عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

سینما تمدن هم تخریب شد

سینما تمدن که قدیمی‌ترین سینمای موجود شهر تهران بود، تخریب شد. این سینما که در سال ۱۳۱۰ به دست خان بابا معتضدی بنا شده بود، فرو ریخت و همه خاطرات مردمی که روزگاری روی صندلی‌های آن نشسته و فیلم دیده بودند، به ابدیت پیوند زد.

تخریب سینما تمدن
تخریب سینما تمدن

سایه مرگ دیر زمانی است روی میراث ماندگار شهر تهران سایه افکنده و هر چند وقت یکبار خبرهای تخریب به گوش می رسد، خبرهایی که شاید برای مردم دیگر عادی شده اما در آینده از ما پرسش خواهد شد که چه بر سر میراث شهر آمده است.
سینما تمدن که به دستور سرتیپ درگاهی به مدت سه ماه در جنوبی ترین منطقه آن زمان شهر تهران بنا شد از قدیمی ترین سینمای موجود شهر تهران بود که تا سال ۱۳۸۳ به فعالیت خود ادامه داد که به دلیل شرایط نامناسب به صورت موقت تعطیل شد. اما این تعطیلی تا به امروز طول کشید و در نهایت سینما تخریب شد.*
پرونده ثبت این سینما در سال ۱۳۸۲ در سازمان میراث فرهنگی وقت در دست بررسی بود که به عنوان قدیمی‌ترین سینمای تهران که هنوز در حال پخش فیلم است در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسد، کاری که آن زمان به سرانجام نرسید و سرانجام کار ، تخریب سینما بود در سال ۱۳۹۲ این سینما با درجه ۲ و ۳۲۲ صندلی در ضلع شمال شرقی چهارراه مولوی بنا شده بود تخریب شد.
گزارش شهرام شهریار

* متاسفانه برای انتشار گزارش ، اجبارا نام دستور دهنده ساخت سینما تمدن ، سرتیپ درگاهی قید شد که دستور دهنده اصلی رضاشاه می باشد. از وجدان درد داشتم می مردم

حق استفاده از این مطلب متعلق به خبرگزاری میراث فرهنگی است و هرگونه دخل و تصرف در آن پیگرد قانونی دارد.
گزارش کامل سینما تمدن را در اینجا بخوانید.

همسفران

    \