عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

تخریب و گودبرداری در پای منار مسجد قنبرعلی خان

متاسفانه در تعطیلات تابستانی حوزه های علمیه شهر تهران ، ملک مجاور مسجد قنبر علی خان تخریب و عملیات گودبرداری در کنار مناره منحصر به فرد این مسجد صورت گرفت. مناره مسجد قنبر علی خان که از دوران قاجار به یادگار مانده است ، مناره ای است ویژه که سه کاربری را به صورت یکجا در خود جای داده است. این منار با کاربری بادگیر ، موذنه و منار بنا شده است و در مقطعی به عنوان رصد ستارگان و حلول ماه مبارک رمضان استفاده می شد.

تخریب و گودبرداری در کنار مناره مسجد قنبر علی خان
تخریب و گودبرداری در کنار مناره مسجد قنبر علی خان

تخریب صورت گرفته در پای منار مذکور آسیب های جبران ناپذیری به منار و مسجد قنبر علی خان وارد خواهد کرد و در صورت عدم جلوگیری و یا احداث بنا در مجاورت مسجد ، صدمات فراوانی از جمله عدم ، دید بصری مناره زیبای مسجد قنبر علی خان را در پی دارد.

بنای تخریب شده کنار مسجد خود نیز عمارتی قجری است
بنای تخریب شده کنار مسجد خود نیز عمارتی قجری است

در حال حاضر مصالح ساختمانی و نخاله ها در پای مناره رها شده است.

تخریب در پایه مناره منحصر به فرد قنبر علی خان
تخریب در پایه مناره منحصر به فرد قنبر علی خان

مسجد قنبر علی خان در سال ۱۲۸۸ توسط یکی از درباریان به نام «سعد الدوله حاج قنبر علی خان کرد مافی» بنا شده است.

تعطیلات تابستانه حوزه علمیه مروی و تخریب و ...
تعطیلات تابستانه حوزه علمیه مروی و تخریب و ...

پس از ساخت فیلم «مارمولک» توسط کمال تبریزی در سال ۱۳۸۲ در این مسجد، سازمان میراث فرهنگی مسجد قنبر علی خان را در سال ۱۳۸۳ ثبت ملی و سپس به عنوان حوزه در اختیار حوزه علمیه مروی قرار گرفت.

ساخت و سازهای بدون محدودیت در کنار مسجد قنبر علی خان
ساخت و سازهای بدون محدودیت در کنار مسجد قنبر علی خان

ساخت و سازهای سالهای اخیر در پیرامون مسجد قنبر علی خان از جمله ساخت پاساژ سراجان غدیر در جنوب آن و همچنین ۲ ساختمان بلند مرتبه در شمال بدون محدودیت انجام شده است و امید است با موانع محدودیت ارتفاع برای صدور مجوز تخریب و نوسازی در کنار آثار ملی ، دیگر شاهد اینگونه ساخت و سازها نباشیم.

احداث ساختمانهای بلند مرتبه در شمال مسجد قنبر علی خان
احداث ساختمانهای بلند مرتبه در شمال مسجد قنبر علی خان
تصویر و عکس هوایی مسجد قنبر علی خان (پاساژ سراجان در جنوب مسجد که به جای عمارتی قاجاری ساخته شده تا سال 1388 پابرجا بود)
تصویر و عکس هوایی مسجد قنبر علی خان (پاساژ سراجان در جنوب مسجد که به جای عمارتی قاجاری ساخته شده تا سال ۱۳۸۸ پابرجا بود)

لازم به ذکر است به علت عدم نگه داشت مناسب مسجد قنبر علی خان در سالهای اخیر چنیدن بار به کاشی های ارزشمند درب ورودی مسجد آسیب وارد شده است.

درب مسجد و کاشی کاری مزین به نام بانی مسجد «سعد الدوله حاج قنبر علی خان کرد مافی» در سال 1390
درب مسجد و کاشی کاری مزین به نام بانی مسجد «سعد الدوله حاج قنبر علی خان کرد مافی» در سال ۱۳۹۰
درب مسجد بدون نام و کاشی بانی مسجد قنبر علی خان در سال 1392
درب مسجد بدون نام و کاشی بانی مسجد قنبر علی خان در سال ۱۳۹۲

ته نویس : تقدیم به خیلی ها که این چند وقت سوالهای بی ربط ،درباره خصوصی ترین عقایدم کردند……!!!
این خبر در خبرگزاری های ایسنا ، ایران بزرگ ، میراث فرهنگی ، افکار نیوز ، تی نیوز ، آخرین نیوز ، نامه نیوز ، قانون ، پارس نیوز ، تابناک و … گنجانده شده است.

همسفران

 1. سلام
  ممنون از گزارشت.
  این بار که همسفر بودیم اولین بار بود که این منار با شکوه را می دیدم. راستش حال من هم بابت دستکاری کاشیکاری طاق ورودی خیلی گرفته شده بود. این بنا به قدری با شکوه است که دست هیچ کسی نباشه و تنها به عنوان موزه ازش بازدید بشه، البته به قول شما ساخت و ساز با معماری های بی پدر و مادر اطراف منار هم کم روی اعصاب نبود!

  شهریار: سلام بر شما ، خیلی دوست داشتم که در تور آن روز از مسجد هم بازدید می کردید ، اما کمی منافات داشت با برنامه کنیسه گردی و کمی هم دیر هماهنگ کردم ، مسجد قنبر علی خان ، مسجدی فوق العاده زیبا و دیدنی است.

 2. درودجناب شهریار
  این اماکنی که به راحتی تخریب میشن هیچ کدوم به ثبت میراث فرهنگی نرسیده؟؟
  یا رسیده و باز هم خراب میشه؟؟

  شهریار: درورد بر شما ، معمولا قالب این آثار به ثبت ملی نیز رسیده است!!!

 3. سلام بسیار بازهم تاسف بار است ولی در این متن در جایی نوشته بودید به دلیل عدم نگهداری مناسب از کاشی ها که این واژه در لیاقت این ها نیست و بهتر است نوشت به دلیل ازبین بردن و جعل تاریخ ایران و بی هویت سازی

  شهریار: درود بر شما ، روزانه از این ذست موارد زیاد می بینم ، واقعا نمی دانم باید بنویسم و بگویم از این همه بار منفی یا خیر؟؟

 4. باعرض سلام نامگذاری مسجد حوزه قنبر علی خان به رضا مارمولک و ادعای شهرت ان حرفی بی اساس است .
  مدیر حوزه قنبر علی خان

  شهریار: سلام و درود بر شما، اگر گزارش را یک بار دیگر مرور کنید، مشاهده خواهید کرد که تنها یک سطر درباره این لوکیش نوشته شده است و در موضوع خبر، تنویر افکار عمومی و تلنگر به مدیران برای جلوگیری از تخریب ، ابزار کار خبری است.

  خوشحال می شوم در فضای مجازی نیز جستجو فرمائید و گله مندی من را از اینکه چرا رسانه ها وقتی می خواستند خبر را منتشر کنند از کلمه “مارمولک” استفاده کرده بودند ، آگاه شوید. و به نظر من اهمیت و شان حوزه ها و مخصوصا این حوزه بالاتر از این نامهاست.
  امیدورام سعادت دیدار حاصل شود. باز هم سپاس از گوش زد شما

\