عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
413 سفر
19198 همسفر

آبشار زیرراه

آبشار زیرراه را می خواستیم ببینیم ، گفتند؛ بعد از روستای زیرراه ، در آنجا هیچکس نبود ، دور تا دور ، تا آنجا که چشم کار می کرد نخلستان بود و سمت چپ یک دره عظیم ، آبشار زیرراه کجاست؟ نمی دانیم! کنار پرتگاه یک ماشین دیدم ، با خوشحالی به طرفش رفتیم ، انگار کسی داخلش نبود ، اما نه! وقتی رسیدیم ، متوجه شدیم مزاحم دو نفر شده ایم! پس مطمئنا کسی پاسخ مزاحم را نمی دهد! (آخر جا قحط بود) گشتیم و یک کشاورز را دیدیم پرسیدیم؛ آبشار زیرراه کجاست؟ گفت: زیرراه . با خوشحالی گفتیم: بله آبشار زیرراه گفت: گفتم دیگر ، زیرراه!! گفتم: خوب کجاست؟! گفت: آبشار زیرراه ، زیر راه یا همان زیر جاده ای است که رویش ایستاده اید!!!

تصویر ماهواره ای آبشار زیرراه
تصویر ماهواره ای آبشار زیرراه

نام آبشار : زیرراه
نامهای دیگر : آبشار زیرره ، چشمه زیرراه ، آبشار زیراه
پیرامون نام (وجه تسمیه) : همان طور که در بالا اشاره شد ، به شوند (دلیل) قرار گرفتن آبشار زیرراه در زیر راه (جاده) به این نام شهره شده است. اما صاحب فارسنامه ناصری در معرفی زیراه می نویسد: ضابط و کلانتر آن پدر بر پدر «عالی جاه علی محمد خان زیراهی» است . در تذکره مجمع الفصحا و کتاب دایره المعارف اسلامی آمده است: تاج الدین زیراهی ملقب به تاج فارسی، از شاعران سده ۷ه قمری و از مردم زیراه دشتستان فارس که در دهلی مسکن گزید. او دبیری سلطان شمس‌الدین دهلوی را عهده‌دار بود. البته قرار گرفتن آبشار در شمال روستای زیرراه نیز دلیلی بر نامگذاری این آبشار به نام زیرراه است. لازم به ذکر است با توجه به اینکه این آبشار در زیر زمین است و به صورت چشمه وار از زمین آب بیرون می آید به چشمه زیرراه نیز شهره است.

آبشار زیرراه
آبشار زیرراه

آدرس آبشار زیرراه : استان بوشهر ، شهرستان دشتستان ، بخش سعدآباد ، ۳ کیلومتر بعد از شهر سعدآباد به سمت شهر وحدتیه ، ۷۰۰ متر بعد از روستای زیرراه ، سمت چپ جاده
مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه و … آبشار : E 51″09’11.60  N 29″25’11.95
ارتفاع آبشار از سطح دریا : ۶۵ متر
نام رود آبشار:  حله (هله) یا آب قنات روستای زیرراه
ارتفاع آبشار : ۲ متر
میانگین پهنای آبشار : ۵۰ سانتی متر
تعداد ریزشگاه ها : یک

دره عمیق غربی روستای زیرراه
دره عمیق غربی روستای زیرراه

برگردیم به داستان خودمان ، وقتی در مسیر این جاده هستید ، تنها چیزی که می بینید ، نخل است و نخل … برای همین نام این شهرستان را دشستان گذاشته اند ، می گویند بالغ بر یک میلیون نفر نخل در شهرستان دشتستان وجود دارد .

دره ای مصفا که از مسیر آبشار زیرراه بوجود آمده
دره ای مصفا که از مسیر آبشار زیرراه بوجود آمده

همان طور که در ابتدا نوشتم (و با توجه به تصویر هوایی آبشار زیرراه) این آبشار بعد از روستا قرار دارد و آب آبشار زیرراه در اثر فرسایش قناتی است که در آنجا قرار داشته و آب از مسیر قنات خارج شده و غاری زیبا در زیر جاده بوجود آورده و روان شدن این آب در سطح زمین باعث شده است که دره ای پوشیده از چمن و درختان میزبان شما باشند.

دره سرسبز آبشار زیرراه
دره سرسبز آبشار زیرراه

می گویند؛ در زمان نه چندان دور غار چشمه زیرراه ، با توجه به پوشش خوبش! به عنوان حمام مردم روستای زیرراه استفاده می شده ، البته در زمستان و ایام نوروز اینجا محلی است برای گردش و اسکان مسافران.

همسرم در ابتدای غار آبشار زیرراه
همسرم در ابتدای غار آبشار زیرراه

آن زمان که من آنجا بودم کمی آجر و مصالح آورده بودند و می گفتند می خواهند اینجا اتاقکهایی برای اسکان احداث کنند. روستای زیرراه بر روی بلندی بر روی شهر قدیمی توز که به دوران ساسانی بر می گردد بنا شده ، در اسناد به این شهر قدیمی توج ، تواج ، تورج ، توز ، تواز و توژ می گفتند. در حاشیه غرب روستای زیرراه دره ای عظیم از فرسایش آب رودخانه حله بوجود آمده و منظره زیبایی را خلق کرده .

آبشار زیرراه
آبشار زیرراه

در کنار این دره بناهایی از سنگ لاشه قابل رویت است ، که در آن زمان نمی دانستم چیست ، اما وقتی کمی پرس و جو کردم، آسیاب های دوران ساسانی بوده که متاسفانه هیچ گونه اقدامی برای نگهداری و مرمت آنها نشده و به مرور زمان آسیاب های آبی روستای زیرراه از بین خواهد رفت ، البته در نت به وبلاگی برخوردم که برایم جالب بود وبلاگی که فکرش زنده نگه داشتن این آسیابها است.

بقایای آسیاب های ساسانی روستای زیرراه
بقایای آسیاب های ساسانی روستای زیرراه

نکته: می گویند اولین کارخانه ابریشم ایران و همچنین اولین ضرابخانه سکه در اینجا احداث شده است!!
در گرمای منطقه ، رطوبت خاک و سرسبزی کنار آبشار زیرراه شما را برای نشستن در کنار آن ترقیب می کند اما مثل همیشه ، زباله های تولید شده توسط انسانهای … شوق ماندن را در شما کور می کند. البته بماند ما هم از نظر زمانی با کمبود وقت مواجه بودیم و باید می رفتیم ، می رفتیم تا گور دختر را ببینیم …

دخترم نرگس در حال پیمایش مسیر دره آبشار زیراه
دخترم نرگس در حال پیمایش مسیر دره آبشار زیراه

خلاصه در مجموع شما با دیدن آبشار زیرراه ،‌ هم غار می بینید ، هم چشمه ، هم دره ، هم آبشار ، هم حمام ، هم ….
ته نویس۱: این گزارش را بدون اجازه و با افتخار و البته کمی جسارت تقدیم می کنم به دوست عزیزمان آقای مجید اسکندری که پا در کفش ایشان کرده ایم.

آبشار زیراه (عکس از وبلاگ هزاری)
آبشار زیراه (عکس از وبلاگ هزاری)

ته نویس ۲: انگار به دلیل کم بودن دربی آب و همچنین تنبلی ما جهت پیمایش کامل مسیر دره آبشار آب زیراه از دیدن آبشار محروم شده بودم ، دوست عزیزمان آقای هزاری دره را تا انتها و در فصل پرآبی آن پیمودند و تصاویر زیبایی از این آبشار در اینجا درج کرده اند. حتما ببینید و لذت ببرید.

منابع و سرچشمه ها:
لغت نامه دهخدا .
آبشار زیرراه (سایت کویرها و بیابانهای ایران)
روزنامه ی ایران در شماره ۲۴۰ روز پنج شنبه ۲۳ ذیحجه ۱۲۷۱
آبشارهای ایران، مجید اسکندری، انتشارات ایرانشناسی (۱۳۸۹)، ص۴۹.
قلعه تاریخی زیرراه را فراموش نکنیم (پایگاه اقتصاد جنوب ، آبان ماه ۱۳۹۱)
لطفا چشمه زیرراه را با کهریزک تهران اشتباه نگیرید (مهار بیایان ، محمد درویش دی ماه ۱۳۸۸)

همسفران

 1. دوست خوبم
  سلام. از اینکه چنین جای زیبا و متفاوتی را به ما هم معرفی کردی سپاسگزاریم. از گزارش کامل شما اطلاعات خیلی خوبی کسب کردم.

  شهریار: سلام و سپاس از محب شما

 2. آرش ملكی مجد

  به به آقا شهرام عزیز
  همیشه به سفر ، خیلی جالب و البته باز هم از اون کشفیات سفرنویسی بود
  خوبه که زیاد شناخته شده نیست و البته به همین دلیل تمیز و سالم مانده البته با توضیحی که شنا درباره آجر و اتاقک دادی‌فکر می کنم چند سال دیگه ….؟!
  پیروز و سربلند

  شهریار: در تصویر و عکس ماهواره ای ، انگار ساختمانها بنا شده و …. البته آنقدر مسیر دور است که فعلا از دست گزند دیگران دور بماند.

 3. بابا دمت گرم
  حتما میرم
  ممنون

  شهریار: در آن مسیر چندین آبشار آنهم در کنار هم وجوددارد که به زودی گزارش آبشار های دیگر را هم خواهم داد

 4. سلام شهریار عزیز
  گزارش این جور مکانهایی که شما معرفی میکنید، مثل همین آبشار که در دشتستان واقع است، برای بنده واقع ارزشمند هستند، چون به دلیل فاصله زیاد از آنجا، کمتر فرصت و قسمت میشه که سربزنم و گزارشهای اینچنینی شما مسافت را برای ما به صفر می رساند.
  موفق باشید

  شهریار: سلام و سپاس از نظر شما ، فکر کنم رسالتم را در خصوص نوشتن درباه مکانهای دیده نشده دارم انجام می دهم ، باز هم سپاس از دلگرمی شما

 5. برای من هم آشنایی با این آبشار و غار خیلی جالب بود . سعی میکنم در سفرهای آینده که به جنوب می روم از آن دیدن کنم و شاید هم کمی پیمایش در داخل غار .
  بهرحال ممنون بخاطر معرفی

  شهریار: سپاس از اینکه هنوز به اینجا سر می زنید

 6. دوست و برادر عزیزم جناب شهریار. از محبت و لطفی که به این حقیر دارید بسیار بسیار سپاسگزارم. تلاش و پشتکار دوستان ارجمندی مانند شما همیشه برای اینجانب سرمشق بوده است. امیدوارم در پناه خدا همیشه در سلامت کامل و همچنان سفرنویس باشید. ارادتمنم

  شهریار: سلام بر شما ، تحفه ناقابلی بود و البته جسارتی که کردم ، عفو بفرمائید

 7. درود جناب شهریار.
  چه ابشار قشنگیه. مرسی بابت معرفیش…
  حالا یه نکته: من تقریبا ۵۰ درصد اوقات برای باز کردن سایت شما دچار مشکل میشم. صفحه باز نمیشه و رفرش هم تاثیری نداره و اونقدر زمانش طولانیه که فکر نمیکنم به زمان مدیریت سایت هم ربطی داشته باشه.
  امیدوارم که مشکل از سرعت اینترنت من باشه بااین وجود بد نیست پیگیری کنید.

  شهریار: سلام و سپاس از گوش زد شما در خصوص نکته ، اگر اشتباه نکرده باشم شما در زمان ورود به سفرنویس از فیلتر شکن استفاده می کنید و – سفرنویس – با فیلتر شکن مشکل دارد … البته باید این مشکل را حل کنم ، اما نمی دانم چطور …
  ته نویس : دوستان دیگر هم اگر مشکلی در سایت می بینند و اگر راه حلی برای رفع این معضل دارند ، حقیر را راهنمایی کنند….

  1. درود دوباره. من ۹۰ درصد اوقات از فیلترشکن استفاده نمیکنم و مشکل همچنان پابرجاست. فقط دیشب که تو چمدانک بودمم و دیدم مطلب جدید گذاشتید خواستم از همونجا باز کنم که نشد اما بعد از بستن فیلترشکن هم مشکل پابرجا موند.

   شهریار: سپاس از گوش زد شما ، دوباره باید بررسی کنم ، ببینم مشکل کجاست

 8. سلام جناب شهریار
  خیلی خیلی تشکر بابت گزارش خوب شما. به شخصه لذت بردم… عکس ابتدایی آبشار واقعا من رو مبهوت کرد… فوق العاده بود.. چینش سنگها که به مرور زمان اینگونه شده چشمانم را چند ثانیه ای ثابت نگه داشت…. توضیحات شما هم که مثل همیشه کامل. چیز دیگر منابع است که با معرفی آنها من کنجکاو را به مطالعه بیشتر وا می دارد… مستدام باشید.

  شهریار: درود بر شما ، سپاس از اظهار لطف صمیمانه شما و به امید دیدار و همسفر شدن با شما

 9. آبشار شول (تل سرکو )درفاصله حدود ۵ کیلومتری از غرب جاده ارتباطی سعدآباد به وحدتیه و در مجاور جاده آسفالته دسترسی به روستاهای شول ( تل سرکو )و سیاه منصور و برروی رودخانه شاپور واقع گردیده است. مسیر دسترسی مربوطه تا آبشار هموار و آسفالته بوده که این مهم از ویژگی های منحصر به فرد این آبشار نسبت به زیرراه و فاریاب می باشد . این سایت با توجه به محل استقرار آبشار که شامل دسترسی مناسب سواره و پیاده و همچنین طبیعت خاص آن دارای محدوده ای تپه ماهور و قسمتی از محوطه تخت و بدون شیب شامل محوطه سبزو حاشیه ورودخانه و نهایتاً آبشار که به صورت دایو طبیعی عمل می کند که روی هم رفته مجموعه ای از کاملترین سایت های گردشگری استان و حتی منطقه ای را شکل داده که در نوع خود بی نظیر است ضمناً هر کدام از خصوصیات منطقه فوق الذکر انتظارات اقشاری خاص از گردشگران را تامین می نماید . بدین ترتیب که : ۱- دسترسی سهل الوصول به سایت برای کلیه خانواده ها خصوصاً خانوار های فاقد وسیله مزیت اساسی محسوب می گردد. ۲- طبیعت خاص رودخانه با توجه به عمق متنوع آن در فصل بهار و اوایل تابستان از عمق کم حدود cm50 – cm 30 در قبل از پل و حدود cm 100 بعد از پل نهایتاً عمق بیش از ۶-۵ متری در پایین دست آبشار می باشد که این ویژگی مجموعه رودخانه و آبشار را برای تفریح و آب تنی و شنای افراد با سنین مختلف و خانواده ها مناسب می سازد . همچنین طبیعت سبز و سایه دار پایین دست آبشار که با توجه به وضعیت خاص و سایه اندازی آن می تواند پذیرای خانواده ها در ایام تعطیل و آخر هفته حتی در ماههای نیمه گرم تابستان باشد. ۳- محدوده تپه ماهور مجاور که در حال حاضر به عنوان پیست موتور سواری محلی فعال برای تفریح و سرگرمی و ورزش نوجوانان و جوانان منطقه محسوب می شود لذا در مجموعه ۳ آبشار مورد مطالعه برای آبشار شول کاربریها و فعالیت های خاص در جهت تقویت عملکرد ورزشی پیشنهاد گردیده است.

  شهریار: سپاس از معرفی آبشار شول ف به زودی گزارش کاملی از این آبشار نوشته خواهد شد.

 10. دروود بر شهریار عزیز
  اتفاقا بسیار کامل هم نوشتی استاد . آبشار تل سرکوه هم در نزدیکی همین آبشار قرار داره که اونم زیباست و دیدنی
  همیشه در سفر باشی مهربان .
  از اینکه افتخار دادی و به کلبه حقیر سر زدی سپاسگذارم

  شهریار: سلام و درود ، دیر زمانی است که خواننده وبلاگ شما هستم و وبلاگ شما نیز بدون اجازه در فهرست دوستان لینک نیز شده است.
  انگار تنبلی و کم بودن آب ، دیدن آبشار را از ما دریغ کرده بود . تصویری از وبلاگ شما به همراه لینک در انتهای گزارش درج شد . به امید دیدار و همسفر شدن

  1. درود و سپاس مجدد بر شهریار عزیز . قرار گرفتن در فهرست دوستانتان باعث افتخار منه . سپاس که نصیبم کردی
   همچنان مشتاق دیدارتان هستم

   شهریار: اختیار دارید سعادت نصیب من شد ، به امید دیدار و همسفر شدن با شما

 11. سلام
  ممنون از اینکه به ما سر زدید.در مورد این وبلاگ هم باید بگم به یک سری موضوعات علاقه مندی هایی داشته و دارم و وقتی به سایتی میرسیدم اونها رو توی favorites ذخیره میکردم یکبار که ویندوز رو عوض کردم متاسفانه خیلی از اونها رو از دست دادم برای همین تصمیم گرفتم وبلاگی بزنم و توی اون این علایقم رو بزارم . یکی از علایقم سفر هستش . ولی در مورد سفر توی کوچه های این شهر فقط یاد یک جمله از دکتر شریعتی توی کتاب آری اینچنین بود برادر می افتم که میگه تمدن یعنی نفرت و وقتی میبینم که باغها و بناهای قدیمی مون رو خراب کردیم و بجاش آپارتمان و برج ساختیم از این همه تمدن و پبشرفت حالم بدجوری گرفته میشه . حتی باغها رو هم آتیش میزنیم تا مشکل اداره میراث فرهنگی رو حل کنیم.
  خیابون لاله زار رو با خاک یکسان میکنیم و بجاش لامپ فروشی میزنیم که مبادا کسی بدونه یک زمانی جوون های ما اینجا خوش بودند.
  بگذریم

  شهریار: سلام و خدا قوت ، کار خوبی را شروع کرده اید ، درخصوص تخریب ها اینجا ایران است ، ایرانی با فرهنگی که البته باید بر روی فرهنگ جدید مردمان و مدیرانش دوباره کار شود

 12. من نمی دونم چرا این آبشار رو با رود فاریاب اشتباه می گیرم و البته هیچ کدوم شبیه این عکسی که شما گذاشتید نیست!!!
  حسابی گیج شدم
  باید سری به آرشیو بزنم…

  شهریار: سلام محمد خان ، حتما سرکی بزن و به من هم خبری بده ، البته این دو تا آبشار اصلا شبیه به هم نیستند ، آبشار فاریاب ، آبشاری است که ریزشگاه هش مرتفع است !

 13. سلام جناب شهریار
  برای حمایت از کالاهای تولید داخلی که تعدادی از جوانهای با غیرت این کشور شبانه روز برای تولید اونها تلاش کردند و گره از کار خیلی ها در کسب و کارشون باز میکنه لطف کن و سایت ما رو لینک کن http://www.mahz.ir صنایع الکترونیک مهزیار
  یک دنیا ممنونم

  شهریار: سلام و درود

 14. سلام جناب شهریار … بسیار جالب و مفید بود ممنون از اینکه ناشناخته های ایران زیبا رو به این خوبی به تصویر می کشید .
  با اجازه شما سایت بسیار ارزنده شما رو به لینک دوستان “سفرکوچ سرفینگ تجربه متفاوت “http://travle.blogsky.com اضافه کردم اگه صلاح بدونید خوشحال میشم و باعث افتخاره که به لیست دوستان شما اضافه بشیم.

  شهریار: سلام و سپاس و از اظهار لطف صمیمانه شما ، نام وبلاگتان با افتخار در لیست دوستان سفرنویس لینک شد ، به امید دیدار و همسفر شدن با شما

 15. زنده باد دوست عزیزم،شهرام شهریار عزیز.همیشه شاد و پیروز و موفق ببینمت.ممنون از اطلاعات مفید.

  شهریار: سلام و سپاس از اظهار محب شما ، سلام به همسر گرام برسانید

 16. سلام خیلی زیبا بود چقدر خوبه که میشه با عکس و نوشته دوستان سفر کنم بماند که همچنان پای بست دیار خویشیم روزگارتان همیشه به شادی و سفر

  شهریار:
  به امید دیدار و همسفر شدن با شما

 17. سلام و درود
  مثل همیشه زیبا بود اما اون بخش آسیاب های دوره ساسانی بازم داغ آدمو تازه می کنه!
  خوش باشید

  شهریار: سلام بر شما ، وقتی من هم متوجه شدم ، غمگین شدم …

 18. جواد محمد بیگی

  زیبا بود و متاسف هستم که در سفری که به دشتستان داشتم به علت عدم اشنایی با این ابشار از دیدنش محروم ماندم باشد تا سفری دیگر………

  شهریار: به امید همسفر شدن با شما و دیدن نادیدنی ها

 19. باسلام خدمت شما
  گفتیم یه سری به شما بزنیم و عرض ادب کنیم…
  اگر شما هم وقت داشتید به وب ما حتما سر بزنید…
  موفق باشید…

  شهریار:‌ درود بر شما ، به روی چشم

 20. سلام دوست عزیز، حقیقتا از خواندن این مطلب لذت بردم خسته نباشی.

  شهریار: سپاس از محبت شما نسبت به حقیر

 21. سلام آقای شهریار
  خیلی جای خوبی معرفی کردید
  دنبال همچین جایی میگشتم
  فکر نمیکردم آبشار به این قشنگی و دنجی داشته باشیم اطراف بوشهر که با سایتتون آشنا شدم
  من هنوز نرفتم ، یه سوال دارم
  امکانش هست زیر آبشارش وایساد ؟
  عمق آب و کف بسترش چطوریه ؟ سنگ های اطراف و کف آبشارش لجنی نیستن ؟

  شهریار: سلام و سپاس از مهرتان، بله امکان اش هست، عمق آب بستگی به شرایط جوی دارد

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>