عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

سینما تمدن

سینما تمدن اولین سینمای جنوب شهر تهران به همراه سالن تابستانی ، سینما تمدن سینمایی بود که تا سال ۸۳ ، ۷۳ سال به صورت مستمر در آن فیلم پخش می شد ، سینما تمدن که آب فروش آن در سال ۱۳۱۲ پسر بچه ای بود به نام اصغر بیچاره ،‌ سینما تمدن سینمایی بود که در آن سیراب شیردون در زمان پخش سرو می کردند، سینمایی که پایین آن کباب دولی می فروختند! سینمایی که چند روز پیش تخریب شد … داستانش خواندنی است …

سینما تمدن ، تاسیس سال 1310
سینما تمدن ، تاسیس سال ۱۳۱۰

سینما تمدن آدرس استان تهران، شهر تهران، تقاطع خیابان مولوی و خیابان مصطفی خمینی (سیروس سابق) چهارراه مولوی (اسمال بزاز ، اسماعیل بزاز سابق) پلاک ۲۹۷
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران: پرونده اثر در سال ۱۳۸۲ تشکیل ولیکن ثبت ملی نشد!
مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه و … سینما تمدن :  E 51″25’25.68  N 35″40’10.35
ارتفاع از سطح دریا سینما تمدن : ۱۱۳۷ متر
نامهای دیگر سینما تمدن : سینما زرین ، سینما ته میدون ، سینما مولوی
پیرامون نام (وجه تسمیه): در دهه ۵۰ چند ماهی سینما تمدن نامش تغییر کرد و سینما زرین شد اما دوباره همان تمدن باقی ماند و چون در انتهای شهر بود و بالای میدان صاحب جمع ، به سینما ته میدون شهره شود اما برخی به سنما تمدن به خاطر محل وقوعش ، سینما مولوی نیز می گفتند.
دوران و بانی اثر سینما تمدن: دوران پهلوی اول و به دستور رضاشاه و پیگیری سرتیپ درگاهی و مدیریت خان بابا معتضدی
امکان بازدید : به علت تخریب بازدید از سینما تمدن دیگر مقدور نیست!

خان بابا معتضدی ، اولین فیلم بردار حرفه ای ایران
خان بابا معتضدی ، اولین فیلم بردار حرفه ای ایران

پیشینه و تاریخچه سینما تمدن:
رضاپهلوی در جلسه نمایش فیلم «شرکت نفت ایران و انگلیس» که توسط خان بابا معتضدی گرفته شده بود ، از سرتیپ درگاهی، رئیس شهربانی درباره تعداد و محل سالنهای سینما می پرسد و ایشان پاسخ می دهد؛ ۱۵ سالن در شمال شهر فعال هستند . رضاشاه درباره سینماهای جنوب شهر می پرسند و درگاهی پاسخ می دهد که در آن نواحی هنوز سینمایی احداث نشده است. در همین پرسش و پاسخ است که دستور احداث سینمایی در خیابان اسمال بزاز (مولوی) “سینما تمدن” صادر می شود. سند مکتوب
سرتیپ درگاهی خان بابا معتضدی را با تلفن احضار کرده و در حضور سلطان حسن خان، رئیس کل شهری ناحیه اسمال بزاز، به او ماموریت می دهد که در مدت ۳ ماه سینمایی در خیابان اسمال بزاز احداث کند. آنها به اتفاق به خیابان اسمال بزاز می روند و ساختمانی را که متعلق به حاجی قاضی نامی بوده و کارگران برای احداث مسافرخانه می ساخته اند، می بینند و می پسندند و در ازای پرداخت ماهی ۸۰ تومان برای سینما تمدن اجاره می کنند.

سینما تمدن در چهارراه مولوی - عکس محمود مروتی
سینما تمدن در چهارراه مولوی – عکس محمود مروتی

اسباب و اثاثیه سینمای پری (که تعطیل شده بود)‌ برای این سینما یعنی سینما تمدن می آورند و سینما تمدن در موعد مقرر، یعنی در سال ۱۳۱۰ و با ۳۲۲ صندلی و با درجه ۲ و فیلمی از ریچارد تالماج (Richard Talmadge) افتتاح می شود. بهای بلیت سینما تمدن ۱، ۲ و ۳ ریال بود. روزهای نخست از فیلمهای سینما تمدن استقبال چشمگیری می شد؛ شبی ۵۰ تا ۶۰ تومان فروش داشت.
نکته اول: در سراسر خیابان مولوی (از ری تا گمرک) فقط سینما تمدن بود که بعدها سینما آرش نیز در ضلع شمال غربی چهارراه مولوی بنا شد.
سینما تمدن یکی از اولین سینماهای روباز و تابستانی ایران بود که فیلمهای خود را در محوطه شمالی سینما تمدن و در هوای آزاد پخش می کرد.
نکته دوم:‌ تنها چیزی که اهالی قدیم مولوی درباره سینما تمدن اشاره می کردند ؛ موضوع سینمای تابستانی آن بود و اینکه تمامی آنها اظهار می کردند ؛‌ دیالوگ تمام فیلمها را به خاطر دارند ، چون هم روز صدای آن را می شنیدند و هم شبها در موقع خواب (چون در پشت بام می خوابیدند) و دیالوگ فیلمها لالایی شبانه آنها بود.

سینما تمدن و یک دنیا خاطره
سینما تمدن و یک دنیا خاطره

در سال ۱۳۸۲ مدیر کل وقت ، میراث فرهنگی استان تهران برای حفظ سینما تمدن دستور داد پرونده ثبتی سینما به عنوان اولین و قدیمی ترین سینمای تهران آماده شود اما… به علت خطر فروریزی، با مجوز وزارت ارشاد به طور دایمی سینما در اردیبهشت سال ۱۳۸۳ تعطیل و وسایل آن به سینمایی در نظرآباد هشتگرد انتقال یافت و سینما تمدن برای همیشه بعد از ۷۳ سال نمایش فیلم ، برای همیشه تعطیل شد. سینما تمدنی که خطر فروریزی آن را تهدید می کرد! مدتی به محل فروش لوازم خانه و پلاستیک ،‌مدتی کارگاه تولید الک و جارو و فروش آن و این اواخر به محل فروش فرش تبدیل شد و درنهایت با رای کمیسیون بند ۵ در سال ۱۳۹۲ دستور تخریبش صادر شد.

سینما تمدن ،‌چند سال پیش
سینما تمدن ،‌چند سال پیش

احمد مسجدجامعی ، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر وقت که هم اکنون ریاست شورا را به عهده دارد در صحن شورا و در جلسه تخصیص بودجه شهر در بهمن ۸۶ خواستار نوسازی خانه چمران و سینما تمدن بود که اولی انجام شد و دومی ….!!!! (سند)

گودبرداری روبروی سینما تمدن و چهارراه مولوی ، چند ماه پیش
گودبرداری روبروی سینما تمدن و چهارراه مولوی ، چند ماه پیش

نکته سوم:‌ پرویز ایران پور با روح الله خالقی و همراهی علی اکبر شهنازی و رضاقلی ظلی در سال ۱۳۱۷ به مدت یک ماه کنسرت موسیقی در سالن سینما تمدن برگزار می کردند. مشهورترین کمدی گروه “کمدی اخوان” به نام “سرخر” در سال ۱۳۱۴ در سالن سینما تمدن بر روی صحنه رفت.

تخریب سینما تمدن ، چند روز پیش
تخریب سینما تمدن ، چند روز پیش

مشاهیری که سینما تمدن پاتوقشان بود:
اصغر بیچاره (عکاس ، بازیگر ، کارگردان و اولین عکاس سینمای ایران) متولد خانه روبرویی سینما تمدن و آب فروش سینما در سن ۷ سالگی!
محمد علی فردین (بازیگر و کشتی گیر) متولد خیابان ری
داریوش اسدزاده (بازیگر تئاتر و سینما) متولد خیابان ری
محمد علی جعفری کارگردان تئاتر متولد خیابان مولوی
عبدالرحیم جعفری (بنیانگزار انتشارات امیر کبیر) می گویند او برای دیدن فیلم سوته دلان در سینما تمدن رفته بود که عاشق دختر بلیط فروش پشت گیشه شد!
احمد جورقانیان (آرشیو دار سینمای ایران) اولین فیلم زندگی خود را در سال ۱۳۴۱ با نام انتقام ریواک در سینما تمدن دید.
احمدرضا درویش نویسنده و کارگردان ، بچه امامزاده یحیی ، مدیر عامل خانه سینما ، عضو هئیت موسس موزه سینمای وقت و …) اولین فیلمش را در اینجا دید و اولین فلیمش را در همین سینما تمدن به نمایش گذاشت.
سینما تمدن با توجه به محل وقوع و قیمت ارزان آن و با توجه به اینکه فیلمهای دست دوم و سوم  اکران را نمایش می داد مورد مقبولیت افراد کم درآمد و پایین دست جامعه بود و این افراد هم به همان سبک و سیاق خود به سینما تمدن می آمدند و در سینما رفتار می کردند ، رفتارهایی که در هیچ کجا نمی توان یافت: سند مکتوب
۱) روی دیوار سینما تمدن به جای «استعمال دخانیات ممنوع» نوشته بود؛ «بر پدر و مادرش لعنت که سیگار و چپق بکشد»!

سینما تمدن
سینما تمدن

۲) یکی از لذتهای سینما تمدن روها ، خاموش کردن ته سیگار با پرتاب آن بر روی سر افراد جلویی بود!
۳) در بوفه سینما تمدن به جای بستنی و آجیل، سیراب شیردون و آش سرو می شد و بوفه چی وسط سالن داد می زد؛ شیردون ۱ قرون! سیراب ۱۰ شاهی!! مردم کاسه ها را کنار صندلی می گذاشتند و فروشنده آخر سانس آنها را جمع می کرد و در دهه ۵۰ کبابی به اندازه یک انگشت در این سینما سرو می شد که معروف شده بود به کباب «ک-ی-ر-ی» البته به آن کباب دولی هم می گفتند!

گیشه سینما تمدن ، چند سال قبل
گیشه سینما تمدن ، چند سال قبل

نکته چهارم: در تهیه گزارش سینما تمدن ، یکی از اهالی را پیدا کردم که می گفت ؛ جلوی در سینما گاری داشت و ماهی سرخ کرده با نون سنگک می فروخت. بوی ماهی تو سینما … !!!

گیشه سینما تمدن ، چند ماه قبل
گیشه سینما تمدن ، چند ماه قبل

۵) ته سالن، یعنی محل یک ریالی، عوض نیمکت و صندلی، زیلو پهن می کردند و در لژ آن مبلهای یک نفری را پیت بنزین خالی تشکیل می داد!
نکته پنجم: خود من خاطرم هست که صندلی های سینما تمدن فلزی و تاشو بود و آنها را به هم جوش داده بودند! دهه ۶۰

گیشه سینما تمدن ، چند شب پیش ، با چند معتاد
گیشه سینما تمدن ، چند شب پیش ، با چند معتاد

۶) با وجود آنکه فیلمها ناطق شده بود، مثل زمان سابق یک مترجم وسط سالن راه می رفت و با لهجه داش وار مثل مرشد های درکه، فیلم را برای مشتری های بی سواد ترجمه می کرد!

محمد نجفی مهاری
محمد نجفی مهاری

ته نویس اول: این گزارش به بهانه سوم ‌مهر ۱۳۰۵ و افتتاح گراند سینما با نمایش قسمت اول سریال آمریکایی پنجه‌ببر نوشته شد و بدون اجازه و با افتخار تقدیم شد به محمد نجفی مهاری ، کسی خانه آنها قسمت شمال غربی سینما تمدن بود ، کسی که دانش آموخته آمریکا بود و از همافرهای سال ۵۷ ، کسی که دوستش دارم برای همیشه ، دایی جان مخلصیم.
ته نویس دوم: گزارش تخریب سینما تمدن را در اینجا بخوانید.

منابع و سرچشمه ها:
روزنامه ایران ، شماره ۳۸۶۸ مورخ ۲/۱۲/۱۳۸۶ مقاله سینما تمدن ، نویسنده؛ روح الله مهرپارسا
کتاب تاریخ تحلیلی ۱۰۰ سال سینمای ایران
مجله خواندنی ها روز شنبه ۱۳۲۹/۱/۲۹

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

همسفران

 1. دروود
  ممنون بابت تهیه این گزارش خوب.
  کاش هنوز معضلات ساکنان منطقه شوش و مولوی همون چند بند آخری بود که نقل قول کردید؛ الان صحنه های شرم آورتری برای اهالی این منطقه عادی شده! سینما و فیلم های آنچنانی اش معصیت بود اما نمی دانم چرا کسی موج این معصیت های نوین را نمی بینه!

  شهریار: امید جان ، تنها کسی بودی که ، نتیجه ای که می خواستم بگیرم را بیان کرد ، در آخرین تصویر ، مخصوصا از آن فرد معتاد عکس گرفتم ، مخصوصا ساعت ۲ نیمه شب رفتم در آن منطقه ، عکسهایی گرفتم که فقط در آن درد بود و غم ، مصیبت بود و گرفتاری … آسیب های اجتماعی فراوانی در این منطقه است .
  امیدوارم مدیران یک شب در این محله قدم بزنند ، البته اگر جرات دیدنش را دارند !

 2. این گزارش بسیار جالب بود و به من چسبید. خصوصا مترجمی که در سالن فیلم را ترجمه می‌کرد. حیف که سینما خراب شد اما این چیزهایی که از سینما گفتید می‌تواند دستمایه‌ی یک فیلم سینمایی خیلی جذاب شود!

  شهریار: سلام بر شما ، کی استارت کار سینمایی زده خواهد شد؟!

 3. قسمت خنده دارش سیراب شیردون و کباب بود و کلی خندیدم . ولی حیف که خراب شد . ای کاش تعمیر و دوباره بازسازی میشد .

  شهریار: پرویز خان جای شکرش باقی است که به صورت کامل تخریب نشده و امکان مرمت وجود دارد ، فکر کنم شما با توجه به محل سکونت قبلی شاید ، این سینما خاطرتان باشد.

 4. با این پیشینه چه حیف که دیگه حتی نمیشه تو نقشه پیداش کرد!

  شهریار: محمدخان ، امیدوارم در طبیعتی که شما می روید ، وقایع به این صورت نباشد که اگر آنجا هم به این صورت باشد ، وا ویلا لی لی

 5. سلام
  تشکر بابت این گزارش خوب…
  من از سینمایش خاطره ای ندارم… اما از کنارش عبور میکردم… خاطرات من برمیگردد به زمانی که برای خرید پارچه به مولوی میرفتم همراه با مادربزرگم . سوار اتوبوس قرمز دو طبقه…. چه صفایی داشت…
  اما الآن نه اون چهارراه ،‌چهارراه سابقه، نه اتوبوس دو طبقه قرمز هست ، نه سینما تمدن… امثال این تیپ سینماها در سطح شهر بخصوص مناطق جنوبی تهران زیاده… اما این تیپ گزارشها یادشون رو زنده نگه میداره…
  مستدام باشید.

  شهریار: درود و سپاس از مهر شما ، ما که پسر بودیم ، خاطره خوبی از رفتن به این سینما نداشتیم (البته با همه جسارت هایمان) شما که دختر بودید!!! خوشحالم که داخل این سینما نرفتید!

 6. علیرضا تمدنی

  شهریارعزیز نوشته شما من رو به خاطرات گذشته برد . زمانی که با یک بلیت دو فیلم در سینما خرم (سلسبیل- چهارراه مرتضوی ) و یا در باغ گلستان که تابستانی بود دو فیلم می دیدیم و مابین عوض کردن دو سالن روباز دمپایی بعضی ها گم میشد ( جمعیت از بین هم رد میشدند )و حتی یادم میاد با ۲۵ ریا ل تو سینما ناتالی ( سه راه اکبرآباد) سه تا فیلم دیدم یکی ایرانی دومی هندی سومی آمریکایی . ناهار ساندویچ تو سینما سق میزدیم………

  شهریار: سلام و سپاس بر شما ،‌ این خاطره بازی ، برای خود من هم جالب بود ، دیشب صحبتش بود ، دایی بزرگ می گفت ، بلیط این سینما ۶ ریال بود و برای این که ایشان و مادرم با هم فیلم ببیند ، یک بلیط می خریدند و با هم بر روی یک صندلی می نشستند !

 7. سلام
  به به چقدر خوب بود این گزارش لذت بردم..
  دیگه کم کم سینما گردی باید بیاد کنار آرامستان گردی امیدوارم با تلاش سفر نویس این سینماهای با ارزش و قدیمی دوباره احیا بشه…

  شهریار: سلام بر شما اتفاقا ، بعد از ایده شما درخصوص تجریش گردی و اجرای برنامه موزه سینما همراه شما ، به این فکر افتادم که در ابتدا این سینما ها را ببینیم و بعد چند لوکیشن فیلم برداری و در نهایت با اتوبوس موزه سینما ،‌نظر شما چیست؟

 8. با سلام و سپاس از حضورتان در ” اُپاتان ”
  جناب شهریار عزیز
  گزارشات خوبی منتشر می نمائید امیدوارم باز از آبادان و خرمشهر گزارش تهیه نمائید گزارشات جنابعالی بسیار مفیداند .

  شهریار: سلام و درود ، سپاس از مهر شما ، مسافر همیشگی خوزستانم اما … اما خوزستانی های سخت انتقاد پذیرند ، فعلا سکوت کرده ایم و گزارشی نمی نویسیم

 9. سلام
  روز و هفته گردشگری مبارک
  پایدار و در سفر باشید.

  شهریار: درود و سپاس از پیام تبریک شما

 10. درود
  سینماهایی که تخریب می شوند، با خود خاطرات سالیان دور را می برند
  صد حیف

  شهریار:
  و البته قسمتی از فرهنگ ما نیز از ما جدا می شود و …

 11. سلام و درود بر دوست عزیزم!
  واسم سواله که چرا ما آدما گاهی قدر داشته هامونو نمیدونیم؟خدا نکنه از فرط شکم سیری و دارا بودن زیاد باشه!
  گزارش بسیار خوبی بود.افسوس خوردم.بماند که یه جاهاییشو انقدر جالب نوشته بودی که از خنده روده بُر شدم.

  شهریار: درود ، جناب آقای شیخ به نظر من از گرسنگی شکم است نه سیری ، چون گرسنه به فکر میراث نیست به فکر شکم است! امیدوارم لبتان پر خنده باشد

 12. با تخریب هر سینما تکه ای از تاریخ تخریب می شود. متشکرم از نگاه تیزبین و دقیق شما. ارادتمندم.

  شهریار: سپاس از مهرتان

 13. درود جناب شهریار
  بسیار بسیار جالب بود و سرشار از آگاهی های خوب
  اصغر بیچاره الآن بازیگر نیستند؟؟؟؟؟///
  اما باز هم به تخریب ختم شد
  سپاس از همه ی تلاش هایتان

  شهریار: درود ، آقای بیچاره در برخی از فیلمها هم بازی کرده است ، نوشته های حقیر به دنیال این است که جلوی تخریب گرفته شود ، این سینما هم تا الان ۱۰۰% درصد تخریب نشده و جلوی کار گرفته شد.

 14. سلام دوستان با مجموعه تفریحی توریستی *باغ پرندگان کرمانشاه بزرگترین در خاورمیانه* بروزم خوشحال میشم بهم سر بزنی[گل][گل][گل]
  کرمانشـاه دارای چندین باغ گردشگری و بسیار زیبا می باشد که عبارتند از:
  ۱-باغ پرندگان کرمانشاه بزرگترین در خاورمیانه۲-باغ گلها کرمانشاه ۹۵درصد رشد فیزیکی داشته است و آبشار زاگرس باغ گلها کرمانشاه به طور رسمی به بهره برداری رسیده است۳-باغ راه غربی همون کمربندی غربی کرمانشاه(این باغ از جنوب کرمانشاه تا شمال کرمانشاه امتداد دارد و بزرگترین باغ راه خاورمیانه می باشد و باغ پرندگان کرمانشاه و باغ گلها کرمانشاه در میان باغ راه غربی کرمانشاه(کمربندی غربی) احداث شده اند)۴-باغ راه شرقی همون کمربندی شرقی:از شمال کرمانشاه تا جنوب کرمانشاه فضای سبز بسیار زیبا می باشد و به گفته ی مسئولین باغ راه های غربی وشرقی کرمانشاه بزرگترین باغ راه خاورمیانه می باشند…
  دیدنیهای کرمانشـاه گهواره تمـدن:۱-طاقبستان وپارک کوهستان۲-بیستون کرمانشاه۳-تکیه معاون الملک۴-تکیه بیگلربیگی۵-بازارسنتی کرمانشاه۶-سراب نیلوفر۷-باغ پرندگان کرمانشاه۸-باغ گلها کرمانشاه۹-مسجدعمادوالدوله۱۰-غارقوری قلعه کرمانشاه بزرگترین غارابی آسیا۱۱-و…..

  شهریار: سلام بر شما

 15. سلام باز هم عالی و بافکر
  شما باید اسم دومی هم برای اینجا بذارید بناهایی که نیستند
  ولی یاد و نام وعکسشون اینجا هست خیلی خوب و ارزشمنده موفق باشید

  شهریار:‌ درود ،‌این بناها هستند اما متاسفانه فکری به حالشان نمی شود

 16. سلام ، ممنون از این گزارشت که من وبه گذشته های دور برد ، زمانی که رندانه رفتن به سینماوبلیط نخریدن و دوسانس فیلم نگاه کردن و پز دادن ، برامون ارزش بود .

  شهریار: درود ، خاطره بازی و نوستالوژی یکی از لذتهای زندگی من است، از اینکه شمارا خوشحال کردم خرسندم

 17. درود و سپاس شهریار ارجمند و پرتلاش:
  آری من کاوش کردم.در خدمت هستم اوامری باشد.

  شهریار: درود و سپاس از پاسخگویی شما ، منتظر شماره تماس شما هستم برای تخریب های که خدمتتان عرض کردم

 18. سلام بر شماجناب شهریار
  به عنوان یک خواننده:
  با این پست بلند بلند خندیدم…
  آرام آرام اشک ریختم…
  از تعجب شاخ درآوردم…
  خیره و زل زده به صفحه ی مانیتور یک کلمه را چند بار خواندم و …این یعنی نوسینده این پست را به کمال به اتمام رسانده…
  البته افسوس هم خوردم در این ده سال گذشته کاری غیر از این نداشته ام…
  برقرار باشید.

  شهریار: این حال روز ما ایرانی هاست ، آخرش بدون امید و افسوس و آه !!!! متاسفانه

 19. مريم قرايي

  درود بر آقای شهریار گرامی. از طریق وبلاگ خانم منفرد شما رو پیدا کردم. و چه حیف که اینهمه دیر این آشنایی اتفاق افتاد…
  مطلب فوق العاده ای بود. منطقه ۱۲ تهران که هسته تاریخی تهران است و حیف و صد افسوس که باقیمانده میراث معنوی و فرهنگی موجود در این محدوده که از مصیبتها و سوء مدیریتها جان به در برده نیز به مرور از بین می رود…و ما انتظار معجزه برای فرهنگ این مملکت و بهروزی برای فردای فرزندانمان داریم در حالیکه دیروزمان را از بین برده و امروزمان را روی هیچ پایبستی نساخته ایم…
  زحمات و دلسوزی شما شایسته تقدیر فراوان است

  شهریار:‌ درود ، از اینکه سعادت خواندن سفر توسط شما ، نصیب من شده ،‌خوشحالم ، سپاس از مهریتان و به امید اینکه دیگر خبرهای تخریب نبینیم

 20. مريم قرايي

  ضمناً متاسفانه تور گورستانهای ممنوعه رو از دست دادیم. اگه امکان برگزاری مجدد باشه سه چهار نفری هستیم که منتظر برنامه ی شما خواهیم بود…

  شهریار: سعادت و افتخار نصیب من نشد ، به زودی برگزار و تکرار خواهد شد.

 21. درود بر شما
  درود فراوان و سپاس از شما به خاطر انتشار مطالب به این زیبایی و ممنون که به وبلاگ بنده آمدید و نظر گذاشتید شما را لینک کردم با نام سفر نویس

  شهریار: درود و سپاس از مهرتان ، نام شما هم با افتخار در لیست دوستان افزون شد

 22. درووود بر شهریار عزیز
  یکی دو هفته آینده درگیر سفر هستم
  لطفا یادآوری کن عکس رو تقدیم می کنم البته با کمال افتخار برای بنده

  شهریار: درود بر محمد خان عزیز، کل سوژه عکس بهانه است ، امیدوارم شما را زیارت کنم

 23. هفتم آبانماه ( سایرس دی ) روز جهانی گرامیداشت کوروش بزرگ پدر ایران و بنیان گذار صلح جهان بر تمامی ایرانیان شاد باش و مبارک باد.
  روزی که از تقویم ما ایرانیان خط خورد و نام کوروش بزرگ از کتب درسی حذف گردید.

  شهریار: سلام و سپاس

 24. سلام بر شهریار گرامی
  چقدر امثال شما رو دو رو برمون کم داریم تا بعضی مطالب در گذر زمان به ورطه فراموشی سپرده نشه

  تا بهمون یادآوری کنه چیزهایی رو که ارزش به یاد موندن داره

  پایدار و پیروز باشید

  شهریار: درود بر شما ، هر کدام از افراد این سرزمین می توانند ، چنین نقشی را داشته باشند

 25. سپاس شهریار عزیز از گزارش عالی و جامعت

  واقعاً مایه تأسف هست که نشانه های تاریخی و فرهنگی ما به راحتی از بین بره.

  شهریار: ایمان خان، هر کدام از ما می توانیم نگذاریم چنین ، اتفاقاتی در سرزمینمان شکل بگیرد. سپاس از نگاه پر مهرتان

 26. عیان بیان

  خوب می دانید که سینما تمدن چند سال است که تخریب شده
  طبق معمول پاساژش کرده‌اند
  مبارک نباشد!

  شهریار: بله، گزارش تخریب نیز در سفرنویس منتشر شد

\