عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

گرمابه سعدیه

آدرس گرمابه سعدیه : استان قزوین ، شهر قزوین ، خیابان امام خمینی فعلی (رشت سابق ، پهلوی سابق تر) ، کاروانسرای سعدالسلطنه ، ضلع شرقی حیاط سعدالسلطنه
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران : ۱۲۵۹۸ تاریخ ثبت ۱۱/۰۵/۱۳۸۴ ه خورشیدی
مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه گرمابه سعدیه و … :  E 49″59’57.60      N 36″16’08.86
ارتفاع از سطح دریا : ۱۳۰۰ متر
نامهای دیگر : حمام سعدیه ، حمام سعادت

تابلوی گرمابه سعدیه سال 1310
تابلوی گرمابه سعدیه سال ۱۳۱۰

پیرامون نام (وجه تسمیه) : با توجه به اینکه گرمابه سعدیه در حیاط کاروانسرای سعدالسلطنه توسط محمد باقرخان سعدالسلطنه اصفهانی حاکم وقت شهر قزوین بنا شده و با توجه به اینکه عمارت کاروانسرای سعدالسلطنه بر روی کاخ باغ سعادت احداث شده ، گرمابه به نام گرمابه سعدیه و سعادت شهره است.
دوران و بانی اثر : محمد باقرخان سعدالسلطنه اصفهانی حاکم وقت شهر قزوین در دوران قاجاریه
امکان بازدید : دارد
معماری گرمابه سعدیه :
درب گرمابه سعدیه در شمال شرقی حیاط سعدالسلطنه است. خود گرمابه سعدیه کاروانسرای سعدالسلطنه سوژه ای است برای دیدن ، بعد از گذر از درب ورودی حمام و چرخش ۹۰ درجه به راهروی ۳۰ متری بر می خورید که در زیر حجره ها تعبیه شده است. این راهرو دارای طاق آهنگ بوده و از عناصر منحصر به فرد گرمابه سعدیه است که من تابحال جایی ندیدم. راهروی مذکور توسط یک پیش فضای مربع شکل به سربنیه گرمابه سعدیه می رسد . سربنیه دارای طرحی به شکل هشت نگینی بوده که از سمت شمال به فضای چهارحوض راه داشته است.

پلان و نقشه گرمابه سعدیه کاروانسرای سعدالسلطنه
پلان و نقشه گرمابه سعدیه کاروانسرای سعدالسلطنه

نکته ۱ : در زمان بازدید من از گرمابه سعدیه در خرداد ماه سال ۱۳۹۱ جز خرابه ای بیش ندیدم واقعا دیگر داشتم از ایرانی بودنم پشیمان می شدم ، بابا چه بلایی سر این گرمابه آورده اید ، گرمابه ای که تا سال ۱۳۸۵ دایر بوده باید الان ….

فضای مخروبه گرمابه سعدیه کاروانسرای سعدالسلطنه
فضای مخروبه گرمابه سعدیه کاروانسرای سعدالسلطنه

فضای مذکور و همچنین سربنیه توسط طاق و تویزه پوشیده شده بودند. گرمخانه گرمابه سعدیه در جنوب سربنیه قرار گرفته و شکل مربع مرکزی با گنبدی برفراز خود و دو فضای دیگر درجانب شرق و غرب بوده که مجموعا یک فضای مستطیل شکل را تشکیل می دادند. فضا های مذکور دارای طاق و فضا های مرکزی دارای گنبد کوچی بوده. ابعاد اصلی گرمابه سعدیه قزوین ۴۹٫۹۰ متر در ۲۶٫۴۰ متر می باشد.
نکته ۲ :  اگر گرمابه سعدیه مرمت و بازسازی شود (البته من با این تخریبی که دیدم بعید است) قرار است تبدیل به موزه شود و برخی نیز می گویند با همان کاربری گرمابه تبدیل به مجمتع آب درمانی ویژه بانوان می شود.

ته نویس: این گزارش را بدون اجازه تقدیم می کنم به دوستی که سعادت دیدارش را نداشتم اما پیش ایشان خیلی بدقول شده ام … سرکار خانم سپیده …

همسفران

  1. گرمابه رضوی در کنار مسجدالنبی واقع شده و ورودی آن از راهروی سرپوشیده اختصاصی حد فاصل جلوخان مسجدالنبی و بازار وزیر می باشد.این گرمابه دارای سربینه ای با تناسب کشیده وبصورت راسته بوده وعلاوه بر گرمخانه دارای استخر چهار حوض نیز بوده است .

    شهریار: سپاس از اطلاعات مفیدتان

\