدن و سینماهای واقع در لاله زار تهران با توجه به درخواست مالکین و نوع بافت تجاری اطراف سالن‌های سینما و فروش ضعیف این سالن‌ها بوده و با توجه به اینکه این سالن‌ها به علت استفاده نشدن به حالت نیمه مخروبه درآمده و باعث بروز مشکلات و آسیب های اجتماعی خواهد شد، تغییر کاربری آن‌ها در دستور کار قرار گرفته است.
او درباره کمیسیون بند ۵ توضیح داد که در واقع درخواست تغییر کاربری در کمیسیون بند ۵ مطرح می‌شود. اعضای این کمیسیون را کارشناسان خبره شهرداری، سازمان آتش نشانی، وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی تشکیل می‌دهد. در همین کمسیون است که موضوع تغییر و یا تخریب سینماها در آن بررسی می‌شود.
اشرفی با گلایه از وزارت ارشاد گفت:« این گونه اماکن تاریخ سینمای ایران را شکل می‌دهند و وزارت ارشاد باید ضمن فرهنگ‌سازی از این گونه اماکن نگهداری کند و اجازه ندهد سودجویان نسبت به تغییر کاربری آن اقدام کنند.»
احیاء و نگهداری این گونه اماکن نیاز به اعتبار و همکاری وزارت ارشاد، شهرداری تهران و … را دارد و سینما دارن به تنهایی نمی‌توانند از عهده چنین مسئولیت عظیمی برآیند.
اشرفی با اشاره به اخبار منتشره درخصوص اینکه مدیران اعلام می‌کنند سرانه سینما در ایران پایین تر از حد استاندار است ، ولیکن چرا برنامه ریزی لازم جهت احیاء ‌این گونه سینماها که تاریخ سینمای کشور را شکل می دهند اقدامی نمی‌کنند.رئیس انجمن سینما داران ایران در ادامه افزود :‌در هیچ کجای دنیا با قدیمی ترین سالن سینمای کشورشان چنین نمی‌کنند که در ایران کرده‌اند و امیدارم ضمن فرهنگ سازی لازم ، این تاریخ ماندگار حفظ و نگهداری شود.
تخریب سینما تمدن از چند روز پیش شروع شده و قرار است به زودی مرکزی تجاری به جای این سینما آغاز به فعالیت کند.
گزارش شهرام شهریار

حق استفاده از این مطلب متعلق به خبرگزاری میراث فرهنگی است و هرگونه دخل و تصرف در آن پیگرد قانونی دارد.
گزارش کامل سینما تمدن را در اینجا بخوانید.

همسفران

  1. این سفر است که ما را با خود می برد…
    سلام
    روز جهانی جهانگردی مبارک

    شهریار: سپاس از مهر شما ، البته هنوز در ایران مانده ایم و سعادت جهانگردی نصیب نشده و فعلا ایرانگردیم

\