عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

آغل موزه آبادان (پرسشهایی درخصوص جوابیه سازمان میراث)

در پی انتشار خبر آغل موزه آبادان در CHN و سفرنویس منتظر عذرخواهی مسئولین بودم مبنی بر اینکه ؛ «به علت نگهداری گوسفندان توسط احدی از کارکنان موزه ، به ایشان تذکر و از مردم عذر خواهی می کنیم» اما مسئولین پاسخ دادند: «گوسفندان را برای جلوگیری از حادثه پیدا کرده اند و در موزه نگهداری کردند» !!! حالا حقیر چند سوال دارم و منتظر پاسخ …

آغل موزه آبادان
آغل موزه آبادان

البته بهتر است متن کامل جوابیه را بخوانید :

 1) گزار آن رسانه به گونه‌ای تنظیم و تیتر مطلب به شکلی انتخاب شده که گویا واقعا موزه آبادان به محل نگهداری گوسفندان تبدیل شده، در حالی که واقعیت چیز دیگری است. 2) واقعیت موضوع این است که در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی (4 و 5 آذرماه) چند راس دام در اطراف خیابان جنبی موزه مشاهده شد که جهت جلوگیری از هرگونه حادثه تا پیدا شدن مالک آن‌ها برای ساعاتی در محوطه پشتی موزه نگهداری شدند و پس از حضور مالک، دام‌ها به وی بازگردانیده شد که ضمن تشکر، آن‌ها را جهت قربانی مراسم عزاداری منتقل کردند.  3) لازم به توضیح است موزه آبادان در طی یک سال اخیر با حرکتی صعودی، یکی از بهترین وضعیت‌های خود را طی کرده و اتفاقات مثبت زیر در این موزه رخ داده‌است.

1- آیا روزهای تاسوعا و عاشورا موزه ها و دفاتر سازمان میراث باز هستند ؟
2- آیا واقعا باز بودن یک مکان دولتی در روز عاشورا و تاسوعا تخلف هست یا خیر ؟ آیا شما اجازه می دهید در این روز کسی از موزه دیدن کند؟ عذر بدتر از گناه نیاورید!
3- این تصاویر در روز چهارشنبه یکم آذز ماه (ششم محرم) گرفته شده و گوسفندان از چند روز قبل آنجا بودند!
4- آیا ساماندهی به احشام گمشده از وظایف جدید سازمان میراث فرهنگی است؟
5- آیا نگهداری از گوسفندان هم جزو شرح وظایف موزه آبادان بوده؟
6- آیا کارکنان شما ظرف همین چند ساعت به فکر ساختن آغل در ضلع شرقی محوطه موزه آبادان شدند؟

آغل گوسفندان در موزه آغل آبادان
آغل گوسفندان در موزه آغل آبادان

7- آیا گوسفندان ظرف همان چند ساعت کل کف محوطه موزه را مزین به فضولات خود نمودند ، که رفت آمد دچار مشکل شود؟

فضولات گوسفندان در محوطه جنوبی موزه آبادان
فضولات گوسفندان در محوطه جنوبی موزه آبادان

8- آیا در همین چند ساعت ، آن سرباز با آن گوسفند دوست شده بود و برایش نام هم انتخاب کرده بود؟
9- آیا در همین چند ساعت بود که ویترین های قسمت مردم شناسی خالی از مجسمه شد؟

ویترین های خالی موزه آبادان
ویترین های خالی موزه آبادان

10 – راستی کسی ، اشیاء داخل ویترینها را احیانا پیدا نکرده و از آنها نگهداری نمی کند؟
11- آیا در همین چند ساعت مجسمه های موزه شکسته شده و به صورت ناقص وصل و پینه شده است؟

دستان شکسته مجسمه های موزه آبادان (تالار مردم شناسی)
دستان شکسته مجسمه های موزه آبادان (تالار مردم شناسی)

12- آیا در همین چند ساعت ، برجهای منبع آب ، بلندتر از برج موزه آبادان ، آن هم در چند متری موزه آبادان ساخته شده؟

گنبد موزه آبادان و منبع های آب در کنار آن
گنبد موزه آبادان و منبع های آب در کنار آن

13- آیا در همین چند ساعت ، ضایعات وآهن آلات و سرویس های بهداشتی شکسته شده در ضلع جنوبی موزه (پشت سرویس های بهداشتی) دپو و نگهداری شد؟
14- در همین چند ساعت چقدر حادثه اتفاق افتاده و چقدر شما جلوگیری کرده اید؟
15- در این چند ساعت چه اتفاقات زیادی افتاده و ما خبر نداشتیم ، آیا بهتر نبود ، با یک عذر خواهی از مردم ….
منتظر خبرهای دیگری از شهر آبادان باشید!

ته نویس 1: دوستان از اهانت به افراد حذر کنید ، در غیر این صورت از انتشار نظرات شما معذورم!
ته نویس 2: تهدید شدن به خاطر یک خبر واقعی !!! دوستان لطفا دیگر در موزه ها گوسفند نبینید ، چون تهدید به … می شوید !!!

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. واقعا باید به وضع حفظ میراث فرهنگی این کشور تاسف خورد. چنین پاسخ‌هایی نشان می‌دهد که این «مسئولین» حتی الفبای حفظ آثار فرهنگی را نیز نمی‌دانند.

  شهریار: سپاس

 2. درود جناب شهریار.
  هیچی واسه گفتن ندارم. فقط میشه افسوس خورد. کاش وقتی قراره پاسخگو باشیم، حداقل شعور رو برای مخاطب در نظر بگیریم.

  شهریار: سپاس

 3. درود بر جناب شهریار ؛
  تمامی این پرسش ها به یک پرسش اساسی بازمی گردد : چه نسبتی مبان گوسفند و موزه هست؟!!! یا به عبارت دیگر آیا آغل گوسفند همان موزه است؟ یا بالعکس؟ پاسخ به پرسش های شما بی شک کاشف این نسبت خواهد بود.
  من سخت کنجکاوم بدانم با چه متدی می توان این دو را با هم جمع کرد و نتیجه ی فرهنگی و هنری گرفت؟!
  باز هم درود

  شهریار: سپاس از نقطه نظرات شما

 4. سلام
  شهرام جان صورت مسئل رو که نمیشه پاک کرد به هیچ وجه…ولی در خصوص عذر خواهی مسئولین به نظر من این یه معضل در کشور ما محسوب میشه..عذر خواهی از مردم و جبران اشتباهات در ایران یه حسن نیست بلکه از زیر قضیه فرار کردن یه حسن خیلی بزرگه…امیدوارم هر چه سریع تر این معضل در کشور حل شود…

  شهریار: شاید!!!

 5. نمی دونم واقعاْ کی این روزها و اونم توی شهر (نه صحرا) ده ها یا صدها کیلو گوشت رو به حال خودش رها می کنه که حالا یکی هم این وسط باشه که پیداشون کنه و بخواد ازشون مراقبت کنه، اونم در محوطه ی یک موزه!؟
  تمام این حرف ها و توجیهات از این نکته نشأت می گیره که سیران را غم گشنه نیست که اگر بود حتی تخیل چنین جوابیه هایی هم مایه ی خنده بود و خود به خود کان لم یکن تلقی میشد!

  شهریار: مطمئن هستم ، برای تهیه این توجیه هم زمان زیادی صرف شده

 6. سلام جناب شهريار عزيز
  خب اگر قرار باشه كه مسئول و مدير موزه اين كم كاري را بپيذیرد كه بايد يا خودش استعفا داده و يا توسط مقامي بالاتر عزل گردد و آن وقت است كه موزه آبادان چنين مدير لايقي را از دست خواهد داد (آيا خدا را خوش مياد؟؟)

  شهریار: خدای را سپاس که در سرزمین ایران زندگی می کنم!!!

 7. بادرود به شما دوستان عزیز. از اینکه انعکاس دهنده واقعیت ها هستید سپاسگزارم. آبادان از قدیم که شکوهی داشت به عنوان عروس ایران معروف بود حالا که کمتر رمقی از آن وجود دارد آبادان باز هم آبادان است اما در تصور مردمی که از آن خاطره ها دارند. اگر دست اندرکاران آبادان می دانستند که شاهکار هانی بال الخاص(موزه آبادان) چه بنای گران بهایی است بی شک نمی گذاشتند اینچنین به حیات خود ادامه دهد. موزه آبادان شان یک موزه واقعی را ندارد. علی رغم اینکه به خاطر خود آبادان مسافران و گردشگران فراوان به آبادان می آیند حاظرم قسم بخورم که سهم گردشگران از این گردشگران در این موزه بسیار اندک است.شهر فعلی آبادان با اینکه سابقه دیریینه ای ندارد اما بعد از شوشتر در خوزستان بیشترین آثار ثبتی را در بناها به خود اختصاص داده است. آیا این باید وضعیت شهر آبادان باشد. به موزه رنگونی ها که در قلب شهر آبادان قرار داردکه می روید موزه همیشه بسته است. به موزه اصلی شهر که می روید در بسیاری مواقع بسته است. اینگونه نمی شود گردشگری را پایدار کرد.

  شهریار: جناب آقای گهستونی ، اگر لطف شما شامل حال من نمی شد ، امکان بازدید از مسجد رانگونی ها مهیا نبود ، مطمئن هستم شما علاقه حقیر را نسبت به خوزستان می دانید و امیدوارم این انتقاد من باعث تکدر خاطر آبادانی ها عزیز نشود. درخصوص بسته بودن موزه هم تا بحال من بالغ بر 10 سفر به شهر آبادان داشته ام و این اولین باری بود که موزه باز بود و نکته جالب آن که در همان روز هم برای بار اول به من اجازه بازدید نداند و اعلام کردند؛ فردا برای بازدید مراجعه کنم که بعد از اصرار من گفتند دو ساعت بعد مراجعه کن!!

 8. با سلام خدمت آقای گهستونی. آقای گهستونی شما که خود در شوشتر با انواع نقایص و معایب سرو کار دارید نباید از نواقص موجود در شهرهای دیگر بخصوص آبادان که جنگی هشت ساله را بطور مستقیم پشت سر گذاشته و تا کنون نیز آثار جنگ در آن هویداست تعجب کنید. این به مسئولان شهری و مدیران مختلف برمی گردد که چطور با معضل شهری اهمیت داده و در صدد رفع آن برآیند.
  در خصوص بسته بودن موزه اصلی شهر باید عرض کنم خودتان هم میدونید که روزهای دوشنبه موزه ها در سارسر کشور تعطیل هستند برای اینکه در این روز به نظافت و تعمیر و نگهداری موزه ها پرداخته می شود. و این طور نیست که موزه تعطیل باشه. مگر اینکه برای بروز رسانی سیستم امنیتی یا رنگ آمیزی سالنها برای مدتی درب موزه بسته شود کما اینکه در امسال نیز شاهد این موارد بودیم و زمان بر بودن اجرای پروژه باعث افزایش بیش از حد تعطیلی میگردد. خوب می دانید که موزه بدون سیستم مداربسته دارای درجه ریسک و تهدید بالایی است.
  با اینکه بارها در مورد اینکه موزه راهنما ندارد به مراجع بالاتر اطلاع داده شده و مکاتبات صورت گرفته متأسفانه تا کنون ره به جایی برده نشده است و زحمت راهنمایی و توضیح تاریخ به گردن نیروهای یگان افتاده است. خودتان در شوشتر هم شاهد این قضیه هستید.
  در مورد موزه رنگونیها نیز این مکان هم مانن موزه شهر باز بوده و چون درب ورودی از طرف درب روبروی شبستان باز شده که در دید بازدیدکنندگان نیست و چنین بنظر میرسه که موزه بسته است در حالیکه چنین نیست و بازهم بچه های یگان در آنجا حضور دارند و بلیط فروشی هم صورت میگیرد. فقط در صورت بازدید گروهی (مدارس) چون نیاز به معرفینامه می باشد هماهنگی با اداره صورت میگیرد.
  امیدوارم این توضیح باعث رفع سوء تفاهم پیش آمده بشود. موزه های شهر باز هستند و برای بازدید عموم هیچ مشکلی نیست. امیدوارم شما را در موزه های آبادان ببینیم. با تشکر

  شهریار: اگر اجازه بفرمائید تا چند روز دیگر من چند نکته را خدمت شما دوست عزیز اطلاع رسانی خواهم کرد.

  بعدا نوشت :

  علی رغم میل باطنی ام چندی پیش گزارشی نوشتم درخصوص نگهداری گوسفند در موزه آبادان (مطلبی که باید می نوشتم) ، جوابیه از سوی سازمان میراث فرهنگی منتشر شد ، و باز مجبور شدم به نوشتن (که باز هم باید می نوشتم) اما …. ، اما تهدید بود پشت تهدید ، دشنام بود پشت دشنام ، از طرف که ، نمی دانم ! این تهدیدها و دشنامها داشت مرا به سمتی می کشاند ، که چیزهای که درباره آبادان و آثار دیگر دیده بودم بنویسم (این بار دلم نمی آمد بنویسم ، آن هم به خاطر مردم خون گرم آبادان) و قرار شد اگر تهدیدها ادامه داشت ، بنویسم ! که خدای را سپاس اینگونه نشد . اما ! احدی از کارمندان برای آقای گهستونی نوشت که موزه فقط روزهای دوشنبه باز نیست و تمام مشکلات حل شده !! روز ششم و هفتم دی ماه (چهارشنبه و پنجشنبه) راهنمای توری بودم بیست نفره به خوزستان ، می دانستم موزه بسته است ، اما هر دو روز مسافرها را به سمت موزه بردم !! روز اول که کلا کسی داخل موزه نبود !! روز دوم هم سربازی از موزه سرکی کشید و خود را به ندیدن زد !! اینها را هم نمی خواستم بنویسم اما … آقایان محترم ؛ دیگر با گوسفندان کاری ندارم ، اما حداقل اعلام کنید چه زمانی خدمت برسیم ، تا نه شما خجالت زده شوید و نه ما ! و از خجالت همدیگر هم اگر خواستید در بیاییم !!!

  موزه همیشه بسته آبادان
 9. سلام
  چند روز گذشت و نکته ها رو نگفتی ؟؟؟؟
  مشتاق شنیدنیم

  شهریار: علی رغم میل باطنی ام ، اینجا نوشتم!

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>