عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

کیجا پل (پل ولاشید)

آدرس کیجا پل : استان مازندران ، شهر بلده ، ۳۸ کیلومتری جاده بلده از سمت هراز ، ابتدای روستای ولاشید Velashed در ۱۵۰ متری شمال جاده ، احداث شده بر روی رودخانه هردو رود
نکته اول: تابلویی که شما را برای بازدید از کیجا پل راهنمایی کند وجود ندارد ، در ابتدای روستای ولاشید از روستاییان سوال کنید !!
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران : ۲۰۶۸۱  تاریخ ثبت ۹/۱۱/۱۳۸۶ ه خورشیدی

موقعیت روستای ولاشید در منطقه بلده
موقعیت روستای ولاشید در منطقه بلده

مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه کیجا پل (پل ولاشید) و … :  E 51″55’27.87      N 36″12’14.66
ارتفاع از سطح دریا
: ۱۹۲۲ متر
پیرامون نام (وجه تسمیه) : الف) در زبان مازندرانی به دختر می گویند؛ کیجا Kijaa به پل هم می گویند پل Pel البته بعضی از مازنی ها به پل ، پورد Pord هم می گویند ، پس «کیجا پل» یعنی «پل دختر» ب) به دلیل واقع شدن پل در روستای ولاشید به آن پل ولاشید نیز می گویند ، ج) در برخی از متون نام روستای ولاشید را «ولاشد» نیز دیده ام پس نام این پل ، پل ولاشد هم می تواند باشد.

کیجا پل (پل ولاشید) از نمای شرقی
کیجا پل (پل ولاشید) از نمای شرقی

دوران و بانی اثر : در دوران قاجار و به دستور ناصرالدین شاه قاجار بنا شده است.
نکته دوم: می گویند ؛ ناصرالدین شاه در اینجا وصلتی داشته و دختری از او به یادگار مانده و به همین شوند (سبب) نام پل به یاد دختر ایشان «کیجا پل» نامگذاری شده است و اهالی روستای ولاشید خود را از نوادگان قاجار می دانند !!

نمای کلی کیجا پل (پل ولاشید) از جنوب
نمای کلی کیجا پل (پل ولاشید) از جنوب

نکته سوم : براساس یک روایت محلی این پل به خاطر عشق دختر و پسری بنا شده حاکم و افراد محلی با ازدواج این دختر و پسر مخالف بودند ولی از آنجایی که این دختر و پسر به هیچ صراطی مستقیم نبودند و موضوع بیش از حد عاشقانه بود، برای جدا کردن این دو دلداده ، حاکم، شرط ازدواج را ، ساختن دو پل در روستا می گذارد و بر این باور بود که با این شرط موجب جدایی این دو خواهند شد .اما از آنجایی که این دو کبوتر عاشق ، جدایی را مرگ یکدیگر می دانستند و به هیچ عنوان چیزی جلو دار آنها نبود این شرط را قبول کردند و با ساختن این دو پل به وصال یکدیگر رسیدند. و این دو پل به خاطر پاسداشت مقام این دو جوان به «ریکا پل» و «کیجا پل» معروف شد!!! تا قبل از احداث جاده در سال ۱۳۴۸ کیجا پل (پل ولاشید) محل عبور کاروان ها بوده است.

پلان و نقشه کیجا پل (پل ولاشید)
پلان و نقشه کیجا پل (پل ولاشید)

مشخصات معماری ریکا پل :
کیجا پل (پل ولاشید) دارای یک چشمه و طاق بوده و بر روی دو صفه سنگی طبیعی بنا شده ، پل به عرض ۲ متر ۹۰ سانتی متر و طول ۳۲ متر  و ۶۴ سانتی متر و به ارتفاع ۷٫۵۱ سانتی متر و در راستای شمال به جنوب ساخته شده است. نوع طاق آن جناقی و دهنه ۱۰٫۵۰ سانتی متر و ارتفاع قوس طاق کیجا پل (پل ولاشید) ۴ متر و ۸۰ سانتی متر می باشد. ارتفاع ازاره پل ۵۰ سانتی متر و جرز آن ۴۰ سانتی متر است و کف پل را با سنگ فرش نموده اند مصالح استفاده شده در بنا شامل سنگ ، چوب ، گل ، آهک ، گچ و … می باشد.

زیر طاق و قوس جناقی کیجا پل (پل ولاشید)
زیر طاق و قوس جناقی کیجا پل (پل ولاشید)

مرمت طاق ، دوخت و دوز دیواره و پایه ها و مرمت سنگ فرش ، مرمت ازاره سنگی و بند کشی ریکا پل در سال ۱۳۸۵ توسط مهندس ایزدی انجام شد. البته رشد گیاهان بر روی پل و صفه های آن خطری جدی برای این پل است.

ازاره های کیجا پل - پل ولاشید و معضل رشد گیاهان
ازاره های کیجا پل - پل ولاشید و معضل رشد گیاهان

نکته چهارم : کیجا پل (پل ولاشید) یکی از پلهای منحصر به فرد دوران قاجار است که با یک چشمه و به طول ۳۲ متر بنا شده است.

صفه های سنگی و رشد گیاهان در صفه جنوبی
صفه های سنگی و رشد گیاهان در صفه جنوبی

نکته پنجم : مالک کیجا پل (پل ولاشید) وزارت راه و ترابری می باشد.
در قسمت پایین رودخانه اگر دقت کنید اتاقکهایی با مصالح سنگی می بینید که متاسفانه در حال تخریب است ، نوع مصالح نشان می دهد که مربوط به دوران قاجار است و در حال حاضر به عنوان انبار و بعضی هم به عنوان آغل استفاده می شود. شنیده ام که تاریخ شکل گیری روستای فعلی ولاشد (ولاشید) با موقعیت جغرافیایی فعلی به دویست سال قبل باز می گردد؛ ساکنان اولیه روستای ولاشد (ولاشید) قدیم در کرانه شمالی این روستا و آن طرف رودخانه هراز مشخصا در مکانی به نام پایین محله در دل کوهها و سنگلاخ های این منطقه زندگی می کردند و بنا بر گفته بزرگان این روستا پس از آنکه زلزله مهیبی روی داد و خانه های سنگی مردم در دل کوهها تخریب شد آنان به بخش جنوبی رودخانه کوچ کردند و در زمینهای هموار خانه های خود را بنا کردند و بدین ترتیب روستای ولاشد با شکل و نمای فعلی شکل گرفت.درباره ساکنان اولیه روستای ولاشد که در دل کوهها و سنگلاخ ها زندگی می کردند حکایت های زیادی نقل شده است از جمله اینکه آنها در آن زمان به علت در امان ماندن از راهزنان و سارقان منازل خود را در دل کوهها بنا کردند و سعی کردند خانه های خود را در جایی مشرف بر راه اصلی کاروانها بنا کنند .

اتاقکهای سنگی در جنوب کیجا پل (پل ولاشید)
اتاقکهای سنگی در جنوب کیجا پل (پل ولاشید)

نکته آخر: برای رسیدن به پل احتمال دارد مجبور شوید از زمینهای کشاورزی عبور کنید ، لطفا به روستاییان و … احترام بگذارید.!!!
زمان بازدید من : اردیبهشت ۱۳۸۹ ه خورشیدی
ته نویس اول : غرور سیل ، اجازه نمی دهد مثل رودخانه از زیر پل بگذرد!!!
ته نویس دوم: مشتاقانه و بدون اجازه این مطلب را تقدیم می کنم به دوست عزیز و گرامیم سرکار خانم ف ع نویسنده محترم وبلاگ کیجا …..

منابع
اسناد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران
تحقیق میدانی و گپ و گفت با اهالی

همسفران

 1. جواد محمد بیگی

  ازاینکه با یکی دیگر از اثار تاریخی ناشناخته کشورمان اشنا شدم بسیار خوشحالم و ممنونم از اطلاعاتی که در این مورد دادید

  شهریار: شما نسبت به حقیر لطف دارید

 2. سلام
  بسیار عالی بود مثل همیشه…آقا تجریش یادت نره>…

  شهریار: تجریش گردی ، مشروطه گردی ، کنیسه گردی ، یک روز ، یکسری چیزها ، فراموش خانه گردی ، زرتشتی گردی و … چقدر چیز گردی

 3. سلام ممنون از اطلاع رسانی شما امامن فکر میکنم مورد اول درستتر باشد یعنی این پل به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده باشد تا دو دلداده موفق باشی.

  شهریار: مطمئنا همان طور که شما فرمودید ، مورد اول صحیح تر است ، اما ایرانیان با افسانه بیشتر ارتباط برقرار می کنند تا موارد دیگر

 4. ما رو فراموش نکنین ها… در باب اون “گردی” ها عرض کردم! 🙂

  شهریار: این گردی ها برگزار شده ، حال دوباره برگزار کردنش نیست ، اما این علیرضا خان ما پیگیر برگزاری مجدد آن است !!!

 5. سلام
  چه داستان زیبایی بود و چه عکس های فوق العاده ای! موفق باشی

  شهریار: و چقدر شما لطف دارید ، نسبت به حقیر

 6. سلام به آقا شهرام عزیز
  بسیار زیبا – من متوجه نشدم که این دو پل همچنان پابرجا هستند یا یکی از آنها مانده منطقه جالبی بود بدنیست برای گشتی کوتاه البته در کنار شما ( امیدوارم )
  پیروز و سربلند باشید

  شهریار: خوشبختانه ، هر دو پل سالم و پابرجا هستند ، به امید همسفر شدن با شما

 7. درود جناب شهریار
  خیلی جالب بود ، هم چند واژه مازنی آموختم و هم یک داستانک شنیدم ، عشق چه کارایی که نمی کنه بازم جای شکرش باقیه دختر و پسره رو نکشتن فقط گفتن پل بسازید ، شاید دیدن این مکان ها و بناها با شنیدن داستان هایی این چنین خیلی زیباتر به نظر برسه
  سپاس همیشگی ارزانی شما ، شاد زی

  شهریار: دقیقا ، شنیدن داستانها و افسانه ها بیشتر از خود اثر انسان را ارضاء می کند ! اصلا حاشیه های یک اثر هستند که به آن جذابیت می دهند

 8. درود بر شما خیلی لذت بردم از این پست ممنونم ، واقعا کیجا نام زیبایی هست
  خوب و خوش باشید

  شهریار: چرا فراموش کردم نمی دانم! باید این مطلب را تقدیم می کردم به شما ، با افتخار در ته نویس دوم این کار انجام شد. واقعا کیجا نام زیبای است

 9. مثل همیشه لطف شما شامل حال این حقیر شد درباره کرمان، به این نتیجه رسیدم که به سبب تعدد آثار و عکسهای آن، سفرنامه را تقسیم کنم و در هر بخش یک یا دو شهر را معرفی نمایم ، البته مهریز نسبت به وسعتش خیلی جاذبه دارد و میشد دو برابر آنچه ملاحظه فرمودید درباره اش نوشت.
  اما در خصوص روستای تاکر، به نظرم رسید که عبدالبهاء و برادرش صبح ازل از این روستا باشند، و باز اگر اشتباه نکنم چیزی درباره حسینیه معروف روستای تاکر شنیده بودم جنابعالی تصحیح و تکمیل فرمایید انصافا پل زیبایی است هرچند که عموم مردم با این چیزها خیلی صفایی نمی کنند . قسمت شود سفرنامه ای گرجستان را با عکسهایی از این دست و توجه ویژه ای که به آن میشود خواهم نوشت.

  شهریار: البته به نظر من هر اثر شهر مهریز را می توان در یک پست جدا نوشت ، چون هر اثر برای خودش دنیاهایی دارد ، مشتاقانه منتظر سفرنامه گرجستان هستم

 10. درود جناب شهریار بسیار بسیار سپاس گذارم از لطف شما.
  این نام و این پل و نام تقدیم کننده آن همیشه در ذهنم باقی میمونه .

  شهریار: سپاس و به امید همسفر شدن با شما

 11. برادر شهریار شما و خواهر کیجا ۱)خیلی مشکوک میزنید ها .گفته باشم…)
  خسته نباشی دلاور..(.هه خط اولم شوخی بود جد نگیر)
  کیجا از سرزمین شمال.

  شهریار: سلام بر خواهر کیجا از شمال!

 12. جالب بود…از پلانش واسه پروژم استفاده کردم…مرسی

  شهریار: خدای را سپاس که مشکل شما برطرف شد

 13. مطالب جالبی بود درمورد کیجا پل بهتر بگم که رودخانه ای که زیر این پل قرار دارد در یکی از سال ها که متاسفانه نمیدانم در کدام سال شاهد اسیب های زیادی بود وچند نفر از هم میهنان عزیزمان جان باختند

  شهریار: سپاس از محبت شما، بله شوربختانه جان دو مسافر و یکی از همشهری های شما برای نجات گرفته شد!

\